Προς το περιεχόμενο

100 χρόνια μετά ο Αϊνστάιν επιβεβαιώνεται: Τα βαρυτικά κύματα υπάρχουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...μια φράση που δεν την έχει πει ο Αϊνστάιν μιας και δεν συνάδει με την άποψη του για το σύμπαν...

 

Σχετικά με το θέμα, δεν ξέρω καν περι τίνος πρόκειται αν και εντυπωσιάζομαι (θετικά), που βλέπω τόσο κόσμο να έχει άποψη επί τουτου και να αντιλαμβάνεται το μέγεθος της "ανακάλυψης"/επιβεβαίωσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παντως θυμαμαι που διαβαζα στις αρχες του 90 σε ενα επιστημονικο περιοδικο, για το πειραμα αυτο και ειχαν συνεντευξη της ομαδας που σχεδιαζε την συσκευη. φαντασου, περασανε τοσα χρονια και να μαστε εδω να συζηταμε την μεγαλη ανακαλυψη και τον τελικο θριαμβο αυτης της φιλοδοξης προσπαθειας που ξεκινησε απο τοτε.

 

γερναμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν πείθομαι ακόμα.

Yπάρχει η πιθανότητα να είναι μπαρούφες όλα..

Με 2 εργαστήρια και παρόμοιους εξοπλισμούς, το λάθος αναπαράγεται, δεν επιβεβαιώνεται.

 

Πήγε κανείς απο εσάς τους νετάκηδες να δει τον εξοπλισμο;  Όχι.. Ούτε και γω... Τα φράγκα είναι πολλά.

 

2) Ο Εinstein είναι μεγάλη μούφα... Ας τελειώσει αυτή η παρωδία. Εχει χτίσει μια καριέρα πάνω στα λάθη του Μaxwell

 

TESLA και AMPERE, φιλαράκια,   και όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.

 

How Einstein Ruined Physics: Motion, Symmetry, and Revolution in Science

http://www.amazon.com/How-Einstein-Ruined-Physics-Revolution-ebook/dp/B004ZSC3QM

 

COUP D'ETAT FOR SPECIAL RELATIVITY AND LORENTZ TRANSFORMATIONS

http://www.panospappas.gr/spacedclock.htm

 

 

Chinese physicists measure speed of Einstein’s ‘spooky action at a distance': At least 10,000 times faster than light

http://www.extremetech.com/extreme/150207-chinese-physicists-measure-speed-of-einsteins-spooky-action-at-a-distance-at-least-10000-times-faster-than-light

 

και τόσα πολλά που βαριέμαι...\

 

Στόκε Kleinstein δεν σου άρεσε η κβαντομηχανική γιατί δεν καταλάβαινες τίποτα. Άσε που θα σου τα γκρέμιζε όλα. Έτσι;.. Φιλαράκια υπάρχει άπειρη ταχύτητα...Ποιό φως και Ε=mc^2 ? 

Πολυάριθμα πειράματα,  quantum entanglement  κανείς;

 

3) Δεν βλέπω τι κερδίζει ο τραπεζοκρατούμενος πλανήτης απο την ύπαρξη ή μη των βαρυτικών κυμάτων.

 

Ωραία η αντιβαρύτητα, αλλά σιγά μην μας αφήσουνε να την δούμε..

 

Μιλάμε για ρεσιτάλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι τελικα οντως υπαρχει βαρυτονιο ετσι ?

Οχι, δυστυχώς δεν έχει σχεση. Και μόνο εμμεσα,αν βοηθήσει αρκετά η μελέτη των κυματων,μπορεί,να δούμε και τίποτα όσο αφορά την κβαντομηχανικη συμπεριφορά της βαρύτητας.

Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε καμιά υπόθεση, η εύρεση των κυματων δεν σημαίνει ότι υπάρχουν και βαρυτονια. Ούτε το ανάποδο θα ίσχυε.

Το βαρυτονιο συνεχίζει να έχει τις ίδιες πιθανότητες υπαρξης με πριν.

 

 

να μην ξεχασω να επισημανω τους φοβους μου για το οτι η επιστημη εχει γινει η εκκλησια του σημερα .

δοξασια και πιστη

 

 

και μια ακομη απορια , δεν μπορουσαν να μελετησουν την επιδραση της βαρυτητας της σεληνης που ειναι ορατη και σηκωνει και τις θαλασσες , αλλα επρεπε να παρουν μια μετρηση απο ενα σημα που ισχυριζονται οτι ηρθε απο 1.3 δισεκατομμυρια χρονια πριν, χωρις να ξερουν απο που ακριβως ηρθε και πρακτικα ανεπαισθητο και αδυνατον να ξαναμετρηθει ;

 

1,3 δεπτερολεπτα κανει το φως να φτασει στη σεληνη και αλλο τοσο αντιστροφα , αρκετα μεγαλη διαρκεια για να μετρησουν καμποσα νανοδεπτερολεπτα .

 

δεν εχω εμπιστοσυνη ουτε στον κωλο μου στους καιρους που ζουμε , με την λυσσα για επιδοτησεις αλλα και την μανια για αυτοπροβολη και εξουσια .

Καθόλου δεν έχει γίνει δοξασια και πιστη.

Μα καθόλου όμως.

Οποτε βγαίνει μια θεωρία πέφτουν πολλοί πάνω να την διαψευσουν. Να το πω έτσι χοντρικα δηλαδή.

 

Για το άλλο ερωτημα. Δεν μπορούσαμε να μελετήσουμε από τη σελήνη τις επιδρασεις καθότι είναι απίστευτα μικρές. Γι αυτό θέλουμε μαύρες τρύπες να συγκρουονται. Πολλές πολλές τάξεις μεγέθους παραπάνω ή ένταση των κυματων,και φυσικά πάλι ήταν οριακα.

 

Κάνε ερωτήσεις, αλλά ενώ πραγματικά η απάντηση είναι πολύ απλη,καθώς αδυνατεις εσύ,η εγω,η οποιοσδήποτε να δώσει απαντηση, οδηγεισαι σε ένα αυθαιρετο συμπέρασμα, η δυσπιστια κτλ.

Θέλει περισσότερη προσοχή λοιπόν.

 

Είπες ένα σωστό πριν.

Τα βαρυτικα κυματα,ναι,μεταδιδονται με την ταχύτητα του φωτός.

 

 

Edit: Επισυνάπτω το αντίστοιχο paper στο physical review letters. Γραμμένο αρκετά απλά.

LIGO-P150914_Detection_of_GW150914.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο κόσμος καίγεται και το ...χτενίζεται. Με τι ασχολείται Η ανθρωπότητα βρε παιδί μου. Αντί να βρούμε λύσεις ψάχνουμε για την αρχή. Δε λέω ...Η εξέλιξη απαιτεί γνώση. Αλλά εδώ δε βλέπουμε την τρυφλα μας και μελετάμε την θεωρία?

 

Τόσα προβλήματα που έχει ο πλανήτης και κάνεις Δεν κάνει κάτι ...Και εμείς ξάπλα στον καναπέ ενημερωνόμαστε λες και θα αλλάξει κάτι. Λες και εμπλουτίζοντας την γνώση περί βαρύτητας και θεωριών για την ζωή θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.

 

Ίσως ναι... Αλλά και τόσος ντόρος? Τόσα λεφτά? Δεν μου αρέσει καθόλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karnov είναι σαφώς σε πολλά υπερεκτιμημένος και έχει πατήσει σε άλλους πολύ πιο πρίν ξέχασες να αναφέρεις και τον Μέγα Καραθεοδωρή που είχε αλληλογραφία ο Αινστάιν και του ζήταγε να του λύσει εξισώσεις και προβλήματα.

Σίγουρα δεν φτάνει διάνοιες όπως ο Τέσλα,όμως πέρα απο αυτά και για να μην τα ισοπεδώνουμε ολα.για να κατανοήσει,να αντιληφθεί και να αποδείξει μαθηματικά όσα είχε πει, ήταν σίγουρα απο τα μεγάλα μυαλά ο Αλβέρτος και ήταν και "τυπάς" :) 

Μην ξεχνάμε πως όπως λέγεται ο ίδιος κατέστρεψε πολλές απο τις σημειώσεις πρίν τον θάνατο του για να μην πέσουν σε λάθος χέρια και γιατί η ανθρωπότητα δεν ήταν έτοιμη να τις διαχειριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο κόσμος καίγεται και το ...χτενίζεται. Με τι ασχολείται Η ανθρωπότητα βρε παιδί μου. Αντί να βρούμε λύσεις ψάχνουμε για την αρχή. Δε λέω ...Η εξέλιξη απαιτεί γνώση. Αλλά εδώ δε βλέπουμε την τρυφλα μας και μελετάμε την θεωρία?Τόσα προβλήματα που έχει ο πλανήτης και κάνεις Δεν κάνει κάτι ...Και εμείς ξάπλα στον καναπέ ενημερωνόμαστε λες και θα αλλάξει κάτι. Λες και εμπλουτίζοντας την γνώση περί βαρύτητας και θεωριών για την ζωή θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.Ίσως ναι... Αλλά και τόσος ντόρος? Τόσα λεφτά? Δεν μου αρέσει καθόλου..

Επειδή υπάρχουν προβλήματα στον κόσμο, δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουν οι έρευνες. Πάντα υπήρχαν και πολύ χειρότερα απο τα σημερινά, δε σημαίνει ότι θα έπρεπε να στέλνουμε ακόμη γράμμα με περιστέρια.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο κόσμος καίγεται και το ...χτενίζεται. Με τι ασχολείται Η ανθρωπότητα βρε παιδί μου. Αντί να βρούμε λύσεις ψάχνουμε για την αρχή. Δε λέω ...Η εξέλιξη απαιτεί γνώση. Αλλά εδώ δε βλέπουμε την τρυφλα μας και μελετάμε την θεωρία? Τόσα προβλήματα που έχει ο πλανήτης και κάνεις Δεν κάνει κάτι ...Και εμείς ξάπλα στον καναπέ ενημερωνόμαστε λες και θα αλλάξει κάτι. Λες και εμπλουτίζοντας την γνώση περί βαρύτητας και θεωριών για την ζωή θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Ίσως ναι... Αλλά και τόσος ντόρος? Τόσα λεφτά? Δεν μου αρέσει καθόλου..

 

Κάπως έτσι θα σχολίαζαν κάποιοι, την έρευνα του Maxwell πάνω στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, κοντά στο 1860.

 

Τώρα όμως, σου αρέσει που έχεις κινητό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω δεν βλέπουμε την τρυφλα μας και ή βαρύτητα μαρανε την ανθρωπότητα? Δεν λέω όχι στην επιστήμη. Αντίθετα. Ούτε πρέπει να μένουμε πίσω. Αλλά αλήθεια τώρα θεωρείτε "άλμα" εξέλιξης μια διαπίστωση? Όσο και αληθινή να είναι πρέπει τόσος ντόρος?

 

Και τι έγινε δηλαδή με την παρούσα ανακάλυψη? Αλλάζει κάτι? Προοδευσαμε ως τι? Ως που? Το αποτέλεσμα δεν είναι που μετράει? Συνεχώς ανακαλύψεις και καμία ουσία. Καμία εφεύρεση και κανένα αποτέλεσμα. Πριν εκατό και χρόνια δίχως καμία τεχνολογία ανακάλυπταν και εφευρισκαν. Τώρα τι? Δεν βλέπω κάτι. Περισσότερο για περιστέρια μου φαίνονται όλα αυτά.

 

Όταν θα δούμε κάποιο φως τότε ναι. Προς το παρόν μόνο σκοτάδι βλέπω. Πρέπει πρώτα να λύσουμε προβλήματα ουσιαστικά, να βρούμε πολλές απαντήσεις σε πολλά γιατί που έχουν επαφή με την ίδια τη ζωή και τον άνθρωπο και αφου ολοκληρωθουμε σαν υπαρξεις μετά να προσπαθήσουμε να μάθουμε κάτι τόσο απλησίαστο όσο ο χρόνος ή βαρύτητα τα ανεξήγητα σωματίδια κλπ.

 

Και πιστεύω οι σοβαρές ανακαλύψεις δεν χρήζουν πραγματικά τόσο ντόρο. Ίσα να μας κρατούν το μυαλό καθηλωμένο και το στόμα ανοικτό είτε από θαυμασμό είτε από μπλα μπλα και αβερτα γράψιμο και χάσιμο χρόνου δίχως αξιοποίηση πραγματική.

 

Δεν βγάζω φυσικά τον Κόλο μου έξω από αυτά που λέω. Αλλά τόσος ντόρος? Κοντραρει ή επιστημονική κοινότητα με την πολιτική ποια θα έχει περισσότερη ακροαματικότητα?

 

Όντως το σύμπαν δεν ξέρουμε αν είναι ατελείωτο. Ή ανθρώπινη ηλιθιότητα όμως είναι σίγουρο όπως είπε και ο Θείος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 σελιδες ποστ και ουτε ενα σχολιο για τα χρηματα που "πεταμε" στην κοσμοερευνα , αντι να ταϊζουμε τα παιδακια στην Αφρικη , για να κανουν ακομα περισσοτερα παιδακια.

1.1 δις είναι τράβα τάισε τους...... έλεος με τον κάθενα με τα άκυρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι θα σχολίαζαν κάποιοι, την έρευνα του Maxwell πάνω στα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, κοντά στο 1860.

 

Τώρα όμως, σου αρέσει που έχεις κινητό... :)

Συγχώρεσε με αλλά ακριβώς αυτό λέω. Άλλο εφεύρεση και ουσία και άλλο να ανακαλύψουμε τι σημαίνει χρόνος χώρος κλπ. Αυτοί οι κάποιοι ζούσαν στον μεσαίωνα. Εμείς που είμαστε το μέλλον θα έπρεπε αντί να σχολιαζουμε ο ένας τον άλλον να σκεφτόμαστε τρόπους βελτίωσης του εαυτού μας, των γύρω μας και αυτού που πατάμε σε όλη μας την ζωή.

 

Τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα φίλε μου είναι ανακάλυψη και εφεύρεση που πάνω σε αυτήν βασίστηκε ή τεχνολογία. Εσύ τώρα πιστεύεις σε μερικά ηνεστω και κάποιες εκατοντάδες χρόνια θα αξιοποιήσουν την τωρινή ανακάλυψη που σχολιαζουμε στο παρόν θέμα?

 

Λίγο έχεις / έχουμε μπερδευτεί μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχώρεσε με αλλά ακριβώς αυτό λέω. Άλλο εφεύρεση και ουσία και άλλο να ανακαλύψουμε τι σημαίνει χρόνος χώρος κλπ. Αυτοί οι κάποιοι ζούσαν στον μεσαίωνα. Εμείς που είμαστε το μέλλον θα έπρεπε αντί να σχολιαζουμε ο ένας τον άλλον να σκεφτόμαστε τρόπους βελτίωσης του εαυτού μας, των γύρω μας και αυτού που πατάμε σε όλη μας την ζωή.

 

Τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα φίλε μου είναι ανακάλυψη και εφεύρεση που πάνω σε αυτήν βασίστηκε ή τεχνολογία. Εσύ τώρα πιστεύεις σε μερικά ηνεστω και κάποιες εκατοντάδες χρόνια θα αξιοποιήσουν την τωρινή ανακάλυψη που σχολιαζουμε στο παρόν θέμα?

 

Λίγο έχεις / έχουμε μπερδευτεί μου φαίνεται...

 

Καθόλου, αγαπητέ!

 

Τα βαρυτικά κύματα, ως ανακάλυψη, μάλλον είναι αχρείαστα, σαν εφαρμογή, στο κοντινό μέλλον. Το θέμα είναι ότι επιβεβαιώνονται οι θεωρίες και συμπληρώνεται το πάζλ για την λειτουργία/δομή του σύμπαντος.

 

Επίσης για την κατασκευή τους, προωθείται η τεχνολογία. Και από εκεί απορρέουν χρήσιμες εφαρμογές.

 

Δηλαδή για την κατασκευή του οργάνου, έπρεπε να κατασκευάσουν "συσκευές" που να μετράνε διαφορές αποστάσεων: 0,000000000000000004 μέτρων (πολύ μικρότερες από ένα πρωτόνιο) και μάλιστα την "συσκευή" αυτή θα πρέπει να την κρατάς σχεδόν ακίνητη.

Άρα πρέπει να κατασκευάσεις και αντικραδασμική βάση.

Θα πρέπει να έχεις πεντακάθαρα και τέλεια γεωμετρικά κάτοπτρα... και πάει λέγοντας.

 

Πχ Καθαρό γυαλί (δηλ. με μεγάλη διαύγεια) = οπτική ίνα

Πχ μεγαλύτερη ακρίβεια μέτρησης = κατασκευή μηχανών με λιγότερες φθορές/ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής

 

Το αποκορύφωμα, είναι φυσικά το ίδιο το internet, όπως το γνωρίζουμε τώρα με τις ιστοσελίδες που κάνεις κλικ στο link και σε οδηγούν αλλού. Αυτή η τεχνική, ανακαλύφθηκε από έναν πιτσιρικά στο Ευρωπαϊκό CERN, για να διευκολύνει την μελέτη των αποτελεσμάτων/συμπερασμάτων του μεγάλου επιταχυντή.

Από την άλλη, αν συγκρίνεις την "σπατάλη" για τέτοια πειράματα, σε σχέση με τα εξοπλιστικά ... εκεί θα καταλάβεις τι ακριβώς θα πει... σπατάλη!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω δεν βλέπουμε την τρυφλα μας και ή βαρύτητα μαρανε την ανθρωπότητα? Δεν λέω όχι στην επιστήμη. Αντίθετα. Ούτε πρέπει να μένουμε πίσω. Αλλά αλήθεια τώρα θεωρείτε "άλμα" εξέλιξης μια διαπίστωση? Όσο και αληθινή να είναι πρέπει τόσος ντόρος?

 

Και τι έγινε δηλαδή με την παρούσα ανακάλυψη? Αλλάζει κάτι? Προοδευσαμε ως τι? Ως που? Το αποτέλεσμα δεν είναι που μετράει? Συνεχώς ανακαλύψεις και καμία ουσία. Καμία εφεύρεση και κανένα αποτέλεσμα. Πριν εκατό και χρόνια δίχως καμία τεχνολογία ανακάλυπταν και εφευρισκαν. Τώρα τι? Δεν βλέπω κάτι. Περισσότερο για περιστέρια μου φαίνονται όλα αυτά.

 

Όταν θα δούμε κάποιο φως τότε ναι. Προς το παρόν μόνο σκοτάδι βλέπω. Πρέπει πρώτα να λύσουμε προβλήματα ουσιαστικά, να βρούμε πολλές απαντήσεις σε πολλά γιατί που έχουν επαφή με την ίδια τη ζωή και τον άνθρωπο και αφου ολοκληρωθουμε σαν υπαρξεις μετά να προσπαθήσουμε να μάθουμε κάτι τόσο απλησίαστο όσο ο χρόνος ή βαρύτητα τα ανεξήγητα σωματίδια κλπ.

 

Και πιστεύω οι σοβαρές ανακαλύψεις δεν χρήζουν πραγματικά τόσο ντόρο. Ίσα να μας κρατούν το μυαλό καθηλωμένο και το στόμα ανοικτό είτε από θαυμασμό είτε από μπλα μπλα και αβερτα γράψιμο και χάσιμο χρόνου δίχως αξιοποίηση πραγματική.

 

Δεν βγάζω φυσικά τον Κόλο μου έξω από αυτά που λέω. Αλλά τόσος ντόρος? Κοντραρει ή επιστημονική κοινότητα με την πολιτική ποια θα έχει περισσότερη ακροαματικότητα?

 

Όντως το σύμπαν δεν ξέρουμε αν είναι ατελείωτο. Ή ανθρώπινη ηλιθιότητα όμως είναι σίγουρο όπως είπε και ο Θείος.

Εδώ έχεις λάθος πιστεύω, Τόσες εφευρέσεις και μάλιστα προσιτές οι περισσότερες! Με λίγα € έχεις όλο τον κόσμο στην τσέπη σου, για να πούμε ένα από τα πάρα πολλά.

 

 

 

1.1 δις είναι τράβα τάισε τους...... έλεος με τον κάθενα με τα άκυρα του.

 

Ειρωνικό ήταν το μήνυμά του...:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...