Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι σε χώρα που δεν έχει ευρώ και συνάλλαγμα.


epir21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ειχα ψαξει κι εγω πριν κατι μηνες και δυστυχως την πατησα. Ενω διαβαζα παντου οτι στα αεροδρομια ειναι ασμφορο, η πολυταξιδεμενη φιλη με την οποια πηγαιναμε μαζι επεμενε οτι πρεπει να κανουμε απο αεροδρομιο συναλλαγμα και οτι παντα απο κει κανει. Το αποτελεσμα ηταν να παρω για καθε ευρω 270 φιορινια και να κρατησουν κ 6 ευρω προμηθεια...

 

 

Τελικα στην πραξη διαπιστωσα πως στο κεντρο εχει ανταλλακτηρια με πολυ πιο συμφερουσε τιμες, εχει μικρα μαγαζακια που δεχονται και ευρω( αλλα σε κακη ισοτιμια τυπου 1 ευρω προς 260 φιορινια) και πως σε οποιο μαγαζι πας μπορεις να πληρωσεις μ ε καρτα, οποτε δεν υπαρχει αγχος. Δεν ετυχε να σηκωσω χρηματα απο κεξ γιατι 100 ευρω με καλυψανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κανεις το λαθος και αλλαξεις πολλα χρηματα στο αεροδρομειο. Εχουν πολυ ψηλα Rates . βρες στο κεντρο καπου το πιο φτηνο μερος για να αλλαξεις συναλλαγμα και αλλαξε εκει οσα μπορεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

 

Ο @alkis13 έχει δίκιο όσο αφορά τις χρεώσεις, μίλησα με την Πειραιώς και μου είπαν ότι είναι 4ευρω/ανάληψη + 2% επι του ποσου της ανάληψης, με την χρέωση αυτή να φτάνει μέχρι και τα 6 ευρώ. Δηλαδή και 10 ευρω να είναι το ποσοστό αυτό, 6 ευρώ θα χρεωθώ. Αν κάνω απευθείας τις συναλλαγές με κάρτα τότε απλά θα χρεώνομαι το 2% (αν κατάλαβα καλά)

 

Όντως είναι πολλά τα 4 ευρώ που χρεώνει η Πειραιώς αλλα τι να κάνω που δεν έχω άλλη κάρτα? Με την εθνική νομίζω είναι 1(+κάτι ψηλά) όσο κοστίζει δηλαδή εδώ ανάληψη από το σύστημα ΔΙΑΣ.

 

Όσο αφορά τα cc μου είπαν οτι ισχύει οτι και εδώ (420/εβδομάδα) αλλα δεν κατάλαβα αν μέσα σε αυτό το όριο είναι και οι αγορές με κάρτα ή δεν υπολογίζονται όπως εδώ.

 

 

Σκέφτομαι να κάνω αυτό που λέει ο @isay max 50ευρω σε φιορίνια απο ΤτΕ για τα πρώτα έξοδα και μετά μια γερή ανάληψη για να πληρώσω μια φορά τα 4 ευρώ της ανάληψης και αν χρειαστούν και αλλα παω σε κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο της Βουδαπέστης. 

 

Με την πληρωμή του ξενοδοχείου έχετε ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε; Είναι συνολικά 500 ευρώ για 2 δωμάτια για 5 βράδια. Πως συμφέρει να πληρώσουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Baseline τι εννοείς; Όριο; Μπορούμε να το βρούμε κάπου;

 

Εννοώ ότι πέραν των ποσοστιαίων κρατήσεων, πολλές σου λένε ότι από Χ ευρώ και πάνω, έχεις και ένα επιπλέον fee €2 (πχ). Αν σηκώνεις 200 ευρώ, κλάην να πάρεις -2, αλλά αν σηκώνεις 20 ξερωγώ, είναι λίγο παπαριά.

 

Εννοείται αν έχεις μόνο πιστωτική και όχι χρεωστική, είσαι σε ακόμα δυσμενέστερη θέση λόγω των τρομακτικών επιτοκίων που έχει η ανάληψη αν  αργήσεις να την ξεχρεώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πληρωμή του ξενοδοχείου έχετε ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε; Είναι συνολικά 500 ευρώ για 2 δωμάτια για 5 βράδια. Πως συμφέρει να πληρώσουμε;

Χρεωστική. Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά αν μιλάμε για δωμάτιο που κοστίζει 125€ τη βραδιά στη Βουδαπέστη. Στην ανάγκη, δύο χρεωστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωστική. Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά αν μιλάμε για δωμάτιο που κοστίζει 125€ τη βραδιά στη Βουδαπέστη. Στην ανάγκη, δύο χρεωστικές.

 

 

50 ευρώ την βραδιά ειναι το ξενοδοχείο :P 500 είναι για 5 βράδια και για τα 2 δωμάτια μαζί.

 

Λογικά ναι η χρεωστική ισως είναι η καλύτερη λύση εκτός και αν εχουν περισσέψει φιορίνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ευρώ την βραδιά ειναι το ξενοδοχείο :P 500 είναι για 5 βράδια και για τα 2 δωμάτια μαζί.

 

Λογικά ναι η χρεωστική ισως είναι η καλύτερη λύση εκτός και αν εχουν περισσέψει φιορίνια.

Σόρι, το διάβασα λίγο βιαστικά και τα μαθηματικά μου πάσχουν τις Παρασκευές. Για αεροδρόμιο βολεύει μετρό+ λεωφορείο, αλλά και το ταξί για το κέντρο κοστίζει γύρω στις 7000 φιορινια, περίπου 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωστική. Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά αν μιλάμε για δωμάτιο που κοστίζει 125€ τη βραδιά στη Βουδαπέστη. Στην ανάγκη, δύο χρεωστικές.

Παντως νομιζω πως τα περισσοτερα ξενοδοχεια δεχονται και καρτα, εγω ειχα την επιλοη να πληρωσω με καρτα και ηταν low cost hostel.

Γενικα στη Βουδαπεστη ειναι πληρως εξοικειωμενοι με χρηση καρτας, πιο πολυ απ οτι εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι πέραν των ποσοστιαίων κρατήσεων, πολλές σου λένε ότι από Χ ευρώ και πάνω, έχεις και ένα επιπλέον fee €2 (πχ). Αν σηκώνεις 200 ευρώ, κλάην να πάρεις -2, αλλά αν σηκώνεις 20 ξερωγώ, είναι λίγο παπαριά.

 

Εννοείται αν έχεις μόνο πιστωτική και όχι χρεωστική, είσαι σε ακόμα δυσμενέστερη θέση λόγω των τρομακτικών επιτοκίων που έχει η ανάληψη αν  αργήσεις να την ξεχρεώσεις.

Thanks για την απάντηση. Τώρα είμαι ήδη έξω και δεν έχω κάνει συνάλλαγμα, όταν φύγω από το αεροδρόμιο λέω να τραβήξω κάποια λεφτά από atm, η εθνική χρεώνει 1€ μέχρι τα 390€ τα οποία μου φτάνουν. Προς το παρόν κάποια πραγματάκια που πήρα τα πλήρωσα με την κάρτα, αυτό νομίζω ότι δεν έχει κάποια προμήθεια οπότε βολεύει. Ή κάρτα είναι χρεωστική της εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προλαβαίνεις να βγάλεις revolut και να σου έρθει η κάρτα είναι η πιο συμφέρουσα λύση. Καμία επιβάρυνση ούτε στις συναλλαγές με κάρτα, ούτε στις αναλήψεις από ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση. Τώρα είμαι ήδη έξω και δεν έχω κάνει συνάλλαγμα, όταν φύγω από το αεροδρόμιο λέω να τραβήξω κάποια λεφτά από atm, η εθνική χρεώνει 1€ μέχρι τα 390€ τα οποία μου φτάνουν. Προς το παρόν κάποια πραγματάκια που πήρα τα πλήρωσα με την κάρτα, αυτό νομίζω ότι δεν έχει κάποια προμήθεια οπότε βολεύει. Ή κάρτα είναι χρεωστική της εθνικής.

 

Σε συναλλαγές με χρεωστική στο εξωτερικό (νομίζω και με πιστωτική) η χρέωση είναι ακριβώς σα να έκανες αγορές στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προλαβαίνεις να βγάλεις revolut και να σου έρθει η κάρτα είναι η πιο συμφέρουσα λύση. Καμία επιβάρυνση ούτε στις συναλλαγές με κάρτα, ούτε στις αναλήψεις από ΑΤΜ.

Αν λες σε μένα δεν προλαβαίνω αλλά νομίζω δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα, αφού δεν υπάρχει έξτρα χρέωση με την απλή χρεωστική.

 

Σε συναλλαγές με χρεωστική στο εξωτερικό (νομίζω και με πιστωτική) η χρέωση είναι ακριβώς σα να έκανες αγορές στην Ελλάδα.

Άρα όλα οκ, πληρώνω με κάρτα και έβγαλα και μερικές λίρες για ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...