Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι σε χώρα που δεν έχει ευρώ και συνάλλαγμα.


epir21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αρχικά να πω οτι σίγουρα θα υπάρχει παρόμοια ερώτηση αλλα ήθελα να κάνω νεο θέμα, μιας και μπορεί να διαφέρει η κατάσταση απο χώρα σε χώρα, νόμισμα κλπ και τώρα έχουμε και τα Capital Controls.

 

Λοιπόν στο θέμα μας.

 

Σε 2 εβδομάδες πάμε Βουδαπέστη 4 άτομα.

Αεροπορικά έχουν πληρωθεί και έχει γίνει κράτηση σε ξενοδοχείο μέσω Booking όπου αναφέρει ότι θα πληρώσουμε κατά την διαμονή μας εκει, στο εθνικό νόμισμα (Φιορίνια) με την ισοτιμία που θα ισχύει τότε.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι κάνουμε με το συνάλλαγμα;

  • Προβλέπουμε από εδώ πόσα θα χαλάσουμε και κάνουμε συνάλλαγμα κάπου Αθήνα (διαβάζω υπάρχουν πολλά "μαγαζάκια" στο κέντρο).
  • Κάνουμε συνάλλαγμα απο την Τράπεζα της Ελλάδας όσα έχει και τα υπόλοιπα απο αντίστοιχα μαγαζάκια εκει;
  • Χρησιμοποιούμε κάρτα και τραβάμε πχ όσα λεφτά χρειαζόμαστε απο τα ΑΤΜ εκεί; Εκει πιστεύω θα υπάρχει η καλύτερη ισοτιμία (στις τράπεζες) και απλά θα μας κρατάνε μια προμήθεια ανάλογα την τράπεζα (εγω προσωπικά έχω χρεωστική Visa της Πειραιώς)
  • Γενικά μπορούμε (λόγω cc) να χρησιμοποιούμε κάρτα για αναλήψεις και συμφέρει να πληρώνουμε με κάρτα;
  • Το ξενοδοχείο τι φάση; Αναφέρει x ευρώ στην κράτηση, εμείς θα πάμε την ημέρα της πληρωμής και θα κάνουμε x ευρώ σε φιορίνια και θα τα δώσουμε; Δηλαδή εμείς θα είμαστε -x ευρώ και είναι άσχετο με την ισοτιμία; ή αν ακριβύνει το φιορίνι θα δώσουμε περισσότερα; (δεν ξερω αν το εκφράζω καλά, αλλά και εγω το εχω μπερδεμένο στο μυαλό μου)

Γενικά έχω διαβάσει οτι πρέπει να αποφεύγουμε τα ανταλλακτήρια στα ξενοδοχεία και στο αεροδρόμιο γιατί είναι πολύ "ακριβά".

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα ειναι η πρώτη φορά που πάω εξωτερικό, οι υπόλοιποι έχουν ξαναπάει αλλα σε χώρα με ευρώ οπότε έχουν τις ίδιες απορίες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη Νορβηγία που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή,πας με την κάρτα και βγάζεις κορώνες από ΑΤΜ. Μπορείς να πληρώνεις και με κάρτα τα πάντα,αλλά υπάρχει μια μικρή επιβάρυνση σε κάθε συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια οταν πηγα πριν απο 3 μηνες με συνεφερε να κανω συναλλαγες απευθειας με contact less card και οχι να βγαζω απο το atm , ειχα πολυ μικροτερη επιβαρυνση,κανε μια δοκιμη εαν εχεις mobile banking για να βλεπεις τις χρεωσεις και θα δεις τι συμφερει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δηλαδή η καλύτερη λύση είναι να τραβάω απο κάρτα ή να πληρώνω με κάρτα απευθείας αν συμφέρει;

 

Κάτι διάβασα ότι της Πειραιώς η προμήθεια είναι 5E/ανάληψη αλλα δεν μπορώ να το βρω κάπου.

 

Ακόμα και με 5 ευρώ να κοστίζει η κάθε ανάληψη, είναι πάλι καλύτερο απο το να πάμε σε ενα ανταλλακτήριο στην βουδαπεστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανταλλακτήριο θα σου κρατήσει προμήθεια και θα σου δώσει και μια ισοτιμία,όχι ιδιαίτερα ευνοϊκή προς εσένα.

Αν τραβήξεις από το ΑΤΜ θα στα δώσει σε καλύτερη πιθανότατα ισοτιμία και η κράτηση θα είναι πολύ μικρή.

 

Με την κάρτα,ρωτα για να είσαι σίγουρος, τα 5 μου ακούγονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ταξιδέψει εκεί. Έχει ακριβό συνάλλαγμα. Στη Πειραιώς είναι κλέφτες. Μην το συζητάς και μη το σκέφτεσαι καθόλου. 2% επι κάθε συναλλαγή εκτός €. Η Alpha Bank δεν το κάνει. Επίσης η χρέωση ανάληψης από ατμ είναι 4€ +2% επί του ποσού (αν θυμάμαι καλά) εκεί και η alpha bank το έχει τόσο.

American Express δεν δέχονται όλα τα καταστήματα (έχει μεγάλη προμήθεια). Visa & Mastercard κανονικά.

 

 

Γενικά υπάρχουν πολλά συναλαγματήρια εκεί, όλα έχουν commision, και όλα είναι ακριβά, τα πιο φτηνά είναι εκτός κέντρου άρα δε τα λογαριάζουμε καθόλου. Στο Ελ.Βενιζέλος είναι ακόμα ακριβότερα.

Τα φιορίνια θα σου θυμίσουν τις δραχμές γιατί μοίαζει το 340,75 προς 1 με το 315(?) προς 1!

Καλό ταξίδι! (όποιο βρεις πρώτο στο κέντρο κάνε συνάλλαγμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια οταν πηγα πριν απο 3 μηνες με συνεφερε να κανω συναλλαγες απευθειας με contact less card και οχι να βγαζω απο το atm , ειχα πολυ μικροτερη επιβαρυνση,κανε μια δοκιμη εαν εχεις mobile banking για να βλεπεις τις χρεωσεις και θα δεις τι συμφερει περισσοτερο.

Τι επιβάρυνση είχες στην ανάληψη και με τι κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν είχα πάει Ουγγαρία τραβαγα κανονικά ο,τι πόσο ήθελα απ'τα ATM. Και όλοι οι Ούγγροι φίλοι μου έλεγαν να μην πάω σε ανταλλακτήριο και ότι δεν με συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις με κάρτα ό,τι μπορείς, μετρητά σηκώνεις από ATM όσο πιο μαζικά μπορείς, όχι πολλές συναλλαγές γιατί πολλές φορές εκτός του ποσοστού παίζει και baseline.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις με κάρτα ό,τι μπορείς, μετρητά σηκώνεις από ATM όσο πιο μαζικά μπορείς, όχι πολλές συναλλαγές γιατί πολλές φορές εκτός του ποσοστού παίζει και baseline.

Baseline τι εννοείς; Όριο; Μπορούμε να το βρούμε κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας τραπεζα ελλαδος, παρε ενα μικρο ποσο για πρωτα εξοδα. 

εκει πληρωνεις οσο περισσοτερο μπορεις σε καρτα και αν χρειαστει κανεις μια μαζικη αναληψη απο ατμ

οταν γυρισεις πας τραπεζα ελλαδος και σλλαζεις το υπολοιπο σε ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...