Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι σε χώρα που δεν έχει ευρώ και συνάλλαγμα.


epir21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Revolut δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ τώρα να φτιάξω. 

 

Σχετικά με τις αναλήψεις το θέμα είναι ότι η Πειραιώς όπως είπαμε χρεώνει 4E/ανάληψη οπότε για να μην χάσω πολλά θα πρέπει να τα βγάλω όλα σε μια φορά άντε σε 2 αναλήψεις.

Άλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι λογικό να βγάλω τόσα πολλά λεφτά σε μια ξένη χώρα και να τα έχω πάνω μου ή στο ξενοδοχείο. 

 

Μακάρι να είχα και εγώ κάρτα απο την εθνική, οι δυο έχουν.

 

Anyway, θα δούμε τι θα κάνουμε.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια τελευταία ερώτηση.

 

Έστω ότι εγώ έχω στον λογαριασμό μου 420 ευρώ.

Αν θέλω να παω να κανω μια ανάληψη 420 ευρώ αλλα σε φιορίνια; Τι κάνω;

Παω σε ενα οποιοδήποτε ΑΤΜ της Ουγγαρίας και κάνω ανάληψη, επιλέγω ότι θέλω να μου βγάλει φιορίνια(?) και βάζω ποσό 420 Ευρώ ή πρέπει να βρώ πόσο είναι σε Φιορίνια τα 420 ευρώ και να επιλέξω αυτό το ποσό; Μην κάνω κάτι λάθος και μου βγάλει ευρώ (δεν ξέρω αν γίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

 

Είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος γιατί αν γίνει καμία στραβή δεν θα έχω λεφτά μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τωρα που ημουν στην τουρκια επρεπε να γραψω ποσα θελω σε λιρες  οποτε πρεπεπι να κανεις μονος σου την μετατροπη και να γραψεις ποσα θες σε Φιορινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγα που πήγα πάντως πριν λίγους μήνες κατέληξα οτι με συνέφερε να κάνω τις αλλαγές μου μέσα στο ίδιο το ξενοδοχείο, μιας και είχα κανονική ισοτιμία κατά τη διάρκεια του transaction και απλά πλήρωνα 2% προμήθεια, χωρίς κάποιο όριο (το οποίο σημαίνει ότι έφυγα από Ελλάδα με λεφτά).

Και γενικά σε 2-3 ακόμη ξενοδοχεία που έτυχε να ρωτήσω συνήθως εκεί έπαιζαν, 2-3%.

 

Δεν κάνεις και μια ερώτηση εκεί που θα μείνεις, μπας και;

 

Βέβαια αναφέρομαι σε ποσά σχετικά μικρά <1000€ και όχι να πας να σηκώσεις τις εκεί αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια τελευταία ερώτηση.

 

Έστω ότι εγώ έχω στον λογαριασμό μου 420 ευρώ.

Αν θέλω να παω να κανω μια ανάληψη 420 ευρώ αλλα σε φιορίνια; Τι κάνω;

Παω σε ενα οποιοδήποτε ΑΤΜ της Ουγγαρίας και κάνω ανάληψη, επιλέγω ότι θέλω να μου βγάλει φιορίνια(?) και βάζω ποσό 420 Ευρώ ή πρέπει να βρώ πόσο είναι σε Φιορίνια τα 420 ευρώ και να επιλέξω αυτό το ποσό; Μην κάνω κάτι λάθος και μου βγάλει ευρώ (δεν ξέρω αν γίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

 

Είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος γιατί αν γίνει καμία στραβή δεν θα έχω λεφτά μετά.

Εγώ πάντως στη Β. Ιρλανδία έβαλα την κάρτα μου στο ΑΤΜ και τράβηξα λίρες, δεν είχε κι άλλη επιλογή κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

 

Συνεχίζω με άλλες 2 ερωτήσεις:

  • Επιλέγουμε όποιο ΑΤΜ βρούμε μπροστά μας ή μόνο απο τράπεζα; Βλέπω υπάρχουν και πολλά που δεν είναι απο τράπεζες αλλα τουριστικές εταιρείες Euronet κλπ.
  • Βλέπω πολλά άρθρα για όταν κάνεις ανάληψη, που σου δίνει την επιλογή ποιο συνάλλαγμα να επιλέξεις (local currency κλπ) όπως φαίνεται στην φώτο πχ: https://transferwise.com/blog/wp-content/uploads/old/atm.jpg . Εμείς σε αυτή την περίπτωση απο οτι κατάλαβα επιλέγουμε πάντα την αριστερή στήλη; Δηλαδή να γίνει το συνάλλαγμα απο την τράπεζα μου; Αυτό με συμφέρει πάντα, δηλαδή θα είναι καλύτερη η ισοτιμία; Έχω μπερδευτεί λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Την καλύτερη ισοτιμία στην δίνει η πιστωτική. Γυρνάς, πληρώνεις όλο το ποσό και τέρμα.

 

Έχεις ένα μικρό ποσό που το χεις αλλάξει Ελλάδα (κυρίως για να βγάλεις εισιτήριο για όλα τα ΜΜΜ στο αεροδρόμιο). Αν χρειαστεί βγάζεις από τράπεζα με την κάρτα σου, αν θυμάμαι καλά είχε κι αυτή καλύτερη ισοτιμία απ όσα ανταλλακτηρια είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει βουδαπεστη πριν 4-5χρονια. Ειχα παει χωρις συναλλαγμα ειχα μονο cash μετρητα. Στο αεροδρομιο τους εχει ανταλλακτηριο εκανα 50€ σε φιορινια για να μπορεσω να κινηθω. Μην κανεις πολλα χρηματα σφαζουν ισα τοσα για τα πρωτα εξοδα μετακινησης αναλογα πως θα μετακινηθεις στη πολη. Εγω στο σταθμο λεωφορειων που ειναι διπλα αγορασα 2 καρτες απεριορισρων διαδρομων για ολα τα μεσα για μια εβδομαδα. Εχει πολυ καλες συγκοινωνιες το ζαλισαμε το μετρο και το τραμ. Οταν φτασαμε στην πολη καναμε σε ατμ. Τα ανταλακτηρια δεν ειχαν και πολυ καλες ισοτιμιες. Τωρα μετα απο τοσα χρονια μπορει να αλλαξαν τα πραγματα . Οποτε θελει λιγο ερευνα. Επειδή υπαρχει ελαχιστη προμηθεια ανα συναλλαγη (αν θυμαμαι καλα) καλο εινα ναμην βγαζεις λιγα λιγα. Οσο αναφορα το ποσο που δηλωνεις οτι θελεις , πληκτρολογεις το ποσο που θες σε φιορινια, δεν γραφεις τα ποσα ευρω θες. Θα ηταν αδυνατη η συναλλαγη καθως το ποσο δεν ειναι ακεραιος αριθμος.

Επισης αποφευγεις οπωσδηποτε να κανεις συναλλαγμα σε πλανόδιους που κυκλοφορουν. Θα σε κοροιδεψουν σιγουρα στην ισοτιμια και μπορει να σου δωσουν και χρηματα που εχουν καταργηθει και μονο για σουβενιρ κανουν ή τιποτα πλαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μια πειρα μιας και ζω στη Ρουμανία αρκετούς μήνες το χρόνο θα σου λεγα να βρεις ανταλλακτήριο που δεν κρατάει προμήθειες .. τουλάχιστον στην Ρουμανία υπάρχει. Επίσης να πας να αλλάξεις χρήματα (αν είναι δυνατόν) καθημερινή, πρωινές ώρες γιατί αν πας βράδυ χαλάει η ισοτιμία για το συνάλλαγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...