Προς το περιεχόμενο

Μπορείς να γίνεις ιερέας με πτυχίο κομμωτικής απο δημόσιο ΙΕΚ ?


Vapir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι λέει ο τίτλος. Διάβαζα στην καθημερινή πως για να γίνεις ιερέας δεν είναι αναγκαίο να έχεις τελειώσει ιερατικό Λύκειο και σχολή και οτι μπορεί να γίνει ο καθένας με πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. 
Το πτυχίο ΙΕΚ πιάνετε σαν μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση , οπότε δεν κάνει?
Δεν ρωτάω για εμένα , έχω ένα φιλαράκο πιτσιρικά γύρω στα 17 που έρχεται στο γυμναστήριο μου και ενδιαφέρεται απ ότι μου έχει πει , όμως θέλει πρώτα να τελειώσει τις σπουδές του στο αντικείμενο που του αρέσει, την κομμωτική γιατι γουστάρει hair styling κλπ. Αυτή τη στιγμή κουρεύει όλες τις φίλες του , την μάνα του , φίλες της μάνας του και γενικά πιάνει το χέρι του. Η μητέρα του αν και δεν είναι κομμώτρια ήξερε να κουρεύει και την έβλεπε απο μικρός και κόλλησε.
Σκέφτεται να πάει ΙΕΚ και μετά να συνεχίσει σαν ιερέας μιας και ΝΟΜΙΖΕΙ πως θα του εξασφαλίσει ένα εισόδημα για να ζήσει.
Αν και δεν τα πάω καλά με τις εκκλησίες κλπ το βλέπω απο την πλευρά που το σκέφτεται και του λέω πως καλύτερο είναι να ακολουθήσει απο τώρα κάποια ιερατική σχολή ,αλλα η απάντηση του είναι πως μετά σαν ιερέας θα είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσει την ειδικότητα της κομμωτικής τέχνης (λογικό ... θα γέλαγε κ το παρδαλό κατσίκι)

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να μπει σε ιερατικό λύκειο τώρα που πάει ενιαίο βέβαια , αυτά θα τα ρωτήσει μόνος του αλλα αν ξέρει κάποιος σχετικά με αυτό τι παίζει πείτε μου γιατι μόνο που το σκέφτομαι να ψάξω σε εκκλησιαστικά site με πιάνει πονοκέφαλος...
 
Το άρθρο είναι περσινό , έχει αλλάξει κάτι ? 
thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Άντε να δούμε ποτέ θα γίνει χωρισμός κράτους-εκκλησίας και να πάψουν να είναι ΔΥ οι παπάδες...

συμφωνώ φίλε , απλά το παιδί είναι λίγο σκαλωμένο με τις επιλογές του ......λίγο δύσκολο να πείσεις έφηβο , το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον βοηθήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο λύκειο είχα συμμαθητή παπά οπότε παλιότερα σίγουρα γινόντουσαν και χωρίς καν λύκειο. Θυμάμαι ψαχνόταν και ένας άλλος συμμαθητής να γίνει και τον είχε ρωτήσει πως. 'Επρεπε λέει να τον χειροτονήσει κάποιος παπάς, δηλαδή να έχει κάποιον γνωστό πρόθυμο να το κάνει. Αυτό με το πτυχίο καινούργιο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στο λύκειο είχα συμμαθητή παπά οπότε παλιότερα σίγουρα γινόντουσαν και χωρίς καν λύκειο. Θυμάμαι ψαχνόταν και ένας άλλος συμμαθητής να γίνει και τον είχε ρωτήσει πως. 'Επρεπε λέει να τον χειροτονήσει κάποιος παπάς, δηλαδή να έχει κάποιον γνωστό πρόθυμο να το κάνει. Αυτό με το πτυχίο καινούργιο είναι?

καμια σχεση για να γινει καποιος παπας πρεπει να τον χειροτονησει ιεπισκοπος και να παει ιερατικη σχολη.

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ισως ήταν αρχιεπίσκοπος αλλά η σχολή δεν ήταν απαραίτητη. Ο συμμαθητής μου τώρα θα είναι πενηντάρης+ και είχε γίνει χωρίς λύκειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι ξέρω για να γίνει κάποιος ιερέας πρέπει να έχει τελειώσει ιερατική σχολή. Εχω ένα φίλο γιαυτο το λέω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που αναφέρει ο ts και η εφημερίδα.

 

Υπάρχουν πολλές βαθμίδες μέχρι να φτάσει κάποιος ιερέας οπότε να το ψάξει καλύτερα μήπως μιλάμε για ιεροψάλτη π.χ και οχι ιερέα. Έχω φίλο μου που εθελοντικά έγινε ψάλτης π.χ και έψαλε σε μια εκκλησία, υπάρχει ο βαθμός του διάκονου που απλά βοηθάει τον παπά στην εκκλησία και κάνει διάφορες δουλειές στον ναό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινεις παπας χωρις ιερατικη σχολη πρεπει να εχεις εναν πνευματικο ο οποιος αφου θα σε εχει διακονο για αρκετο καιρο θα σε προτινει για να χειροτονηθεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...