Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα παρουσιάσει iPhone με OLED οθόνη το 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ξεχνάς τι γίνεται και στους επεξεργαστές. Η samsung φτιαχνει τον A9 αλλά δεν μπορει να τον χρησιμοποιήσει. :)

Ειναι παντως άσχετο με την περίπτωση των οθονων.

 

Μακάρι βέβαια η apple να εχει ακόμα καλυτερες οθονες απο τον ανταγωνισμό κ να τις εξελιξει κι αλλο τις oled.

 

Αλλο είναι κάπως που για 1-2 τουλάχιστον χρόνια ακόμα, θα εχει υποδεεατερες οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι αυτές οι οθόνες είναι το μέλλον δεν το αμφισβήτησε ποτέ κανείς...

Το οτι τα αμέσως προηγούμενα χρόνια είχαν τα θέματα τους σε σχέση με τις LCD είναι δύσκολο να το καταλάβεις??

 

Το οτι απο εδώ και πέρα, αφού είναι λογικό και αναμενόμενο να ξεπεραστεί κάθε πρόβλημα σε αυτές τις οθόνες, θα βάλει και η apple τις ίδιες λογικό δεν είναι??

 

Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις γτ πραγματικά εχεις αρχίσει να κουράζεις...

Που είδες εσύ οτι οι οθόνες των iphones είναι β' διαλογής?

Το έδειξε σε κανένα επισόδιο των x-files??

 

Γτ μεχρι πρίν λίγο καιρό που είχα το s6 edge plus και πήγα στο 6s plus δε είδα κάτι τέτοιο...

Σίγουρα διαφορετική τεχνολογία αλλα δεν βλέπω ουτε β' ούτε γ' διαλογής..

Απλά η μία έχει πια ταβάνι ενώ η άλλη όχι.

Oσο εξελιχθηκε η lcd τοσο εξελιχθηκαν κ τα oled panels τα τελευταια 3 χρονια.

Το προβλημα με τα oled που στεγνωνουν δεν εξαλιφθηκε και ουτε προκειτε αν δεν αλλαξει ο τροπος κατασκευης.

Χημεια εχουν μεσα που καποια στιγμη στεγνωνει.

Απλος η apple ξυπνησε και ειναι ενας απο τους πολους τροπους να φτιαξεις κινητο με μικροτερη διαρκεια ζωης.

Βαλε την οθοναρα το lg g4 διπλα σε super amoled. Δεν εχει να ζηλεψει πολλα ισως για καποιους και τιποτα.

 

Oσο για το α διαλογης β κλπ το οτι δεν το βλεπεις εσυ δεν παυει να υφισταται. Σε ολα τα προιοντα υπαρχουν και αναλογα την εταιρια διαλεγει τι θα τα κανει και που θα τα διανειμει.Αλλες προτιμουν να τα δωσουν σε 3ους,αλλες να τα πουλησουν ως noname ή κλωνους, και αλλες να τα βαλουν στα προιοντα τους σε τριτοκοσμικες χωρες και αλλες να τα βαλουν παντου και αν το καταλαβει ο πελατης να του το φτιαξουν/αντικαταστησουν.

 

Πανε μια βολτα απο κοτσοβολο public κλπ. 

Βρες μου ενα moto x 2nd gen που να μην εχει burn ins,βρες μου ενα lg g flex που να μην εχει κιτρινιλες στην οθονη και απο κει και περα μετρα ποσα ειναι τα samsung με super amoled που εχουν burn ins. Ακομα και στα τελευταια θα βρεις κατι και αν σκεφτεις πως η samsung βαζει α διαλογης φαντασου τωρα τα νεα iphone.

 

Συνοψιζοντας. 

Τα νεα iphone στο μελλον θα χανουν μεταπωλιτικη αξια. Ο χρηστης συνηθως noob απο τεχνολογια και τι παει να πει amoled θα την καταστρεφει πριν την ωρα της. Βλεπεις επισης δεν ξερουν αρκετοι τα δικαιωματα τους περι εγγυησης 2 ετων οποτε και εκει θα βαζει το χερακι του στη τσεπη ο πελατης ειτε για να την επισκευασει σε καποιο apple store ειτε να το πουλησει σε τιμη σκοτωμα και σαν "κατσικι" να παρει το επομενο iphone και ας μη το εχει πραγματικα αναγκη.

Και ποιος θα ειναι εδω win + win = win? 

Μαντεψε.

 

Καλημερα,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειναι παντως άσχετο με την περίπτωση των οθονων.

 

Μακάρι βέβαια η apple να εχει ακόμα καλυτερες οθονες απο τον ανταγωνισμό κ να τις εξελιξει κι αλλο τις oled.

 

Αλλο είναι κάπως που για 1-2 τουλάχιστον χρόνια ακόμα, θα εχει υποδεεατερες οθόνες.

 

 

Έχουμε ανακυκλώσει το θέμα πολλές φορές και κακώς κάνω πάλι το λάθος, αλλά χαλάλι σου! :P

 

Το "υποδεέστερες" σηκώνει μεγάλη κουβέντα! Το ότι καταναλώνουν λιγότερη μπαταρία, λειτουργούν διαφορετικά, έχουν καλύτερο μάυρο κλπ είναι γεγονός μιας και είναι διαφορετική τεχνολογία. Το οπτικό αποτέλεσμα όμως στα μάτια του χρήστη out of the box δεν είναι πάντα υποδεέστερο. Έχω περιγράψει πολλές φορές κάποια χαρακτηριστικά στις oled (στο samsung s6 για να μην πεις πως είχα παλιά συσκευή) που δεν με ικανοποιούσαν στο μάτι. Η οθόνη που κοιτάζω καθημερινά στο iphone 6s plus με ικανοποιεί σχεδόν απόλυτα στο μάτι και δεν μπορώ να πω πως μου λείπει κάτι από αυτή του S6.

 

Εκτιμώ λοιπόν πως κάποιες αδυναμίες που έχουν ακόμη οι OLED, σίγουρα θα "ενοχλούν" και την Apple και λογικά όταν θα υιοθετήσει αυτή την τεχνολογία θα έχει φροντίσει ώστε να κάνει κάπως τη διαφορά (σαν φαν της apple το εκτιμώ και το περιμένω αυτό, δε σημαίνει πως θα το κάνει όμως 100%) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαθα πλάκα σε ένα κατάστημα που πήγα και έβαλα το S5 μου δίπλα σε ένα iPhone 6. Σε φάση "what the actual fuck". Το "λευκό" μου ήταν στην ουσία ώχρα. 

Κάποια φορά είχα διαβάσει εδώ μέσα νομίζω, μια άποψη (βασικά ίσως να απαντούσε σε κάποιο δικό μου ερώτημα το τύπος) που έλεγε εν ολίγοις "μην εντυπωσιάζεσαι από τις AMOLED των Samsung". Πόσο δίκιο είχε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...