Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα παρουσιάσει iPhone με OLED οθόνη το 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι oled ειναι ακριβοτερες απο τις lcd και ειναι απο το 2013 πιστοτατες σε αποδοση χρωματων, δες πχ στο displaymate για το note 3 του 2013*. Η διαφορα οσο παει μεγαλωνει.

 

Οτι η apple βαζει κατι οταν θεωρει πως αυτη ειναι ετοιμο, δεν σημαινει οτι δεν ηταν ετοιμο απο πιο πριν.

Χαρακτηριστικο παραδεγιμα οι νορμαλ οθονες για smartphone αντι για μικρες 4" ή κ το παραδειγμα των oled που οπως λες ειναι ηδη σωστο panel, αλλα η apple δεν θα τις βαλει ακομα , αλλα μετα απο μερικα χρονια.

 

* Αρθρο/review του 2013:

Ποια οθονη ηταν καλυτερη του galaxy s2/3/4/5 η των iphone 4/4s/5/5s για να δουμε κανενα συγκριτικο...

 

Εδώ ρε παιδιά η Apple ακόμα βάζει 2πύρηνο CPU, που η LG έβαλε το 2011 στο Optimus 2X και περιμένετε να βάλει και OLED? Ας ελευθερωσει πρώτα το bluetooth να στείλουμε κανα ringtone σαν άνθρωποι και το συζητάμε και για τις οθόνες...

Αν νομιζεις πως ο αριθμος των πυρηνων καθοριζει και την αποδοση μαλλον δεν αξιζει καν να σχολιασουμε  οτιδηποτε τεχνολογικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόσωστος απλώς να συμπληρώσω πως steve στα ελληνικά είναι στέφανος όχι σταύρος.

Steve(n) στα Ελληνικά αποδίδεται Σταύρος, όχι Στέφανος. Για το Στέφανος υπάρχει στ' αγγλικά το Stephen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει συχνά μην το ψάχνεις, άμα δεις άλλα ποστ, συνεχίζει να σπαμάρει αλλάζοντας τα λεγόμενα του καθενός μέχρι να κουράσει τον άλλο για να ικανοποιηθεί ο ίδιος του, οτι και καλά έχει πάντα δίκιο.

 

Δεν διαφωνώ.. Δεν γράφω εδώ όμως για να προσπαθώ να αλλάξω του στραβά του καθενός.

Μου φτάνει τουλάχιστον πως μπορεί να καταλάβει τι λέω και πως το λέω..

Τώρα κατα πόσο εννοεί αυτα που λέει ο ίδιος ή οχι ποσώς με ενδιαφέρει.

Έχουμε και άλλες δουλειές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία μέχρι τώρα δείχνει το οτι η apple αργεί να υλοποιήσει νέες ιδέες..

 

Όταν όμως το κάνει η υλοποίηση της είναι πολύ καλύτερη απο οποιαδήποτε άλλη εταιρεία του χώρου..

 

Αυτό είναι αλήθεια και δεν είναι απλά προσωπική μου άποψη..

Οπότε εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε και τη υλοποίηση της oled στα iphones και να κρίνουμε μετά..

Βέβαια haters gonna hate..

Ναι πανω στο θεμα μας δυο τινα υπαρχουν.

 

1 Nα κατασκευασει δικες της amoled πραγμα αδυνατων.

2 Να παρει τα σκουπιδια amoled της samsung (β διαλογης) οπως κανει μεχρι τωρα η motorola,lg,ulefone κλπ. Εκτος αν νομιζεις πως θα παρει super amoled που δεν εχει δωσει ποτε της η μαμα samsung σε 3ους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πανω στο θεμα μας δυο τινα υπαρχουν.

 

1 Nα κατασκευασει δικες της amoled πραγμα αδυνατων.

2 Να παρει τα σκουπιδια amoled της samsung (β διαλογης) οπως κανει μεχρι τωρα η motorola,lg,ulefone κλπ. Εκτος αν νομιζεις πως θα παρει super amoled που δεν εχει δωσει ποτε της η μαμα samsung σε 3ους.

 

 

Δεν έχω ιδέα τι πραγματικά θα συμβεί..

Η αλήθεια είναι πως και οι επεξεργαστές που χρησιμοποιεί η apple στις φορητές τις συσκευές είναι σχεδιασμένοι απο εκείνη και κατασκευασμένοι by Samsung.. Κι όμως η Samsung δεν μπορεί να τους χρησιμοποιήσει..

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει το ίδιο παλι σε αυτόν το τομέα. Μου μοιάζει δύσκολο. Μένει να δούμε..

Δεν νομίζω πάντως η apple να καταδεχτεί να πάρει β' διαλλογής οθόνες απ τον οποιονδήποτε..

Απλά δεν θα πάει σε αυτόν..

 

Πάντως και η εταιρεία που θα κατασκευάσει οθόνες για τα καινούργια iphones για να λέμε την αλήθεια πρόκειται να χεστεί στο τάληρο κυρίως λόγω παραγγελιών..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε ο Σταύρος πώς αποδίδεται στα Αγγλικά; Γιατί εγώ θυμάμαι ένα γνωστό μου που τον λέγανε Σταύρο και τον φώναζαν Steve

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε ο Σταύρος πώς αποδίδεται στα Αγγλικά; Γιατί εγώ θυμάμαι ένα γνωστό μου που τον λέγανε Σταύρο και τον φώναζαν Steve

http://www.answers.com/Q/What_is_the_English_translation_for_the_greek_name_stavros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε ο Σταύρος πώς αποδίδεται στα Αγγλικά; Γιατί εγώ θυμάμαι ένα γνωστό μου που τον λέγανε Σταύρο και τον φώναζαν Steve

O σταύρος δεν αποδίδεται στα αγγλικά. γνωστοί μου από τα τότε φροντιστήρια αγγλικών σε επίσημες εξετάσεις τους ιωάννηδες του έγραφαν john και τους σταύρηδες τους άφηναν stavros σκέτο. το steve το έχουμε κολλήσει εμείς γιατί είναι σχεδόν ομόηχο με την ελληνική απόδοση.

 

για την οθόνη τώρα, πολύ καλά τα νέα για τα iphone , τα οποία πλέον θα εχουν ακόμα πιο ρεαλιστική απεικόνιση των φωτογραφιών στην οθόνη τους.

συμφωνώ απολύτως με το Φώτη και kakadi , η apple μπορεί να τσιμπάει στις τιμές αλλά δεν απευθύνεται σε ηλιθίους και το ξέρει. θα την βάλει την τεχνολογία όταν οι άδειες γίνουν φτηνές και φυσικά θα κάνει τα δικά της tweaks προκειμένου να έχει καλή απεικόνιση. τώρα είναι λίγο προωρο να συγκρίνουμε κάτι που δεν έχει ακόμη υλοποιηθεί. το μόνο σίγουρο είναι πως το αποτέλεσμα θα αξίζει . τώρα δεν ξέρω κατά πόσο οι ανταγωνιστές θα εξελίξουν περισσότερο την τεχνολογία και αν. αλλά σαν πρώτο συμπέρασμα ξέρουμε πως θα είναι πάνω κάτω σαν τα samsung εφόσον πλέον τα πάνελ θα είναι ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα τι πραγματικά θα συμβεί..

Η αλήθεια είναι πως και οι επεξεργαστές που χρησιμοποιεί η apple στις φορητές τις συσκευές είναι σχεδιασμένοι απο εκείνη και κατασκευασμένοι by Samsung.. Κι όμως η Samsung δεν μπορεί να τους χρησιμοποιήσει..

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει το ίδιο παλι σε αυτόν το τομέα. Μου μοιάζει δύσκολο. Μένει να δούμε..

Δεν νομίζω πάντως η apple να καταδεχτεί να πάρει β' διαλλογής οθόνες απ τον οποιονδήποτε..

Απλά δεν θα πάει σε αυτόν..

Υπο μια εννοια, "β' διαλογης" παιρνει κ τωρα , με την εννοια οτι οι οθονες που βαζει ειναι φθηνοτερες κ υποδεεστερες απο τις κορυφαιες που εχει ο ανταγωνισμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σταύρος δεν αποδίδεται στα αγγλικά. γνωστοί μου από τα τότε φροντιστήρια αγγλικών σε επίσημες εξετάσεις τους ιωάννηδες του έγραφαν john και τους σταύρηδες τους άφηναν stavros σκέτο. το steve το έχουμε κολλήσει εμείς γιατί είναι σχεδόν ομόηχο με την ελληνική απόδοση.

Στο link του Neg γράφει ότι ο Σταύρος στα Αγγλικά αποδίδεται Steven ή Stephen. Η μόνη μου ένσταση αφορά το δεύτερο, δηλαδή δεν ισχύει Steven = Stephen, αφού το δεύτερο αποδίδεται στα Ελληνικά ως Στέφανος. Η παρατήρηση αυτή έρχεται και από Αμερικανούς που διορθώνουν ομοεθνείς τους όταν αντί να προφέρουν τον γνωστό συγγραφέα Stephen King τον προφέρουν λανθασμένα Steven King (όπως στο trailer του original Carrie).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο μια εννοια, "β' διαλογης" παιρνει κ τωρα , με την εννοια οτι οι οθονες που βαζει ειναι φθηνοτερες κ υποδεεστερες απο τις κορυφαιες που εχει ο ανταγωνισμος.

'Ετσι, να τα λέμε αυτά. Δεν συγκρίνονται οι οθόνες των Samsung με των iPhones. Μέρα με τη νύχτα. Γ' διαλογής και κάτω!!!

2pvnxzC.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο μια εννοια, "β' διαλογης" παιρνει κ τωρα , με την εννοια οτι οι οθονες που βαζει ειναι φθηνοτερες κ υποδεεστερες απο τις κορυφαιες που εχει ο ανταγωνισμος.

 

Το ότι αυτές οι οθόνες είναι το μέλλον δεν το αμφισβήτησε ποτέ κανείς...

Το οτι τα αμέσως προηγούμενα χρόνια είχαν τα θέματα τους σε σχέση με τις LCD είναι δύσκολο να το καταλάβεις??

 

Το οτι απο εδώ και πέρα, αφού είναι λογικό και αναμενόμενο να ξεπεραστεί κάθε πρόβλημα σε αυτές τις οθόνες, θα βάλει και η apple τις ίδιες λογικό δεν είναι??

 

Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις γτ πραγματικά εχεις αρχίσει να κουράζεις...

Που είδες εσύ οτι οι οθόνες των iphones είναι β' διαλογής?

Το έδειξε σε κανένα επισόδιο των x-files??

 

Γτ μεχρι πρίν λίγο καιρό που είχα το s6 edge plus και πήγα στο 6s plus δε είδα κάτι τέτοιο...

Σίγουρα διαφορετική τεχνολογία αλλα δεν βλέπω ουτε β' ούτε γ' διαλογής..

Απλά η μία έχει πια ταβάνι ενώ η άλλη όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι αυτές οι οθόνες είναι το μέλλον δεν το αμφισβήτησε ποτέ κανείς...

Το οτι τα αμέσως προηγούμενα χρόνια είχαν τα θέματα τους σε σχέση με τις LCD είναι δύσκολο να το καταλάβεις??

 

Το οτι απο εδώ και πέρα, αφού είναι λογικό και αναμενόμενο να ξεπεραστεί κάθε πρόβλημα σε αυτές τις οθόνες, θα βάλει και η apple τις ίδιες λογικό δεν είναι??

 

Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις γτ πραγματικά εχεις αρχίσει να κουράζεις...

Που είδες εσύ οτι οι οθόνες των iphones είναι β' διαλογής?

Το έδειξε σε κανένα επισόδιο των x-files??

 

Γτ μεχρι πρίν λίγο καιρό που είχα το s6 edge plus και πήγα στο 6s plus δε είδα κάτι τέτοιο...

Σίγουρα διαφορετική τεχνολογία αλλα δεν βλέπω ουτε β' ούτε γ' διαλογής..

Απλά η μία έχει πια ταβάνι ενώ η άλλη όχι.

Συνεχιζεις να εισαι επιθετικος , φανταζομαι για λογους που ολοι καταλαβαινουν...

 

Απο το 2013 οι oled οθονες ειναι κορυφαιες κ εχουν ξεφυγει απο τις lcd.

Παρολα αυτα, εδω και 3 χρονια(κ απο οτι φαινεται αλλα 1-2) η apple δεν βαζει την κορυφαια τεχνολογια αλλα βαζει κατι υποδεεστερο που δεν τις φθανει.

 

Αυτο ειπωθηκε, οι μεν oled ειναι τοπ, οι lcd υποδεεστερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...