Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα παρουσιάσει iPhone με OLED οθόνη το 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να πληρωνεις premium κ να μην παιρνεις top notch hardware ειναι κατι που μονο η apple εχει καταφερει

 

θα ακολουθησει επιδειξη mind control απο apple fanboys ,stay tuned

όπως επίσης να αγοράζεις premium με top notch hardware που να κολλάει μόνο η samsung τ καταφέρνει και να μην δίνει και αναβαθμίσεις ή να δίνει μετά από καιρό ενώ χρήστες 150ευρώ moto g έχουν πάρει στα κινητά τους. Και φαντάσου υπάρχουν προβατα που αγοράζουν ακόμα τα παιχνιδάκια που κυκλοφορεί η σαμυ κάθε εξάμηνο πιο ακριβά από μήλα....απλά στα apple δεν πέφτει η τιμή τους μετά από 2 μήνες ούτε φτάνει να πέφτουν 50% και παραπάνω μετά από 1 χρόνο επειδή η εταιρία χέστηκε για την υποστήριξη τους...
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχουμε ξαναπει 

 

η samsung την εχει δει apple στο android με γνωστα αποτελεσματα για τις πωλησεις της

 

καποτε που ειχε πιο λογικες τιμες κ δεν εκοβε χαρακτηριστικα προς χαριν της μοστρας ηταν οκ ,ειχες κ τις κοινοτητες με τις rom απο πισω, αξιζε

 

τωρα lg, motorola, xiaomi ,asus ,huawei ,lenovo κλπ ,επιλογες υπαρχουν

 

ps 

 

σχεδον ολα τα κινητα που ειχα ειχαν amoled ,ενα προφιλ χρωματος που να εχει φυσιολογικα χρωματα κ εισαι πολυ οκ, ουτε burn in εχω ουτε κανω επαγγελματικη επεξεργασια εικονας σε κινητο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος με πρόσφατης γενιάς amoled π.χ. Galaxy S6 να μου κάνει τη χάρη γιατί με τρώει περιέργεια. Κατεβάστε το screentest app και δοκιμάστε το μαύρο σε σκοτεινό χώρο π.χ. δωμάτιο, βράδυ, κλειστά φώτα. Εκπέμπει καθόλου φως??? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samsung έχει γίνει Apple δίχως το iOS. Οι πωλήσεις της πέφτουν κάθε χρόνο, η Apple σε αντίθεση βγάζει το 6S μπορεί να μην αξίζει καν τα λεφτά που ζητάει, αλλά η Apple είχε και έχει ακόμα δύο πράγματα, πολύ καλή παρουσίαση και τρομερό μάρκετινγκ. Σε τέτοιο επίπεδο που έχει φτιάξει Cult θαυμαστών. Γουστάρω την Apple και εγώ σε μερικές κατηγορίες προϊόντων αλλά θα αγοράσω το 6S? το iPad Pro 13? το Macbook 2015 με την μία θύρα; Όχι, αντίθετα οι φανατικοί όχι σχετικοί αλλά άσχετοι θαυμαστές της που δεν έχουν γνώση της τεχνολογίας (Που τέτοιους έχει κάθε εταιρία) θα τα αγοράσουν με το που κυκλοφορήσουν, όχι γιατί τους χρησιμεύει, όχι γιατί μπορεί το περσινό Macbook Pro να είναι καλύτερο από αυτά, αλλά γιατί θέλουν το τελευταίό Trend, τα ίδια έχουμε και με την Samsung και με άλλες γνωστές εταιρίες. Το κακό είναι οτι πολλοί βάζουν τους πελάτες μίας εταιρίας σε ένα καζάνι δίχως διαχωρισμούς. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος με πρόσφατης γενιάς amoled π.χ. Galaxy S6 να μου κάνει τη χάρη γιατί με τρώει περιέργεια. Κατεβάστε το screentest app και δοκιμάστε το μαύρο σε σκοτεινό χώρο π.χ. δωμάτιο, βράδυ, κλειστά φώτα. Εκπέμπει καθόλου φως??? Ευχαριστώ

Σε note 3 (κινητό του 2013) δεν εκπέμπει τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι σημερινές amoled πετυχαίνουν το διαφημισμένο απόλυτο μαύρο, δηλαδή να εκπέμπουν μηδεν φως σε screentest με μαύρη οθόνη και σε σκοτεινό δωμάτιο να ξαναγοράσω

 

 

Το είχα ξαναγράψει ότι τέσσερα προϊόντα της Samsung με amoled είχα στα χέρια μου: Note 1, Note 2, S4, galaxy Tab 7.7. Σε όλα έκανα τεστ στο σκοτάδι και κανένα όχι μόνο δεν είχε απόλυτο μαύρο αλλά είχαν σοβαρές ατέλειες όπως σκούρους κύκλους, γραμμές και σημεία διαφορετικής φωτεινότητας που φαινόταν ακόμα και σε καθημερινή χρήση. Επέστρεψα 3!!! Note 2, ένα S4 και ένα Tab 7.7 μέχρι να πάρω κάτι που να δουλεύει ικανοποιητικά αλλά και πάλι δεν είχαν το πολυδιαφημισμένο απόλυτο μαύρο. Το  Note 1 που ήταν το χειρότερο απ'όλα το έστειλα στη Samsung αλλά δε μου βρήκαν κανένα πρόβλημα :-)

 

Πιστεύω ότι η apple θα πάρει μόνο υψηλής ποιότητας κομμάτια α διαλογής

 

Πήρα το Galaxy tab S μόνο και μόνο για το oLed. Στο συγκεκριμένο ταμπλετ το μαύρο είναι απίστευτο. Ξεκινάει η ταινία και αν έχεις τελείως κλειστά τα φώτα βλέπεις να εμφανίζονται διαφορά στην οθόνη από το πουθενά. Δεν μπορείς να καταλάβεις που τελειώνει οθόνη γιατί τα πίξελ σβήνουν τελείως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος με πρόσφατης γενιάς amoled π.χ. Galaxy S6 να μου κάνει τη χάρη γιατί με τρώει περιέργεια. Κατεβάστε το screentest app και δοκιμάστε το μαύρο σε σκοτεινό χώρο π.χ. δωμάτιο, βράδυ, κλειστά φώτα. Εκπέμπει καθόλου φως??? Ευχαριστώ

Galaxy tab s8.4, note 4 και τα 2 100% μαυρο σε απολυτο σκοτάδι σίγουρα, μολις το ελενξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει και τι εγινε και σκατε τοσο για τις oled ρε παιδια σιγουρα θα υπαρχει καποιος λογος που ακομα δεν βαζουν αυτή την τεχνολογια , ισως ακομα δεν εχει ωριμασει αρκετα  ! Αλλωστε δεν ξερω αλλα εγω προσωπικα θεωρω την υπαρχουσα οθονη που εχει το iPhone ως την καλυτερη οθονη στην αγορα με πολύ φυσικα και εντονα χρωματα με καλο λευκο, μαυρο και πολύ καλη φωτεινοτητα σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που χρησιμοποιει τις amoled και διαθετουν αφυσικα χρωματα πολύ χαλια λευκο χρωμα και όχι τοσο καλη φωτεινοτητα με το μοναδικο υπερ να είναι μονο το καλο μαυρο και η χαμηλη καταναλωση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει και τι εγινε και σκατε τοσο για τις oled ρε παιδια σιγουρα θα υπαρχει καποιος λογος που ακομα δεν βαζουν αυτή την τεχνολογια , ισως ακομα δεν εχει ωριμασει αρκετα  ! Αλλωστε δεν ξερω αλλα εγω προσωπικα θεωρω την υπαρχουσα οθονη που εχει το iPhone ως την καλυτερη οθονη στην αγορα με πολύ φυσικα και εντονα χρωματα με καλο λευκο, μαυρο και πολύ καλη φωτεινοτητα σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που χρησιμοποιει τις amoled που διαθετουν αφυσικα χρωματα πολύ χαλια λευκο χρωμα και όχι τοσο καλη φωτεινοτητα με το μοναδικο υπερ να είναι μονο το καλο μαυρο και η χαμηλη καταναλωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Retina είναι απλά ορισμός μάρκετινγκ, η οθόνη ονομάστηκε Retina λόγω του iPhone 4 την εποχή του Σταύρου Δουλειά επειδή είχε μεγαλύτερη ανάλυση από τα προηγούμενα μοντέλα και τους ανταγωνιστές, στα κινητά όμως του 2016 η Apple έχει μείνει πίσω στην οθόνη. Την ονομασία Retina φέρουν και τα Mac αλλά τα iMac την αξίζουν σαν ορισμό μαρκετινγκ αφού έχουν 5K οθόνη.

Ολόσωστος απλώς να συμπληρώσω πως steve στα ελληνικά είναι στέφανος όχι σταύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει και τι εγινε και σκατε τοσο για τις oled ρε παιδια σιγουρα θα υπαρχει καποιος λογος που ακομα δεν βαζουν αυτή την τεχνολογια , ισως ακομα δεν εχει ωριμασει αρκετα  ! Αλλωστε δεν ξερω αλλα εγω προσωπικα θεωρω την υπαρχουσα οθονη που εχει το iPhone ως την καλυτερη οθονη στην αγορα με πολύ φυσικα και εντονα χρωματα με καλο λευκο, μαυρο και πολύ καλη φωτεινοτητα σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που χρησιμοποιει τις amoled και διαθετουν αφυσικα χρωματα πολύ χαλια λευκο χρωμα και όχι τοσο καλη φωτεινοτητα με το μοναδικο υπερ να είναι μονο το καλο μαυρο και η χαμηλη καταναλωση !

Υπαρχει λογος: Τις παραγει μονο η σαμσουνγκ. Κανεις δεν εχει την τεχνολογία να παραγει oled τέτοιας ποιοτητας σημερα.

Και ως γνωστόν η apple ειδικα παλαιυει να μην αγορασει απο σαμσουνγκ.

Γι αυτο και συζητα με lg κλπ να ξεκινήσουν να παραγουν oled ωστε να αγοράσει απο αυτους.

Επίσης ως μονοπώλιο, η σαμσουνγκ τις πουλά ακριβα οποτε θα πέσει το κέρδος της.

Αμα ρωτήσεις καποιον ειδικό ποια οθονη ειναι καλύτερη, η καλυτερη lcd, ή μια καλη oled θα βάλει τα γελια.. Δεν υπάρχει σύγκριση.. Η oled ειναι σε αλλο επίπεδο.

Το μονο μειον που εχει απομεινει ειναι οντως το burn in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον αλλον δεν αρεζε το μαυρο στις oled για αυτο πηγε σε ips και απολαυσε απολυτο γκρι clouding και bleeding.

Καλά τι οθόνες έχετε πάρει στα  χέρια σας και τις βλέπετε γκρί; Σοβαρά τώρα, εγώ έχω το P8 FullHD και το μαύρο είναι μαύρο, όχι γκρι. Δεν αντιλέγω ότι οι OLED έχουν τρομερά μαύρα χρώματα αλλά μην το ξεφυλλίζουμε, αν τώρα μερικοί για IPS πήραν κανένα κινητό της πλάκας ή budget είναι δικό τους φταίξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία μέχρι τώρα δείχνει το οτι η apple αργεί να υλοποιήσει νέες ιδέες..

 

Όταν όμως το κάνει η υλοποίηση της είναι πολύ καλύτερη απο οποιαδήποτε άλλη εταιρεία του χώρου..

 

Αυτό είναι αλήθεια και δεν είναι απλά προσωπική μου άποψη..

Οπότε εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε και τη υλοποίηση της oled στα iphones και να κρίνουμε μετά..

Βέβαια haters gonna hate..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...