Προς το περιεχόμενο

Αγορά από amazon.de


8elwADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχουμε καμιά νέα εξέλιξη τι γίνεται με τις αγορές μέσω Amazon;; Αναφέρομαι στο com! Ψάχνω κάτι ακριβό, το έχω βρει σε 2-3 πωλητές αλλά μόλις βάζω Ελλάδα λέει δε στέλνουν.. Επίσης ξέρει κάποιον αν με τα cc έχουν όριο ακόμα μέχρι κάποιο ποσό;; Ή μπορώ να πληρώσω με χρεωστική;; Κανονικά γράφουν ότι δεχονται..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ακριβο και απο το .com ειναι σιγουρο τελωνειο...Οι καρτες περνανε κανονικα δεν ξερω μεχρι τι ποσο αλλα απο τη στιγμη που δεν στελνουν οι πωλητες ψαξτο αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακριβο και απο το .com ειναι σιγουρο τελωνειο...Οι καρτες περνανε κανονικα δεν ξερω μεχρι τι ποσο αλλα απο τη στιγμη που δεν στελνουν οι πωλητες ψαξτο αλλου

 

Ναι το έμαθα οπότε έψαξα και βρήκα από το Γερμανικό που είναι σχετικά οικονομικό και στέλνουν και στην Ελλάδα χωρίς τελωνείο! Λογικά δε θα έχω πρόβλημα! Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλημερα παιδια!

Εχω κανει μια παραγγελια απο amazon.de , μου λεει arriving today αλλα η ωρα ειναι ηδη 11κ25 ..

To arriving today λοιπον ειναι οτι φτανει στο ταχυδρομειο και περιμενω να μου το στειλουν η σε εμενα δηλαδη στην πορτα μου?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια μπορω να κανω εντιτ τη πραγγελεια και απο μιντιουμ που πειρα το μπουφαν να το κανω σε λαρτζ..?


παιδια μπορω να κανω εντιτ τη πραγγελεια και απο μιντιουμ που πειρα το μπουφαν να το κανω σε λαρτζ..?

 

πριν γινει το ντισπατσ ενοιτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Ενδιαφέρομαι για μια  αρκετά μεγάλη αγορά από το amazon.de (μεγαλύτερη των 500€) και αρκετά ογκώδης αλλά όχι βαριά (βαλίτσες).

Είμαι μέλος αρκετά χρόνια στο amazon αλλά δεν έχω ψωνίσει ποτέ καθως όλες μου οι αγορές είναι είτε μέσω των ίδιων των καταστημάτων στο εξωτερικό είτε μέσω ebay.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) Τα αντικείμενα που θέλω φαίνονται στο checkout process ως "Dispatched by Amazon EU Sarl". Είναι ok αυτό? Πρέπει να προσέξω κάτι περί αυτού?

2) Ποια η διαφορά ανέμσα στο Standard Shipping και στο Expedited Delivery εκτός από την πιο γρήγορη παράδοση? Η διαφορά είναι στα 10€ περίπου. Περιλαμβάνει κάποια από τις 2 μεθόδους tracking information της παραγγελίας ή όχι (με ενδιαφέρει να έχει tracking η παραγγελία)?

3) Όσο αναφορά την πληρωμή, παρατηρώ ότι δεν υποστηρίζεται το paypal. Τι γίνεται σε περιπτώσεις αποζημίωσης για διάφορους λόγους; Αναλαμβάνει το ίδιο το amazon?

4) Από όσο βλέπω η παραγγελία αναφέρεται ως "Amazon Prime eligible, Join now". Έχω κάποια benefits εκτός από Unlimited streaming of movies and series - even offline και Over two million songs and hundreds of custom-built playlists, ad-free?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά είμαι τελείως καινούριος στο amazon. Αν γνωρίζει κάποιος τα παραπάνω θα με βοηθούσε ιδιαίτερα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει cc για αγορές μέσω ιντερνετ, μόνο το όριο αγορων της κάρτας σου. Στα αγγλικά τα στοιχεία σου. Τελωνείο δεν έχουν αφού είναι από Ε.Ε. Μην ανησυχείς είναι απόλυτα αξιόπιστο κατάστημα. Έχω κάνει αγορές χιλιάδων ευρώ τόσα χρόνια που το χρησιμοποιώ. Τώρα πρόσφατα μάλιστα πήρα κάτι πράγματα 1500€ σύνολο.

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Μήπως γνωρίζεις και ποια η διαφορά ανέμσα στο Standard Shipping και στο Expedited Delivery εκτός από την πιο γρήγορη παράδοση που βλέπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

 

Ενδιαφέρομαι για μια αρκετά μεγάλη αγορά από το amazon.de (μεγαλύτερη των 500€) και αρκετά ογκώδης αλλά όχι βαριά (βαλίτσες).

Είμαι μέλος αρκετά χρόνια στο amazon αλλά δεν έχω ψωνίσει ποτέ καθως όλες μου οι αγορές είναι είτε μέσω των ίδιων των καταστημάτων στο εξωτερικό είτε μέσω ebay.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) Τα αντικείμενα που θέλω φαίνονται στο checkout process ως "Dispatched by Amazon EU Sarl". Είναι ok αυτό? Πρέπει να προσέξω κάτι περί αυτού?

2) Ποια η διαφορά ανέμσα στο Standard Shipping και στο Expedited Delivery εκτός από την πιο γρήγορη παράδοση? Η διαφορά είναι στα 10€ περίπου. Περιλαμβάνει κάποια από τις 2 μεθόδους tracking information της παραγγελίας ή όχι (με ενδιαφέρει να έχει tracking η παραγγελία)?

3) Όσο αναφορά την πληρωμή, παρατηρώ ότι δεν υποστηρίζεται το paypal. Τι γίνεται σε περιπτώσεις αποζημίωσης για διάφορους λόγους; Αναλαμβάνει το ίδιο το amazon?

4) Από όσο βλέπω η παραγγελία αναφέρεται ως "Amazon Prime eligible, Join now". Έχω κάποια benefits εκτός από Unlimited streaming of movies and series - even offline και Over two million songs and hundreds of custom-built playlists, ad-free?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά είμαι τελείως καινούριος στο amazon. Αν γνωρίζει κάποιος τα παραπάνω θα με βοηθούσε ιδιαίτερα! :)

1)Dispatched by Amazon σημαίνει ότι τα πουλάει το ίδιο το amazon και όχι τρίτος συνεργαζόμενος πωλητής. Αυτό είναι καλό γιατί μερικές φορές βάζουν πολλά μεταφορικά. Π.χ. είχα βάλει για αγορά ένα παιχνίδι xbox για ένα φίλο και ενώ έκανε 10€ τα μεταφορικά ήταν 15€ και το ακυρώσαμε.

2) Expedited έρχεται με courier και φυσικά tracking.

3) Αναλαμβάνει το Amazon. Αλλά μην ανησυχείς, ένα λάπτοπ που είχα πάρει και χάλασε μετά από δύο χρόνια, αν και δεν είχε καμία υποχρέωση μετά τον ένα χρόνο μου επέστρεψε τα μισά χρήματα που είχα δώσει.

4) Το prime είναι μόνο για την χώρα του amazon και πληρώνεις κάθε μήνα νομίζω συνδρομή. Μπορείς να το βάλεις βέβαια αλλά μόνο για τίποτα ταινίες και μουσικές που δίνει. Σου έχει και trial 1 μήνα την πρώτη φορά αλλά πρέπει να το απενεργοποιήσεις αν δεν το θες πριν τη λήξη γιατί κάνει αυτόματη ανανέωση.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Dispatched by Amazon σημαίνει ότι τα πουλάει το ίδιο το amazon και όχι τρίτος συνεργαζόμενος πωλητής. Αυτό είναι καλό γιατί μερικές φορές βάζουν πολλά μεταφορικά. Π.χ. είχα βάλει για αγορά ένα παιχνίδι xbox για ένα φίλο και ενώ έκανε 10€ τα μεταφορικά ήταν 15€ και το ακυρώσαμε.

2) Expedited έρχεται με courier και φυσικά tracking.

3) Αναλαμβάνει το Amazon. Αλλά μην ανησυχείς, ένα λάπτοπ που είχα πάρει και χάλασε μετά από δύο χρόνια, αν και δεν είχε καμία υποχρέωση μετά τον ένα χρόνο μου επέστρεψε τα μισά χρήματα που είχα δώσει.

4) Το prime είναι μόνο για την χώρα του amazon και πληρώνεις κάθε μήνα νομίζω συνδρομή. Μπορείς να το βάλεις βέβαια αλλά μόνο για τίποτα ταινίες και μουσικές δίνει. Σου έχει και trial 1 μήνα την πρώτη φορά αλλά πρέπει να το απενεργοποιήσεις αν δεν το θες πριν τη λήξει γιατί κάνει αυτόματη ανανέωση.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου, ήσουν κατατοπιστικότατος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,

έχει αντιμετωπίσει κανείς να θέλουν επιβεβαίωση διεύθυνσης της πιστωτικής κάρτας από την Τράπεζα με Φαξ ?

και αν ναι πως το ξεπέρασε ?

Εγώ τους εχω στείλει όλα τα χαρτιά και τις κινήσεις και λέει ότι δεν τους κάνουν,

υπάρχει κανένα υπόδειγμα η κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό ?

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος τροπος να αγορασεις απο το αμαζον χωρις να πληρωσεις φπα (χρησιμοποιωντας εταιρικο αφμ);

ναι εγω δεν πληρωνω φπα ,κανεις αιτηση και σε 3-4 μερες αν εγκριθει παιρνεις απαλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγω δεν πληρωνω φπα ,κανεις αιτηση και σε 3-4 μερες αν εγκριθει παιρνεις απαλαγη

Πως κανω αιτηση;

 

edit: Το βρηκα. Παιζει ρολο που εχω βαλει τα προσωπικα στοιχεια στον λογαριασμο αλλα τα στοιχεια της εταιριας ειναι διαφορετικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κανω αιτηση;

 

edit: Το βρηκα. Παιζει ρολο που εχω βαλει τα προσωπικα στοιχεια στον λογαριασμο αλλα τα στοιχεια της εταιριας ειναι διαφορετικα;

Αν εννοείς οτι εβαλες μερος παραδοσης αλλο απο την εταιρεια οχι δεν πειραζει ομως εγω δεν θα το εκαμνα αυτο,υπ οψιν καθε αγορα που κανεις χωρις φπα θα πρεπει να δηλώνεται μεσα στον μηνα ως Ενδοκοινοτικη συναλλαγή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς οτι εβαλες μερος παραδοσης αλλο απο την εταιρεια οχι δεν πειραζει ομως εγω δεν θα το εκαμνα αυτο,υπ οψιν καθε αγορα που κανεις χωρις φπα θα πρεπει να δηλώνεται μεσα στον μηνα ως Ενδοκοινοτικη συναλλαγή

Τα δεχτηκαν. Θα αλλαξω τα στοιχεια αποστολης αλλα νομιζω πως τωρα που εκανα την παραγγελια δεν γινεται να τα αλλαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...