Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανανεώνει τις σειρές XPS και Precision που έρχονται με προεγκατεστημένα τα Ubuntu


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέει επαγγελματικό notebook με Ubuntu, σε ποια κατηγορία επαγγελματιων αναφέρεται; Και ο σουβλατζης επαγγελματιας είναι λ.χ. Οπότε δε του κάνει, εάν εννοεί όμως προγραμματιστες ή απλά ψαγμενους σίγουρα έχουν λύσεις πολύ φθηνότερες σε μηχανήματα με τέτοια χαρακτηριστικά και σίγουρα τα εγκαθιστούν και τα σεταρουν μόνοι τους , δε νομίζω οτι θα πάνε να σκάσουν 1550+ τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν αγοράζεις επαγγελματικό notebook και δεν ξέρεις να κάνεις ούτε καν ένα ubuntu clean install μάλλον δε χρειάζεσαι επαγγελματικό notebook. Για την ακρίβεια ίσως δε θα πρεπε να χεις καν δικό σου pc λελ.

 

Κάτσε ρε μεγάλε, δηλαδή ο επαγγελματίας αρχιτέκτονας, συγγραφέας, ζωγράφος πχ. δεν χρειάζεται επαγγελματικό notebook; Για πια επαγγέλματα δηλαδή είναι τα "επαγγελματικά" notebook;

 

Όταν λέει επαγγελματικό notebook με Ubuntu, σε ποια κατηγορία επαγγελματιων αναφέρεται; Και ο σουβλατζης επαγγελματιας είναι λ.χ. Οπότε δε του κάνει, εάν εννοεί όμως προγραμματιστες ή απλά ψαγμενους σίγουρα έχουν λύσεις πολύ φθηνότερες σε μηχανήματα με τέτοια χαρακτηριστικά και σίγουρα τα εγκαθιστούν και τα σεταρουν μόνοι τους , δε νομίζω οτι θα πάνε να σκάσουν 1550+ τέλος πάντων.

 

Σε οποιαδήποτε κατηγορία επαγγελμάτων. Γιατί δεν κάνει στον σουβλατζή δηλαδή; Δεν μπορεί ο σουβλατζής να ανοίξει έναν browser να περιηγηθεί στο ίντερνετ ή δεν μπορεί να ανοίξει το LibreOffice να γράψει κάτι σε κείμενο ή σε υπολογιστικό φύλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτσε ρε μεγάλε, δηλαδή ο επαγγελματίας αρχιτέκτονας, συγγραφέας, ζωγράφος πχ. δεν χρειάζεται επαγγελματικό notebook; Για πια επαγγέλματα δηλαδή είναι τα "επαγγελματικά" notebook;

 

Δεν είπα πουθενά πως είναι θέμα επαγγέλματος. Τέλος πάντων δεν το πάω εκεί ο οποιοσδήποτε ο οποίος χρησιμοποιεί pc για σοβαρή δουλειά ξέρει ή μάλλον ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ξέρει να κάνει τουλάχιστον ένα format όπως και να κρατά το σύστημά του σε μια καλή κατάσταση εφόσον κρίνεται η δουλειά του από αυτό.

 

Σκέψου λοιπόν έναν αρχιτέκτονα ο οποίος από δική του ηλιθιότητα έχει φέρει το pc σε ένα unbootable state ( το οποίο είναι και ασύγκριτα πιο εύκολο σε linux ) και το πάει ως έχει σε κάνα random τεχνικό με όλα τα αρχεία της δουλειάς του μέσα. Ναι εχω συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου.

 

Αλλά δε ξέρω τι συζητάμε κι εσύ λες πιο πάνω πως αυτός που δεν ξέρει πού του παν τα 4 θα βάλει κάποιον άλλο να του παριστάνει το sys admin ε άρα και στη περίπτωση του κενού λειτουργικού τι αλλάζει;

άλλωστε εδώ που έχουμε φτάσει πλέον το να πετάξεις όλη τη pre installed σαβούρα από συστήματα με windows απαιτεί περισσότερο κόπο από το να τραβήξεις ένα format και να τελειώνει η ιστορία εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε στην αρχή και εγώ fail-αρα

 

αλλα με υπομονή+επιμονή+καφέδες

 

το τουμπάνιασα

 

ακομά το μαθαίνω το σύστημα

 

το θετικό ειναι ότι έχω να ανοίξω windows κανα μήνα :)

...και που εισαι ακομη.... οταν μπεις για τα καλα στο ολο θεμα δεν θα γυρνας να τα κοιταξεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πουθενά πως είναι θέμα επαγγέλματος. Τέλος πάντων δεν το πάω εκεί ο οποιοσδήποτε ο οποίος χρησιμοποιεί pc για σοβαρή δουλειά ξέρει ή μάλλον ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ξέρει να κάνει τουλάχιστον ένα format όπως και να κρατά το σύστημά του σε μια καλή κατάσταση εφόσον κρίνεται η δουλειά του από αυτό.

 

Τώρα μιλάς σωστά. Θα έπρεπε να ξέρει ναι, αλλά κανένας δεν θέλει να ασχοληθεί. Το να φορτώσεις Linux ή Windows είναι απίστευτα εύκολο σήμερα.

 

Σκέψου λοιπόν έναν αρχιτέκτονα ο οποίος από δική του ηλιθιότητα έχει φέρει το pc σε ένα unbootable state ( το οποίο είναι και ασύγκριτα πιο εύκολο σε linux ) και το πάει ως έχει σε κάνα random τεχνικό με όλα τα αρχεία της δουλειάς του μέσα. Ναι εχω συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου.

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Πρέπει να κάνεις χοντρή πατάτα για να κάνεις το Linux unbootable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα μιλάς σωστά. Θα έπρεπε να ξέρει ναι, αλλά κανένας δεν θέλει να ασχοληθεί. Το να φορτώσεις Linux ή Windows είναι απίστευτα εύκολο σήμερα.

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Πρέπει να κάνεις χοντρή πατάτα για να κάνεις το Linux unbootable.

Χοντρή μαλακια.. Ok. Σαν ας πούμε να εγκαταστήσεις τα τελευταία drivers που φέρνουν bug fixes η και μεγαλύτερες αποδόσεις? Η να εγκαταστήσεις τα CUDA η τα Opencl για GPU hardware acceleration? Εξάλλου μιλούμε για "επαγγελματικό" PC που ο άλλος που θα το αγοράσει θέλει να το χρησιμοποιήσει στο full και όχι σαν facebook machine έτσι?
 
Μην λέτε μαλακίες επειδή βάλατε linux και χρησιμοποιείτε το 10% τον δυνατοτήτων του PC σας και νομίζετε ότι είναι όλα μέλι γάλα.
 
 
Όταν μου θέλει drivers compile και μερικές φορες, μέχρι και kernel compile με extra attributes, διότι δεν έρχονται standard και είναι για την μειονότητα, τότε λες δεν πάει να g.. που θα κάτσω εγώ, ως επαγγελματίας που θέλω να κάνω την δουλειά μου, να ασχολούμαι για να διορθώνω ότι ξιναδα βγάλει το linux.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράζεις επαγγελματικό notebook και δεν ξέρεις να κάνεις ούτε καν ένα ubuntu clean install μάλλον δε χρειάζεσαι επαγγελματικό notebook. Για την ακρίβεια ίσως δε θα πρεπε να χεις καν δικό σου pc λελ.

lel διότι οι "επαγγελματίες" που έχεις πετύχει,που αμφιβάλω εάν έχει δει πολλούς αλλά τεσπα, δεν είναι ούτε το 5% του πραγματικού κόσμου(και πολλούς λέω).

Η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών που χρειάζονται laptop για κάποια δουλειά χέστηκε ειλικρινά για τα ubuntu-linux.

Θέλουν κάτι σταθερό και εύκολο στην χρήση για την δουλειά τους που είναι συμβατό δίχως πολλά πολλά με ότι χρησιμοποιεί-κυκλοφορεί,είτε λέγεται win 10 είτε Mac OS.

 

Τα ubundu είναι για αυτούς που πραγματικά βλέπουν βελτίωση στην δουλειά τους(μικρό ποσοστό) ή/και βγάζουν γούστα, ο μέσος χρήστης,και δη επαγγελματίας, δεν γουστάρει τέτοια κόλπα.

 

Μόνο σε περιπτώσεις που η εταιρεία η το department επιβάλει άνωθεν κάποια έκδοση των linux είδα άτομα να χρησιμοποιούν μαζικά σε χώρους εργασίας.Ειδάλλως μερικοί-αρκετοί στο ΙΤ και ίσως κανένας καμένος linuxακιας στο R&D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα Dellάκια τα ερωτεύτηκα με το που τα είδα... μπήκα σε πειρασμό και να πω αντίο στο πιστό μου Inspiron 15R. Αλλά μετά είδα τις τιμές και προσγειώθηκα απότομα.

 

:P

Oι τιμες τους απο Αγγλια ή αλλη ευρωπαικη χωρα ειναι αισθητα καλυτερες απο Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άραγε τα μηχανήματα που υποτίθεται ότι έρχονται χωρίς windows tax κοστίζουν το ίδιο ή και περισσότερο από αυτά που έρχονται με windows;

 

(μήπως επειδή το κόστος του license -το οποίο δεν είναι τόσο όσο πληρώνουμε εμείς οι απλοί καταναλωτές για την OEM DSP στο Πλαίσιο- εξισορροπειται από το bloatware; Έτσι στην ουσία παίρνεις ένα τζάμπα windows key, είτε για να κανείς clean install τα windows είτε για να το βάλεις στην VM του ubuntu σου, χάρη σε όλους αυτούς που πληρώνουν για antivirus renewals εν ετει 2016... Μόνο στα Lenovo υπάρχει ουσιαστική διάφορα τιμής στα μηχανήματα που έρχονται χωρίς windows)

 

Οπότε, γιατί να αγοράσεις Dell σύστημα με προεγκατεστημένο linux;

Γιατι το πιο σημαντικο κομματι του αρθρου, ειναι οτι ερχονται δυνατα μηχανηματα με Linux προεγκατεστημενα.

Υπεροχα νεα!

Και καποιος που δεν ξερει τιποτα απο linux, μπορει να ξεκινησει πανευκολα, χωρις να χρειαστει να σεταρει ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτο ειναι το νοημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χοντρή μαλακια.. Ok. Σαν ας πούμε να εγκαταστήσεις τα τελευταία drivers που φέρνουν bug fixes η και μεγαλύτερες αποδόσεις? Η να εγκαταστήσεις τα CUDA η τα Opencl για GPU hardware acceleration? Εξάλλου μιλούμε για "επαγγελματικό" PC που ο άλλος που θα το αγοράσει θέλει να το χρησιμοποιήσει στο full και όχι σαν facebook machine έτσι?
 
Μην λέτε μαλακίες επειδή βάλατε linux και χρησιμοποιείτε το 10% τον δυνατοτήτων του PC σας και νομίζετε ότι είναι όλα μέλι γάλα.
 
 
Όταν μου θέλει drivers compile και μερικές φορες, μέχρι και kernel compile με extra attributes, διότι δεν έρχονται standard και είναι για την μειονότητα, τότε λες δεν πάει να g.. που θα κάτσω εγώ, ως επαγγελματίας που θέλω να κάνω την δουλειά μου, να ασχολούμαι για να διορθώνω ότι ξιναδα βγάλει το linux.

 

Ρε αγορι, ΝΑΙ ειναι χοντρη μαλακια δικια σου ΑΝ πας να εγκαταστησεις drivers,cuda whatever.. χωρις να εχεις ιδεα τι πας να κανεις.

Πριν κανεις μετατροπες στο μηχανημα σου ΔΙΑΒΑΣΕ πρωτα και κανε το σωστα η μην το επιχειρεις καθολου.

Λες για μηχανηματα που τρεχουν με το 10% των δυνατοτητων..

Σοβαρα??

Τα 2 λαπτοπ μου και το pc μου, ΑΠΟΓΕΙΩΘΗΚΑΝ με Linux.

Η διαφορα σε ταχυτητα και αποκριση ειναι..χαωτικη.

Ακομη κανω dual-boot σε ενα λαπτοπ, και οταν μπαινω στα Windows, ξενερωνω..

ΠΟΤΕ δε χρειαστηκε να κανω compile Kernel, για κανενα λογο.

ΠΟΤΕ δε χρειαστηκε να κανω χειροκινητα compile driver για καποια συσκευη.

Μιλαω και για λαπτοπ και για tower pc.

Τρεχω Arch και Ubuntu.

Ολα δουλευαν οπως πρεπει.

Τωρα, αν εχεις καποιες εξωτικες συσκευες, m.2 ssd   σε RAID configuration, ορισμενα εξωτικα περιφερειακα, τοτε ναι, θα εχεις θεμα.

Για τις περισσοτερες συσκευες, η αναγνωριση ειναι αυτοματη απο τον kernel.

Kαι να υπενθυμισω οτι, το Linux ερχεται με gpu drivers που δουλευουν απο default.

Aν θες κλειστους, ιδιοταγεις, τοτε απευθυνσου στην κοινοτητα και διαβασε πως γινεται, πριν κανεις την πατατια σου.

Επισης, υποθετω οτι αφου τα μηχανηματα θα ειναι σεταρισμενα απο τον κατασκευαστη, θα ενσωματωνουν και συσκευες οι οποιες θα λειτουργουν και θα υποστηριζονται natively απο τον kernel.

To οτι σου δινει τη Δυναμη να πειραξεις οτι θες στο Linux, δεν σε κανει και απαραιτητα Ειδημων..

Αν πας αδιαβαστος, θα φας φολα.

Αστο οπως ειναι καλυτερα, που δουλευει μια χαρα, αν δεν ξερεις τι να πειραξεις η βαλε Λειτουργικο που δε σε αφηνει να το πειραξεις, οπως Windows.

Aν και ΑΚΟΜΗ και εκει, συστηματα κρασαρουν και βαλτωνουν, λογω drivers...

Toσο ευαισθητο ειναι αυτο το θεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σετάρει, δεν είναι proprietary hardware για να το κάνει να δουλέψει άριστα με το proprietary software όπως η Apple π.χ., driver γράφει στην καλύτερη. Που μπορεί να τους κατεβάσει και να τους περάσει ο καθένας.

Τους drivers για linux ποιος θα τους φτιάξει;

Εσύ;

 

Η Dell είναι παραγωγός hardware. Που σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξει άλλο team για να υποστηρίξει drivers για linux για το hardware που παράγει.

Και φυσικά , ότι βάζει πάνω στα μηχανάκια της , να έχει linux drivers.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ linux μηχάνημα, όχι γιατί το ίδιο το μηχάνημα δεν θα είναι καλό, αλλά γιατί θα πρέπει ότι περιφερειακό του συνδέσω να μπορεί να παίξει.

Πχ. πολυμηχάνημα inkjet (για τα πιο απλά).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους drivers για linux ποιος θα τους φτιάξει;

Εσύ;

Αυτο κανει ο Linus και μια παγκοσμια ομαδα developers, εδω και χρονια...αγαπητε.

ΗP, epson κτλ εχουν ηδη τεραστια υποστηριξη και drivers ετοιμους.

2 πολυμηχανηματα εχω ,εκαστο απο καθε brand που αναφερα,, και λειτουργουν τελεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους drivers για linux ποιος θα τους φτιάξει;

Εσύ;

 

 

Όχι, αυτός που γράφει και για Windows. Η Intel, η nVidia κλπ. Μην επιμένετε παιδιά, το κόστος έπρεπε να είναι χαμηλότερο από ένα μηχάνημα με Windows εφόσον το Ubuntu είναι δωρεάν. Με λίγα λόγια, για τα μάτια του κόσμου βγάζουν μηχανάκια με Ubuntu και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να "επιδοτούνται" από την Microsoft για να μην είναι φθηνότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...