Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανανεώνει τις σειρές XPS και Precision που έρχονται με προεγκατεστημένα τα Ubuntu


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Ubuntu διατίθεται δωρεάν, αλλά το όνομα και το σήμα εξακολουθούν να είναι ιδιοκτησία της Canonical - κάτι μου λέει ότι ότι η Dell πληρώνει για το δικαίωμα να τα χρησιμοποιεί στα μηχανήματά της και στο συναφές με αυτά διαφημιστικό υλικό. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι από την στιγμή που πουλά σε όλο τον κόσμο είναι πιθανό να έχει επιπλέον κόστος (επίσημα αδειοδοτημένους codecs π.χ.), και το γεγονός ότι η τιμή της άδειας των windows για εταιρείες τέτοιου μεγέθους είναι μάλλον πολύ μικρή..

Για όσους μιλούν για drivers - η Dell έχει δημιουργήσει ή συνεισφέρει (σε) λογισμικό για linux. Για να μην πάμε σε κάτι άγνωστο... ποιος γνωρίζει τι είναι το dkms; Μόνο όσοι χρησιμοποιούν out-of-tree drivers σε γνωστές διανομές :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ελπίσω ότι θα παίζουν όλα; Γιατί πρόσφατα συνάδελφος πήρε 2 χιλιάρικα Dell και ανακάλυψε πως με το 15.04 είχε κάμποσα προβλήματα στη συνεργασία hardware-Ubuntu, αναγκάστηκε να δοκιμάσει καμια 30άρια kernel versions μέχρι να βρει ποιος παίζει σωστά, να σηκώσει bug στο launchpad μπας και φιλοτιμηθεί κανένας να το φτιάξει κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρες ώρες δεν ξέρουμε τι θέλουμε... Προφανώς η ύπαρξη και μόνο -η ανανέωση του project- είναι θετική για την Dell και την κοινότητα. Τώρα το ποιός θα χρησιμοποιήσει Linux στην καθημερινότητα του είναι μία άλλη ιστορία και χωρά πολύ μεγάλη συζήτηση.

 

Πάντως τα μηχανήματα αυτά ΔΕΝ απευθύνονται στη μάζα, δεν είναι windows replacements. Για αυτό και οι τιμές τους είναι υψηλές. Πού απευθύνονται? Μάλλον στον κόσμο των developers (αλλά και πάλι με προεγκατεστημένο Ubuntu?????). Μάλλον θέλει να τσιμπήσει έναν Linux friendly κόσμο που μπορεί μεν να αλλάξει στη πορεία διανομή, όμως έχει αγοράσει -και άρα έχει έμμεσα υποστηρίξει- ένα linux εγχείρημα. Και πάντως το ότι ανανεώνει το project σημαίνει ότι τουλάχιστον δεν έχει χάσει χρήμα.

 

Φυσικά πάντα παίζει η πλευρά του πλασαρίσματος της Dell ως αξιόπιστη hardware πλατφόρμα για Linux και ως Linux supporter προκειμένου να προσελκύει τους developers -που παραδοσιακά είναι Linux friendly κοινότητα ανεξάρτητα τη πλατφόρμα που χρησιμοποιούν.

 

Και κάτι άλλο για τις τιμές. Η τιμή δεν έχει σχέση μόνο με το κόστος, τα συγκεκριμένα είναι σχετικά ακριβά γιατί η Dell θέλει συγκεκριμένο placement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ubuntu διατίθεται δωρεάν, αλλά το όνομα και το σήμα εξακολουθούν να είναι ιδιοκτησία της Canonical - κάτι μου λέει ότι ότι η Dell πληρώνει για το δικαίωμα να τα χρησιμοποιεί στα μηχανήματά της και στο συναφές με αυτά διαφημιστικό υλικό. Επίσης, μην ξεχνάμε ότι από την στιγμή που πουλά σε όλο τον κόσμο είναι πιθανό να έχει επιπλέον κόστος (επίσημα αδειοδοτημένους codecs π.χ.), και το γεγονός ότι η τιμή της άδειας των windows για εταιρείες τέτοιου μεγέθους είναι μάλλον πολύ μικρή..

Για όσους μιλούν για drivers - η Dell έχει δημιουργήσει ή συνεισφέρει (σε) λογισμικό για linux. Για να μην πάμε σε κάτι άγνωστο... ποιος γνωρίζει τι είναι το dkms; Μόνο όσοι χρησιμοποιούν out-of-tree drivers σε γνωστές διανομές :P

Σωστος!

To DKMS εχει νοημα μονο στους out-of-tree drivers, οπου πρεπει να αναβαθμιστουν μετα απο εκαστο kernel Upgrade, ξεχωριστα.

Αλλα κανει τη διαδικασια πολυ ευκολη.

Το χρησιμοποιω στον broadcom-wl driver, της καρτας wifi μου. ;)

Δεν ξερω αν πληρωνει για αδειοδοτηση codecs η Ubuntu, επειδη η εγκατασταση τους ειναι προαιρετικη, τουλαχιστον αν κανεις εσυ την εγκατασταση.

Αν συμπεριλαμβανει τον VLC media player, τοτε απλα δεν χρειαζονται.

Τα υποστηριζει natively ο VLC. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα μηχανήματα αυτά ΔΕΝ απευθύνονται στη μάζα, δεν είναι windows replacements. Για αυτό και οι τιμές τους είναι υψηλές. Πού απευθύνονται? Μάλλον στον κόσμο των developers...

Μου θυμίζεις ένα φίλο μου που πριν από χρόνια μου έλεγε "το Linux είναι ένα λειτουργικό μόνο για προγραμματιστές"... Εδώ και 5 χρόνια κάνω τα πάντα με αυτό, παίζω παιχνίδια, σερφάρω, κατεβάζω, επεξεργάζομαι εικόνα, ήχο, βίντεο, υπότιτλους και γενικά ότι μου αρέσει... Το Linux εδώ και χρόνια απευθύνεται στους πάντες, στερεότυπα όπως "είναι μόνο για developers", "είναι δύσκολο" και και και απλά δεν υφίστανται. Το αντίθετο θα έλεγα. Σε πολλούς τομείς, και λόγω της ευελιξίας που σου προσφέρει, είναι πολύ πιο εύκολο στη χρήση από τα Παράθυρα. Όσο για τις τιμές τον μηχανημάτων της Dell είναι υψηλές γιατί έχουμε να κάνουμε με δυνατά και ποιοτικά μηχανήματα, το κόστος του λειτουργικού (μηδενικό δηλαδή) δεν θα μπορούσε έτσι κι αλλιώς να ρίξει αρκετά την τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε όλο το post και μετά κάνε κρίσεις... Και επίσης στην παράθεση κάνεις σοβαρό λάθος να μεταφέρεις μόνο αυτό που θες -ούτε καν όλη την πρόταση μου- παραφράζοντας εσκεμμένα τα λεγόμενα μου. Έλεος...

 

Εξηγώ αναλυτικά το σκεπτικό -που νομίζω ότι διατρέχει τη κίνηση της Dell- όχι το δικό μου αλλά της Dell. Αν ήθελε κάτι διαφορετικό δεν θα προεγκαθιστούσε λειτουργικό, θα το έδινε άνευ.

 

Δεν διαφωνώ με τη χρήση του Linux ως καθημερινού λειτουργικού -αν και νομίζω ότι η πλειονότητα θα χρειαστεί να κάνει παραχωρήσεις που δεν νομίζω ότι είναι διατεθειμένη να κάνει... Επίσης προφανώς δεν διαφωνώ με το hardware της Dell (χρησιμοποιώ Dell)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool... Διάβασε όλο το post και μετά κάνε κρίσεις... Εξηγώ αναλυτικά το σκεπτικό -που νομίζω ότι διατρέχει τη κίνηση της Dell- όχι το δικό μου αλλά της Dell. 

 

Δεν διαφωνώ με τη χρήση του Linux ως καθημερινού λειτουργικού -αν και νομίζω ότι η πλειονότητα θα χρειαστεί να κάνει παραχωρήσεις που δεν νομίζω ότι είναι διατεθειμένη να κάνει...

Το έχω διαβάσει μην σε ανησυχεί, απάντησα στο σημείο που διαφώνησα μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν θες πολύ να δεις τα Arch και φοβάσε μήπως δεν τα καταφέρεις, μπορείς πολύ απλά να εγκαταστήσεις Antergos ή Manjaro(προτείνω τα 2α) τα οποία είναι έτοιμη εγκατάσταση με γραφικό και είναι εξαιρετικά. Επίσης υπάρχει το Evolution που είναι πιο καθαρό Arch με έτοιμη εγκατάσταση. Φυσικά προτείνεται να κάνεις μία καθαρή Arch εγκατάσταση κάποια στιγμή μόνο και μόνο για να το κάνεις.

Ειμαι χρηστης Ubuntu  εδω και μερικα χρονια. Η διαφορα μεταξυ ubuntu με Arch ειναι Δημοτικο με Λυκειο τουλαχιστον.Ειναι μεσος χρηστης σε γνωσεις.Ειχα βαλει Manjaro πριν 2 χρονια παραλληλα με ubuntu.Τεραστια διαφορα σε ταχυτητα - αποδοση αλλα και στις υποχρεωσεις. Καποια στιγμη το Manjaro εμφανιζε το grub του Ubuntu ενω δεν επρεπε αρχισαμ και αλλα προβληματα και καποια στιγμη το εβγαλα. Στο Manjaro  οταν εγκαταστεις ενα προγραμμα (aur) που δεν υπαρχει στο "επισημο" αποθετηριο εχει τις αντιστοιχες εξαρτησεις σε βιβλιοθηκες και συνοδευτικα αρχεια που ισως ερθουν σε συγκρουση με ενεργα προγραμματα.Εκει ειναι που το χανουν πολλοι και τα παρατανε. Οχι επειδη δεν μπορουσα να βρω την λυση.1 γιατι ειχα καβαντζα (ubuntu) και 2 Τα  Αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα ωστε να διαβασω την λυση απο καποιο αλλον χρηστη . Σαν συμβουλη θα ελεγα αν καποιος θελει να ασχοληθει με ΤΟ Linux (και γνωριζει καλα Αγγλικα )ας ξεκινησει με Ubuntu και οταν το μαθει καλα ας προσπαθησει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο για τις τιμές. Η τιμή δεν έχει σχέση μόνο με το κόστος, τα συγκεκριμένα είναι σχετικά ακριβά γιατί η Dell θέλει συγκεκριμένο placement.

 

Σίγουρα είναι και αυτός παράγοντας - σημαντικός.

Δεν ξερω αν πληρωνει για αδειοδοτηση codecs η Ubuntu, επειδη η εγκατασταση τους ειναι προαιρετικη, τουλαχιστον αν κανεις εσυ την εγκατασταση.

Αν συμπεριλαμβανει τον VLC media player, τοτε απλα δεν χρειαζονται.

Τα υποστηριζει natively ο VLC. :P

Λογικά αν πληρώνει κάποιος για codecs στο μηχάνημα τότε αυτός είναι η κατασκευάστρια εταιρεία και στην συνέχεια ο καταναλωτής. Μπορεί βέβαια να γίνεται και αυτό που λες - απλά να μην είναι προεγκατεστημένοι.

 

Αν κάποιος ψάχνει για laptop με linux από τον κατασκευαστή σε καλή τιμή, ας ρίξει μια ματιά στο Apollo της Entroware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χρηστης Ubuntu  εδω και μερικα χρονια. Η διαφορα μεταξυ ubuntu με Arch ειναι Δημοτικο με Λυκειο τουλαχιστον.Ειναι μεσος χρηστης σε γνωσεις.Ειχα βαλει Manjaro πριν 2 χρονια παραλληλα με ubuntu.Τεραστια διαφορα σε ταχυτητα - αποδοση αλλα και στις υποχρεωσεις. Καποια στιγμη το Manjaro εμφανιζε το grub του Ubuntu ενω δεν επρεπε αρχισαμ και αλλα προβληματα και καποια στιγμη το εβγαλα. Στο Manjaro  οταν εγκαταστεις ενα προγραμμα (aur) που δεν υπαρχει στο "επισημο" αποθετηριο εχει τις αντιστοιχες εξαρτησεις σε βιβλιοθηκες και συνοδευτικα αρχεια που ισως ερθουν σε συγκρουση με ενεργα προγραμματα.Εκει ειναι που το χανουν πολλοι και τα παρατανε. Οχι επειδη δεν μπορουσα να βρω την λυση.1 γιατι ειχα καβαντζα (ubuntu) και 2 Τα  Αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα ωστε να διαβασω την λυση απο καποιο αλλον χρηστη . Σαν συμβουλη θα ελεγα αν καποιος θελει να ασχοληθει με ΤΟ Linux (και γνωριζει καλα Αγγλικα )ας ξεκινησει με Ubuntu και οταν το μαθει καλα ας προσπαθησει παραπανω.

 

Καλά ναι, δεν συνιστώ Manjaro σαν πρώτη εντύπωση για Linux, συνήθως συνιστώ Mint ή κάποιο Ubuntoειδές. Απλά ο φίλος θέλει να δοκιμάσει Arch και φοβάται την εγκατάσταση.

 

Πάντως τα Manjaro σήμερα δουλεύουν πολύ καλά και δεν μου έχουν εμφανίσει τα προβλήματα που αναφέρεις. Μιλάω πάντα για το XFCE distro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lel διότι οι "επαγγελματίες" που έχεις πετύχει,που αμφιβάλω εάν έχει δει πολλούς αλλά τεσπα, δεν είναι ούτε το 5% του πραγματικού κόσμου(και πολλούς λέω).

Η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών που χρειάζονται laptop για κάποια δουλειά χέστηκε ειλικρινά για τα ubuntu-linux.

Θέλουν κάτι σταθερό και εύκολο στην χρήση για την δουλειά τους που είναι συμβατό δίχως πολλά πολλά με ότι χρησιμοποιεί-κυκλοφορεί,είτε λέγεται win 10 είτε Mac OS.

 

Τα ubundu είναι για αυτούς που πραγματικά βλέπουν βελτίωση στην δουλειά τους(μικρό ποσοστό) ή/και βγάζουν γούστα, ο μέσος χρήστης,και δη επαγγελματίας, δεν γουστάρει τέτοια κόλπα.

 

Μόνο σε περιπτώσεις που η εταιρεία η το department επιβάλει άνωθεν κάποια έκδοση των linux είδα άτομα να χρησιμοποιούν μαζικά σε χώρους εργασίας.Ειδάλλως μερικοί-αρκετοί στο ΙΤ και ίσως κανένας καμένος linuxακιας στο R&D.

 

Δε κατάλαβα, για ubuntu δεν ήταν το θέμα εξαρχής;

 

Ακριβώς επειδή λοιπόν πολλοί επαγγελματίες δε ξέρουν από μπλιμπλίκια ενώ θα πρεπε, τους δίνουν ένα στημένο πιτσί να κάνουν τη δουλειά τους με περιορισμένα privileges μη γίνει καμιά μαλακία και ψάχνουν backup μετά.

 

Η ειρωνία είναι βέβαια πως μπορεί μεν με pre installed windows να ναι πιο δύσκολο να τα σκατώσεις αλλά με τον τρόπο που το χρησιμοποιούν πολλοί πάνω στο χρόνο πας για format heh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον ενδιαφερεται, εστω και για χαβαλε, να δοκιμασει μια νεα, πανεμορφη rolling διανομη, βασισμενη σε Arch, ετοιμη, στημενη,με τα καθεαυτου αποθετηρια του Arch (οχι οπως η Manjaro που εχει τα ενδιαμεσα δικα της) και ερχεται με υποστηριξη uEFI, και προσβαση στο AUR, ας δει εδω:

https://apricityos.com/

Προς το παρον, βγαζει 2 εκδοσεις μονο, Gnome και Cinnamon.

Και εχει ενα πολυ φιλικο forum, για νεους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κανει ο Linus και μια παγκοσμια ομαδα developers, εδω και χρονια...αγαπητε.

ΗP, epson κτλ εχουν ηδη τεραστια υποστηριξη και drivers ετοιμους.

2 πολυμηχανηματα εχω ,εκαστο απο καθε brand που αναφερα,, και λειτουργουν τελεια.

Δείχνουν και στάθμη μελανιού/toner? (άσε να μαντέψω... όχι; )

 

Αυτό που το hardware στο Desktop Linux πάντα δουλεύει με κάτι να λείπει (σε σχέση με το πως δουλεύουν στα Windows) είναι πραγματικά φαινόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνουν και στάθμη μελανιού/toner? (άσε να μαντέψω... όχι; )

 

Αυτό που το hardware στο Desktop Linux πάντα δουλεύει με κάτι να λείπει (σε σχέση με το πως δουλεύουν στα Windows) είναι πραγματικά φαινόμενο...

Ναι, εχεις δικιο..

Ουπς..αυτο τι ειναι?

screenshotfrom2016-03-1422-09-20.png

Φαινομενο ειναι, να εισαι Τεχνολογικα Αναλφαβητος και να το παιζεις οτι δεν εισαι, εν ετει 2016.

Κριμα..

Φαινομενο ειναι επισης, να μην καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ Λειτουργικου επι πληρωμη, με παγκοσμια υποστηριξη απο το γκετο των Harware Vendors και Λειτουργικου που ειναι Δωρεαν και Ανοιχτου Κωδικα, με υποστηριξη απο μια παγκοσμια κοινοτητα, και να τα συγκρινεις αυθαιρετα, με τα ιδια μετρα και σταθμα.

Τα λεμε.. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζεις ένα φίλο μου που πριν από χρόνια μου έλεγε "το Linux είναι ένα λειτουργικό μόνο για προγραμματιστές"... Εδώ και 5 χρόνια κάνω τα πάντα με αυτό, παίζω παιχνίδια, σερφάρω, κατεβάζω, επεξεργάζομαι εικόνα, ήχο, βίντεο, υπότιτλους και γενικά ότι μου αρέσει... Το Linux εδώ και χρόνια απευθύνεται στους πάντες, στερεότυπα όπως "είναι μόνο για developers", "είναι δύσκολο" και και και απλά δεν υφίστανται. Το αντίθετο θα έλεγα. Σε πολλούς τομείς, και λόγω της ευελιξίας που σου προσφέρει, είναι πολύ πιο εύκολο στη χρήση από τα Παράθυρα. Όσο για τις τιμές τον μηχανημάτων της Dell είναι υψηλές γιατί έχουμε να κάνουμε με δυνατά και ποιοτικά μηχανήματα, το κόστος του λειτουργικού (μηδενικό δηλαδή) δεν θα μπορούσε έτσι κι αλλιώς να ρίξει αρκετά την τιμή.

Μια χαρά τα κάνεις αυτά που λες.

 

Απλά είναι πολύ μικρό το ποσοστό περιφερειακών που έχουν drivers για linux σε σχέση με το σύνολο της αγοράς,

και από αυτά που έχουν linux drivers δεν υπάρχει περίπτωση κανείς end user να μπορεί να τους εγκαταστήσει ούτε θα βρει εύκολα κάποιον λινουξά να του το στήσει.

 

Αυτό είναι όλο.

 

όσον αφορά τις τιμές έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Λανθασμένα γίνεται ντόρος για το κόστος των windows το οποίο δεν ξεπερνά τα 70- 80 ευρώ σε μικρούς κατασκευαστές (μαγαζάκια που στήνουν pcάκια με oem άδειες) ,

και είναι κάτω από  50 στους bulk (από πλαίσιο - quest και πάνω). Πόσο μάλλον για τη dell.

 

Έτσι, σε ένα μηχάνημα άνω των 500 ευρώ, δεν έχει πρακτικά διαφορά αν έχει windows ή άλλο λειτουργικό.

 

Αύξηση τιμών λόγω software μπορεί να έχει μόνο λόγω τους κόστους για την υποστήριξη του Linux από την intel.

Το να έχει development  και testing team η dell για linux , είναι πιθανότατα μεγαλύτερο RnD κόστος για αυτήν σε σχέση με το team των windows, λόγω της μικρής γκάμας προϊόντων που αφορά και του μικρού όγκου πωλήσεων.

 

Εκτός αν έχει χάλια drivers και χάλια υποστήριξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...