Προς το περιεχόμενο

Γραφήματα με python


k33theod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τι θα αλλάξει! Το όνομα δεν είναι τίποτα! Αλλά μου αρέσει που λέτε για μένα που "ενοχλώ" για εκείνα που δεν γνωρίζω...αλλά εσείς πόσα γνωρίζετε για τη Μ2000; Και αν δεν γνωρίζετε γιατί ασχολείστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά εσείς πόσα γνωρίζετε για τη Μ2000;

Πολύ περισσότερα απ' όσα θα θέλαμε. Μερικοί μάλιστα έχουμε δει και αρκετό κώδικα, στη δική μου περίπτωση επειδή λες τελικά να τον αδικούμε;

 

Και αν δεν γνωρίζετε γιατί ασχολείστε;

Δεν είναι εύκολο να μην ασχολούμαστε. Είναι ένας τύπος που μπαίνει στο forum και σπαμάρει ΟΛΑ τα thread με τις περιπέτειές του στη M2000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Defacer στο συγκεκριμένο νήμα, μπορείς να βρεις αν ξεκίνησα να συζητώ κάτι εκτός θέματος;

Έγραψα αυτό και για το οποίο αυτός που ξεκίνησε το νήμα απάντησε χωρίς κανένα πρόβλημα ή διάθεση για να επιπλήξει ή άλλο εκνευρισμό. Κόσμια δηλαδή...

 

 

Το Η plot παίρνει και ως argument..........θα μπορούσε να γραφτεί : Η plot παίρνει τιμές...(το ως δεν έχει σημασία...εκτός και αν βρει κανείς άλλο τρόπο...να δώσει τιμές....)

Για "optional" μπορούμε να πούμε Η plot μπορεί να πάρει τιμές

 

Νομίζω ότι έχει μαζευτεί μια παρέα ιδιόρρυθμων που κάνουν τον Προκρούστη...όποιος δεν πάει με τα νερά τους εναντιώνονται! Λοιπόν τι έχει να κερδίσει το φόρουμ από τύπους που κοροϊδεύουν τους άλλους και όταν οι άλλοι τους ζητάνε εξηγήσεις λένε ότι δεν έχουν διάθεση για κάτι τέτοιο, τράβα μάθε μόνος σου,

Όχι από τη στιγμή που θα διαφωνείς για κάτι θα το επεξηγείς όσο παίρνει. Όχι για το ποιόν του άλλου, αυτό είναι αντίθετο με τους κανόνες του φόρουμ αλλά πάνω στο θέμα που διαφωνείς, ώστε αυτός που διαβάζει να καταλάβει το επιχείρημα.

@Defacer λες για μένα για Spam αλλά καρφί δεν σου καίγεται για το χλευασμό με το Mi6 και τα ρέστα!

Εγώ δεν στεναχωριέμαι, διότι αυτά τα βλέπω σαν ιδιοτροπίες. Όμως έχετε διώξει κόσμο, με το τρόπο σας.

Και σε αυτό σας κατηγορώ ευθέως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Έφτιαξα ρουτίνες περιστροφής, διαφάνειας και μεγέθυνσης (και τα τρία γίνονται με ένα πέρασμα), έκανα πάρα πολλά που αν έχεις την καλοσύνη θα τα δεις στο git. Π.χ. το ότι μπορείς έχεις 32 sprites στην Μ2000, δεν το έχει η VB ούτε τα Window. Τώρα σκέψου ότι αυτά είναι hardware sprites αφού είναι παράθυρα που διαχειρίζεται η κάρτα γραφικών. Που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να τα σχεδιάζεις ξανά και ξανά, απλά τα τοποθετείς και τα μετακινείς με δυο νούμερα, τις συντεταγμένες του hot spot.

Το DIB είναι το μέσο για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου στα Windows. Ότι άλλο..είναι πλεονασμός, Είναι βασικό συστατικό των Windows, για τους προγραμματιστές βέβαια!

Ποια κάρτα γραφικών; gdi τρέχει σε cpu.. Dib και dib, σιγά τα ωα, μόνο για πλάκα αξίζει να ασχοληθεις με gdi. Σήμερα εάν είναι να γράψεις γραφικά θα το κανείς με d2d1. Ημαρτον δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@M2000

Προσωπικά είμαι εδώ δύο μήνες και ήδη μου είναι αδύνατο να πάρω στα σοβαρά το οτιδήποτε λες. Αυτό γίνεται για τους εξής λόγους:

-Σπάνια μιλάς για κάτι που γνωρίζεις

-Πολύ συχνά παραπέμπεις στη δική σου γλώσσα η οποία εκτός από εσένα δεν είναι κατανοητή σε κανέναν άλλο. Το αποτέλεσμα είναι να χρησιμοποιείς μια ορολογία εντελώς ακατανόητη

-Σπάνια γράφεις κώδικα. Προσπαθείς να εξηγήσεις τεχνικά θέματα μόνο με ορολογία χωρίς καν να παραθέτεις δύο-τρεις αράδες κώδικα να γίνουν πιο εύκολα κατανοητά τα επιχειρήματα σου.

-Είσαι κουραστικός. Λες και ξαναλές τα ίδια πράγματα ακόμα κι όταν είναι εκτός θέματος.

 

Μπαίνεις ας πούμε σε ένα thread που μιλά για κόστη λογοτύπων και βγάζεις ένα λογύδριο για vector graphics και ιστορίες για ινδιάνους. Εντελώς εκτός θέματος.  

 

Δεν θα μπω στη λογική να σου κάνω ψυχανάλυση και να μαντέψω γιατί λειτουργείς με αυτό τον τρόπο, αλλά στα πλαίσια μιας κοινότητας μπορώ να πω ότι η συμπεριφορά σου είναι αντικοινωνική. Κολλάς σε μικροπράγματα κι επαναλαμβάνεσαι σε βαθμό εξάντλησης. Κι ακόμα κι όταν σου επισημαίνουν ότι ενοχλεί η συμπεριφορά σου η απάντηση σου είναι σκασίλα μου εγώ θα συνεχίσω όπως μου γουστάρει. ΟΚ, συνέχισε όπως σου γουστάρει. Προσωπικά πλέον απλά σε αγνοώ. Απορώ γιατί δεν κάνουν το ίδιο και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάπι το gdi τρέχει στη κάρτα, από την εποχή των bliter,των ειδικών chip για μεταφορές bitmap έχει ξεκινήσει αυτό. Στα 95 υπήρχε επιλογή να βγάλεις εκτός την επιτάχυνση γραφικών, γιατί υπήρχαν προβλήματα, με τις τότε κάρτες.

 

Elorant

Μπορείς να σκέφτεσαι ότι θες για μένα, μπορώ να ζήσω με αυτό.

Το βρήκα...

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff566559(v=vs.85).aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέλα, αλλά τέτοια τσιπάκια είχαν τα Atari και Amiga. Δες όμως παραπάνω το σύνδεσμο που έδωσα. Αναφέρει ποιες λειτουργίες του GDI είναι hardware accelarated. Δες μία, την Bitblt. Αυτό σημαίνει bit blit, δηλαδή μετακίνηση bit με blitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την εποχή των blitter δεν υπήρχε gdi.

 

Το gdi δεν τρέχει σε καμία κάρτα γραφικών.

 

Το gdi είναι api της Microsoft.

 

Πετας όπως λες μια μετακίνηση bit με blitter και καθαρισες, είσαι hardware accelerated με τη βούλα λέμε!

 

Κάποιες λιγοστες functions, όπως η bitblt που κάνει block data transfer και ταυτόχρονη εφαρμογή bitwise operations εφόσον υπάρχει dedicated hardware (σαν τα custom chip του παρελθόντος) ώστε να μην χρειάζεται να τα εκτελεί η cpu δεν σημαίνει ότι τα πάντα είναι hardware accelerated και σε όλες τις εκδόσεις των Windows. Για να μάθεις και κάτι σήμερα, στα Vista ντεν έχει acceleration σε 2D!

 

hardware acceleration, τα xp κάτι έκαναν (ελέω αρκετών drivers της κακιάς ώρας και επικοινωνίας με kernel mode, πάρε BSOD στο κεφαλι), στα windows 7 και μετα είναι καλά τα πράγματα, αλλά βέβαια ήρθαν και καλύτερες τεχνολογίες και αλλαγές στο όλο σύστημα διαχείρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά πάλι δεν κατάλαβα σε αυτά τα δυο τι απαντάς ξεκάθαρα:

 

1. Έχουν ή όχι τα Windows Hardware Acceleration (γιατί μόνο για τα Vista είδα μια ένσταση, και πως στα XP υπήρχαν προβλήματα με τους Drivers), ΝΑΙ/ΟΧΙ

2. Με την χρήση των DIB και των εντολών που τα μετακινούν σε DC (Device Context) έχουμε ή όχι Hardware Acceleration; ΝΑΙ/ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...