Προς το περιεχόμενο

Το FBI μπορεί να μη χρειαστεί την Apple για να ξεκλειδώσει το iPhone


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης να θέσω και ένα επιπλέον θέμα: σε περίπτωση που ισχυουν οι ισχυρισμοί της Cellebrite και όντως έχει κάποιο tool που ξεκλειδώνει την ασφάλεια του iPhone (προφανώς εκμεταλλευόμενη κάποιο κενό στο λογισμικό), τίποτα δεν εμποδίζει την Apple να διορθώσει το κενό αυτό και να κυκλοφορήσει μια αναβάθμιση λογισμικού στους χρήστες της.

 

Γενικά θα ήθελα πολύ να δω αν η εν λόγω εταιρεία όντως έχει κάτι ουσιαστικό στα χέρια της, ή απλώς βρήκε ευκαιρεία να δημιουργήσει λίγο θόρυβο γύρω από το όνομά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ισραηλινή εταιρία Cellebrite, πάροχος λογισμικού κινητής τηλεφωνίας, συνδράμει το FBI για το ξεκλείδωμα του iPhone 
 
 
Link.png Site: ΗCellebrite, θυγατρική της ιαπωνικής Sun Corp., αντλεί έσοδα από δύο επιχειρήσεις: ένα λογισμικό σύστημα που χρησιμοποιείται από τις υπηρεσίες επιβολής του νόμου, τον στρατό και τις υπηρεσίες πληροφοριών, που ανακτούν δεδομένα τα οποία είναι κρυμμένα σε κινητές συσκευές, και τεχνολογία για λιανεμπόρους κινητής τηλεφωνίας.
 
 

 

Αυτό λέει ότι δουλεύει σε ios 7 πάντως, κάτι χρόνια πίσω δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό λέω, κάτσε να δούμε αν οι ισχυρισμοί της Cellebrite είναι αληθινοί (προσωπικά αμφιβάλλω) ή αν η εταιρεία βρήκε ευκαιρεία να κάνει λίγο θόρυβο γύρω από το όνομά της για να διαφημίσει την πραμάτια της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει (με χαλάει η πηγή του άρθρου), πολύ ενδιαφέρον:
 
 

The Justice Department is expected to withdraw from its legal action against Apple, as soon as today, as an outside method to bypass the locking function of a San Bernardino terrorist’s phone has proved successful, a federal law enforcement official said Monday.

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2016/03/28/apple-justice-department-farook/82354040/

Ξαναλέω, αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

FBI has accessed San Bernardino shooter’s phone without Apple’s help

 

Προφανως δεν θα μαθουμε ποτε εαν ισχυει ή οχι το παραπανω. Και σιγουρα, εαν ισχυει, δεν θα μαθουμε τον τροπο  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, κατάσταση win-win και για τους δυο. To φβι υπερασπίστηκε την ασφάλεια των πολιτών και η apple προστάτευσε τα δεδομένα των μη επικύνδυνων χρηστών. Οι οπαδοί και των δυο πλευρών ειναι ευχαριστημένοι. Εγω περιμένω σε λιγο καιρο να βγαλει η apple ενα patch και να κλείνει την τρύπα του fbi (γενικα θα το σπρώξει) οποτε δεν θα επηρεάσει τα κερδη της. 

 

Τι πιστεύω εγω: Τα βρήκανε κάτω απο το τραπέζι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιστεύω εγω: Τα βρήκανε κάτω απο το τραπέζι 

 

 

Επειδή επιμένετε ότι για κάποιον λόγο η Apple θέλει να τα βρει με το FBI και απλώς να το καλύψει επικοινωνιακά, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς θα μπορούσε να δώσει το FBI στην Apple ώστε να την πείσει "να τα βρούνε"? Τι ανάγκη έχει η Apple το FBI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το fbi το πληρώνεις σαν ελληνική υπηρεσία :P

 

εμένα μου μυρίζει ότι βοήθησε παράτυπα η apple μακριά απο τα μάτια του κόσμου.

 

Τα αυτονόητα θα λέμε τώρα...

 

 

Όποιος πιστεύει στην "αντίσταση" της Apple (και κάθε Apple) απέναντι στις μυστικές υπηρεσίες κλπ, είναι τέρμα χαζός.

 

Δε βαριέσαι... δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα. Και... άμα γουστάρω ανωνυμία θα την έχω εύκολα μέσω της κρυπτογράφησης... απλά όπως είπα, δεν έχω να κρύψω τίποτα... οπότε... δε βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, εμείς είμαστε χαζοί. Ενώ αυτοί που δεν καταλαβαίνουν ότι κολοσσοί όπως οι Apple, Google κλπ. δεν χρωστάνε τίποτα στο FBI και δεν ιδρώνει το αυτί τους καθόλου με κούφιες απειλές, τί είναι? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D

 

Εννοείται!

Μόνο για το εκατοστό,ΡΟΖ χρωματος,αηφον τηλέφωνο ,αγορασμένο απ' το συγκεκριμένο κατάστημα.

Και μόνο αν φορούσε ζελατίνα απ την πρώτη στιγμή.

 

Δεν "σπανε" τα τηλέφωνα σας,οι φωτογραφίες της γατας σας ειναι ασφαλείς.

Δεν πέτυχε,απλά έτυχε αυτήν την φορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή επιμένετε ότι για κάποιον λόγο η Apple θέλει να τα βρει με το FBI και απλώς να το καλύψει επικοινωνιακά, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς θα μπορούσε να δώσει το FBI στην Apple ώστε να την πείσει "να τα βρούνε"? Τι ανάγκη έχει η Apple το FBI?

Καταρχήν μιλάμε για τις ΜΥ των ΗΠΑ, δηλαδή κράτος εν κράτει με προϋπολογισμό συγκρίσιμο με το αεπ της Ελλάδος. Δε μιλάμε για το Δασαρχείο Ιωαννίνων. 

 

Κάποια στιγμή θα κατανοήσεις οτι τόσο μεγάλος (google, apple, κλπ)  δεν γίνεσαι χωρίς τη συνεργασία εκτελεστικής/δικαστικής/πολιτικής εξουσίας. Η κάθε μεγάλη εταιρεία για να φτάσει σε τετοια νουμερα εχει κάνει δεκάδες νομικές παρασπονδίες και οι κάθε μορφής "χάρες" από και προς την εταιρεία. Αυτά τα θεωρώ δεδομένα. 

Τα αντίστοιχα παραδείγματα ειναι Κόκκαλης - Ελλάδα, siemens-Ελλάδα, κλπ

 

Το τι έταξε και τι κέρδισε κάθε πλευρά μου είναι δευτερευον γιατί εχω μάθει να κοιτώ αναμεσα στις γραμμές. Για μένα έχει ενδιαφέρον το πως ξεκίνησε η "βλακεία". Μπορεί να ήταν κάποιος αδέκαστος/στρατόκαυλος ή από την άλλη μπορεί να ήταν κάποιος "εξυπνος" που το ειδε σαν ευκαιρία να βγάλει λεφτά. Το οτι έφτασε στη δημοσιότητα σημαίνει οτι δεν δουλεψαν οι "σύνηθεις τακτικές αντιμετώπισης" και το τελικό ανακοινωθεν είναι προφανές κανονισμένο ωστε και οι δυο πλευρές να φαίνονται νικητές.

 

Θα σου κλείσω με ένα παράδειγμα. Εστω οτι η μεγάλη εταιρεία λέει "σκασίλα μου, δεν μπορείτε να μου κάνετε τιποτα". η δικαστική/εκτελεστική εξουσία μπορεί ευκολα να πει "ωραία πάμε σε οικονομικό έλεγχο 10ετίας" ή να θεσπίσει ενα αντι-καρτέλ νόμο. Μπορεί αυτό να επηρεάσει μόνο το 1% των οικονομικών της εταιρείας ΑΛΛΑ αυτό θα εχει αντίκτυπο στα κέρδη των μετόχων και τότε θα "κοπουν κώλοι από μέσα". Είναι πολλά τα λεφτά Άρη (και στις δυο πλευρές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...