Προς το περιεχόμενο

Web Developer χωρίς πτυχίο!


SlickNick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! Για την ώρα λιώνω στο διάβασμα και τις ασκήσεις και όταν νιώσω πιο έτοιμος θα ξεκινήσω πορτφόλιο και τσάμπα προτζεκτάκια για να έχω να δείξω σε εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην είμαστε απόλυτοι γιατί σίγουρα δεν τα ξέρουμε όλα και κυρίως μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Το πτυχίο, μπορεί να μην προσφέρει γνώσεις που θα χρησιμοποιήσεις @day1 στη δουλειά όμως άνθρωποι με θεωρητικό CS background θα ταξινομήσουν στο μυαλό τους πολύ καλύτερα όλη τη γνώση που θα αποροφήσουν στην πορεία και έχουν τις προοπτικές να φτάσουν πιο μακριά. Δε νομίζω πως μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό, ισχύει για οποιαδήποτε επιστήμη.

 

Με αυτό το σκεπτικό, άσχετος είναι αυτός που θέλει να επενδύσει στο προσωπικό του και ΔΕΝ ζητάει πτυχίο.

(ΥΓ: δεν έχω CS background)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είμαστε απόλυτοι γιατί σίγουρα δεν τα ξέρουμε όλα και κυρίως μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Το πτυχίο, μπορεί να μην προσφέρει γνώσεις που θα χρησιμοποιήσεις @day1 στη δουλειά όμως άνθρωποι με θεωρητικό CS background θα ταξινομήσουν στο μυαλό τους πολύ καλύτερα όλη τη γνώση που θα αποροφήσουν στην πορεία και έχουν τις προοπτικές να φτάσουν πιο μακριά. Δε νομίζω πως μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό, ισχύει για οποιαδήποτε επιστήμη.

 

Με αυτό το σκεπτικό, άσχετος είναι αυτός που θέλει να επενδύσει στο προσωπικό του και ΔΕΝ ζητάει πτυχίο.

(ΥΓ: δεν έχω CS background)

 

Κοίταξε, δεν διαφωνώ απαραίτητα μαζί σου. Απλά ίσως ο λόγος που έχουν απαξιωθεί κάποια πτυχία να είναι και αυτή η νοοτροπία ότι σου δίνουν πράγματα αόριστα και υποκειμενικά τα οποία είναι αδύνατον να μετρηθούν σε σχέση με κάποιον στόχο στον αληθινό κόσμο. Μπορεί κάποιος με την ίδια προσέγγιση να σου πει και το αντίθετο,δηλαδή ότι ένας άνθρωπος που ασχολείται αποκλειστικά με κάποιο αντικείμενο σε πρακτικό επίπεδο θα αφομοιώσει καλύτερα την εμπειρία και τις γνώσεις που θα αποκτήσει στο μέλλον. Και οι δύο προτάσεις ακούγονται "σωστές", απλά δεν μπορούμε να τις τεκμηριώσουμε με κάποιον τρόπο. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 80% των φοιτητών όλων των σχολών βγαίνουν εργαζόμενοι/εργάτες πάνω στο αντικείμενο που σπούδασαν. Το 20% (ίσως να λέω και πολύ) βγαίνουν επιστήμονες. Αναλογικά πάνε και οι δουλείες με τις απαιτήσεις τους. (υποθέτω μιας και δεν έχω μπει ακόμα στον εργασιακό χώρο - αν και οι αγγελίες που βλέπω με δικαιόνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 80% των φοιτητών όλων των σχολών βγαίνουν εργαζόμενοι/εργάτες πάνω στο αντικείμενο που σπούδασαν.

 

Ίσως και να είναι όντως έτσι, αλλά αυτό μου ακούγεται τελείως λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ στον τρόπο σκέψης και στο πως προσεγγίζουν το αντικείμενο τους. Το βλέπουν σαν αγγαρεία και δεν ψάχονται/ασχολούνται/εμβαθύνουν περισσότερο από όσο είναι ένας βαθμός πτυχίου με 6 ας πούμε. Επίσης ρε συ εντάξει, δεν βγαίνεις από όλες τις σχολές άνεργος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι σχολές πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι πεπεισμένος ότι στο δικό μας χώρο ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αποφοίτων δεν θα δουλέψει ποτέ σε οτιδήποτε σχετικό με το αντικείμενο. Και αυτό όχι λόγω έλλειψης ευκαιριών και θέσεων εργασίας, αλλά λόγω έλλειψης προσόντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ στον τρόπο σκέψης και στο πως προσεγγίζουν το αντικείμενο τους. Το βλέπουν σαν αγγαρεία και δεν ψάχονται/ασχολούνται/εμβαθύνουν περισσότερο από όσο είναι ένας βαθμός πτυχίου με 6 ας πούμε. Επίσης ρε συ εντάξει, δεν βγαίνεις από όλες τις σχολές άνεργος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι σχολές πληροφορικής.

 

Ακόμα και για τις σχολές πληροφορικής δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το 80% εργάζεται σχετικά. Ένας κολλητός μου π.χ. τελείωσε πληροφορική, έκανα πολλή φοιτητική ζωή μαζί του και ξέρω πολλούς συμφοιτητές του. Αρκετοί δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο.

 

Πόσο μάλλον για σχολές του στυλ Πολιτικών Επιστημών (μη πάω καν παρακάτω) που απλά δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να απορροφηθούν οι απόφοιτοι στο αντικείμενό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για τις σχολές πληροφορικής δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το 80% εργάζεται σχετικά. Ένας κολλητός μου π.χ. τελείωσε πληροφορική, έκανα πολλή φοιτητική ζωή μαζί του και ξέρω πολλούς συμφοιτητές του. Αρκετοί δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο.

 

Πόσο μάλλον για σχολές του στυλ Πολιτικών Επιστημών (μη πάω καν παρακάτω) που απλά δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να απορροφηθούν οι απόφοιτοι στο αντικείμενό τους.

Θα συμφωνήσω, στο τομέα της πληροφορικής(ασχέτως που είναι ένας τομέας που στην ελλάδα συνεχίζει να χει ακόμη ζήτηση) ένα πτύχιο πλέον δεν σου αρκεί για να βρεις κάποια δουλειά. Δηλώνει απλά ότι έχεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις στο τομέα της πληροφορικής, ακούς Java και ξέρεις τι είναι πχ(οκ ακραίο παράδειγμα αλλά κάτι τέτοιο). Αν δεν ασχοληθείς να το πας ένα βήμα παρακάτω μόνος δε νομίζω να χεις κ πολύ τύχη μετά. Αντίθετα πολιτικών επιστημών, προσχολικής αγωγής, παιδαγωγικα κτλ κτλ όσο και να ασχοληθείς και να γουστάρεις ζήτηση δεν υπάρχει οπότε...

 

*Να διευκρινήσω ότι με το δουλειά δεν εννοώ στη δουλειά του ξαδέρφου σου που σε πήραν γραμματέα και δουλεύεις ένα excel. Εννοώ δουλειά σχετική με το τομέα είτε σαν: dev, networking, sysadmin κα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έχει να κάνει με υπολογιστές ( εκτός από το τεχνικό κομμάτι ) και το διαδίκτυο είναι μια καθημερινά εξελισσόμενη και μεταβαλλόμενη εργασία.

 

Αυτό που σήμερα είναι κορυφή , αύριο είναι ξεπερασμένο. Άρα ένα πτυχίο πριν 20 χρόνια μπορεί να είχε κάποια βαρύτητα , όμως εν έτη 2016 το μόνο που ίσως μπορεί να σου προσφέρει είναι μια συνοχή στην οργάνωση της δουλειάς σου και τίποτα παραπάνω. 

 

Όπως είπε και ο aledjo αν ποτέ κάποιος ζητήσει πτυχίο για το συγκεκριμένο επάγγελμα μάλλον είναι παντελώς άσχετος με αυτό και καλύτερα να μην εργαστείς για εκείνον/εκείνη.

 

Αν πιστεύεις ότι το έχεις μην κολλάς σε λεπτομέριες , προχώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα αξιοπρεπές πτυχίο από ένα ΑΕΙ (ίσως λίγο λιγότερο από ΤΕΙ) θα σου ανοίξει μερικές πόρτες παραπάνω σε μεγάλες εταιρίες, οργανισμούς, ερευνητικά ιδρύματα κ.τ.λ. . 

 

Όταν λέω θα σου ανοίξει, εννοώ ότι θα είναι ένα χαρακτηριστικό που θα μετρήσει στο να σε καλέσουν για συνέντευξη. Με το που θα εμφανιστείς στη συνέντευξη, τις περισσότερες φορές το πτυχίο σου δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία και δεν θα αναφερθούν ποτέ σε αυτό.

 

Εκείνη τη στιγμή θα πρέπει να αποδείξεις ότι αυτά που γράφει το βιογραφικό σου πραγματικά τα ξέρεις. Πίστεψε με. Ένας έμπειρος Developer π.χ. που μπορεί να σου πάρει τη συνέντευξη με 5-10 ερωτήσεις (όχι αναγκαστικά πολύ τεχνικές) μπορεί να καταλάβει τόσο το τι ξέρεις όσο και το πόσο γρήγορα αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα.

 

Η συμβουλή μου στις συνεντεύξεις είναι να λες πάντα την αλήθεια. Αν δε ξέρεις κάτι, τότε πες ξεκάθαρα ότι δεν το γνωρίζεις αλλά έχεις την διάθεση, την όρεξη και θες να το μάθεις απέξω και ανακατωτά. Να είσαι σίγουρος ότι θα εκτιμηθεί.

 

Υγ : Και ναι εργάζομαι πολλά χρόνια στο χώρο με άλλο πτυχίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...