Προς το περιεχόμενο

Web Developer χωρίς πτυχίο!


SlickNick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν αξίζει ή όχι το πτυχίο πληροφορικής, μπορούν να το πουν μόνο αυτοί που έχουν.

 

Οι υπόλοιποι, εφόσον δεν έχουν, δεν ξέρουν εάν αξίζει ή όχι. Μπορούν να παρατηρούν τι τρέχει αλλά δεν έχουν τέτοιο πτυχίο. Μπορεί να ξέρουν καλά την δουλειά, αλλά το μόνο που μπορούν να πουν είναι ότι ΕΚΕΙΝΟΙ καταφέρανε να μάθουνε καλά την δουλειά και να είναι καλύτεροι από πολλούς με πτυχίο.

 

Το εάν αξίζει ή όχι όμως, πως θα το κρίνει κάποιος που δεν το έχει; Εάν δεν το έχει, δεν μπορεί.

 

Εγω δεν εχω πτυχιο τει ξυλοκοπτικης Καβαλας, αλλα για καποιο μυστηριο λογο ειμαι σχεδον βεβαιος οτι και να το ειχα δεν θα με οδηγουσε πουθενα.

 

Οι εμπειριες στην ζωη (τα πτυχια συμπεριλαμβανονται σε αυτες) μπορουν να χωριστουν σε αυτες που συμβαινουν σε εμας καθως και σε αυτες που συμβαινουν στους γυρω μας. Ασφαλως δεν εχουμε ολοι τις ιδιες εμπειριες αλλα εμενα τουλαχιστον σχεδον ολοι οι πτυχιουχοι πληροφορικαριοι στον κυκλο μου ειναι ανεργοι. Απο την αλλη αρκετοι προγραμματιστες-devs που ασχολουνται με παθος και μερακι ολο και δουλευουν απο εδω και απο εκει.

 

Αυτο ασφαλως δεν ειναι δειγματοληπτικος ελεγχος σε καμια περιπτωση. Και εξαλου πρεπει να λαβουμε υποψη μας και την κατασταση της Ελλαδας σημερα κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πολλοί γιατροί είναι άνεργοι. Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις να πας σε καφετζού. Ή στον παπά της ενορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολλοί γιατροί είναι άνεργοι. Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις να πας σε καφετζού. Ή στον παπά της ενορίας.

 

 Ουτε εναν δεν μπορω να σκεφτω που να ειναι ανεργος. Και ξερω πολλους. Και αν οχι στην Ελλαδα, τοτε μπορει να βρει δουλεια στο εξωτερικο, με πολυ καλο μισθο. Αλλα αμα το θελει δουλεια θα βρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο πτυχιούχος προγραμματιστής μπορεί να βρει δουλειά στο εξωτερικό. Και πολλοί έκαναν αυτό ακριβώς τα τελευταία πέντε χρόνια. Το οποίο θεωρείται πληγή για τη χώρα γιατί της στερεί το πιο ζωτικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο πτυχιούχος προγραμματιστής μπορεί να βρει δουλειά στο εξωτερικό. Και πολλοί έκαναν αυτό ακριβώς τα τελευταία πέντε χρόνια. Το οποίο θεωρείται πληγή για τη χώρα γιατί της στερεί το πιο ζωτικό κομμάτι.

 

Τους πτυχιουχους που θα δουλευανε σαν ντελιβεραδες, η στο επαγγελμα τους για 800 ευρω σου λεω εγω εχασε;

 

Αμα δεν εχει τιποτα να τους προσφερει πολυ καλα καναμε και φυγανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλως δεν εχουμε ολοι τις ιδιες εμπειριες αλλα εμενα τουλαχιστον σχεδον ολοι οι πτυχιουχοι πληροφορικαριοι στον κυκλο μου ειναι ανεργοι.

Αυτό είναι συνδεδεμένο με το θέμα του τι μαθαίνεις που λέγαμε. Μπορεί να είσαι πτυχιούχος πληροφορικάριος και να μη ξέρεις ούτε τα βασικά (ή γενικότερα να είσαι τελείως ανέτοιμος για δουλειά). Οπότε το σκέτο πτυχιούχος δε σημαίνει όσα θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...