Προς το περιεχόμενο

Web Developer χωρίς πτυχίο!


SlickNick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης το ότι έχεις πτυχίο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ξέρεις και τι σου γίνεται ή οτι ξέρεις να γράφεις ποιοτικό κώδικα  :P

 

Ούτε επίσης σημαίνουν κάτι τα χρόνια εμπειρίας. Σε μια τηλεφωνική συνεντεύξη τους είπα ότι ξέρω Python , και με ρώτησαν αν είναι MVC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα δε χρειάζεται απαραίτητα πτυχίο για να κάνεις τη δουλειά. Ούτε εγώ ούτε πολλοί άλλοι επαγγελματίες που έχω γνωρίσει, άτομα με γνώσεις και επιτυχημένη σταδιοδρομία, έχουν πτυχίο πληροφορικής.

 

 

 

Κάποιοι έχουν άλλα πτυχία, λιγότερο ή περισσότερο σχετικά. Αλλά σαφώς υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν, ή που θα αποκτήσουν στο μέλλον ενώ είναι ήδη έμπειροι developers.

 

 

 

Μπορεί όμως να χρειάζεται για να βρεις δουλειά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όμως να χρειάζεται για να βρεις δουλειά...

 

Εξαρτάται. Σε εταιρίες corporate τύπου ΙΒΜ φαντάζομαι πως ναι. Σε εταιρίες τύπου 1-200 άτομα στην Καλιφόρνια, μπα.

 

Για κάποιον που είναι Έλληνας και δεν έχει τελειώσει το Stanford, φαντάζομαι τα λεφτά της 2ης επιλογής και η σχετική ευκολία να τα πιάσει δεν τον χαλάνε.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , υπαρχει ενα certificate και ονομαζεται "portfolio":

 

 

 

Σοβαρα παντως, υπαρχουν εργοδοτες που ζητανε πτυχια?

Δηλαδη ακομα και ολοι αυτοι που για λιγο στοιχειωδες front-end απαιτουνε "..κατοχος πτυχιου πληροφορικης" , την παλευουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, τι το θες το certificate από τη Cisco. Στήσε το ρουτεράκι στο σπίτι σου και μετά πήγαινε να σου πάρουν συνεντευξη για network engineer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, τι το θες το certificate από τη Cisco. Στήσε το ρουτεράκι στο σπίτι σου και μετά πήγαινε να σου πάρουν συνεντευξη για network engineer.

Το certificate της Cisco πιστοποιεί ότι γνωρίζεις πολύ συγκεκριμένα και standard πράγματα. Από την άλλη ένα πτυχίο πληροφορικής θεωρητικά καλύπτει ένα πάρα πολύ μεγαλύτερο εύρος γνώσεων. Αν σου πω ότι έχω την τάδε πιστοποίηση της Cisco αυτόματα ξέρεις ότι γνωρίζω αυτό κι αυτό κι αυτό σίγουρα. Αν σου πω ότι έχω ένα Χ πτυχίο πληροφορικής τι μπορείς άραγε να θεωρήσεις δεδομένο ότι ξέρω; Λίγοι είναι αυτοί που έχουν πτυχία πληροφορικής και δεν γνωρίζουν (σχεδόν) τίποτα; Τι πιθανότητα έχει κάποιος να έχει ένα certificate της Cisco και να μην ξέρει Χριστό;

 

Δεν λέω προφανώς ότι ένα πτυχίο είναι περιττό. Απλώς νομίζω ότι είναι λιγάκι άσχετη η σύγκριση.

 

 

Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ μαθήματα στο ΤΕΙ μου, τα οποία σε προετοιμάζουν ακριβώς για να δώσεις το CCNA της Cisco. Το πώς γίνονται αυτά τα μαθήματα σε σχέση με άλλα της σχολής είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα αυτά τα threads εδώ μέσα υπάρχει ένα παρόμοιο μοτίβο. Όταν μιλάμε για πανεπιστήμιο πιάνουμε ειδικές περιπτώσεις ώστε να το κάνουμε να φανεί ότι δεν έχει σημασία. Ο ένας θα πει για όσους αντιγράφουν. Ο άλλος ότι η επιστήμη εξελίσσεται κι αυτά που μάθαινες πριν πέντε χρόνια δεν ισχύουν πλέον. Ο τρίτος για μια γενική κι αόριστη περίπτωση απόφοιτου που δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα.

 

Για τις χιλιάδες περιπτώσεις αυτοδίδακτων που δεν γνωρίζουν να στήσουν έναν αλγόριθμο αναζήτησης σε δυαδικό δέντρο θα πούμε τίποτα; Ή χαλάει τη σούπα;

 

Κάποιος που έχει βγάλει ένα πανεπιστήμιο ξέρει λίγα ρημάδια μαθηματικά. Μπορεί να διαβάσει ένα research paper. Ξέρει να συνεργάζεται καλύτερα. Γνωρίζει καλύτερη ανάλυση. Μπορεί να συνταξει ένα τεχνικό κείμενο. Πράγματα που ο μέσος developer ούτε στον ύπνο του δεν τα έχει δει.

 

Αυτοί που έχουν πτυχία πληροφορικής και δεν γνωρίζουν (σχεδόν) τίποτα, είναι το 1% όσων δεν έχουν πτυχία πληροφορικής κι επίσης δεν γνωρίζουν (σχεδόν) τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις χιλιάδες περιπτώσεις αυτοδίδακτων που δεν γνωρίζουν να στήσουν έναν αλγόριθμο αναζήτησης σε δυαδικό δέντρο θα πούμε τίποτα; Ή χαλάει τη σούπα;

 

Κάποιος που έχει βγάλει ένα πανεπιστήμιο ξέρει λίγα ρημάδια μαθηματικά. Μπορεί να διαβάσει ένα research paper. Ξέρει να συνεργάζεται καλύτερα. Γνωρίζει καλύτερη ανάλυση. Μπορεί να συνταξει ένα τεχνικό κείμενο. Πράγματα που ο μέσος developer ούτε στον ύπνο του δεν τα έχει δει.

 

 

Μου αρέσει που αναφέρονται και αυτά για να μαθαίνουν οι αυτοδίδακτοι πως αλλιώς να συμπληρώσουν τις γνώσεις τους με θέματα που μπορεί να τους έχουν ξεφύγει. Thanks Elorant :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν χρειαζεται πτυχια αμα εχεις ασχοληθει πολυ με τον προγραμματισμο και εχεις εκτενεις γνωσεις. Αλλα απο την αλλη σε αρκετες παραδοσιακες εταιριες δεν θα εχεις καμια ευκαιρια χωρις πτυχιο. Και οι μεγαλητερες εταιριες που εχουνε και τους μεγαλυτερους μισθους ανηκουν σε αυτην την κατηγορια.

 

Και με πτυχιο αλλα χωρις πολλες γνωσεις δουλεια μπορει να βρεις, χωρις πτυχιο με την καμια.

Το πτυχίο δεν χρειάζεται να είναι αυστηρα στον τομέα της πληροφορικής, μαθηματικο η μηχανικός will do just fine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Άμα έχεις ένα bachelor σε διοίκηση επιχειρήσεων, και πας για master σε software engineering αυτό το πτυχίο μετράει πιστεύετε στις μεγάλες εταιρείες στην Ελλάδα άσχετα από το bachelor σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elorant
Άλλο λέω εγώ, αλλού επικεντρώνεσαι εσύ. Δεν μίλησα για σύγκριση αυτοδίδακτων/πτυχιούχων. Πουθενά. Μίλησα καθαρά για τη σύγκριση μεταξύ του τι σημαίνει ότι έχω μια συγκεκριμένη πιστοποίηση όπως πχ. της Cisco σε σχέση με ένα πτυχίο πληροφορικής. Διαφωνείς σ' αυτά που έγραψα; Αν εσένα με το που σου πει κάποιος ότι έχει πτυχίο πληροφορικής υποθέτεις αυτόματα ότι ξέρει να υλοποιεί αλγορίθμους αναζήτησης σε δυαδικά δέντρα, ξέρει να κάνει ανάλυση, να διαβάσει ένα research paper και πόσο μάλλον να συντάσσει τεχνικά κείμενα (κείμενα; papers; αλήθεια που στην Ελλάδα στο μαθαίνουν αυτό; από περιέργεια ρωτάω, όχι ειρωνικά), τι να πω, οκ. Εγώ θα αναζητούσα και άλλα πειστήρια πάντως.

Ίσως τα βλέπεις λίγο πιο αισιόδοξα εσύ. Ίσως τα βλέπω λίγο πιο πεσιμιστικά εγώ. Ίσως έχουμε άλλη εικόνα. Εγώ πάντως μιλάω για την εικόνα που έχω μέσα από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας μας και όχι μόνο απ' αυτό που φοιτώ εγώ.

Και ξαναλέω γιατί δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό. Δεν είπα πουθενά ότι το πτυχίο δεν έχει αξία. Άμα δεν είχε, ούτε εγώ θα σπούδαζα, ούτε το 1/5 αυτών που το κάνουν τώρα. Στην τελική, για μένα το πανεπιστήμιο έχει να σου δώσει πολλά περισσότερα πράγματα από τις γνώσεις αυτές καθ' αυτές.

Cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αξίζει ή όχι το πτυχίο πληροφορικής, μπορούν να το πουν μόνο αυτοί που έχουν.

 

Οι υπόλοιποι, εφόσον δεν έχουν, δεν ξέρουν εάν αξίζει ή όχι. Μπορούν να παρατηρούν τι τρέχει αλλά δεν έχουν τέτοιο πτυχίο. Μπορεί να ξέρουν καλά την δουλειά, αλλά το μόνο που μπορούν να πουν είναι ότι ΕΚΕΙΝΟΙ καταφέρανε να μάθουνε καλά την δουλειά και να είναι καλύτεροι από πολλούς με πτυχίο.

 

Το εάν αξίζει ή όχι όμως, πως θα το κρίνει κάποιος που δεν το έχει; Εάν δεν το έχει, δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Άμα έχεις ένα bachelor σε διοίκηση επιχειρήσεων, και πας για master σε software engineering αυτό το πτυχίο μετράει πιστεύετε στις μεγάλες εταιρείες στην Ελλάδα άσχετα από το bachelor σου;

 

Σαφέστατα. Τουλάχιστον θα σου δώσει την ευκαιρία να πας στη συνέντευξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σπουδές επίσης μπορεί να λειτουργήσουν και ως έξτρα κίνητρο για κάποιους ανθρώπους.  Όσο σπουδάζω το αντικείμενο έχω δει πολύ μεγαλύτερη πρόοδο από την εποχή που προσπαθούσα από μόνος μου. Οι εργασίες, τα deadlines σε βοηθούν να αποκτήσεις πειθαρχία  και να ξεπεράσεις το στάδιο της αρχικής απελπισίας όταν μαθαίνεις κάτι.

 

Σε κάποιους όπως εμένα η πειθαρχία δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένη. Επίσης τα περαιτέρω ερεθίσματα που σου προκαλούν οι σπουδές θα διευρύνουν το γνωστικό σου επίπεδο και θα σε κάνουν να ασχοληθείς με πράγματα που και τεχνολογίες που δε θα ανακάλυπτες εύκολα μέσω self-learning, επειδή δεν είναι τόσο διαδεδομένες ή τόσο trendy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...