Προς το περιεχόμενο

Πως κοστολογειται δημιουργια ιστοσελιδας (Μεσιτικα)


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιαξω μια επαγγελματικη σελιδα και προφανως επειδη δε γνωριζω να τη στησω ο ιδιος τι εξοδα να περιμενω, περα απο τα φιξ του domain και του χωρου. Επειδη απευθυνεται σε μεσιτικα θελω ενα δυναμικο περιβαλλον, οπου αφου στηθει να επεμβαινω και να αλλαζω/προσθετω τα ακινητα. Κατι σαν αυτο ας πουμε θελω σα πλατφορμα

 

http://www.milopoulou.gr/el/

 

Το παραθετω σα παραδειγμα για να καταλαβετε τι θελω μετα το λινκ θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το ερώτημα αλλά

 

 

 

View source και τι να δω?

<select name="Suburb" id="Suburb">
<option value="0" SELECTED>Συνοικίες</option>
SELECT Suburbs.Suburb_Greek, Suburbs.Suburb_ID, Areas.Area_Greek, Areas.Area_ID  FROM (((Details LEFT JOIN Areas ON Details.Property_Area1 = Areas.Area_ID) LEFT JOIN States ON Details.Property_State1 = States.State_ID) LEFT JOIN Suburbs ON Details.Property_Suburb1 = Suburbs.Suburb_ID) WHERE FTP=True and Deleted=No AND Property_Status=2 AND Areas.Area_ID = 0 GROUP BY Areas.Area_Greek, Suburbs.Suburb_Greek, Areas.Area_ID, Suburbs.Suburb_ID ORDER BY Areas.Area_Greek, Suburbs.Suburb_Greek, Areas.Area_ID, Suburbs.Suburb_ID     
</select>

LOL μου δίνουν έτοιμο και το query να ξέρω πώς να παίξω. Λες.....?

 

http://imgur.com/a/u1j6f

 

Καλή δουλειά παιδιά.

 

 

 

 

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άσχετο με το ερώτημα αλλά

 

 

 

View source και τι να δω?

<select name="Suburb" id="Suburb">
<option value="0" SELECTED>Συνοικίες</option>
SELECT Suburbs.Suburb_Greek, Suburbs.Suburb_ID, Areas.Area_Greek, Areas.Area_ID  FROM (((Details LEFT JOIN Areas ON Details.Property_Area1 = Areas.Area_ID) LEFT JOIN States ON Details.Property_State1 = States.State_ID) LEFT JOIN Suburbs ON Details.Property_Suburb1 = Suburbs.Suburb_ID) WHERE FTP=True and Deleted=No AND Property_Status=2 AND Areas.Area_ID = 0 GROUP BY Areas.Area_Greek, Suburbs.Suburb_Greek, Areas.Area_ID, Suburbs.Suburb_ID ORDER BY Areas.Area_Greek, Suburbs.Suburb_Greek, Areas.Area_ID, Suburbs.Suburb_ID     
</select>

LOL μου δίνουν έτοιμο και το query να ξέρω πώς να παίξω. Λες.....?

 

http://imgur.com/a/u1j6f

 

Καλή δουλειά παιδιά.

 

 

 

 

 

 

Τραγικές καταστάσεις. Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άσχετο με το ερώτημα αλλά

 

 

 

View source και τι να δω?

<select name="Suburb" id="Suburb">
<option value="0" SELECTED>Συνοικίες</option>
SELECT Suburbs.Suburb_Greek, Suburbs.Suburb_ID, Areas.Area_Greek, Areas.Area_ID  FROM (((Details LEFT JOIN Areas ON Details.Property_Area1 = Areas.Area_ID) LEFT JOIN States ON Details.Property_State1 = States.State_ID) LEFT JOIN Suburbs ON Details.Property_Suburb1 = Suburbs.Suburb_ID) WHERE FTP=True and Deleted=No AND Property_Status=2 AND Areas.Area_ID = 0 GROUP BY Areas.Area_Greek, Suburbs.Suburb_Greek, Areas.Area_ID, Suburbs.Suburb_ID ORDER BY Areas.Area_Greek, Suburbs.Suburb_Greek, Areas.Area_ID, Suburbs.Suburb_ID     
</select>

LOL μου δίνουν έτοιμο και το query να ξέρω πώς να παίξω. Λες.....?

 

http://imgur.com/a/u1j6f

 

Καλή δουλειά παιδιά.

 

 

 

 

 

 

 

τι ακριβως κανει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως κανει αυτο;

 

Αποδεικνύει ότι κανένας από όσους ασχολήθηκαν με το στήσιμο αυτού του site δεν ξέρει ούτε τα βασικά περί ασφάλειας. Ή δεν ενδιαφέρεται, που είναι το ίδιο πράγμα.

 

Σ' αυτό το επίπεδο ανιωθίλας υπάρχουν έτοιμα προγράμματα που βάζεις το URL και σε χακάρουν μόνα τους.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/SQL_injection

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις μερικά πράγματα.

 

Δες το πρώτο post του @defacer.

Έπειτα σκέψου ότι είναι ένα έτοιμο Wordpress theme με σχεδόν καθόλου (απ' ότι είδα λίγο πρόχειρα) αλλαγές.

 

Δε νομίζω ο τύπος που έφτιαξε το εν λόγω website να πήρε πάνω από 500.

Αν θες κάτι τέτοιο, εκεί κοιτάς και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ο τύπος που έφτιαξε το εν λόγω website να πήρε πάνω από 500.

Αν θες κάτι τέτοιο, εκεί κοιτάς και εσύ.

 

Ξέρω ονομαστικά περιπτώσεις όπου η επιχείρηση είχε λεφτά και ο τύπος πήρε 5Κ.

 

Βέβαια η δουλειά που έκανε ήταν πολύ καλή και έφερε πολύ traffic και πελατεία οπότε τα έβγαλε τα λεφτά του, απλά μη το δέσει σκοινί κορδόνι το 500 και πάθει κανένα εγκεφαλικό αν ακούσει άλλο νούμερο.

 

Προσωπικά btw το θεωρώ τελείως αστείο νούμερο το 500 (κάποτε είπα σε κάποιον "500? Δεν τους έλεγες καλύτερα να μας κεράσουν πίτσες?") αλλά είμαι αρκετά χρόνια εκτός της συγκεκριμένης αγοράς οπότε who knows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ονομαστικά περιπτώσεις όπου η επιχείρηση είχε λεφτά και ο τύπος πήρε 5Κ.

 

Βέβαια η δουλειά που έκανε ήταν πολύ καλή και έφερε πολύ traffic και πελατεία οπότε τα έβγαλε τα λεφτά του, απλά μη το δέσει σκοινί κορδόνι το 500 και πάθει κανένα εγκεφαλικό αν ακούσει άλλο νούμερο.

 

Προσωπικά btw το θεωρώ τελείως αστείο νούμερο το 500 (κάποτε είπα σε κάποιον "500? Δεν τους έλεγες καλύτερα να μας κεράσουν πίτσες?") αλλά είμαι αρκετά χρόνια εκτός της συγκεκριμένης αγοράς οπότε who knows.

 

 

Ναι δεν πιστεύω ότι είναι παράλογα τα 5κ για ιστοσελίδα. Ακόμα και πολύ παραπάνω μπορεί να κοστολογηθεί, αναλόγως βέβαια και το τι δουλειά γίνεται.

 

Έχεις δίκιο όμως, ας γίνω ποιο συγκεκριμένος για να αποφύγουμε τυχόν παρεξηγήσεις.

Για τη συγκεκριμένη δουλειά, όπου απλά στήθηκε ένα premium Wordpress theme και δεν έγινε κανένα optimization θεωρώ ταβάνι τα 500. Άντε λίγο παραπάνω άμα πήγε σε "εταιρία" και κόπηκαν τιμολόγια κτλ κανονικά. (για το security το βρήκες εύκολα, εγώ έχω και ενστάσεις για το above the fold γενικότερα, όπου το site για να φορτώσει κάνει 52 requests και τραβάει 6.4ΜΒ!@#).

 

Αστείο καλά κάνεις και το θεωρείς, όπως οι περισσότεροι επαγγελματίες του κλάδου στο εξωτερικό. Άσε μας όμως εμάς στην Ελλαδίτσα να το θεωρούμε νορμάλ ποσό. Μα καλά πόσες πίτσες τρώτε εκεί που είσαι; (αστειεύομαι φυσικά, καταλαβαίνω τι εννοείς και συνάμα ζηλεύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση ωρα θα εργαστει καποιος? Δεδομενου πως και εγω πιστευα πως το συγκεκριμενο ειναι εφαρμογη ενας template (δε θελω να μου γραψει δικο του κωδικα) περιμενα πολυ λιγοτερα απο 500. Μονο για τη δουλεια του λεω. Web hosting, domain name κτλ τα υπολογιζω χωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι εφαρμογή ενός template δε σημαίνει απαραίτητα ότι δε θα γράψει ο άλλος δικό του κώδικα. Ακόμα και 100% όπως είναι το demo να το θες, πολύ πιθανό να χρειαστεί μερικές μικροαλλαγές. 

 

Πόσο μάλιστα άμα πέσεις σε κακογραμμένο theme. Έχει τύχει να στήνω theme για φίλο, αγοράσαμε ένα κάκιστο theme και αφού ο author δεν απαντούσε στα e-mails και στα support tickets, αναγκάστηκα στην αρχή να προσπαθώ να του patchάρω το theme και εν τέλει να γράψω άλλο μόνος μου. 

 

Κανείς δε θα σου πει "Ναι φίλε, όπως είναι το demo θες; ΟΚ 200 ευρώ στο χέρι και είμαστε κομπλέ!", όταν υπάρχει ο κίνδυνος να χρειαστεί τριπλάσια δουλειά. (Κάτω από 200 ευρώ ακόμα και για τα ελληνικά δεδομένα, δε νομίζω να πέσει κανείς, ούτε το ξαδερφάκι που ξέρει από κουμπιούτερς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση ωρα θα εργαστει καποιος? Δεδομενου πως και εγω πιστευα πως το συγκεκριμενο ειναι εφαρμογη ενας template (δε θελω να μου γραψει δικο του κωδικα) περιμενα πολυ λιγοτερα απο 500. Μονο για τη δουλεια του λεω. Web hosting, domain name κτλ τα υπολογιζω χωρια.

 

Δεν θα εργαστεί πολύ. Όμως, δεν πληρώνεις με την ώρα αλλά την γνώση του άλλου για να σου κάνει σωστή δουλειά. Για αυτό, όταν θα ψάξεις σε ποιον επαγγελματία θα πας, φρόντισε να δεις εάν έχει και κανένα εχέγγυο ότι γνωρίζει.

 

Εάν νομίζεις ότι είναι πολλά, μπορείς πάντα να προσπαθήσεις να το κάνεις μόνος σου. Βασικά, ίσως σου κάνει καλό να προσπαθήσεις γιατί έτσι θα μπορείς να καταλάβεις λίγο τι όντως πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδεικνύει ότι κανένας από όσους ασχολήθηκαν με το στήσιμο αυτού του site δεν ξέρει ούτε τα βασικά περί ασφάλειας. Ή δεν ενδιαφέρεται, που είναι το ίδιο πράγμα.

 

Σ' αυτό το επίπεδο ανιωθίλας υπάρχουν έτοιμα προγράμματα που βάζεις το URL και σε χακάρουν μόνα τους.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/SQL_injection

 

Δηλαδή τον συγκεκριμένο μπορώ να του κάνω και Drop τη βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστείο καλά κάνεις και το θεωρείς, όπως οι περισσότεροι επαγγελματίες του κλάδου στο εξωτερικό. Άσε μας όμως εμάς στην Ελλαδίτσα να το θεωρούμε νορμάλ ποσό. Μα καλά πόσες πίτσες τρώτε εκεί που είσαι; (αστειεύομαι φυσικά, καταλαβαίνω τι εννοείς και συνάμα ζηλεύω).

 

Στην Ελλάδα ήταν αυτό πριν χρόνια οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζηλεύεις (ούτε και γενικά υπάρχει κατα τη γνώμη μου).

 

Το point δεν είναι ότι τα 500 είναι λίγα όταν τα βάζεις στην τσέπη, αλλά ότι είναι αστείο νούμερο όταν μια εταιρεία μιλάει σε άλλη εταιρεία προκειμένου να αναληφθεί κάποια ευθύνη χωρίς να είναι 100% ξεκάθαρο από πριν το τι παίζεται. Μία στραβή να γίνει έχεις μπει ήδη μέσα.

Δηλαδή τον συγκεκριμένο μπορώ να του κάνω και Drop τη βάση;

 

Μπα. Αλλά μπορείς να διαβάσεις ο,τι θέλεις απο μέσα. Ή μπορεί να διαβάσεις πρώτα ότι ο Άγιος Βασίλης σε βάφτισε root οπότε να διαβάσεις ο,τι θέλεις γενικότερα από οποιαδήποτε βάση. Και μετά φαντάσου να πετύχεις τίποτα passwords για άλλα τμήματα του συστήματος να πας και κει να ρίξεις μια ματιά. Και πάει λέγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα ήταν αυτό πριν χρόνια οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζηλεύεις (ούτε και γενικά υπάρχει κατα τη γνώμη μου).

 

Το point δεν είναι ότι τα 500 είναι λίγα όταν τα βάζεις στην τσέπη, αλλά ότι είναι αστείο νούμερο όταν μια εταιρεία μιλάει σε άλλη εταιρεία προκειμένου να αναληφθεί κάποια ευθύνη χωρίς να είναι 100% ξεκάθαρο από πριν το τι παίζεται. Μία στραβή να γίνει έχεις μπει ήδη μέσα.

 

Κοίτα όταν μιλάμε για μεγαλύτερες εταιρίες, έχεις δίκιο, από το καλημέρα βρίσκεσαι σε τετραψήφιο -αν όχι πενταψήφιο- νούμερο.

 

Στο scope της συγκεκριμένης δουλειάς όμως, όπου ο Gilfoyle Real Estate Agency, εταιρία 2 εργαζομένων, του Gilfoyle και της κοπέλας του, με γραφείο το σπίτι του πρώτου, θέλει να φτιάξει ένα website σε συνεργασία με τον Κατασκευή ιστοσελίδων ο Ντιφέισερ, προφανώς παίζουν άλλα νούμερα - και λιγότερες ευθύνες.

 

Το συμπέρασμα για το scope και τα μεγέθη των εμπλεκόμενων τα έβγαλα αυθαίρετα με βάση του ότι άμα μιλούσαμε για μεσαίες-μεγάλες επιχειρήσεις, δε θα έμπαινε κάποιος να ρωτήσει στο insomnia για την τιμή, θεωρώντας τα 500 πολλά. Τουλάχιστον έτσι ελπίζω.

 

 Υ.Γ.: Όσο για το Ελλάδα vs μετανάστευση, μάλλον έχεις πολλά χρόνια στο εξωτερικό και έχεις χάσει επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...