Προς το περιεχόμενο

Πως κοστολογειται δημιουργια ιστοσελιδας (Μεσιτικα)


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξερω μηπως κρινει ο designer πως για την σελιδα θελει ομως

 

Παντως ετσι οπως το λες θα μπορω να εχω media σε dropbox, google drive, και να τραβαω απο κει direct link στη σελιδα η θα χω λειτουργικα προβληματα ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά VPS δεν χρειάζεσε καθόλου και ας θα εχεις πολλά media, δεν παιζει ρόλο. Θέλεις πακέτο hosting με πολύ bandwidth, storage, τπτ άλλο.

 

Για dropbox, google drive δεν νμζ να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις έτσι οπως λες.

 

Μπορείς όμως με yoututbe (για βιντεο μονο).

 

Τις φωτογραφίες να τις κάνεις host μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι για τόσα πας σε free πακέτο. Μην δώσεις λεφτα για το τίποτα. Προτίμησε ελληνικές εταιρίες, λινκ δεν εχω :)

 

Με 10-15ε παίρνω VPS. Μην σε κοροϊδεύουν. Για hosting να μην δώσεις τίποτα.

 

Ετσι πληροφοριακά, αν θες, πες μας την προσφορά που σου έδωσαν/πακέτα/κλπ.

Εναλλακτικα συστήνω:

Openshift hosting 3 free small gears (aka 3 idepedent servers ) 0 euros

Storage Amazon s3 / google drive / dropbox για ταχύτερο downloading στην σελίδα χρέωση ανα όγκο ανάλωγα τις εικόνες και που είναι hosted.

video Vimeo για μην έχει 1.000.000 Ads όταν ο άλλος θα βλέπει σποτάκια.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πληρωσεις να σου φτιαξουν μια σελιδα μετα σου ανηκει; Αν κατεβει για οποιο λογο μπορω μετα να τη κρατησω καπου μαζι με το περιεχομενο και να ξανανεβει οπου και οταν αποφασισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πληρωσεις να σου φτιαξουν μια σελιδα μετα σου ανηκει; Αν κατεβει για οποιο λογο μπορω μετα να τη κρατησω καπου μαζι με το περιεχομενο και να ξανανεβει οπου και οταν αποφασισω;

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ!!!! Να μην σου πω ότι πρέπει να σου δώσουν και τον κώδικα και οποιοδήποτε credetial-password σχετικά με server και API που χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ!!!! Να μην σου πω ότι πρέπει να σου δώσουν και τον κώδικα και οποιοδήποτε credetial-password σχετικά με server και API που χρησιμοποιεί.

Μόνο οποιοδήποτε password "σχετικά με server";

 

Και το password του κινητού τους μαζί με τον κωδικό του Η/Υ τους συν το password για την κάρτα της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα, η σελιδα και το περιεχομενο σου ανηκει. Αυτο που ανηκει στον κατασκευαστη ειναι η πλατφορμα, την οποια δεν μπορεις να συνεχισεις να χρησιμοποιεις (σε περιπτωση eshop κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει γιατι ενας μου εδωσε προσφορα που πληρωνω 400 το πρωτο χρονο και 300 καθε επομενο. Οταν εγω σταμτησω να πληρωνω τοτε μου μενει αερα κοπανιστος. Ενω αν παω σε μια προσφορα που μου χαν δωσει παλιοτερα για φιξ τιμη ακομα και αν σταματησω, μου μενει η σελιδα και οποτε θελω να τη ξανανεβασω πληρωνω domain-hosting, και εχω τη σελιδα που πληρωσα εξ' αρχης. Αυτο ηθελα. Και μετα πλακωσαν τα τρολλ να φανε το φαγακι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα, η σελιδα και το περιεχομενο σου ανηκει.

 

Όχι απαραίτητα. Εξαρτάται την συμφωνία, παρόλο που αυτό που λες είναι το σύνηθες για το web development. Θα μπορούσε να είναι συμφωνία licensing αντί για ownership.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει γιατι ενας μου εδωσε προσφορα που πληρωνω 400 το πρωτο χρονο και 300 καθε επομενο. Οταν εγω σταμτησω να πληρωνω τοτε μου μενει αερα κοπανιστος. Ενω αν παω σε μια προσφορα που μου χαν δωσει παλιοτερα για φιξ τιμη ακομα και αν σταματησω, μου μενει η σελιδα και οποτε θελω να τη ξανανεβασω πληρωνω domain-hosting, και εχω τη σελιδα που πληρωσα εξ' αρχης. Αυτο ηθελα. Και μετα πλακωσαν τα τρολλ να φανε το φαγακι τους.

 

Όχι απαραίτητα. Εξαρτάται την συμφωνία, παρόλο που αυτό που λες είναι το σύνηθες για το web development. Θα μπορούσε να είναι συμφωνία licensing αντί για ownership.

Όντως εξαρτάται από τους όρους που συμφωνήσατε για την εργασία. Συνήθως συννεοείσαι με την εταιρεία που σου έκανε το site για τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα, η σελιδα και το περιεχομενο σου ανηκει. Αυτο που ανηκει στον κατασκευαστη ειναι η πλατφορμα, την οποια δεν μπορεις να συνεχισεις να χρησιμοποιεις (σε περιπτωση eshop κτλ)

Καταλαβαίνεις πόσο διαφορετικό είναι αυτό που έγραψες σε αυτό το quote με το προηγούμενο ή δεν έχει αξία να συνεχίσουμε την κουβέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχω καταλάβει ποια ακριβώς είναι η ταμπακέρα; Ο defacer μίλησε για vulnerabilities στο συγκεκριμένο site και το απέδειξε με ένα SQL Injection. Τι ακριβώς αμφισβητεις; Ότι το SQL Injection δεν είναι αυτό αλλά κάτι άλλο; Ε και γιατί δεν μας διαφωτίζεις τότε τι ακριβώς είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα πρότεινα να πας σε κατασκευή ενός βασικού σίτε των 700-800 ευρώ με τα αισθητικά του και όλα πχ joomla και παράλληλα να γίνει κατασκευή ενός component & module που θα επιτρέπει την δημιουργία – εμφάνιση των επιλογών για τα ακίνητα με βάση τις ανάγκες σου. Το κόστος έτσι δεν υπερβαίνει τα 1.500-2.000 σε μια λογική τιμή, εάν σε ενδιαφέρει μου λες να το δούμε.

 

Για το SQL injection μπορεις να ψαξεις σχετικα αρθρα στο google αλλα δεν ειναι παρα ένα μικρο κομμάτι τις πίτας που λέγεται security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...