Προς το περιεχόμενο

Πως κοστολογειται δημιουργια ιστοσελιδας (Μεσιτικα)


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά το τι σκάρτο theme παίζει, δεν υπάρχει! Δεν είναι μόνο τα κενά ασφαλείας, αλλά και οι "πατέντες" με τις οποίες τις κάνουν να δουλεύουν. Πήρα πριν κάτι μήνες ένα opencart, δεν δούλευε με τίποτα. Τους στέλνω στο support και μου ζητάνε κωδικούς να το στήσουν αυτοί. Το στήνουν λέγοντας μου ότι έφταιγαν κάποια αρχεία (?!) και πάλι είχε σφάλματα. Έγινε 3 φορές αυτό και το παράτησα. Refund δεν δίνει κανένας ούτως ή άλλως. 

 

Με την υποστήριξη ρε παιδιά τι παίζει γενικά; Εγώ σε 2 γνωστούς μου είχα φτιάξει πριν 5 χρόνια site και μου βγάλαν την πίστη. Κάθε τρεις και λίγο "βγάλε αυτή τη προσφορά, βάλε την άλλη" κτλ. Για 200 και 300€ δεν αξίζει με την καμία. Το μετάνιωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βρίσκετε ανθρώπους και σας πληρώνουν για να κάνετε δουλειές, μπράβο σας. Μετά μην ζητάτε όμως να διορθώσουν τα λάθη σας άλλοι (ΜΕ πτυχίο) και χωρίς πληρωμή.

Το πτυχίο πρέπει να είναι και σε κορνίζα ή απλά να το έχω στο ντουλάπι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την υποστήριξη ρε παιδιά τι παίζει γενικά; Εγώ σε 2 γνωστούς μου είχα φτιάξει πριν 5 χρόνια site και μου βγάλαν την πίστη. Κάθε τρεις και λίγο "βγάλε αυτή τη προσφορά, βάλε την άλλη" κτλ. Για 200 και 300€ δεν αξίζει με την καμία. Το μετάνιωσα.

...και αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο ένας χομπίστας καταλαβαίνει γιατί τα νούμερα που σκέφτεται ως λογικά, στο τέλος τον βάζουν μέσα.

 

Αυτό που παίζει είναι ότι την υποστήριξη και ο,τιδήποτε άλλο τη χρεώνεις με κάποιο τρόπο που έχει συμφωνηθεί προκαταβολικά. Άμα σου κάνουν ιστορίες, λυπάμαι πολύ δε μπορώ να εξυπηρετήσω μ' αυτούς τους όρους.

 

Το ματζίρη και ταυτόχρονα απαιτητικό πελάτη τον στέλνεις αλλού με τις ευχές σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είχα πει εξαρχής ότι θα τους φτιαξω αναλυτικού οδηγούς για το πώς να κάνουν login στο cpanel (το ένα ήταν joomla, το άλλο WordPress), που θα μπαίνουν για να ανεβάζουν αναρτήσεις, photos κτλ. Όλα αυτά με screenshots. Οπως και εγινε. Με την παραδοση τους εδωσα υπεραναλυτικο documentation.

Αλλά κάθε φορά κατι προέκυπτε κι από το να καθομαο να τους εξηγω μιση ώρα στο τηλεφωνο, τα εκανα εγώ να τελειώσω.

Ήταν γνωστοί, αλλιώς θα είχε γίνει καλύτερο ξεκαθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την υποστήριξη ρε παιδιά τι παίζει γενικά; Εγώ σε 2 γνωστούς μου είχα φτιάξει πριν 5 χρόνια site και μου βγάλαν την πίστη. Κάθε τρεις και λίγο "βγάλε αυτή τη προσφορά, βάλε την άλλη" κτλ. Για 200 και 300€ δεν αξίζει με την καμία. Το μετάνιωσα.

 

Τους πουλάς ένα πακέτο υποστήριξης π.χ. 200€ / χρόνο, 10 ώρες υποστήριξη. Δηλαδή βάλε το Χ 3 ώρες, βγάλε το Ψ 4 ώρες, τηλέφωνο 3 ώρες...τελείωσε η υποστήριξη αγοράστε νέο πακέτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εν τελη αν πω σε καποιον παρε αυτο το θεματακι, κουμπωσε το και σηκωσε μου σελιδα και πες μου πως να μπαινω να προσθετω θα μου ζητησει απο 500 και πανω?

 

Εννοειται πως δε θα τον ξαναενοχλησω για υποστηριξει εκτος και αν κατι δε παει καλα που δεν ευθυνομαι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό θέμα.

 

Υπάρχουν 2 οδοί τιμολόγησης:

  1. Στάνταρτ έξοδα (domain κλπ κλπ) + χρέωση ανα ώρα ενασχόλησης μαζί με ένα αρχείο ακταγραφής ωρών εργασίας (για λόγους εμπιστοσύνης). Αυτό βολεύει γιατί συνήθως ο πελάτης ΔΕΝ ξέρει τι θέλει και επειδή χρόνος = χρήμα εκμεταλεύεσαι την ιδιότητα αυτή προς κέρδος. Έτσι εάν χρεώσεις 4Euros την ώρα όσο αλλαγές σου ζητά τόσο κέρδος θα είναι. Ακόμα μπορείς να δίνεις και εκπτώσεις πχ. έαν ξόδεψες από το χρονο σου 4:15 λεπτά να του κάνεις δώρο τα 15 λεπτά.
  2. Στάρταρτ έξοδα + μια έξτρα fixed τιμή ανάλωγα με τις απαιτήσεις. Καλό είναι επειδή το πιθανότερο να υπάρχουν συνεχείς αλλαγές στο πως - τι θέλει να είναι ο πελάτης να ορίσεις ένα ικανοποιητικό πόσο.

Σαφως υπάρχουν και οι άλλοι τρόποι. Αλλά είναι πάνω κάτω τι παίζει κατά την άποψή μου στην αγορά. Προσωπικά προτείνω τον πρότον τρόπο η συνδιασμό των 2 παραπάνω. Πχ. Κάποιο Χ πόσο αρχικά για τα έξοδα και να έχεις κάποια φράγκα ένα σου κάνει αλλά Γαλλικά κλπ κλπ και μετά χρέωση ανα ώρα με εξάιρεση εάν χρειαστεί χρέωση για κάποιο API πχ. mailgun για να στέλνει μαζικά email που χρεώνετε εξτρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη υπολογιζω λιγο τα παγια εξοδα χωρια απο τα λεφτα που θα δωσω για τη δουλεια που θα γινει, εχετε να μου πειτε καποιες ενδεικτικες τιμες για hosting για να δω αν συμβαδιζουν με αυτες που βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ 40-50ε το χρόνο πιστευω θα ειναι οκ για αυτο που λέεις να κάνεις. Για 3000 hits την ημερα και παραπάνω θα εισαι κομπλε.

 

Και τζάμπα να πήγαινες σε κανένα πακέτο hosting μια χαρά θα ήσουνα. 

 

 

Αλλα φυσικά εξαρτάται και τι θελεις να κάνεις. Αν φτιαξεις το επόμενο airbnb θα θελεις πολυ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3000 hits ουτε το χρονο δε θα χω για το μεγεθος της εταιριας απλα ακουσατιμες για 10-15ε το μηνα, που βγαινει πανω απο 100 το χρονο και μου ακουστηκε καπως. Στη τιμη που μου πες εχεις λινκ να τσεκαρω να δω τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι για τόσα πας σε free πακέτο. Μην δώσεις λεφτα για το τίποτα. Προτίμησε ελληνικές εταιρίες, λινκ δεν εχω :)

 

Με 10-15ε παίρνω VPS. Μην σε κοροϊδεύουν. Για hosting να μην δώσεις τίποτα.

 

Ετσι πληροφοριακά, αν θες, πες μας την προσφορά που σου έδωσαν/πακέτα/κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VPS ειναι που νοικιαζεις σερβερ? Αυτο μου ειπαν αλλα δε κρινω οτι χρειαζομαι κατι τετοιο. Οκ ενα χωρο τακεως 5-10GB κρινω θα τον χρειαστω λογω του ογκου των δεδομενων (εικονες-πολυμεσα) αλλα δε προβλεπω να εχει κινηση. Αυτη ειναι η σελιδα μπες να την δεις θα ναι το ζητημα,τι φορτο να χει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι περίπου αλλα πάνω του είναι και άλλοι χρήστες. 

 

Οχι ρε τι VPS και βλακείες, δεν χρειάζεσε τίποτα τέτοιο εκτός αν θες να κάνεις κάτι πολύ ιδιαίτερο, δλδ να χρησιμοποιήσεις software που οι απλοί σερβερ δεν εχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...