Προς το περιεχόμενο

Αγορα φιλτρου ND


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 και απο εμενα για τα HAIDA

 

Οχι απο προσωπικη χρηση, αλλα μου τα προτεινε ενας εξαιρετικος πωλητης στο ebay απο το Ισραηλ..... για να μην καταξοδευομαι με τα firecrest.... ειμαι βεβαια αγυριστο κεφαλι :)

 

Και οντως τα ειχα ψαξει εχουν πολυ απαλο color cast και πολυ καλο IQ


EDIT:

Το καμάρι μου των 16 στοπ 

https://500px.com/photo/145492299/dsc-4930-jpg-by-konstantinos-rakantas?ctx_page=1&from=user&user_id=11849921

 

https://500px.com/photo/145063711/dsc-4933-jpg-by-konstantinos-rakantas?ctx_page=1&from=user&user_id=11849921

 

 

:D :D :D :D :D

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

+1 και απο εμενα για τα HAIDA

 

Οχι απο προσωπικη χρηση, αλλα μου τα προτεινε ενας εξαιρετικος πωλητης στο ebay απο το Ισραηλ..... για να μην καταξοδευομαι με τα firecrest.... ειμαι βεβαια αγυριστο κεφαλι :)

 

Και οντως τα ειχα ψαξει εχουν πολυ απαλο color cast και πολυ καλο IQ

 

EDIT:

Το καμάρι μου των 16 στοπ

https://500px.com/photo/145492299/dsc-4930-jpg-by-konstantinos-rakantas?ctx_page=1&from=user&user_id=11849921

 

https://500px.com/photo/145063711/dsc-4933-jpg-by-konstantinos-rakantas?ctx_page=1&from=user&user_id=11849921

 

 

:D :D :D :D :D

Είναι τετράγωνα αυτά? Αν ναι, τοτε δώσε link απο τον πωλητή στο eBay.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον πωλητη τον λενε David

 

http://www.ebay.com/usr/blumar?_trksid=p2060353.m2749.l2754

 

Ναι ειναι 100x100, απλα τσεκαρισε αν κανουν για το holder σου

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να βοηθησω εγω στα φιλτρα μιας και εχω ξοδεψει πολυ χρονο και χρημα:

 

Αν ξεχασω κατι απο αυτα που διαβασα, ας με ρωτησει καποιος.

 

Λοιπον ξεκιναω:

 

1) Variable ND filter

Προσωπικα θα το προτεινα ΜΟΝΟ σε εναν πολυ αρχαριο που ξεκιναει να μαθαινει και εχει φακο κιτ 18-55, σε καμια αλλη περιπτωση

Τίμιο φιλτρο ειναι ειναι το CAMDIOX 2-1000,

για πιο προσωρημενους ---> μακρυα

 

2) Βιδωτα

Μια καλη λύση προτείνονται φυσικα τα Hoya. Απαλο κίτρινο color cast και καλο IQ

Καλό θα είναι να αγορασετε σε αρκετά mm πχ 77 και να ανέβετε με step up απο π.χ τα 56mm στα 77mm

Με τα step up θα τα εχετε και για αλλους φακους, ή ακόμα και μελλοντικούς

Έχω 2, ένα KENKO ND1000, και ένα HOYA PRO1 ND8

 

3) Κατηγορία Pro - Τετράγωνα φίλτρα.

Το λεω Pro γιατί το θεωρω βλακεία κάποιος να δώσει 200 ευρώ για να παρει ενα καλο βιδωτο.

εγω προσωπικα χρησιμοποιώ τα παρακάτω

Formatt Hitech GDN hard edge 2 stop

Formatt Hitech GND soft edge 3 stop

Formatt Hitech Reverse Grad 3 stop

Formatt Hitech ND σειρα firecrest -16 stop (οχι δεν ειναι λαθος)

σύντομα Formatt Hitech ND firecrest -10 στοπ

 

Υπαρχουν παντα και τα Cokin που ειναι μια τιμια λυση

 

Γενικη αρχη

Οταν κάνουμε stack φιλτρα, ειτε βιδωτα ειτε τετραγωνα, αναλογα με την ποιοτητα αρχιζουμε και χανουμε σε πληροφορια.

 

Οποτε ναι μεν αν στακαρουμε 2 x ND8 έχουμε  2 x 4 = -8 stop απο το φως, αλλα σαν ποιοτητα δεν θα ειναι το ιδιο αν βαλουμε ενα των 8 στοπ.

 

Επίσης με το stackαρισμα έχουμε και σταδιακο βινιεταρισμα, αναλογα παντα τα mm του φακου (εφοσον μιλαμε για WL ή UWL φακο)

 

Και για να παμε σε πιο ακριβες λυσεις π.χ Formatt Hitech εχουμε αλλα θεματα παλι.... μπορω να επεκταθω περισσοτερο

 

http://www.photocontest.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=100%3A3-filtra-pou-kathe-fotografos-topiou-prepei-na-gnorizei&catid=22&lang=el&Itemid=156

 

Κατατοπιστικοτατος.

 

Δυστηχως τα βιδωτα ειναι οπως το λες ειναι καθε φακο που αλλαζεις θα σου μενουν, δεν συμφερουν απλα.

 

Σκεφτομαι να παρω holder 100x100 και να ξεκινησω μια συλλογη απο φιλτρα που στο κατω κατω θα μου μεινει οσο παει, αλλα καποιοι φακοι δεν εχουν βιδωμα και εχουν μονιμα το παρασολειγ πανω τους, εκει που στηριζεις το holder, λογικα πρεπει να παρεις αλλο holder, ειδικο για τον φακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατατοπιστικοτατος.

 

Δυστηχως τα βιδωτα ειναι οπως το λες ειναι καθε φακο που αλλαζεις θα σου μενουν, δεν συμφερουν απλα.

 

Σκεφτομαι να παρω holder 100x100 και να ξεκινησω μια συλλογη απο φιλτρα που στο κατω κατω θα μου μεινει οσο παει, αλλα καποιοι φακοι δεν εχουν βιδωμα και εχουν μονιμα το παρασολειγ πανω τους, εκει που στηριζεις το holder, λογικα πρεπει να παρεις αλλο holder, ειδικο για τον φακο;

 

Κωνσταντίνε κοίταξε.... μερικές φορές κάθομαι και λέω να νιώσω για λίγο μπρούκλης :) κοιταω την D810, και κοιτάω και τι φακούς θα έβαζα πάνω στην 810 μου (που δεν εχω...αλλά λέμε τώρα :) ).... δεν νομίζω να συμβεί ποτε.... αλλά το κάνω... :)

 

εψαχνα λοιπόν φακό να κουμπώσω επάνω (υποθετικά πάντα) για landscape photοgraphy που ασχολούμαι.... μιας και ισχύει το money is not an issue (στα πλαίσια του ονείρου πάντα) επέλεξα τον 14-24 2,8 με κόστος περι τα 1600 ευρω.... ετσι θα ενιωθα πιο ολοκληρωμενος σαν ανθρωπος αλλα και σαν αντρας :P

 

Αφου λοιπον μηχανή έχουμε, φακό πηραμε..... πρεπει να δουμε τι φιλτρα θα βαλουμε πανω..... και εδω ερχεται το προβλημα του hood που αναφερεις......

 

Διαβασα σε πολλα άρθρα "FORGET ABOUT FILTERS"

 

Βεβαια επειδη ειμαι επιμονος, ψαχνωντας λιγο παραπανω βρηκα αυτο:

 

http://www.leefilters.com/index.php/camera/system-sw150

 

Απο τη LEE που ειναι σοβαρη εταιρια , αρα υποθετω πως δουλευει χωρις προβλημα.....

 

Βεβαια ποσο θα εχει αυτο το μαραφετι? 200 ευρουλακια... peanuts... απλα μετα θες 150χ150  και αν πας LEE φανταζεσαι τι πρεπει να πληρωσεις....ισως και οχι :)

 

Και καπου εδω το ονειρο τελιωσε.... λυσεις υπαρχουν για ολα, αρκει να εχεις λεφτα...ή νεφρα :)

 

Για το DX που δουλευουμε φιλε και απο οσο φαινεται θα συνεχισουμε να δουλευουμε (ευχομαι το αντιθετο για ολους) υπαρχουν παντα πολλες επιλογες φακων που δεν εχουν μονιμο το hood. Ενας συμβιβασμος, που κατ εμε αξιζει να κανει καποιος που ασχολειτα με landscape photography, και τα φιλτρα εχουν να του προσφερουν τοσα πολλα

 

EDIT:

Και ετσι για την ιστορια σε περιπτωση που πει καποιος "ελα μωρε τι να την κανεις την D810" κτλπ

 

Οποιος εχει δει την υπογραφη μου, θα εχει δει καποιες φωτογραφιες απο το Ντουμπαι. Θεωρω πως εχω κανει μια τιμια δουλεια, με καλο αποτελεσμα. Εχω χαζέψει και άλλες φωτογραφιες που ειναι φυσικα πολυ καλυτερες απο τις δικες μου. Οκ σιγουρα.....

 

Μεχρι που επεσε μπροστα μου ο τυπος.....

https://500px.com/arch_khaled

 

Τα σαγονια τερματισαν στο πατωμα με ταχυτητα ανω των 4G ριξτε μια ματια... αξιζει.. :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασμένο σε βρίσκω...

 

Ερώτησεις:

 

Στειλε ενα λινκ απο ιμπει για τετράγωνα φιλτρα holder και stepup-down.

 

Να'ναι κατι ποιοτικό που εχεις δοκιμάσει. Επίσης, ποια μάρκα ειναι vfm; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασμένο σε βρίσκω...

 

Ερώτησεις:

 

Στειλε ενα λινκ απο ιμπει για τετράγωνα φιλτρα holder και stepup-down.

 

Να'ναι κατι ποιοτικό που εχεις δοκιμάσει. Επίσης, ποια μάρκα ειναι vfm; 

 

Κοιτα.... το VFM ειναι λιγο σχετικο :)

 

VFM brand για μενα ειναι η Formatt Hitech.... τα LEE τα βρισκω πολυ ακριβα.....

Για άλλους VFM είναι τα Cokin και τα Haida.... τα FH τα θεωρουν ακριβα (δεν ειναι οικονομικα σιγουρα)

Προσωπικη εμπειρια αν διαβασεις παραπανω, εχω μόνο απο τα FH

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχεις τιμούλες;

 

Σε 1η φάση με ενδιαφέρει η βάση και οι ανταπτορες και μονον ενα ND φιλτρο.

 

εδω σηκωνει λιγο ψαξιμο απο μερους σου.... εγω πηρα το holder FH με UWL ring στα 77mm... και τα 2 περιπου 100 (+κατι) ευρώ απο την αντιπροσωπια στην ελλάδα γιατι δεν ηθελα να κανω λαθος με τους κωδικους.

 

αλλά υπάρχουν και συμβατα holder της Cokin, χαμηλοτερης ποιοτητας βεβαιας αλλα και χαμηλοτερης τιμης (το FH είναι αλουμινιο ενω το Cokin νομιζω ειναι πλαστικο)

 

Τα FH ND είναι σε 2 κατηγοριες, τα IRND και τα Firecrest.

Αν θες το καλυτερο, ψαξε την σειρα firecrest 100x100 στα στοπ που θελεις.

Αν πας σε IRND, καλυτερα να δειςκατι ποιο οικονομικο οπως τα HAIDA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε κοίταξε.... μερικές φορές κάθομαι και λέω να νιώσω για λίγο μπρούκλης :) κοιταω την D810, και κοιτάω και τι φακούς θα έβαζα πάνω στην 810 μου (που δεν εχω...αλλά λέμε τώρα :) ).... δεν νομίζω να συμβεί ποτε.... αλλά το κάνω... :)

 

εψαχνα λοιπόν φακό να κουμπώσω επάνω (υποθετικά πάντα) για landscape photοgraphy που ασχολούμαι.... μιας και ισχύει το money is not an issue (στα πλαίσια του ονείρου πάντα) επέλεξα τον 14-24 2,8 με κόστος περι τα 1600 ευρω.... ετσι θα ενιωθα πιο ολοκληρωμενος σαν ανθρωπος αλλα και σαν αντρας :P

 

Αφου λοιπον μηχανή έχουμε, φακό πηραμε..... πρεπει να δουμε τι φιλτρα θα βαλουμε πανω..... και εδω ερχεται το προβλημα του hood που αναφερεις......

 

Διαβασα σε πολλα άρθρα "FORGET ABOUT FILTERS"

 

Βεβαια επειδη ειμαι επιμονος, ψαχνωντας λιγο παραπανω βρηκα αυτο:

 

http://www.leefilters.com/index.php/camera/system-sw150

 

Απο τη LEE που ειναι σοβαρη εταιρια , αρα υποθετω πως δουλευει χωρις προβλημα.....

 

Βεβαια ποσο θα εχει αυτο το μαραφετι? 200 ευρουλακια... peanuts... απλα μετα θες 150χ150  και αν πας LEE φανταζεσαι τι πρεπει να πληρωσεις....ισως και οχι :)

 

Και καπου εδω το ονειρο τελιωσε.... λυσεις υπαρχουν για ολα, αρκει να εχεις λεφτα...ή νεφρα :)

 

Για το DX που δουλευουμε φιλε και απο οσο φαινεται θα συνεχισουμε να δουλευουμε (ευχομαι το αντιθετο για ολους) υπαρχουν παντα πολλες επιλογες φακων που δεν εχουν μονιμο το hood. Ενας συμβιβασμος, που κατ εμε αξιζει να κανει καποιος που ασχολειτα με landscape photography, και τα φιλτρα εχουν να του προσφερουν τοσα πολλα

 

EDIT:

Και ετσι για την ιστορια σε περιπτωση που πει καποιος "ελα μωρε τι να την κανεις την D810" κτλπ

 

Οποιος εχει δει την υπογραφη μου, θα εχει δει καποιες φωτογραφιες απο το Ντουμπαι. Θεωρω πως εχω κανει μια τιμια δουλεια, με καλο αποτελεσμα. Εχω χαζέψει και άλλες φωτογραφιες που ειναι φυσικα πολυ καλυτερες απο τις δικες μου. Οκ σιγουρα.....

 

Μεχρι που επεσε μπροστα μου ο τυπος.....

https://500px.com/arch_khaled

 

Τα σαγονια τερματισαν στο πατωμα με ταχυτητα ανω των 4G ριξτε μια ματια... αξιζει.. :)

 

Μην τρως τον παπα του ακριβοτερου εξοπλισμου, αρα σιγουρα καλυτερη φωτογραφια ή αφου αυτος εχει d810 οπως και 14-28 f2.8, αυτο χρειαζομαι και εγω για να βγαλω αυτη την φωτογραφια, δεν ειναι ετσι, αυτος το πιο σημαντικο + που εχει ειναι οτι μενει στο dubai και φυσικα εχει ολο το χρονο για trail and error ή για να βρει καλυτερα σημεια, εσυ που θα κανεις practice; Στην κλασικη ελληνικη πενταοροφη πολυκατοικια οπου αν πας και βγαλεις φωτο με ultrawide φακο απο μια αλφα αποσταση φαινεται κατι στο πολυ βαθος;  :P

 

Για να μπω και στο θεμα, εχω στο μυαλο μου τωρα να παρω ενα φιλτρο nd 10 stop για τον sony 28-70 oss (55mm παιρνει), ενα της προκοπης κοστιζει 40€, ομως σκεφτομαι μηπως να επενδυσω σε holder και φιλτρα 100x100 σε περιπτωση που παρω αλλους φακους (ειδη εχω καποια βιδωτα που στεκονται), αλλα βλεπω οτι ο samyang 14mm που θελω να παρω για τοπια, εχει φιξ hood και χρειαζεται δικο του holder, το δινει η samyang, φθηνο ειναι, αλλα παιρνει φιλτρα 163x139x3(!), υπαρχει μετα και το lee sw150 που μαζι με το φιλτρο παιζει να ειναι πιο ακριβο απο τον φακο, οποτε η θα πρεπει να σκασω τοσα πολλα για ενα holder που θα ειναι και τεραστιο για φακους με βιδωμα 52-55-67-72mm ή να δω κατι αλλο γιατι ειμαι και υπερ του πιο lightweight διακριτικου και πρακτικου εξοπλισμου αυτο το πραγμα ειναι απαραδεκτο για μενα, προτιμω χιλιες φορες τον 16-35 με ενα βιδωτο 72mm φιλτρο και τελος. Αλλα απο την αλλη ο samyang παιζει 250 μεταχειρισμενος για canon + ανταπτορα emount (10-20€), οχι στα 1000+ και απο αναλυση ειναι ανωτερος απο τους zoom + οτι ειναι πολυ καλος για milkyway, οποτε ετσι και αλλιως βλεπω να τον αγοραζω και μαλλον την μερα (σουρωπο, εντονη συννεφια) θα πρεπει να στραφω σε αλλους μεθοδους αντι long exposure με nd, οπως stacking πολλαπλων καρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι δεν σκεφτεσαι κατι σε tokina 11-16, 11-20?? ο 11-16 με μοντουρα Nikon DXI χωρις autofocus (o DXII εχει) ξεκιναει απο κανα 350αρι αλλα τον ριχνεις και πιο κατω 300-320. Εγω εχω τον DXII αλλα πραγματικα μου ειναι αχρηστο, 99% τον χρησιμοποιω σαν Ι (χωρις autofocus)

 

To long exposure με stacking κατανταει καποια στιγμη κουραστικο, + μεγαλος ογκος αρχειων τελος του χρονου

 

ειδικα αν εχει αρκετο φως και κλειδωσει σε γρηγορη ταχυτητα μπορει να θες πανω απο 40 αρχεια για μια φωτογραφια

 

Οσο για το filter holder που ποσταρες πραγματικα γελασα......λες και κουβαλας ενα πινακα απο το σπιτι σου :)

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν σκεφτεσαι κατι σε tokina 11-16, 11-20?? ο 11-16 με μοντουρα Nikon DXI χωρις autofocus (o DXII εχει) ξεκιναει απο κανα 350αρι αλλα τον ριχνεις και πιο κατω 300-320. Εγω εχω τον DXII αλλα πραγματικα μου ειναι αχρηστο, 99% τον χρησιμοποιω σαν Ι (χωρις autofocus)

 

To long exposure με stacking κατανταει καποια στιγμη κουραστικο, + μεγαλος ογκος αρχειων τελος του χρονου

 

ειδικα αν εχει αρκετο φως και κλειδωσει σε γρηγορη ταχυτητα μπορει να θες πανω απο 40 αρχεια για μια φωτογραφια

 

Οσο για το filter holder που ποσταρες πραγματικα γελασα......λες και κουβαλας ενα πινακα απο το σπιτι σου :)

 

O tokina δεν με συμφερει γιατι ειναι crop και πρεπει να πεταω την μιση και πλεον αναλυση (αναλογα το κυκλο φωτος που εχει), ουτε φυσικα ο 10-18 της sony και ο 10-18 της canon που ειναι και παμφθηνος. Ο πιο φθηνος full frame ειναι ο samyang, αλλα εχει το μειονεκτημα του φιλτρου και της περιεργης παραμορφωσης, τουλαχιστον γενικα ειναι πολυ ικανος. Μετα πρεπει να δω σε 16-35, αντε πες να σκοτωσει καποιος τον canon στα 700€ πιο φθηνος δεν παιζει.

 

Το ξερω οτι ειναι μπελας στην επεξεργασια το stacking, αλλα εχει και σοβαρα πλεονεκτηματα, αλλα και μειονεκτηματα, οπως αυτο που αναφερεις οτι σε μεγαλες ταχυτητες ειναι δυσκολο και θελει τεραστιο δειγμα. Για ευκολια παντως υπαρχει και εφαρμογη απο την sony την οποια εχω σκοπο να αγορασω, οπως επισης καποιες canon το εχουν ενσωματωμενο και δεν χρειαζεται να τρως ωρα στο photoshop.

 

Πολλοι συνδιαζουν και τα δυο παντως και stacking και nd, αντι να πουσαρουν με πολλα stop nd τον αισθητηρα και πολλα λεπτα εκθεση, προτιμανε μερικα sec εκθεση με καποιο πιο φωτεινο nd και πολλες φωτογραφιες μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν ηξερα οτι εχεις FF.... αυτα ειναι τα αρνητικα.... με FF θελεις χρημα δυστηχως......

 

Οσο για αυτο που λες για τον αισθητηρα, το συμπερασμα απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι ειναι μυθος....οτι δηλαδη κουραζεται ο αισθητηρας..... αυτο που διαβασα σε αρκετα αρθρα ειναι πως παιζει ρολο ο καιρος :) :) :) αν δλδ κανεις Long exposure καλοκαιρι με ζεστη, αυτο σε συνδυασμο με τη θερμοκρασια που ανεβαζει ο αισθητηρας παραγει αρκετο θορυβο....

 

αλλα θα ηθελα και την αποψη σου αν εχεις διαβασει κατι το αντιθετο

 

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο ακομα και σε εκθεση μισης ωρας. Ολες βεβαια οι ληψεις ειναι χειμωνιατικες..... για το καλοκαιρακι... αναμένω να δω hands on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry δεν ηξερα οτι εχεις FF.... αυτα ειναι τα αρνητικα.... με FF θελεις χρημα δυστηχως......

 

Οσο για αυτο που λες για τον αισθητηρα, το συμπερασμα απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι ειναι μυθος....οτι δηλαδη κουραζεται ο αισθητηρας..... αυτο που διαβασα σε αρκετα αρθρα ειναι πως παιζει ρολο ο καιρος :) :) :) αν δλδ κανεις Long exposure καλοκαιρι με ζεστη, αυτο σε συνδυασμο με τη θερμοκρασια που ανεβαζει ο αισθητηρας παραγει αρκετο θορυβο....

 

αλλα θα ηθελα και την αποψη σου αν εχεις διαβασει κατι το αντιθετο

 

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο ακομα και σε εκθεση μισης ωρας. Ολες βεβαια οι ληψεις ειναι χειμωνιατικες..... για το καλοκαιρακι... αναμένω να δω hands on

 

Πολυ ακριβοι, οχι απλα ακριβοι, τουλαχιστον ο 28-70 ειναι ικανοποιητικος και παιζουν και παλιοι καλοι manual, υπαρχουν και συγχρονοι manual σχετικα προσιτοι (οπως οι samyang) αλλα το dx ειναι οτι καλυτερο στο vfm.

 

Τωρα για την μακρα εκθεση, απο την εμπειρια μου απο την d5200 που ειχα ασχοληθει περισσοτερο ειναι οτι μετα απο καποια sec εβγαζε παρα πολλα hot pixels σε σημειο που φαινοταν καραμπινατα, κυριως αν ειχα το long exposure noise reduction στο off. Το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι να μεινουν καποια μονιμα hot αν το παρακανεις, οπως επισης καλυτερα να αποφευγεις long exposure κοντρα στον ηλιο. Σιγουρα η θερμοκρασια παιζει ρολο, για αστροφωτογραφια που κανουν exposures 30 λεπτα 1 ωρα και περισσοτερο, υπαρχουν ειδικα διαμορφωμενες dslrs με cooler.

 

Τελικα αγορασα την εφαρμογη της sony με το ευφανταστο ονομα smooth reflections :P  μετα κοπων και βασανων γιατι δεν ειναι διαθεσιμη στην Ελλαδα και αν και δεν περιμενα και πολλα, παιζει να ειναι τα καλυτερα 6 ευρω που εδωσα, τραβαει μεχρι 256 καρε και τα ενωνει στην καμερα ειτε σε raw ειτε σε jpeg και το αποτελεσμα μου αρεσε παρα πολυ, νομιζω σε συνδιασμο με ενα light nd 3-4 stop θα παιζει κανονικα και μερα, με χαμηλο shutter speed 1/30 και κατω δεν χρειαζεσαι καν nd.

 

Και μια απο τις πρωτες δοκιμαστικες που εβγαλα σημερα το απογευμα:

 

https://500px.com/photo/148505169/another-sunset-by-konstantinos-tsiaousis

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...