Προς το περιεχόμενο

Αγορα φιλτρου ND


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχεις δικιο... αυτο με τα hot pixel που λες το παρατηρησα κι εγω σε μερικες ληψεις.... ειδικα πειραζοντας το raw, ερχονται και φευγουν.

 

Πολυ ωραιο αποτελεσμα.... αυτη η εφαρμογη ειναι για το κινητο και συνδεεται με τη μηχανη με καποιο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον εχεις δικιο... αυτο με τα hot pixel που λες το παρατηρησα κι εγω σε μερικες ληψεις.... ειδικα πειραζοντας το raw, ερχονται και φευγουν.

 

Πολυ ωραιο αποτελεσμα.... αυτη η εφαρμογη ειναι για το κινητο και συνδεεται με τη μηχανη με καποιο τροπο?

 

Ειναι εφαρμογη που τρεχει απευθειας απο την φωτογραφικη.

 

https://www.playmemoriescameraapps.com/portal/usbdetail.php?eid=IS9104-NPIA09014_00-000011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπανήλθα...

 

Εψαξα λιγο για filter holders, αλλά ή κατι δε βλέπω σωστά ή πρέπει να βάλω το χέρι βαθειά στη τσέπη, ώς το μπατζάκι.

 

Σκεφτομαι να αγοράσω έναν tokina 16-28 (διότι δεν είμαστε για περαιτέρω). Ολοι οι υπόλοιποι φακοί μου είναι 77ρηδες, εκτός απ'τον 50ρη που ναι Φ55.

 

Αλλά παίδες, το holder για το τοκινα, ένα Lee που βρήκα έχει καμμια 200 δολάρια + ειδικό αντάπτορα λεει για τον τοκινα αλλα 100. Είναι δυνατόν;;;

 

Δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα βλεπεις, το Lee συστημα ναι μεν θεωρειται το κορυφαιο αλλα ειναι και πολυ ακριβο, ποσο μαλλον για φακους που δεν περνουν καθολου φιλτρα οπως ο συγκεκριμενος τοκινα.

 

Υπαρχει το WonderPana της fotodiox που ειναι φτηνοτερο μεν αλλα οχι αρκετα φτηνο.

 

Επισης καποιοι χρησημοποιουν το X-pro Holder της Cokin και με πατεντα το προσαρμοζουν

https://www.flickr.com/photos/jorma_hevonkoski/11772348236/in/photostream/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.402652706508413.1073741834.304966446277040&type=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα, διάβασα όλο το θέμα (μεταξύ άλλων) και μου έμεινε μία σημαντική απορία.

Έχω την D5200 εδώ και λίγους μήνες με το kit 18-55 και 55-200. Θέλω να πειραματιστώ με φίλτρα και εγώ. 

Βιδωτά βέβαια.....Η απορία που μου έμεινε είναι πως θα τα ψάξω/ζητήσω/παραγγείλω σχετικά με τις διαστάσεις τους και συγκεκριμένα, σκέφτομαι να ξεκινήσω με 1 cpl και 1 nd, όπως και πρότειναν φίλοι εδώ, όπως π.χ. ο blu3_orion παραπάνω.

Τι διαστάσεις θα ζητήσω για τους φακούς που έχω? ή μήπως υπάρχει κάποιος αντάπτορας που θα προσαρμόζεται και για τους δύο φακούς ή ακόμα και σε/για μελλοντικούς φακούς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις προδιαγραφες των φακων σου θα βρεις τα mm του φιλτρου που υποστηριζει ο φακος σου.

 

απο οτι ειδα με μια γρηγορη ματια  ο 18-55 οπως και ο 55-200 εχει filter size 52mm 

 

οποτε εχεις δυο επιλογες

1) αγοραζεις φιλτρα στα 52mm

2) αν αγοραζασεις πιο καλα φιλτρα μπορεις να παρεις πιο μεγαλο (θα ειναι και πιο ακριβο, που δεν θα το χρειαζεσαι προς το παρον αλλα ενδεχομενως μελλοντικα) πχ θα προτεινα αν το κανεις να παρεις στα 77mm. Οποτε το φιλτρο των 77mm βιδωνει στο δαχτυλιδι προσαρμογης που με τη σειρα του βιδωνει στον φακο στα 52mm

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή  blu3_orion, κατανοητό. Σχετικά με το δαχτυλίδι προσαρμογής, πως το ψάχνω ? Και εδώ υπάρχουν ποιότητες?  Σκέφτομαι να πάω σε HOYA όσον αφορά τα φίλτρα. Όταν έχεις χρόνο μπορείς να μου πεις την άποψη σου με ποια να ξεκινήσω, δηλ. πόσα στοπ? και στη συνέχεια θα δω και θα πράξω. Θάλασσα είναι η αδυναμία μου και νερό γενικότερα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο HOYA εγω εχω αυτο

https://www.akalavrentzos.gr/%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%89%CE%BD/%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-cir-pol/hoya-pol-circular-pro1-77mm.html

 

 

Πολυ ευχαριστημενος

 

Απο Nd πλεον βρισκομαι σε τετραγωνα (και αναμενω και τετραγωνο CPL) με ποιοτητα εκτος απο οτιδηποτε αλλο εχω δει, αλλα αστο αυτο μεχρι να παρεις εναν καλο φακο που να αξιζει τετοια φιλτρο

 

Σου προτεινω αυτο που ειναι παρα πολυ καλη επιλογη σε βιδωτο και στα στοπ (-10) που δεν αλλαζω με τπτ

 

http://www.skroutz.gr/c/592/filtra_fakwn.html?keyphrase=hoya+nd+1000+77mm

 

Για το δαχτυλιδι προσαρμογης, μιλησε με το καταστημα που θελεις να τα παρεις και πες τους την περιπτωση (τα mm των φακων σου, τι θελεις να κανεις, λιγο πολυ οτι ειπαμε εδω και θα σε βοηθησουν).

 

γραφω και ενα αρθρο για τα φιλτρα, ειμαι στις 2 σελιδες μεχρι τωρα μονο με το UV και CPL σε βιδωτα.... εχω λιγο μελλον ακομα αλλα οταν τελιωσει θα βοηθησει πολυ φρονω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blu3_orion Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, είσαι φοβερός, μπράβο σου, βοηθάς  με υπομονή και πολύ κατατοπιστικό τρόπο, μπράβο, ευχαριστώ και πάλι!

Ξέχασα.......σε αναμονή και του σχετικού άρθρου σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blu3_orion Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, είσαι φοβερός, μπράβο σου, βοηθάς με υπομονή και πολύ κατατοπιστικό τρόπο, μπράβο, ευχαριστώ και πάλι!

 

Ξέχασα.......σε αναμονή και του σχετικού άρθρου σου!

Μην επενδύσεις σε ακριβά φίλτρα με 52mm thread.Εαν θέλεις να πειραματιστεις οικονομικά (στα 52mm) μπορείς να κοιταξεις και σε fotga που προσεγγίζουν το αποδεκτο.

 

Αλλιως κοίταξε στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος.

Θα πρότεινα να κοιταξεις μόνο σε nd1000, τα υπόλοιπα δεν επαρκούν, ειδικά σε Ελληνικό ήλιο.

Τα δαχτυλίδια που λες είναι τα step up και συγκεκριμένα εσυ χρειαζεσαι 52->77,τα βρίσκεις οικονομικά στο eBay.

 

Από μαρκα θα έλεγα να κοιταξεις για Haida.

Περίπου στην μισή τιμή από b+w/hoya αλλά εφάμιλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...