Προς το περιεχόμενο

Ποια η καλύτερη ασφαλιστική εταιρία για αυτοκίνητο?


Payne83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη, άμα χρειάζεσαι οδική πάνω από μια φορά το εξάμηνο, ίσως θα έπρεπε να επιλέξεις κάποια εξειδικευμένη εταιρεία. Δε το θεωρώ καν "catch" -- τίμιο μου φαίνεται. Προσωπικά οδική έχω χρειαστεί 1 φορά (!) στα τελευταία 5 χρόνια.

και γω περιπου το ιδιο -μια φορα στα 4 χρονια-απλα με πηγε ο γερανος στο μηχανικο μου-ο οποιος τελικα βρηκε οτι το προβλημα αφορουσε  ηλεκτρολογο-και ετσι πληρωσα ενα 30αρι για να με παει αλλος γερανος απο τον μηχανικο στον ηλεκτρολογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Τι λέτε εσείς? Interamerican και ξερό ψωμί???

Αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται με συγκεκριμένα service και δε το πας όπου θες το αυτοκίνητο σου σε περίπτωση ατυχήματος. Θα πρότεινα μια εκ των Μινέττα, Groupama, Ευρ.πίστη. όπου (για την ευρωπαικη πιστη ρωτα για καλο και κακου) το πας όπου θες. Σκεπτόμενος ότι το καινούργιο αμάξι το θες στην αντιπροσωπεία και μόνο. Σε 6000 αξία (συνήθως η αξια υπολογίζεται από τις τιμές του auto triti, και πραγματικα δε γνωρίζω γιατι) είχα πληρώσει 160€/εξαμηνο μινετα, 1400cc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ασφαλίσει τη μηχανή στο e-asfaleiasou.gr Link.png Site: εδω Όταν είχα ένα ατύχημα πριν απο δύο μήνες δεν έβαλα από την τσέπη μου ούτε ένα ευρω. Ούτε για φυσικοθεραπείες δεν πλήρωσα. και μπορούσα και να συννενοηθώ όποτε έπαιρνα τηλεφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ασφαλίσει τη μηχανή στο e-asfaleiasou.gr Link.png Site: εδω Όταν είχα ένα ατύχημα πριν απο δύο μήνες δεν έβαλα από την τσέπη μου ούτε ένα ευρω. Ούτε για φυσικοθεραπείες δεν πλήρωσα. και μπορούσα και να συννενοηθώ όποτε έπαιρνα τηλεφωνο. 

Διαφήμιση;

 

Γιατί βλέπω την evolution "ασφαλιστική" μέσα, όπου έχει αρκετά στενή σχέση με την χρεοκοπημένη ασφαλιστική evima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τον τελευταίο χρόνο στην Evolution στα 165€ το εξάμηνο σε ασφαλιστή.Είναι καλή τιμή για 1500cc στους 10 ίππους;Ο προηγούμενος ασφαλιστής ζητούσε 200-220€ σε άλλες ασφάλειες.

 

Τι γίνεται σε περίπτωση που πτωχεύσει η ασφαλιστική, δεν αποζημιώνει το επικουρικό ταμειο;Μου έχει τύχει να με τρακάρει 1 ενώ είχα το αμάξι σταθμευμένο ο οποίος ήταν σε ασφάλεια που πτώχευσε.Πλήρωσα την ζημιά και μετά αποζημιώθηκα απο το επικουρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τον τελευταίο χρόνο στην Evolution στα 165€ το εξάμηνο σε ασφαλιστή.Είναι καλή τιμή για 1500cc στους 10 ίππους;Ο προηγούμενος ασφαλιστής ζητούσε 200-220€ σε άλλες ασφάλειες.

 

Τι γίνεται σε περίπτωση που πτωχεύσει η ασφαλιστική, δεν αποζημιώνει το επικουρικό ταμειο;Μου έχει τύχει να με τρακάρει 1 ενώ είχα το αμάξι σταθμευμένο ο οποίος ήταν σε ασφάλεια που πτώχευσε.Πλήρωσα την ζημιά και μετά αποζημιώθηκα απο το επικουρικό.

Ναι αν δεν φταις σου πληρώνουν την ζημιά, μετά το επικουρικό κινεί νομικές διαδικασίες να τα πάρει από ιδιώτη, και αν δε εμπεριέχει ατύχημα, κλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφήμιση;

 

Γιατί βλέπω την evolution "ασφαλιστική" μέσα, όπου έχει αρκετά στενή σχέση με την χρεοκοπημένη ασφαλιστική evima.

Δεν ξέρω τι σχέσεις έχουν οι εταιρειές μεταξύ τους γενικά. Αλλά αν δεις τις εταιρείες που έχουν κλείσει τα τελευταία χρόνια http://www.inewsgr.com/116/sto-kokkino-kai-asfalistikes-etairies-yperano-ypopsias.htm καταλαβαίνεις γενικά την κατάσταση της αγοράς. Εγώ είχα ένα scooter στην Argo όταν έκλεισε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Αν θέλεις να πληρώνεις μία ασφαλιστική την οποία όταν την χρειαστείτε να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ μαζί της για να εξηπηρετηθείς, να πας Generali!!! Έχω πάρει 5 φορές για να κλείσω ραντεβού με πραγματογνώμονα και με έχουν στην ΑΝΑΜΟΝΗ 15 έως 30 ΛΕΠΤΑ σε κάθε κλίση!!!!!! Και τελικά ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ!!!!! Για να πληρώσεις πάντως έχουν χίλιους δύο τρόπους!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακριά από anytime. Για μια θραύση κρυστάλλων τραβιόμουν ένα μήνα. Στο τηλέφωνο του support με κάνανε μπαλάκι του ping pong και όταν τελικά νευρίασα και αποφάσισα να πάω στα κεντρικά να βγάλω άκρη η απάντηση ήταν πως το anytime είναι αποκλειστικά online και τηλεφωνικό support και το οποίο φυσικά δεν διαφημίζουν προς τα έξω.
Όταν μου το είπαν αυτό τους είπα ωραία ελάτε να πάρουμε τηλέφωνο με ανοιχτή ακρόαση επί τόπου να δείτε εξυπηρέτηση που έχετε και φυσικά ξεφτιλίστηκαν σε βαθμό ο υπεύθυνος να αρπάξει το τηλέφωνο και να τα χώνει στο support στην άλλη πλευρά της γραμμής. Μετά από αυτό με εξυπηρέτησαν επί τόπου αλλά πραγματικά μετά από αυτό θα πάω αλλού. Που να με είχανε τρακάρει κιόλας.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spooker είπε

μακριά από anytime. Για μια θραύση κρυστάλλων τραβιόμουν ένα μήνα. Στο τηλέφωνο του support με κάνανε μπαλάκι του ping pong και όταν τελικά νευρίασα και αποφάσισα να πάω στα κεντρικά να βγάλω άκρη η απάντηση ήταν πως το anytime είναι αποκλειστικά online και τηλεφωνικό support και το οποίο φυσικά δεν διαφημίζουν προς τα έξω.
Όταν μου το είπαν αυτό τους είπα ωραία ελάτε να πάρουμε τηλέφωνο με ανοιχτή ακρόαση επί τόπου να δείτε εξυπηρέτηση που έχετε και φυσικά ξεφτιλίστηκαν σε βαθμό ο υπεύθυνος να αρπάξει το τηλέφωνο και να τα χώνει στο support στην άλλη πλευρά της γραμμής. Μετά από αυτό με εξυπηρέτησαν επί τόπου αλλά πραγματικά μετά από αυτό θα πάω αλλού. Που να με είχανε τρακάρει κιόλας.

Για θραύση έχω τελείως διαφορετική άποψη.  Όλα τα ανέλαβα το συνεργείο, (σε μια μέρα).Τι να πω, όπως τύχει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Για θραύση έχω τελείως διαφορετική άποψη.  Όλα τα ανέλαβα το συνεργείο, (σε μια μέρα).Τι να πω, όπως τύχει ..

ναι είμαι σίγουρος πως δεν σου βάλανε το original τζάμι της αντιπροσωπείας και σου είπανε την κλασσική **** πως είναι το ίδιο απλά δεν έχει το σήμα.
Ούτε για αυτούς δεν είναι το ίδιο αφού η ασφαλιστική αν δεν έχεις πάνω original τζάμι κατασκευαστή δεν σου βάζει original και ζητάνε την απίστευτη χαρτούρα για να αποδείξει κάποιος πως το αμάξι του είναι όπως βγήκε από το εργοστάσιο.

Επεξ/σία από spooker
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spooker είπε

ναι είμαι σίγουρος πως δεν σου βάλανε το original τζάμι της αντιπροσωπείας και σου είπανε την κλασσική **** πως είναι το ίδιο απλά δεν έχει το σήμα.
Ούτε για αυτούς δεν είναι το ίδιο αφού η ασφαλιστική αν δεν έχεις πάνω original τζάμι κατασκευαστή δεν σου βάζει original και ζητάνε την απίστευτη χαρτούρα για να αποδείξει κάποιος πως το αμάξι του είναι όπως βγήκε από το εργοστάσιο.

H citroen βάζει pilkington. Δεν είναι κατασκευαστής. Βασικά pilkington έβαλαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

H citroen βάζει pilkington. Δεν είναι κατασκευαστής. Βασικά pilkington έβαλαν

όπως είπα δεν είναι το ίδιο και για αυτό και δεν φέρει το logo του κατασκευαστή επάνω. Ακόμα και 100% το ίδιο να είναι (που δεν είναι)  το να μην βάλεις το επίσημο κρύσταλλο μειώνει την αξία του αυτοκινήτου και δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να γίνει αυτό την στιγμή που υποχρεούται να βάλει το επίσημο.
Σίγουρα άλλες πιστοποιήσεις έχει το ένα και άλλες το άλλο οι οποίες φαίνονται επάνω στο κρύσταλλο από τα διάφορα logos που υπάρχουν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα και σκεφτομαι σοβαρα να ξαναεχω anytime στο καινουριο αυτοκινητο. Στο παλιο που με ταλαιπωρησε απιστευτα (νταλικα μια φορα ισως και 2 τον χρονο στο τελευταιο περιστατικο 2 φορες σε μια εβδομαδα) δεν ειχα κανενα προβλημα. Και σε περιστατικα που τρακαρα αποζημιωθηκαν οι εμπλεκομενοι αμεσως γιατι τους πηρα τηλεφωνο να δω οτι ολα ηταν καλα. Γιατι το εκανες αυτο θα μου πειτε...

Ημουν σε εναν ασφαλιστικο γραφειο που προφανως για να μη με χασει απο πελατη με ασφαλιζε στις φθηνοτερες. Μια απο αυτες η Evima. Κανω βλακεια...εκανα αναστροφη σε δρομο που ολοι κανουν αλλα δεν παυει να ειναι παρανομο. Ετυχε σε μενα. Δεν ερχοταν κανεις. Λιγο το ψιλοβροχο, λιγο οτι ημουν στον πατο μια κατηφορας, λιγο ο οδηγος που με ειδε τελευταια στιγμη και σιγουρα το ειχε πατησει λιγο παραπανω, τρακαρα με γεματο βυτιοφορο ΕΤΕΚΑ. Λιγο στο πισω φαναρι με πηρε αλλα με 43 τονους μικτο με γυρισε και με εσερνε μεχρι που το εριξε σε δεντρο για να με αφησει και τελικα σταματησε.

Ολα καλα δεν επαθε κανεις τιποτα, το δικο μου 4000 ζημια γιατι πηρε ο πισω αξονας και ανοιξαν οι αεροσακοι. Σε αυτον ζημια στο ψυγειο απο την προσκρουση στο δεντρο και κατι αλλα που εμενα μου φαινονταν ψιλα αλλα πιστεψτε με αν μιλαμε για βυτιοφορο scania τα ανταλλακτικα κοστιζουν και κοστιζουν πολυ! Μεχρι να κατσει η βενζινη δεν πλησιαζε κανεις. Κι εκει νομιζα οτι τελειωσε.

Στον 1.5 χρονο κλεινει η Evima και μου ερχεται αγωγη στο σπιτι. Ημουν κοινοποιημενη ως εμπλεκομενη. Αξιωναν απο το επικουρικο αποζημιωση. Το 15% το πληρωσα εγω (3000 ή 4000 χιλ) γιατι η δικηγορος που πηγε δεν ανεφερε οτι ειχε ψηφιστει οτι ειναι αντισυνταγματικο να πληρωνει ασφαλισμενος πολιτης μεριδιο της αποζημιωσης που καλειται να πληρωσει το επικουρικο. Δεν γνωριζε ειπε. Ευτυχως κατεφερε να μας απαλλαξει απο τα διαφυγοντα κερδη (ξαναλεω ηταν βυτιοφορο καυσιμων οποτε καταλαβαινετε) καθως το οχημα ηταν ακινητοποιημενο ειπαν μεχρι να ερθει ανταλλακτικο απο Γερμανια? Δεν θυμαμαι. 

Για ολους οσους λενε πηγαινε στην φθηνοτερη να πω να το ξανασκεφτουν. Ευχαριστω τον Θεο που ηταν βυτιοφορο και οχι μηχανακι. Θα τον ειχα σκοτωσει. 

Επισης εκτοτε δεν εχω παραβιασει ποτε ποτε μα ποτε πινακιδα. 

Τωρα σκεφτομαι να παω στην Allianz γιατι στις μικτες αποζημιωνουν την αξια του τιμολογιου στα πρωτα 2 χρονια. 

Επεξ/σία από Uptheirons
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uptheirons είπε

Τωρα σκεφτομαι να παω στην Allianz γιατι στις μικτες αποζημιωνουν την αξια του τιμολογιου στα πρωτα 2 χρονια. 

Και στην μικτή θέλει προσοχή για το τι καλύπτει
 

Για την AIG είχα ακούσει ότι είναι καλή γιατί έχει κάποιες παραπάνω καλύψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...