Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πώ οτι είχα την GT 610 και το GTA  έπαιζε σε low graphics αλλά ψιλοκολλούσε 

Στο πλαίσιο με ειπαν να πάρω την Palit VGA GT 1030 2 GB

 αλλά και εγώ πιστεύω οτι η Afox VGA GT 730 4 GB είναι καλύτερη λόγω μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρώτα την Nvidia. Έπρεπε κάπως να βγάλουν αντίπαλο στην 470.

καλημερα φτιαχνω το pc ενος φιλου cpu του πηρα εναν i3 4170 kai τροφοδοτικο ενα evga 500w.......

 

στα 60 ευρω τι καρτα γραφικων μπορω να του παρω σε μεταχειρισμενη ετσι ωστε να παιζει τα νεα games se medium  η σε high settings ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ οτι είχα την GT 610 και το GTA  έπαιζε σε low graphics αλλά ψιλοκολλούσε 

Στο πλαίσιο με ειπαν να πάρω την Palit VGA GT 1030 2 GB

 αλλά και εγώ πιστεύω οτι η Afox VGA GT 730 4 GB είναι καλύτερη λόγω μνήμης

 

Η 1030 είναι καλύτερη ως νεότερη γενιά αλλά η VRAM είναι πλέον λίγη για την πλειονότητα των παιχνιδιών. Όσο αφορά την υλοποίηση της Afox δεν ξέρω αν είναι καλή λύση, ίσως να κοιτάξεις άλλη υλοποίηση αν αποφασίσεις να πάρεις την 730 τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1030 είναι καλύτερη ως νεότερη γενιά αλλά η VRAM είναι πλέον λίγη για την πλειονότητα των παιχνιδιών. Όσο αφορά την υλοποίηση της Afox δεν ξέρω αν είναι καλή λύση, ίσως να κοιτάξεις άλλη υλοποίηση αν αποφασίσεις να πάρεις την 730 τελικά.

 

Έγινε φίλε μου, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1030 είναι καλύτερη ως νεότερη γενιά αλλά η VRAM είναι πλέον λίγη για την πλειονότητα των παιχνιδιών. Όσο αφορά την υλοποίηση της Afox δεν ξέρω αν είναι καλή λύση, ίσως να κοιτάξεις άλλη υλοποίηση αν αποφασίσεις να πάρεις την 730 τελικά.

θα μ απαντησεις και μενα ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ οτι είχα την GT 610 και το GTA  έπαιζε σε low graphics αλλά ψιλοκολλούσε 

Στο πλαίσιο με ειπαν να πάρω την Palit VGA GT 1030 2 GB

 αλλά και εγώ πιστεύω οτι η Afox VGA GT 730 4 GB είναι καλύτερη λόγω μνήμης

 

Αν είναι να πάρεις κάποια από τις δύο, κοιτάς προφανώς την 1030. Εξάλλου ούτε η 1030, πόσο μάλλον η 730 δεν μπορούν να αξιοποιήσουν πάνω από 2GB. Από ένα γρήγορο ψάξιμο, η 1030 παίζει το GTA στα low 1080p/~60, ενώ η 730 720p/~60.

 

καλημερα φτιαχνω το pc ενος φιλου cpu του πηρα εναν i3 4170 kai τροφοδοτικο ενα evga 500w.......

 

στα 60 ευρω τι καρτα γραφικων μπορω να του παρω σε μεταχειρισμενη ετσι ωστε να παιζει τα νεα games se medium  η σε high settings ?

 

Στα 60 ευρώ, και medium/high? Πολλά ζητάς νομίζω, δε ξέρω αν υπάρχει κάτι, μόνο ίσως καμια 750 Ti (?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάρεις κάποια από τις δύο, κοιτάς προφανώς την 1030. Εξάλλου ούτε η 1030, πόσο μάλλον η 730 δεν μπορούν να αξιοποιήσουν πάνω από 2GB. Από ένα γρήγορο ψάξιμο, η 1030 παίζει το GTA στα low 1080p/~60, ενώ η 730 720p/~60.

 

 

Στα 60 ευρώ, και medium/high? Πολλά ζητάς νομίζω, δε ξέρω αν υπάρχει κάτι, μόνο ίσως καμια 750 Ti (?)

οκ αν δω σε 750τι ποια υλοποίηση να κοιτάξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 750ΤΙ είναι περίπου σαν την 1030/2

 

μην παίρνετε παλιές γενιές , ιδίως η επιλογή της 730/4 για gaming είναι πολύ αστείο για να πιστέψω ότι αυτός που το είπε το εννοεί.

η ποσότητα της μνήμης είναι 4ος παράγοντας στην σειρά , να μην αγνοούμε τους 3 σημαντικότερους.

 

Τέλος πάντων

όποιος έχει παίρνει 1050ΤΙ/4 με 155ευρώ (φθηνότερη επιλογή για gaming 1080)

όποιος δεν έχει τα λεφτά και θέλει "ημίμετρα" και ότι πιάσει , τότε πάει στην 1030/2GB με μισά λεφτά.

μην κοιτάτε αλλού , όλα τα άλλα είναι ΠΟΛΥ χειρότερες επιλογές. Οταν δεν έχουμε λεφτά παίρνουμε την απολύτως φθηνότερη υλοποιήση που βρίσκουμε. Αλλωστε οι ΟΛΕΣ οι υλοποιήσεις έχουν 2-3% απόσταση από τον μ.ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μ απαντησεις και μενα ε ?

 

Δεν μπορώ να σου πω τί να κάνεις, μπορώ να σου πω τί θα έκανα στην θέση σου. Εγώ θα περίμενα λίγο καιρό και θα μαζεύα 40-50 ευρώ ακόμα για να πάρω κάτι που πραγματικά αξίζει γιατί οι κάρτες των 60 ευρώ είναι μετά βίας καλύτερες από την HD4400 που έχει ενσωματωμένη ο επεξεργαστής σου.Θεωρώ ότι είναι χαμένα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ....

Οτιδηποτε λιγοτερο απο AMD rx 460 2/4 gb οπου πλεον εχει αντικατασταθει απο την rx 560 ειναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΥΤΑ με top vfm αυτη τη στιγμη την NVIDIA gtx 1050 ti .

Δεν εχεις λευτα? βαλε δοσεις,μη πετατε τα λευτακια σας.

Οι παλαιοτερες καρτες απο αυτες που αναφερω δεν ειναι για τιποτα σημερα κι εκτος αυτου πετας και επιπλεον λευτα σε ρευμα λογω αυξημενης καταναλωσης-λογω πεπερασμενης τεχνολογιας.

Μας αρεσει δεν μας αρεσει ετσι ειναι δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τόσο χαμηλό budget μια καλή μτχ με εγγύηση αν είναι δυνατό είναι μονόδρομος, τί σχέση έχουν μια gtx 960 έστω 2gb ή μια r 380 με σκουπίδια τύπου 1030, 750 κλπ..., απλώς καμία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την AMD 560 , μην την εμπιστεύεστε , κυκλοφορεί ευρέως ένα πετσοκομένο τσιπάκι με χαμηλές επιδόσεις που είναι αργό περίπου σαν την πολύ φθηνότερη 1030. Χαρακτηριστικό να ξέρετε πριν την βάλετε σε pc ποιο τύπου 560 έχετε δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν την 460 είναι, όχι σαν την 1030. Και λέγεται 560D, κανονικά πρέπει να αναγράφεται έτσι στην περιγραφή του προϊόντος και όχι σαν 560.

 

https://www.techpowerup.com/234904/amd-reportedly-rebranding-rx-460-to-rx-560d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Case : 180x400x420 (εξωτερικες διαστασεις σε mm ) no name κουτι :P

PSU :450 watt

Motherboard :Link.png Site: gigabyte-model h61m-s2pv

CPU :intel core i5 2310 @2.9 GHz

RAM :8 gb DDR3

GPU:nvidia geforce gt 610

Monitor/Resolution:SAMSUNG 27" Full HD LED-S27F350FHU EU

ΟS:windows 8.1

 

διαθετω το παραπανω συστημα και θα ηθελα να κανω μια αναβαθμιση στην καρτα γραφικων.σκεφτομαι να αγορασω καποια έκδοση της 1050 ,συγκεκριμενα βλεπω αυτην :

Link.png Site: https://www.asus.com/us/Graphics-Cards/PH-GTX1050-2G/'"> ASUS GeForce® GTX 1050 2GB PHOENIX Fan Edition

 

Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής :θα χωρεσει στο κουτι τελικα??η μητρικη ειναι πολυ compact ,εχει μονο δυο slots για μνημες ram και ουσιαστικα η 610 στο PCIx16 που ειναι συνδεμενη τελειωνει μερικα μονο χιλιοστα εκει που αρχιζουν οι μνημες ραμ.Το μηκος της 610 ειναι περιπου 148 mm ενω αυτης που θα ηθελα να αγορασω 192mm στο πλατος φανταζομαι δεν θα εχω θεμα μια και ειναι εντος του πλατους του κουτιου.Φανταζομαι χωρις να εχω προηγουμενη εμπερια οτι αν τοποθετηθει η καρτα γραφικων με το ανεμηστηρακι προς τα κατω (οπως εχει τοποθετηθει και η 610 τωρα ) δεν θα υπαρχει θεμα ουτε με το μηκος ,το οποιο θα περναει στο κατω μερος Ακριβως των μνημων ραμ ,ουτε ομως και στο πλατος μια και απο κατω απο την καρτα γραφικων δεν υπαρχει τιποτα.

 

θα ηθελα τα φωτα σας !

Επεξ/σία από SoulHunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , θα ηθελα να συζητησουμε καποια πραγματακια , εχω στην κατοχη μου μητρικη 

Asus M5A99X EVO R2.0 κι την καρτα γραφικων AMD Radeon HD 7870

κι σκεφτομαι ν λλαξω την καρτα γραφικων μου !

1) θα ποιες θ μου προτεινατε ? (ανεξαρτιτος χρηματων)
2) ποσο θ μπορουσα ν την πουλησω αυτην που εχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...