Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που θα μπορουσα να ψαξω για καρτεσ γραφικων και χαρακτηριστηκα τους ? ενδιαφερομαι να αγορασω καινουργια καρτα , απλα θα ηθελα να δω αν ταιριαζει με την μητρικη μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Valous είπε

Στα καινούργια αναφέρεσαι στα περιορίσμενα για την ώρα dx12. Δεν ξέρω πόσο αξίζει να μετρηθεί σαν παράγοντας για την ώρα.

Δεν είναι μόνο το DX12. Έχει +1GB μνήμης. Είναι και το FreeSync στο παιχνίδι.

10 ώρες πριν, tanasen01 είπε

256€ με μεταφορικά από amazon.fr https://www.amazon.fr/Sapphire-11266-14-20G-graphique-Radeon-Express/dp/B06ZZ71VHM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1514747080&sr=8-1&keywords=rx570

Η συγκεκριμένη πουλιέται εδώ στα 288€.

Σχετικά λογική τιμή τα 256 αν δεις ότι η φθηνότερη 1060 στο skroutz είναι πάνω από 230€.

Πολλά είναι για RX 570. Ας δώσει 10-20 ευρώ παραπάνω και να πάρει RX 580 4GB από skroutz.

2 ώρες πριν, dariios είπε

που θα μπορουσα να ψαξω για καρτεσ γραφικων και χαρακτηριστηκα τους ? ενδιαφερομαι να αγορασω καινουργια καρτα , απλα θα ηθελα να δω αν ταιριαζει με την μητρικη μου !

Τα νούμερα (specs) μιας κάρτας δε λένε πολλά μόνα τους. Γράψε εδώ το σύστημά σου και τη χρήση που θες, και θα σε βοηθήσουμε εμείς να δεις αν είναι συμβατή με την μητρική σου (99% θα είναι, αν η μητρική είναι τουλάχιστον της τελευταίας 8ετίας).

Επεξ/σία από cpttony
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και χρονια πολλα!

 

Θελω βοηθεια για καρτα γραφικων, εχω πολυ καιρο να ασχοληθω και δεν ξερω τι παιζεται πλεον και τι αξιζει.

 

Case (Κουτί): corsair carbide air 540

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): ocz zt 750w

Motherboard (Μητρική): asus maximus hero vi

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): pentium g3258 4.9ghz

RAM (Μνήμη συστήματος): 8gb

GPU (Κάρτα γραφικών): -

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 1980x1080 32"

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 7

 

Budget για καινουριο μαξ 150 ευρω, για μεταχειρισμενο 100-120 ευρω

 

Παιζω aion, grim dawn, titan quest, gta 5, total war, ισως χρειαστει να σηκωνει και battlefield.

Ειχα καποτε μια ρ9 280χ και ηταν οτι πρεπει για την χρηση που το ηθελα, αν μπορεσω να βρω μια καρτα με παρομιες επιδοσεις

σε αυτα τα λεφτα θα ειναι οτι πρεπει.

 

Ευχαριστω πολυ.

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Καλημερα και χρονια πολλα!

Θελω βοηθεια για καρτα γραφικων, εχω πολυ καιρο να ασχοληθω και δεν ξερω τι παιζεται πλεον και τι αξιζει.

Case (Κουτί): corsair carbide air 540

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): ocz zt 750w

Motherboard (Μητρική): asus maximus hero vi

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): pentium g3258 4.9ghz

RAM (Μνήμη συστήματος): 8gb

GPU (Κάρτα γραφικών): -

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG 1980x1080 32"

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): windows 7

Budget για καινουριο μαξ 150 ευρω, για μεταχειρισμενο 100-120 ευρω

Παιζω aion, grim dawn, titan quest, gta 5, total war, ισως χρειαστει να σηκωνει και battlefield.

Ειχα καποτε μια ρ9 280χ και ηταν οτι πρεπει για την χρηση που το ηθελα, αν μπορεσω να βρω μια καρτα με παρομιες επιδοσεις

σε αυτα τα λεφτα θα ειναι οτι πρεπει.

Ευχαριστω πολυ.

Περίπου ίδιες επιδόσεις θα σου δώσει μια 1050 Ti. Αν θες κάτι καλύτερο (με τα λίγα παραπάνω που λες ότι θα δώσεις), τότε κοιτάς 1060 3GB.

Επεξ/σία από cpttony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια Πολλα σε ολους.

πρεπει να παρω νεα καρτα γιατι αυτη της υπογραφης εχει χαλασει εδω και πολυ καιρο.

ειμαι αναμεσα στην asus 1050 ti strix και στην επισης asus 1060 3giga oc, σε nvidia chipset. τα χρηματα που διαθετω ειναι πανω κατω 250,00€.

προσωπικα απο παιχνιδια οτι παιζουν τα παιδια μου, απο lol και πιο βαρια. ειμαι σε 1080 αναλυση και δεν προκειται να αλλαξω. η χρηση που κανω εγω ειναι κυριως LR και λιγοτερο PS.

λοιπον κυριοι πια απο τις δυο ειναι καλυτερη αγορα; 

το συστημα ειναι στην υπογραφη μου.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cpttony είπε

Περίπου ίδιες επιδόσεις θα σου δώσει μια 1050 Ti. Αν θες κάτι καλύτερο (με τα λίγα παραπάνω που λες ότι θα δώσεις), τότε κοιτάς 1060 3GB.

Κομπλε μου φαινεται η 1050τι, δε θελω να ξεφυγω απο το μπατζετ αλλα θα ηθελα να μαθω για τι διαφορα επιδοσεων μιλαμε μεταξυ των 2 καρτων. Επισης βλεπω οτι η 1060 εχει 3 γιγα μνημης ενω η 1050τι εχει 4 γιγα, θα ηθελα να ρωτησω εαν η 1050τι μπορει να αξιοποιησει τα 4 γιγα και αν ναι τοτε γιατι η 1060 εχει λιγοτερη μνημη οταν προφανος ειναι πιο δυνατη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, maik42 said:

Χρονια Πολλα σε ολους.

πρεπει να παρω νεα καρτα γιατι αυτη της υπογραφης εχει χαλασει εδω και πολυ καιρο.

ειμαι αναμεσα στην asus 1050 ti strix και στην επισης asus 1060 3giga oc, σε nvidia chipset. τα χρηματα που διαθετω ειναι πανω κατω 250,00€.

προσωπικα απο παιχνιδια οτι παιζουν τα παιδια μου, απο lol και πιο βαρια. ειμαι σε 1080 αναλυση και δεν προκειται να αλλαξω. η χρηση που κανω εγω ειναι κυριως LR και λιγοτερο PS.

λοιπον κυριοι πια απο τις δυο ειναι καλυτερη αγορα; 

το συστημα ειναι στην υπογραφη μου.

Χρόνια πολλά,

Από τις παραπάνω κάρτες είναι ανώτερη η 1060 εύκολα ,αλλα για γυρω τα 250 ευρω ειναι κριμα να πατε σε μια 1060 3gb. Θα περίμενα να βγει κάποια προσφορά για 1060 6gb σε αυτα τα λεφτά +10/20 ευρώ ,εαν δεν ειναι απόλυτη ανάγκη να την πάρετε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση παιδιά. είμαι γνωστής στο θέμα του hardware αρκετά θα έλεγα όμως θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες. σκέφτομαι για αναβάθμιση. περισσότερο επειδή με τρώει ο κώλος μου και επειδή είναι αρρώστια αυτό και όχι επειδή χρειάζεται μιας και κάνω μόνο gaming και λίγο editing. θα εξαιρέσω τα υπόλοιπα specs και θα μείνω στο θέμα του cpu και motherboard (πλατφόρμα γενικώς) μιας και αυτό με ενδιαφέρει. αυτή τη στιγμή είμαι σε x99 με τον 6950x. αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε x399 και 1950x threadripper. το κόστος το γνωρίζω και δε με απασχολεί ιδιαίτερα. και το ερώτημα είναι αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή να μείνω με ότι έχω για λίγα χρόνια ακόμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, zeibei said:

μια ερώτηση παιδιά. είμαι γνωστής στο θέμα του hardware αρκετά θα έλεγα όμως θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες. σκέφτομαι για αναβάθμιση. περισσότερο επειδή με τρώει ο κώλος μου και επειδή είναι αρρώστια αυτό και όχι επειδή χρειάζεται μιας και κάνω μόνο gaming και λίγο editing. θα εξαιρέσω τα υπόλοιπα specs και θα μείνω στο θέμα του cpu και motherboard (πλατφόρμα γενικώς) μιας και αυτό με ενδιαφέρει. αυτή τη στιγμή είμαι σε x99 με τον 6950x. αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε x399 και 1950x threadripper. το κόστος το γνωρίζω και δε με απασχολεί ιδιαίτερα. και το ερώτημα είναι αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή να μείνω με ότι έχω για λίγα χρόνια ακόμη; 

**Αν και OffTopic**

 

Για μόνο gaming και λίγο editing η αγορά σου καθώς και αυτό που σκέφτεσαι μελλοντικά να πάρεις δεν είναι η βέλτιστη δυνατή για τις ανάγκες σου. Δηλαδή συστήματα αυτή την στιγμή με το 1/5 budget τρέχουν πολύ καλύτερα τα games και πολύ πιθανόν και το editing κομμάτι .

Γνώμη μου είναι οτι μια τέτοια μετάβαση δεν αξίζει ,ίσως να περίμενες μερικούς μήνες ακόμα να πας σε κάποιον καινούργιο Ryzen η Ιντελ το καλοκαίρι. Τώρα εαν δεν μπορείς να περιμένεις με τίποτα η γνώμη μου για τώρα θα ήταν 8700Κ.

 

Στην περίπτωση που για κάποιο δικό σου λόγο θες τόσους πυρήνες,εάν μπορούσες να τους αξιοποιήσεις...ναι θα άξιζε ο 1950χ

Επεξ/σία από gaspazet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gaspazet said:

Για μόνο gaming και λίγο editing η αγορά σου καθώς και αυτό που σκέφτεσαι μελλοντικά να πάρεις δεν είναι η βέλτιστη δυνατή για τις ανάγκες σου. Δηλαδή συστήματα αυτή την στιγμή με το 1/5 budget τρέχουν πολύ καλύτερα τα games και πολύ πιθανόν και το editing κομμάτι .

Γνώμη μου είναι οτι μια τέτοια μετάβαση δεν αξίζει ,ίσως να περίμενες μερικούς μήνες ακόμα να πας σε κάποιον καινούργιο Ryzen η Ιντελ το καλοκαίρι. Τώρα εαν δεν μπορείς να περιμένεις με τίποτα η γνώμη μου για τώρα θα ήταν 8700Κ.

Στην περίπτωση που για κάποιο δικό σου λόγο θες τόσους πυρήνες,εάν μπορούσες να τους αξιοποιήσεις...ναι θα άξιζε ο 1950χ

καταρχάς καλή χρονιά με υγεία!! το να πάω σε πλατφόρμα mainstream πιστεύω είναι downgrade. ή θα έχω τα καλύτερα (σχετικό αυτό και αναλόγως τι κάνει κάποιος) μιας και είμαι enthusiast ή προτιμώ να μην έχω καθόλου. δε θα μπορούσα να συμβιβαστώ με rysen ή 1151 μιας και το κόστος δεν είναι πρόβλημα. αλλά θεωρώ πως έχεις δίκιο στο να περιμένω και ας ελπίσουμε πως θα βγει κάτι καλό γιατί ότι έβγαλε φέτος η intel θεωρώ πως βιάστηκε και έκανε βλακείες από φόβο για το μερίδιο της αγοράς που της πήρε η amd. τίποτε δεν άξιζε φέτος από αυτά που έβγαλε. η amd από την άλλη με δελεάζει με τον threadripper αλλά θα πρέπει να κρατηθώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zeibei είπε

μια ερώτηση παιδιά. είμαι γνωστής στο θέμα του hardware αρκετά θα έλεγα όμως θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες. σκέφτομαι για αναβάθμιση. περισσότερο επειδή με τρώει ο κώλος μου και επειδή είναι αρρώστια αυτό και όχι επειδή χρειάζεται μιας και κάνω μόνο gaming και λίγο editing. θα εξαιρέσω τα υπόλοιπα specs και θα μείνω στο θέμα του cpu και motherboard (πλατφόρμα γενικώς) μιας και αυτό με ενδιαφέρει. αυτή τη στιγμή είμαι σε x99 με τον 6950x. αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε x399 και 1950x threadripper. το κόστος το γνωρίζω και δε με απασχολεί ιδιαίτερα. και το ερώτημα είναι αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή να μείνω με ότι έχω για λίγα χρόνια ακόμη; 

Εδώ ρώτησε.

7 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Κομπλε μου φαινεται η 1050τι, δε θελω να ξεφυγω απο το μπατζετ αλλα θα ηθελα να μαθω για τι διαφορα επιδοσεων μιλαμε μεταξυ των 2 καρτων. Επισης βλεπω οτι η 1060 εχει 3 γιγα μνημης ενω η 1050τι εχει 4 γιγα, θα ηθελα να ρωτησω εαν η 1050τι μπορει να αξιοποιησει τα 4 γιγα και αν ναι τοτε γιατι η 1060 εχει λιγοτερη μνημη οταν προφανος ειναι πιο δυνατη καρτα?

Η διαφορά είναι της τάξεως του ~5%. Η 1060 3GB είναι δυνατότερη ως κάρτα, αλλά για τα 3GB καλύτερα ρώτησε την NVidia γιατί "έβαλε" τόσα (κάπως έπρεπε να βρει αντίπαλο για τη RX 470).

 

EDIT: Μιας και το ανέφερε ο mindtrapper. Το 5% είναι 1050 Ti και R9 280X, όχι 1050 Ti και 1060.

Επεξ/σία από cpttony
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpttony είπε

Εδώ ρώτησε.

Η διαφορά είναι της τάξεως του ~5%. Η 1060 3GB είναι δυνατότερη ως κάρτα, αλλά για τα 3GB καλύτερα ρώτησε την NVidia γιατί "έβαλε" τόσα (κάπως έπρεπε να βρει αντίπαλο για τη RX 470).

 

Καλα αν μιλαμε για 5%.. η εστω 15% δε το συζηταω καν παω με τη μια στη 1050τι, δεν ειμαι χαρντκορ gamer πιο πολυ παλια παιχνιδια παιζω ιδιαιτερα dungeon crawlers και ΜΜΟ.  Να σε καλα σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, cpttony said:

Εδώ ρώτησε.

Η διαφορά είναι της τάξεως του ~5%. Η 1060 3GB είναι δυνατότερη ως κάρτα, αλλά για τα 3GB καλύτερα ρώτησε την NVidia γιατί "έβαλε" τόσα (κάπως έπρεπε να βρει αντίπαλο για τη RX 470).

ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...