Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν παίζει ρόλο, θα δεις συνολικά το bw της μνήμης.

 

Πες μας το σύστημα, τροφοδοτικό και χρήματα.

Συγκρινόμενη με Rx 460 που είναι περίπου ίδιας απόδοσης, τα 256 bit δεν βοηθούν;

 

Είχα αναφέρει το σύστημα μου πρίν που μιλάγαμε γιά την gtx 750Ti

Gigabyte ga-ep35-ds3r, Xeon E5450, 4gb ram, HD 4850

 

Τροφοδοτικό έχω ένα CWT 405 watt, που λειτουργεί απρόσκοπτα η HD 4850 που απαιτεί το ίδιο ακριβώς ρεύμα με την R7 370  

Απλά, επειδή βρίσκω την R7 370 με 130e και από επωνυμο μαγαζί που θα με καλύψει από ταλαιπωριες και χρόνο αν κατι πάει στραβά, έλεγα μηπως να την προτιμούσα από RX 460 ή gtx 1050-1050Τi (αν πέσει η τιμή της σε λογικά πλαίσια)

 

Χρήματα διαθέτω μέχρι 140e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να παίξεις σε 4Κ με 30fps, θέλεις μία 1070 χαλαρά, κάρτα που κοστίζει 450+ ευρώ. 

 

Edit: Σκέφτομαι με δεδομένο ότι όλα τα settings θα είναι τέρμα. Μπορεί κανείς να παίξει και με φτηνότερη κάρτα αν είναι διατεθημένος να ρίξει τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξεις σε 4Κ με 30fps, θέλεις μία 1070 χαλαρά, κάρτα που κοστίζει 450+ ευρώ. 

 

Edit: Σκέφτομαι με δεδομένο ότι όλα τα settings θα είναι τέρμα. Μπορεί κανείς να παίξει και με φτηνότερη κάρτα αν είναι διατεθημένος να ρίξει τις ρυθμίσεις.

4Κ σε 30 fps με 1070? Σε τι, medium? Οχι, σε ultra high.

 

Με το edit με κάλυψες απόλυτα. :)

Συγκρινόμενη με Rx 460 που είναι περίπου ίδιας απόδοσης, τα 256 bit δεν βοηθούν;

 

Είχα αναφέρει το σύστημα μου πρίν που μιλάγαμε γιά την gtx 750Ti

Gigabyte ga-ep35-ds3r, Xeon E5450, 4gb ram, HD 4850

 

Τροφοδοτικό έχω ένα CWT 405 watt, που λειτουργεί απρόσκοπτα η HD 4850 που απαιτεί το ίδιο ακριβώς ρεύμα με την R7 370  

Απλά, επειδή βρίσκω την R7 370 με 130e και από επωνυμο μαγαζί που θα με καλύψει από ταλαιπωριες και χρόνο αν κατι πάει στραβά, έλεγα μηπως να την προτιμούσα από RX 460 ή gtx 1050-1050Τi (αν πέσει η τιμή της σε λογικά πλαίσια)

 

Χρήματα διαθέτω μέχρι 140e

Προφανώς θα πας σε νέα, είτε 460, είτε σε 1050/1050ti αν πέσουν σε πιο φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές.

Η 370 είναι μια rebranded 265 που είναι μια rebranded 7850.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα πας σε νέα, είτε 460, είτε σε 1050/1050ti αν πέσουν σε πιο φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές.

Η 370 είναι μια rebranded 265 που είναι μια rebranded 7850.

Eυχαριστώ!

Βλέπω ότι άρχισαν και τα επώνυμα μαγαζιά να ρίχνουν σιγά σιγά την τιμή της 1050 -1050Ti  ;)

Φτηνότερα και από σκρουτζομάγαζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω ότι δεν ειμαι gamer. Δηλαδή δεν ακολουθώ τα fps Κτλ. απλά να μπορώ να παίξω με αξιοπρέπεια ένα παιχνίδι διετίας τριετίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ!

Βλέπω ότι άρχισαν και τα επώνυμα μαγαζιά να ρίχνουν σιγά σιγά την τιμή της 1050 -1050Ti  ;)

Φτηνότερα και από σκρουτζομάγαζα 

Ποια είναι αυτά και δεν μπορώ να τα δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι αυτά και δεν μπορώ να τα δω?

Επιτρέπεται εδώ να βάλω link? (δεν θα'ναι διαφήμιση; )

Πάντως αναφέρω ότι η gtx 1050 η καλύτερη τιμή στα σκρουτζομάγαζα είναι 175,85 €, ενώ σε μεγαλοκατάστημα έχει 164,90 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4k === Hardcore gaming, φίλε μου.

Το διαβάσαμε και αυτό... Ειδικά όπως είναι και αμέτρητοι αυτοί με 4κ gaming pc, είμαι σίγουρος ότι έχουν κατοχυρωθεί οι προδιαγραφές. Ήμαρτον... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέπεται εδώ να βάλω link? (δεν θα'ναι διαφήμιση; )

Πάντως αναφέρω ότι η gtx 1050 η καλύτερη τιμή στα σκρουτζομάγαζα είναι 175,85 €, ενώ σε μεγαλοκατάστημα έχει 164,90 €

Που το βλέπεις αυτό?

 

Σε eshop και plaisio είναι πανάκριβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βλέπεις αυτό?

 

Σε eshop και plaisio είναι πανάκριβες.

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Palit-VGA-GeForce-GTX-1050-StormX-2GB-NE5105001841F.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι πολλα ειναι. 110usd(πες 120 ευρω ευρωπη) θα εκανε θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η 1050 και με ένα fan και δεν τι λες και φθηνή. Για την 1050ti σε θέλω με 2 fan. Όχι ότι θα βρεις αλλά λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την φτηνοτερη αυτή την στιγμη πάντως στα σκρουτζομαγαζα, αυτή είναι πιό φτηνή

Αυτό είπα. Οχι ότι είναι φτηνή

Εγώ πάνω από 100-110 γιά την 1050 και 140-150 γιά την 1050ti δεν δίνω

 

Και την ίδια Palit 1050Ti 4gb που έχουν τα σκρουτζομάγαζα 227e, την έχει 209

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Palit-VGA-GeForce-GTX-1050Ti-Storm-X-4GB-NE5105T018G1F.htm

 

Δεν είναι φυσικά φτηνή (κάθε άλλο),αλλά αυτό δείχνει ότι θα πέσουν οι τιμές και στα μεγάλα μαγαζιά (λογικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...