Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και με επιδόσεις λίγο πάνω της 980 (απλής). ;)

Nope, ειδικά αν είναι και κλοκαρισμενες όπου η σειρά 9χχ έχει μεγαλύτερα gains. Ωστόσο αν έπρεπε να διαλέξω, την 1060 θα προτιμούσα λόγω vram και καινούριας αρχιτεκτονικης (κατανάλωση, drivers, μερική υποστήριξη async κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σπερες.

 

Για καθαρά 1080p gaming αξίζει η αγορά 8gb RX480 ή λόγω ανάλυσης να μείνω στα 4gb? Τέλος από άποψη VFM πώς συγκρίνεται με την 470 η 480? Μιλώντας πάντα για 1080p αξίζει το να γλυτώσεις 20-30 ευρώ και να πέσεις στην 470?

 

Εν πάσει περιπτώσει ποιές υλοποιήσεις προτείνετε για τις ανωτέρω κάρτες? ΓΙα τις τελευταίες μου 2 AMD κάρτες προτίμησα XFX αλλά φαίνονται λίγο ποιό ακριβές σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπερες.

 

Για καθαρά 1080p gaming αξίζει η αγορά 8gb RX480 ή λόγω ανάλυσης να μείνω στα 4gb? Τέλος από άποψη VFM πώς συγκρίνεται με την 470 η 480? Μιλώντας πάντα για 1080p αξίζει το να γλυτώσεις 20-30 ευρώ και να πέσεις στην 470?

 

Εν πάσει περιπτώσει ποιές υλοποιήσεις προτείνετε για τις ανωτέρω κάρτες? ΓΙα τις τελευταίες μου 2 AMD κάρτες προτίμησα XFX αλλά φαίνονται λίγο ποιό ακριβές σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Βλέπω την 480 nitro στα 236€ οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου για 470

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω την 480 nitro στα 236€ οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου για 470

 

Την είδα και εγώ την συγκεκριμένη και είναι η έκδοση με 4gb. Με 4gb μελλοντικά θα είμαι ΟΚ για 1080p (δεδομένου ότι θέλω gpu που να μου βγάλει αξιοπρεπώς 3-4 χρόνια, όπως η 7870 που έχω τώρα)? Επίσης η έκδοση Nitro+ σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις που βρίσκεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγραφή:

CPU : i7 6700K @ 4ghz 


 


MEMORY : 16GB RAM 3200mhz G.skill DDR4 


 


GPU : ...?????


 


MB: Asus Maximus VIII Hero Alpha 


 


PSU : Power supply Thermaltake 730 watts 


 


win 10 64 bit


 


Τι καρτα γραφικων προτεινεται για αυτο το νεο build se 1151.>???


Χρηση gaming...μεχρι 400 ευρω η καρτα.


 


 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περιγραφή:

CPU : i7 6700K @ 4ghz 

 

MEMORY : 16GB RAM 3200mhz G.skill DDR4 

 

GPU : ...?????

 

MB: Asus Maximus VIII Hero Alpha 

 

PSU : Power supply Thermaltake 730 watts 

 

win 10 64 bit

 

Τι καρτα γραφικων προτεινεται για αυτο το νεο build se 1151.>???

Χρηση gaming...μεχρι 400 ευρω η καρτα.

 

 
Ευχαριστώ

 

αν μπορεις ανεβα 70 ευρω για να πας εδω http://www.skroutz.gr/s/9415119/Gainward-GeForce-GTX1070-8GB-Phoenix-3699.html

αλλιως ειτε πας σε 480/1060 που ειναι αρκετα κατω απο το οριο που εβαλες ειτε περιμενεις καποιους μηνες να πεσει η τιμη της 1070 η να εχουμε καποιο νεο για το vega της amd

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να πω, το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται? Παίζει ρόλο, ειδικά το τροφοδοτικό.

Τώρα, ανάμεσα στις, και εφόσον η χρηματική διαφορά δεν είναι πρόβλημα, θα πήγαινα στην 1060. Νεότερη, χαμηλότερης κατανάλωσης, +2GB (κι κάτι) έξτρα VRAM, και με επιδόσεις λίγο πάνω της 980 (απλής). ;)

i5 6400 16gb ram 500w τοφοδοτικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μια βοήθεια θέλω για να καταλήξω!

Έχω:

CASE: Cougar Archon

MOBO: Asus H110M-K

CPU: i3 6100 3.70GHz

CPU Cooler: Cooler Master Blizzard T2

RAM: HyperX Fury 8GB DDR4-2133MHz

GPU: GigaByte Radeon HD7790 1GB GDDR5

PSU: Corsair Builder Series CX500 80PLUS Bronze

SSD: Kingston V300 120GB

HDD 1: Western Digital Caviar Blue 1TB

HDD 2: Western Digital Caviar Green 500GB

 

Εχω την Lg 29um58-p που υποστηρίζει free-sync τεχνολογία για αυτο θελω να παρω amd rx 480 αλλα δεν ξερω αν το τροφοδοτικο μου κανει! Η αν πρεπει να αλλαξω και κατι αλλο! Θελω να παιζω σε αναλυση 2560x1080! Ευχαριστω!

 

Παιδια συγνώμη που ξαναγράφω τοσο συντομα αλλα επειδη η οθονη που εχω δεν υποστηρίζει freesync τεχνολογία ειμαι σε δίλημμα. 1060 470 η 480; Με ενδιαφέρουν τα 3gb της 1060 και τα 4gb της amd λόγο budget. Επίσης το τροφοδοτικό ειναι 500w. Ποια απο τις 3 να αγορασω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις να προτηνεις καποιο μοντελο; ειμαι για g1 αλλα δν ξερω κατα ποσο αξιζει.

Ναι, η G1 προτιμάται σε υλοποιήσεις Nvidia καρτών. Εναλλακτική, η Palit , που την έχει ο

Heatspreader, έχει γράψει κάποια πράγματα εδώ.

 

Παιδια συγνώμη που ξαναγράφω τοσο συντομα αλλα επειδη η οθονη που εχω δεν υποστηρίζει freesync τεχνολογία ειμαι σε δίλημμα. 1060 470 η 480; Με ενδιαφέρουν τα 3gb της 1060 και τα 4gb της amd λόγο budget. Επίσης το τροφοδοτικό ειναι 500w. Ποια απο τις 3 να αγορασω;

Από τις τρεις, αν μιλάμε για 1060 3GB, 470 4GB, 480 4GB, φυσικά την 480 4GB, υλοποίησης XFX κατά κύριο λόγο κοιτάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνώμη που ξαναγράφω τοσο συντομα αλλα επειδη η οθονη που εχω δεν υποστηρίζει freesync τεχνολογία ειμαι σε δίλημμα. 1060 470 η 480; Με ενδιαφέρουν τα 3gb της 1060 και τα 4gb της amd λόγο budget. Επίσης το τροφοδοτικό ειναι 500w. Ποια απο τις 3 να αγορασω;

Θα πρότεινα την 1060, λόγω του μικρότερου driver overhead, μιας που δεν είναι τέρας ο επεξεργαστής σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα την 1060, λόγω του μικρότερου driver overhead, μιας που δεν είναι τέρας ο επεξεργαστής σου.

Θα συμφωνήσω, σε διαφορετική περίπτωση θα πρότεινα κι εγώ την 480.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...