Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω δει οτι η 1060 ειναι καλυτερη σχεδον σε ολα τα games! Απο θερμοκρασιες βεβαια δεν ξερω πως τα παει! 

 

αυτη ειναι η πιο φθηνη 1060

https://www.skroutz.gr/s/9707985/Palit-GeForce-GTX1060-3GB-NE51060015F9D.html

 

και αυτη η πιο φθηνη 480: 

https://www.skroutz.gr/s/9523621/Sapphire-Radeon-RX480-4GB-Nitro-11260-02-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα out of the box.

 

Έχουμε στη δουλειά υπολογιστές με ΧΕΟΝ 10πύρηνους σε socket 2011 (ivy), μητρικές asus ws και τροφοδοτικά AXi860.

 

Τρέχουμε μεγάλα datasets σε Matlab (polynomial neural networks κτλ), αλλά και δουλεύουμε σε VS με opencv επεξεργασία βίντεο real time (object recognition, θεωρητικά είναι πολυπαράλληλο).

Έλεγα μπας και βρούμε τίποτα gtx 780 να τις αναγνωρίζει σαν Titan, αλλά δεν βρήκα άκρη με την δικιά μου που την πήρα δοκιμαστικά, συνεπώς ψάχνω λογικά κάτι σε Tesla? Οι Quadro είναι για Cad περισσότερο απο όσο ξέρω.

 

Επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα σε αυτήν την κατηγορία, ποια είναι πιο VFM? Κόστος να μην είναι πολύ ακριβή  αλλά να αξίζει και την αγορά της, να έχει διαφορά απο απλές gpu ή τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coolermaster ειναι, δν θυναμαι ακριβως μοντελο παντως το εχω 1 χρονο.

Από Coolermaster σε Coolermaster υπάρχει διαφορά. Πάνω στο τροφοδοτικό γράφει ποιο μοντελο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα προσφτα μια lg τηλεοραση 4k και  εχω την gtx palit 960 2gb

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης πως μπορω να παιξω τα παιχνιδια σε αναλυση 4k?

 

κατι κανω λαθος γιατι οταν βαζω αναλυση 4k σε οποιοδηποτε game..κολλαει και λαγκαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα προσφτα μια lg τηλεοραση 4k και εχω την gtx palit 960 2gb

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης πως μπορω να παιξω τα παιχνιδια σε αναλυση 4k?

 

κατι κανω λαθος γιατι οταν βαζω αναλυση 4k σε οποιοδηποτε game..κολλαει και λαγκαρει.

Λογικό, η κάρτα αυτή δεν "σηκώνει" τέτοια ανάλυση οπότε δυσκολεύεται και κολλάει. Δοκίμασε να ρίξεις τα settings, απλά για να δεις τη διαφορά αλλά δεν θα είναι playable, σίγουρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, η κάρτα αυτή δεν "σηκώνει" τέτοια ανάλυση οπότε δυσκολεύεται και κολλάει. Δοκίμασε να ρίξεις τα settings, απλά για να δεις τη διαφορά αλλά δεν θα είναι playable, σίγουρα.

 

αχα μαλιστα στα 1080 απο σο ειδα με καλυπτει,αρα για αναβαθμιση καρτας για 4k σε τι να κοιταξω?

 

πχ 1060 msi 6gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα μαλιστα στα 1080 απο σο ειδα με καλυπτει,αρα για αναβαθμιση καρτας για 4k σε τι να κοιταξω?

 

πχ 1060 msi 6gb?

Για να παίζεις σε 4k όλα τα παιχνίδια βασικά το ξεχνάς. Εκτός αν τα χώσεις χοντρά. Τουλάχιστον gtx 1080 που και πάλι δυσκολευεται.Μονο σε sli. Τώρα αν πας σε 1060 σίγουρα είναι καλύτερη από αυτή που έχεις αλλά μην περιμένεις και πολλά. Βασικά googlαρε και θα καταλάβεις. Το υπόλοιπο σύστημα τι είναι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα μαλιστα στα 1080 απο σο ειδα με καλυπτει,αρα για αναβαθμιση καρτας για 4k σε τι να κοιταξω?

 

πχ 1060 msi 6gb?

μακάρι με 3 κατοσταρικάκια να παίζαμε σε 4Κ, αλλά δυστυχώς θες πολλά παραπάνω 

 

αν σε ενδιαφέρει το gaming σε τηλεόραση με pc πολύ απλά δεν ασχολείσαι καν με 4Κ  αλλά συνεχίζεις και στοχεύεις σε 1080p

 

οι σημερινές high end κάρτες συνεχίζουν και είναι πιο κατάλληλες για 2Κ που υπάρχει μόνο σε μόνιτορ και όχι σε τηλεόραση (δυστυχώς) 

 

για 4Κ σε λογικά λεφτά θα πρέπει να περιμένουμε κι άλλο 

 

εναλλακτικά πάρε ένα καινούριο ps4 που κάνει upscale σε 4Κ, το πιο φθηνό ημίμετρο ίσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν σε ενδιαφέρει το gaming σε τηλεόραση με pc πολύ απλά δεν ασχολείσαι καν με 4Κ  αλλά συνεχίζεις και στοχεύεις σε 1080p

 

οι σημερινές high end κάρτες συνεχίζουν και είναι πιο κατάλληλες για 2Κ που υπάρχει μόνο σε μόνιτορ και όχι σε τηλεόραση (δυστυχώς) 

 

 

2Κ είναι το 1080p και όχι το 1440p που νομίζεις, πολύ συνηθισμένο λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Κ είναι το 1080p και όχι το 1440p που νομίζεις, πολύ συνηθισμένο λάθος

Όχι, τα 720p είναι το HD, το 1080p είναι το FHD, τα 2Κ (με γενίκευση το 1440p) είναι το QHD και το 4K είναι το UHD.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεληξα σε gtx 1070 κατα προτιμηση μου αρεσουνε,

 

http://www.skroutz.gr/s/9379396/Palit-GeForce-GTX1070-8GB-Super-JetStream-NE51070S15P2J.html

 

http://www.skroutz.gr/s/9374348/Palit-GeForce-GTX1070-8GB-GameRock-NE51070T15P2G.html

 

Απο ποιο μαγαζι με καλο after sales support(Αθηνα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, (το συστημα της υπογραφης) η καρτα γραφικων μ χαλασε και θα παω σε gtx1060(αναρωτιεμαι για εταιρια αν και απο πολλα σχολια κατεληξα σε g1 ή msi x. Ομως διαβασα για συχνο coil whine σε g1, σε περιπτωση coil whine το προιον θεωρειται ελλατωματικο και δεχεται αντικατασταση (υπαρχει περιπτωση να καλυπτει το καταστημα μεταφορικα "εντος Ελλαδος")? Λετε να υπαρξη καποια πτωση τιμων/προσφορα στις αντιστοιχες καρτες ή ολες οι προσφορες γινονται για ξεπουλημα παλιων καρτων?  <_<  :blink:  B)

κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...