Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επιμείνω να ξανασκεφτείς την 480 την 8άρα είναι αρκετά φθηνότερη και ίση αν όχι καλύτερη της 1060.

 

Πάντως και σε 1060 να πας, δεν συστήνω τις Gigabyte, έχω διαβάσαι για πολλά θέματα με θόρυβο ανεμιστήρων και software bugs απο την πλευρά τους, στην σειρά 10#0.

 

Για την μάρκα τροφοδοτικού δες, δεν είναι κόπος.

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο 100%. Το σκέφτομαι για το ποια θα πάρω. Thermaltake είναι το τροφοδοτικό.

Εσύ δηλαδή προτείνεις την XFX 480 8gb ε; Από 1060 ποια λες ότι είναι καλύτερη υλοποίηση; MSI;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο 100%. Το σκέφτομαι για το ποια θα πάρω. Thermaltake είναι το τροφοδοτικό.

Εσύ δηλαδή προτείνεις την XFX 480 8gb ε; Από 1060 ποια λες ότι είναι καλύτερη υλοποίηση; MSI;

Απο όσο γνωρίζω η Asus Strix είναι.

 

 

Εγω παντως εχω 2 Gigabyte 1060 και μεχρι στιγμης στους 2 μηνες δεν με προβληματισαν καπου

Καλά, είναι και τα κομμάτια. Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν καταλήξω σε αυτή που είπες (http://www.skroutz.gr/s/10650183/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-G1-Gaming-GV-N1060G1-GAMING-6GD-Rev-2-0.html) θα ταιριάζει με τη μητρική μου; Γιατί, απ' ότι διάβασα η μητρική που θα πάρω δεν σηκώνει oc, ενώ η gpu αυτή έχει oc mode.

 

H μητρική σου δεν υποστηρίζει OC του επεξεργαστή.

Η κάρτα αυτή έρχεται overclocked από το εργοστάσιο (εσύ δε χρειάζεται να κάνεις κάτι), όπως και οποιαδήποτε κάρτα δεις να είναι overclocked.

Άρα μπορείς να πάρεις ελεύθερα οποιαδήποτε overclocked κάρτα σε ενδιαφέρει, χωρίς να ανησυχείς για ασυμβατότητα με τη μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσεις πάνω από 100 ευρώ για τα περυσινά ξινά σταφύλια της 750Ti; Mεγάλη αμαρτία:

 

http://www.skroutz.gr/s/9588718/Gigabyte-Radeon-RX460-2GB-Windforce-OC-GV-RX460WF2OC-2GD.html

http://www.skroutz.gr/s/10454975/Gainward-GeForce-GTX1050-2GB-3835.html

 

Το τροφοδοτικό σου αν δεν είναι ποιοτικό, πάρε ένα καλό 400-άρι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

H gigabyte radeon που μου εδειξες ειναι σιγουρα συμβατη με την μητρικη που εχω? 

MSI 760GMA-P34(FX)(MS-7641)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι :-p, για δώστε μια γνώμη.

Σύστημα: CPU i7 920 (ναι αυτός που βγήκε πριν 10 χρόνια), 6 GB RAM, psu 620W Enermax .

 

Έιμαι ανάμεσα σε 460 2GB, 460 4 Gb και 1050 2 GB. Είμαι λίγο fanboy AMD, αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας άμα γίνω πράσινος.

Έχουν κάνα νόημα τα 2 παραπάνω GB σε 460 ή τσάμπα τα 15€ παραπάνω και καλύτερα να τα δώσω να πάρω 1050;

Η να κάνω οικονομία απλά και να πάρω 460 2 GB;

 

Επίσης, gigabyte λέω να πάρω, υπάρχει καμία ένσταση/ κάποιος ουσιώδης λόγος να την αποφύγω;

 

Τέλος, έχω δύο οθόνες με εισόδους DVI/ VGA. Παίζει κάνας φθηνός adaptor να τις συνδέσω και τις δύο γιατί βλέπω ότι όλες οι κάρτες έχουν μια DVI και hdmi και DP(that's Display Port for you son και όχι το άλλο που σκέφτηκες).

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι :-p, για δώστε μια γνώμη.

Σύστημα: CPU i7 920 (ναι αυτός που βγήκε πριν 10 χρόνια), 6 GB RAM, psu 620W Enermax .

 

Έιμαι ανάμεσα σε 460 2GB, 460 4 Gb και 1050 2 GB. Είμαι λίγο fanboy AMD, αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας άμα γίνω πράσινος.

Έχουν κάνα νόημα τα 2 παραπάνω GB σε 460 ή τσάμπα τα 15€ παραπάνω και καλύτερα να τα δώσω να πάρω 1050;

Η να κάνω οικονομία απλά και να πάρω 460 2 GB;

 

Επίσης, gigabyte λέω να πάρω, υπάρχει καμία ένσταση/ κάποιος ουσιώδης λόγος να την αποφύγω;

 

Τέλος, έχω δύο οθόνες με εισόδους DVI/ VGA. Παίζει κάνας φθηνός adaptor να τις συνδέσω και τις δύο γιατί βλέπω ότι όλες οι κάρτες έχουν μια DVI και hdmi και DP(that's Display Port for you son και όχι το άλλο που σκέφτηκες).

 

Ευχαριστώ!

Θες ενεργό αντάπτορα απο DVI σε VGA, οι απλοί δεν σου κάνουν.

 

Οι Gigabyte στις 460 είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω και πάλι τους ξενύχτηδες,

 

Καταρχήν μια ερώτηση προν τον μοδεράτορα, θέμα για πρόγραμμα για κάρτες γραφικών, να ανοίξω εδώ, στο υποφόρουμ του software, να ρωτήσω εδώ στα γρήγορα?

 

Θέλω την φθηνότερη κάρτα γραφικών που παίζει σε 1080p βίντεο, κατα προτίμηση αθόρυβη, θα παίζει σε zalman 420watt και pentium 4 (προφανώς με PCI express).

Έχω μια 8800GTS, κάνει?

 

Και η δεύτερη ερώτηση, που ανέφερα παραπάνω.

 

 

Με ποιον player μπορώ να παίζω video 1080p μόνο με την γραφικών? Γιατί αν περιμένω απο τον P4, καήκαμε...

 

Ή να σκάσω το 70άρι να παώ σε ΑΜ1? Είμαι σε δίλημμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω και πάλι τους ξενύχτηδες,

 

Καταρχήν μια ερώτηση προν τον μοδεράτορα, θέμα για πρόγραμμα για κάρτες γραφικών, να ανοίξω εδώ, στο υποφόρουμ του software, να ρωτήσω εδώ στα γρήγορα?

 

Θέλω την φθηνότερη κάρτα γραφικών που παίζει σε 1080p βίντεο, κατα προτίμηση αθόρυβη, θα παίζει σε zalman 420watt και pentium 4 (προφανώς με PCI express).

Έχω μια 8800GTS, κάνει?

 

Και η δεύτερη ερώτηση, που ανέφερα παραπάνω.

 

 

Με ποιον player μπορώ να παίζω video 1080p μόνο με την γραφικών? Γιατί αν περιμένω απο τον P4, καήκαμε...

 

Ή να σκάσω το 70άρι να παώ σε ΑΜ1? Είμαι σε δίλημμα.

 

 

 

Γιατι δεν την δοκιμαζεις αφου την εχεις ηδη? Βασικα απειδη σε τετοιο μηχανημα ολα παιζουν ρολο και αφου λογικα θα ειναι για ταινιες περισσοτερο,να βαλεις windows  xp για να ειναι οσο πιο ελαφρυ γινεται.. Για 720p λογικα παζει.. vlc βασικα νομζω ο πιο ελαφρυς και καλυτερος σαν εικονα(απλα θα βαλεις πιο παλια εκδοση) Για 1080p δεν νομιζω γιατι ο pentium παρα ειναι ψοφιος και οσο να ναι χρειαζεται και επεξεργαστικη δυναμη...   Τι μητρικη εχεις ? Δεν παιρνει καναν pentium d η΄ c2d ? Και σε τι tv θα παιζει?

 

Α! Και μιλαμε για βιντεο που υπαρχει στον υπολογιστη και οχι youtube και online!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φυσικά απο αρχεία. Έψαξα, λένε οι G80 είχαν πρώτης γενιάς VP, οπότε δεν κάνει. Θα δοκιμάσω πάντως. Μπα, το μέγιστο είναι μονοπύρηνος, τίποτα άλλο.

 

Anyway, δοκιμάσω, μάλλον για VLC λέω, αν δεν κάνει καμιά που έχω, θα σας ξαναενοχλήσω ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα για κατεβαστηρι εναν Ρ4(1 core/2 threads  :-D ) με μια 7600le(νομιζω δλδ οτι ηταν αυτη).Δεν υποστηριζε hardaware acceleration και μεχρι 720ρ με το vlc κατι γινοταν.Για 1080ρ δεν τραβαγε.Απλα HD αρχεια τα ξεπεταγε για πλακα.Εσενα η 8800 νομιζω υποστηριζει κανονικα hardware acceleration οποτε δεν θα εχεις θεμα.Παντως αφου την εχεις πετα την πανω και βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu g4560

Gigabyte Socket 1151 GA-H270-HD3 GLan Audio Raid

16gb ram

 

Για premiere 2017 πια καρτα RX 480 8gb η 1060 6gb

Games δεν παιζω

 

Εχω την εντυπωση οτι θελει cuda αρα nvidia... Δεν ξερω ομως μηπως βολευε καμια quadro αλλα και στα χρηματα αυτα να σου πω δεν εχω ασχοληθει καθολου αρα περιμενε και κανα αλλο  που ασχολειται.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel Pentium G4560

MSI Socket 1151 B250M MORTAR

Corsair Power Supply 450W ATX 24 pin VS 2014

Crucial Ballistix Sport LT 4GB DDR4 Non ECC CL16 2400MHz  8GB

 

Για την παραπανω συνθεση τι θα μου προτεινατε για καρτα γραφικων εως 200 ευρω ?

 

Θα προτιμουσα κατι σε NVIDIA λογω καλυτερης συμβατοτητας με madvr για χρηση  HTPC 

αλλα καθε προταση δεκτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...