Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών. Το build μου:

CPU: i5 6500

RAM: 8gb ddr4 2133mhz

Mother: Asus H110M-K

PSU: Corsair 550W 80+

SSD Samsung Evo 850

GPU: Sapphire Radeon R7 250 1GB GDDR5

 

Μόνο την κάρτα γραφικών δεν έχω κάνει αναβάθμιση ακόμα και είμαι ανάμεσα σε 1050 Ti 4GB και 1060 3GB. Το παιχνίδι που με νοιάζει περισσότερο να παίζω σε ultra κοντά 60 fps, με ελάχιστες υποχωρήσεις σε γραφικά αν χρειαστεί, είναι το Witcher 3. Πιστεύω τα 4GB είναι must για very high ultra γραφικά γενικα, αλλά χρειάζομαι γνώμες. Δεν σκοπευω να δώσω παραπάνω χρήματα από ότι κάνει η 1060 3gb

 

Γιατί όχι μια 470 ή ακόμη καλύτερα μια 480? Από τις δύο αυτές αποκλειστικά σαφώς την 1060 λόγω ιπποδύναμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών. Το build μου:

CPU: i5 6500

RAM: 8gb ddr4 2133mhz

Mother: Asus H110M-K

PSU: Corsair 550W 80+

SSD Samsung Evo 850

GPU: Sapphire Radeon R7 250 1GB GDDR5

 

Μόνο την κάρτα γραφικών δεν έχω κάνει αναβάθμιση ακόμα και είμαι ανάμεσα σε 1050 Ti 4GB και 1060 3GB. Το παιχνίδι που με νοιάζει περισσότερο να παίζω σε ultra κοντά 60 fps, με ελάχιστες υποχωρήσεις σε γραφικά αν χρειαστεί, είναι το Witcher 3. Πιστεύω τα 4GB είναι must για very high ultra γραφικά γενικα, αλλά χρειάζομαι γνώμες. Δεν σκοπευω να δώσω παραπάνω χρήματα από ότι κάνει η 1060 3gb

 

https://www.skroutz.gr/s/10381236/Sapphire-Radeon-RX470-8GB-Nitro-OC-11256-07.html

 

Η 1060 3GB είναι ρίσκο όσων αφορά την ποσότητα μνήμης και το μέλλον και η 6GB 1060 ξεκινάνε αυτή τη στιγμή από τα 267 EUR. Tα 8 γίγα μνήμης μπορεί να μην είναι απαραίτητα άμεσα, αλλά μπορεί να βρεθεί στο μέλλον κάποιο άλλο "Witcher" που θα σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και είναι αμαρτία να σε κρατήσουν πίσω τα 3 ή και 4 γίγα μνήμης. Πάντα ΙΜΗΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

240€ για την 470 είναι πολλά όταν η 480 παίζει στα 220€. Αν είναι να ανέβει τόσο πολύ με άλλα 8€ παίρνει 480 8gb.

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/694691/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-8GB.html?keyphrase=480+rx

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως δεν είναι καλύτερη μία Nvidia σε gaming; Έχουν πολύ καλύτερη υποστήριξη σε games. Σκέφτηκα για Rx 470 αλλά λογικά δεν θα χρειαστώ και καλύτερο τροφοδοτικό;500W είναι minimum για ATI καρτες,έχω καταλάβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως δεν είναι καλύτερη μία Nvidia σε gaming; Έχουν πολύ καλύτερη υποστήριξη σε games. Σκέφτηκα για Rx 470 αλλά λογικά δεν θα χρειαστώ και καλύτερο τροφοδοτικό;500W είναι minimum για ATI καρτες,έχω καταλάβει

 

΄Εχουμε 2017, είναι καιρός μύθοι που πάνε δεκαετίες πίσω να εξαλειφθούν. Με το τροφοδοτικό σου των 550W είσαι κατά τουλάχιστον 100W υπερκαλυμμένος για μια 470. Eάν τώρα αισθάνεσαι ασφαλέστερος με μια 1060 αν μη τι άλλο απόφυγε την 3-άρα έκδοση. https://www.skroutz.gr/s/9460686/EVGA-GeForce-GTX1060-6GB-Gaming-06G-P4-6161.html

 

Ναι ξέρω είναι ακριβή, αλλά τα premium brands αυτό έχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεσα σε μια προταση καταλαβαμε ποιος ειναι ο μεσως αγοραστης καρτων Nvidia και τι πιστευουν...

Κι όμως πάντα ATI είχα. Αν αξίζει να πάρω RX 470 τότε θα τη προτιμήσω. Το θέμα είναι ότι θα χαλάσω μπόλικα χρήματα και θέλω πριν τα δώσω να κάνω τη καλύτερη επιλογή, είτε είναι AMD είτε NVIDIA. Πάντως ψήνομαι για AMD επειδή έχουν σχετικά φθηνές GPU με 8GB VRAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ.

Φίλος δίνει μια R9 290 σε λογική τιμή,συμφέρει να την αλλάξω εναντι της 760;

 

Στον αντίποδα,για το σύστημα της υπογραφής τι θα ηταν καλύτερο; RX480 η 1060 6gb;

πιστεύω λόγω amd cpu και επειδή οι amd drivers έχουν μεγαλύτερο Overhead ειναι λογικότερη μια αγορά σε nvidia(η οχι; ) είχα παλαιότερα amd κάρτα (7770) απο τότε δεν έχω ασχοληθεί να δω αν βελτιώθηκε η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως πάντα ATI είχα. Αν αξίζει να πάρω RX 470 τότε θα τη προτιμήσω. Το θέμα είναι ότι θα χαλάσω μπόλικα χρήματα και θέλω πριν τα δώσω να κάνω τη καλύτερη επιλογή, είτε είναι AMD είτε NVIDIA. Πάντως ψήνομαι για AMD επειδή έχουν σχετικά φθηνές GPU με 8GB VRAM

Με την saphire 480 4GB στα 219 ευρώ δεν έχει νόημα να μιλάμε για 470.

 

Το τροφοδοτικό σου όντας 550 watt, σου δίνει 50watt περιθώριο για να πας σε 480.

Χαιρετώ.

Φίλος δίνει μια R9 290 σε λογική τιμή,συμφέρει να την αλλάξω εναντι της 760;

 

Στον αντίποδα,για το σύστημα της υπογραφής τι θα ηταν καλύτερο; RX480 η 1060 6gb;

πιστεύω λόγω amd cpu και επειδή οι amd drivers έχουν μεγαλύτερο Overhead ειναι λογικότερη μια αγορά σε nvidia(η οχι; ) είχα παλαιότερα amd κάρτα (7770) απο τότε δεν έχω ασχοληθεί να δω αν βελτιώθηκε η κατάσταση.

Η 290 θα είναι αρκετά δυνατότερη. Αλλά με 219 ευρώ που έχει η νέα 480, η 290 πρέπει να σου βγει αρκετά φθηνότερα για να αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την saphire 480 4GB στα 219 ευρώ δεν έχει νόημα να μιλάμε για 470.

 

Το τροφοδοτικό σου όντας 550 watt, σου δίνει 50watt περιθώριο για να πας σε 480.

Η 290 θα είναι αρκετά δυνατότερη. Αλλά με 219 ευρώ που έχει η νέα 480, η 290 πρέπει να σου βγει αρκετά φθηνότερα για να αξίζει.

πάει στα 150€ και με εγγύηση κιολας απ όσο μου πε οποτε οχι δεν έχει νόημα.

με 220 η 480 φαντάζομαι για την 4 γιγα έτσι;

σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πάω για αναβάθμιση απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα ειναι οθονη+καρτα γραφικων η νεο σύστημα απο την αρχή.

 

το σκέφτομαι για amd λόγω "βαρύτερων" drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει στα 150€ και με εγγύηση κιολας απ όσο μου πε οποτε οχι δεν έχει νόημα.

με 220 η 480 φαντάζομαι για την 4 γιγα έτσι;

σε σύντομο χρονικό διάστημα θα πάω για αναβάθμιση απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα ειναι οθονη+καρτα γραφικων η νεο σύστημα απο την αρχή.

 

το σκέφτομαι για amd λόγω "βαρύτερων" drivers

Kαλά, για 150, αξίζει η 290 σίγουρα. Ναι για 4άρα λέω πάντα.

 

Το τροφοδοτικό σου υπόψειν, επισήμως δεν επαρκεί για την κάρτα, απαιτεί 650άρι.

 

Για εδώ έχουμε καμία ιδέα?

Λοιπόν, σε υπολογιστή με τροφοδοτικό 250άρι (fsp είναι, με δυνατή δωδεκάρα) και μέγιστο μέγεθος 8.5'' (21.5cm), τι μπορώ να βάλω?

Λογικά μεταχειρησμένη ή και καινούρια.

Τιμή κανα 60άρι πάνω-κάτω.

 

Παίζω μια φορά τον μήνα 1080p σε TV, Skyrim, Fallout4, κανα fps κτλ.

Υπόλοιπος υπολογιστής Core2Duo 3.2ghz, 4Gb ram.

 

Φυσικά το θέμα τροφοδοτικού είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη και οποιαδήποτε πρόταση μου γίνει δεν συνιστώ να την ακολουθήσει άλλος με παρόμοιο σύστημα.

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheo, σύμφωνα με τον οδηγό που έχεις παραθέσει αρκετές φορές, αναφέρει ότι η 290 χρειάζεται 650άρι τροφοδοτικό.

Έχεις δίκιο, μου διέφυγε.

 

Fixed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών. Το build μου:

CPU: i5 6500

RAM: 8gb ddr4 2133mhz

Mother: Asus H110M-K

PSU: Corsair 550W 80+

SSD Samsung Evo 850

GPU: Sapphire Radeon R7 250 1GB GDDR5

 

Μόνο την κάρτα γραφικών δεν έχω κάνει αναβάθμιση ακόμα και είμαι ανάμεσα σε 1050 Ti 4GB και 1060 3GB. Το παιχνίδι που με νοιάζει περισσότερο να παίζω σε ultra κοντά 60 fps, με ελάχιστες υποχωρήσεις σε γραφικά αν χρειαστεί, είναι το Witcher 3. Πιστεύω τα 4GB είναι must για very high ultra γραφικά γενικα, αλλά χρειάζομαι γνώμες. Δεν σκοπευω να δώσω παραπάνω χρήματα από ότι κάνει η 1060 3gb

Σε 1080p τοσο η 970 οσο και η r390x καθως και η r290 το σηκωνουν χωρις κανενα προβλημα με εναν i7 2600 και 8gb ram ddr3 1600mhz. Αρα και ο δικος σου υπολογιστης δεν νομιζω να αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Παντως στην παρουσα φαση δεν θα σου προτεινα καμια απο τις καρτες που θες να παρεις διοτι πιστευω η rx480 4gb ειναι οτι πιο vfm κυκλοφορει και θα σου κρατησει καμποσο καιρο. Γενικα η nvidia ειναι λιγο υπερτιμημενη και σε αυτη τη  κατηγορια δεν νομιζω οτι αξιζει. Αν θες σωνει και καλα να παρεις nvidia καλο ειναι να πας σε μια 1070 (πολυ πιο ακριβη φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...