Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 1070 το 4k gaming πιάνεται άνετα πάντως. Γενικά μην ακούτε και πολύ τα benchmarks που βγαίνουν στο net.

Και λογικά με 1060 ή 480 παίζεις μία χαρά σε 1440p

Όπου το μία χαρά έννοω ότι παίζεις πάνω από 45 fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν το έψαξα περισσότερο το θέμα και με τη βοήθεια σας θα προσπαθήσω να πάρω rx 480 8GB και καλύτερα MSI γιατί η Asus που λατρεύω ως μάρκα και εμπιστεύομαι απόλυτα πάει ακόμα πιο ακριβά, αλλιώς θα πάω αναγκαστικά σε gigabyte για πιο φθηνή. Σκέφτομαι 8gb 480 αντί για 4gb για να χρειαστώ να κάνω αναβάθμιση λόγω VRAM μετά από πολύ καιρό, ήδη τα 4gb σε πολλά παιχνίδια γεμίζουν από ότι βλέπω. Η RX 470 δεν λέει αφού κοστίζει όσο η 480 σχεδόν. Και η 1060 6gb στα παιχνίδια έχει σχεδόν τα ίδια fps με την 480, οπότε καλύτερα η περισσότερη VRAM. Την 1050 Ti αν την πάρω μόνο και μόνο για να έχω κάτι φθηνό με λιγότερο από 200 ευρώ και καλή απόδοση με μερικές υποχωρήσεις στα γραφικά αλλά πιστεύω καλύτερα μία καλή κάρτα γιατί θα το μετανιώσω μετά από λίγο καιρό. Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες και πολλές απαντήσεις σας, το εκτιμώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι την XFX? είναι καλύτερη απο την MSI και δεν είναι ακριβή.

Δεν γνωρίζω για XFX,ούτε κάποιος γνωστός μου είχε ποτέ αυτή τη μαρκα. Ξέρω ότι η MSI έχει καλή ποιότητα όπως και η Asus και ότι τα προϊόντα τους κατασκευάζονται σε καθαρά δικά τους εργοστάσια και όχι απλά σε άλλα βάζοντας απλά το λογότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω για XFX,ούτε κάποιος γνωστός μου είχε ποτέ αυτή τη μαρκα. Ξέρω ότι η MSI έχει καλή ποιότητα όπως και η Asus και ότι τα προϊόντα τους κατασκευάζονται σε καθαρά δικά τους εργοστάσια και όχι απλά σε άλλα βάζοντας απλά το λογότυπο.

Δεν βάζουν απλά λογότυπο, τις καλύτερες υλοποιήσεις κάνουν στις 480.

http://www.skroutz.gr/s/9582920/XFX-Radeon-RX480-8GB-GTR-True-OC-Triple-X-Edition-RX-480P8DFA6.html

 

Αν σε ενδιαφέρει, δες κανα review.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήστηκε ο περιττός καφενές, γιατί υπάρχει πάντα τρόπος οτιδήποτε φαίνεται με την πρώτη ματιά "προκλητικό" να αντιμετωπίζεται με κατανόηση και ευγένεια.

 

Αναπροσάρμοσα στην πρώτη συμμετοχή http://www.insomnia.gr/topic/606957-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/ τις προσωπικές μου προτάσεις αγοράς GPU για τον Φεβρουάριο και συνεχίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήστηκε ο περιττός καφενές, γιατί υπάρχει πάντα τρόπος οτιδήποτε φαίνεται με την πρώτη ματιά "προκλητικό" να αντιμετωπίζεται με κατανόηση και ευγένεια.

 

Αναπροσάρμοσα στην πρώτη συμμετοχή http://www.insomnia.gr/topic/606957-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/ τις προσωπικές μου προτάσεις αγοράς GPU για τον Φεβρουάριο και συνεχίζουμε.

Όταν οι 480 και 470 της Saphire έχουν την ίδια τιμή ~3 ευρώ διαφορά δηλαδή, γιατί την 470?

Λόγο τροφοδοτικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο, επειδή ένα παιδί μου είπε ότι μία 8αρα κάρτα με 256 memory bus δεν πρόκειται να μπορέσει να χρησιμοποιήσει παραπάνω από 4gb είναι αλήθεια; Γιατί τότε αλλάζουν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, βλακειες λεει, το memory bandwith σε νοιαζει. Απο μονο του το bus δεν σε ενδιαφερει.

Λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιησει παραπάνω VRAM αλλά μετά τα 4gb δεν θα είναι το ίδιο γρήγορη η καρτα, όσο περισσότερο γεμίσει μετά τα 4gb θα έχω λιγότερα fps. Πάνω που αποφάσισα πάλι μπερδεύτηκα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιησει παραπάνω VRAM αλλά μετά τα 4gb δεν θα είναι το ίδιο γρήγορη η καρτα, όσο περισσότερο γεμίσει μετά τα 4gb θα έχω λιγότερα fps. Πάνω που αποφάσισα πάλι μπερδεύτηκα χαχα

Αυτό και αν είναι παραπληροφόρηση. Αν είναι εδώ μέσα μέλος πες μας ποιος είναι να ξέρουμε να φυλαγόμαστε. :P

 

Όχι δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό και αν είναι παραπληροφόρηση. Αν είναι εδώ μέσα μέλος πες μας ποιος είναι να ξέρουμε να φυλαγόμαστε. :P

 

Όχι δεν ισχύει.

Άρα καλά κανω δηλαδή που σκέφτομαι να πάρω RX 480 8gb να την έχω και για πιο μελλοντικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν οι 480 και 470 της Saphire έχουν την ίδια τιμή ~3 ευρώ διαφορά δηλαδή, γιατί την 470?

Λόγο τροφοδοτικού?

 

Δεν συντρέχει λόγος να τις αποκλείσω τις 470, μεταξύ άλλων ναι και για το τροφοδοτικό.

Λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιησει παραπάνω VRAM αλλά μετά τα 4gb δεν θα είναι το ίδιο γρήγορη η καρτα, όσο περισσότερο γεμίσει μετά τα 4gb θα έχω λιγότερα fps. Πάνω που αποφάσισα πάλι μπερδεύτηκα χαχα

 

Προφανώς δεν ισχύει. Απλά αναρωτιέμαι αν αυτός που στο είπε έχει καμιά 970 :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θέλω κάποιες προτάσεις για κάρτα γραφικών. Σκέφτομαι να πάρω την 1060 6gb αντί της 480. Έχω ακούσει ότι η 480 θα έχει καλύτερες επιδώσεις από τη 1060 με το καινούριο directx, αλλά δεν παίζει να βγάλουν driver για να εκμεταλλεύεται εξίσου καλά το directx και η 1060; Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι καλύτερη επιλογή; Επίσης ποια υλοποίηση της 1060 να επιλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θέλω κάποιες προτάσεις για κάρτα γραφικών. Σκέφτομαι να πάρω την 1060 6gb αντί της 480. Έχω ακούσει ότι η 480 θα έχει καλύτερες επιδώσεις από τη 1060 με το καινούριο directx, αλλά δεν παίζει να βγάλουν driver για να εκμεταλλεύεται εξίσου καλά το directx και η 1060; Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι καλύτερη επιλογή; Επίσης ποια υλοποίηση της 1060 να επιλέξω;

Δεν είναι θέμα driver, αλλά αρχιτεκτονικής/hardware.

Οι κάρτες είναι εφάμιλλες. Κατά μέσο όρο η 1060 είναι 5% μπροστά. Σε μία πρόσφατη σύγκριση https://nl.hardware.info/reviews/7133/6/amd-rx-480-vs-nvidia-gtx-1060-dx11-en-dx12-vergeleken-benchmarks-full-hd-dx11 (μία σελίδα μετά έχει και για DX12 παιχνιδια) που είχα δει, η διαφορά των δύο δεν ήταν μεγάλες.

 

Φυσικά, η 480 έχει το πάνω χέρι σε DX12/Vulkan, αλλά και παλι στην πλειοψηφία των παιχνιδιών δεν είναι μεγάλη, σύμφωνα με το παραπάνω.

 

Γνώμη μου είναι, ότι μέχρι να αφομιωθεί πλήρως το DX12/Vulkan, και οι δύο κάρτες θα έχουν φάει τα ψωμιά τους.

 

Τώρα από υλοποιήσεις, για την 1060 την Gigabyte και για 480 την XFX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...