Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Επανέρχομαι τώρα που χω το μαρούλι.

Ανάμεσα σε  αυτές τις 3 ποια να επιλέξω? Δε βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά γι αυτό σε ρωτάω.

Τωρα που έχεις το μαρούλι χτύπα μια rx5700xt σαν τη Gigabyte gaming oc αν έχεις freesync monitor και όχι gsync. 

Μετά βρες να δώσεις cpu mobo και αναβάθμιση σε τελευταίας γενιάς είτε Intel είτε Amd. Ακόμη και ο 3600 θα είναι καλύτερος από ότι έχεις. 

Νομίζω καλύτερο αποτέλεσμα θα δεις έτσι. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω την gsync της υπογραφής μου, κρίμα δεν είναι να πάρω freesync και να χάσω κάτι για το οποίο πλήρωσα αρκετά παραπάνω χρήματα? :/

Δεν αξίζει να βρω έναν 7700 στα 150-170ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Έχω την gsync της υπογραφής μου, κρίμα δεν είναι να πάρω freesync και να χάσω κάτι για το οποίο πλήρωσα αρκετά παραπάνω χρήματα? 😕

Δεν αξίζει να βρω έναν 7700 στα 150-170ε?

Αν εχεις gsync μονόδρομος η nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Αν εχεις gsync μονόδρομος η nvidia. 

Ναι γι αυτό κοιτούσα την 2060super που μου πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω.

Συμφωνείς και συ με τη συγκεκριμένη επιλογή? Θα μπορούσα να κοιτάξω και σε κάτι φθηνότερο ώστε να γλυτώσω χρήματα, ν αποφύγω και το μπουκάλι και όταν με το καλό αλλάξω τελείως σύστημα να πάω σε κορυφαία κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ναι γι αυτό κοιτούσα την 2060super που μου πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω.

Συμφωνείς και συ με τη συγκεκριμένη επιλογή? Θα μπορούσα να κοιτάξω και σε κάτι φθηνότερο ώστε να γλυτώσω χρήματα, ν αποφύγω και το μπουκάλι και όταν με το καλό αλλάξω τελείως σύστημα να πάω σε κορυφαία κάρτα?

Σε αυτά τα χρήματα δε θα πήγαινα. Η βρες μια φθηνότερη 2060super η πήγαινε στην 2070 super μια και καλή.

Για cpu, όταν ο 2700 έχει 160 ευρώ δεν αξιζει να πας σε i7 7700. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να κοιτούσα κάρτα υποδεέστερη της 2060super. Ποια είναι δηλαδή η ακριβώς κατώτερη επιλογή που μπορώ να κάνω?

Ε για να πάω σε 2700 πρέπει ν αλλάξω όλο το σύστημα, ενώ αν δώσω τον 6600 ένα 70αρι η αγορά του 7700 θα μου βγει 100ε, κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vangelis2696 είπε

Γεια σας φίλοι.Επειδη ακόμα δεν μπορώ να κάνω μια πλήρη αναβάθμιση σε όλο το hardware, κοιτάω λίγο να ανέβω σε επίπεδο γραφικών και μάλιστα σε μεταχειρισμένα που βλέπω και σε πολύ καλές τιμές.Ποια θα ήταν η ποιο κατάλληλη κάρτα,χωρίς πολύ μεγάλο bottleneck,για το σύστημα της υπογραφής μου?R9 270x 'η R9 380?. Ευχαριστώ πολύ.Αν Παρ όλα αυτά σε λίγο καιρό κάνω αναβάθμιση σε Mb,Cpu,ram,ποια κάρτα θα ήταν η ποιο κατάλληλη για ένα νέο σύστημα και μάλιστα σε Ryzen που σκέφτομαι.Η χρήση για gaming,αλλά όχι πολύ βαρύ.Ευχαριστω.

Αν βρεις καμιά πολύ φθηνή 580/8GB τώρα που τις πουλάνε ή καμιά μεγάλη προσφορά σε 580/4GB  είναι καλή ιδέα.

Γενικά μην ρίξεις λεφτά στο μηχάνημα σου "πονάει" παντού. Μια λύση είναι να πάρεις μια σύγχρονη καλή κάρτα γραφικών , να έχεις μπουκάλι μεγάλο και κάποια στιγμή να πουλήσεις το παλιο μηχάνημα  και να κρατήσεις μόνο την κάρτα για το καινούριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είχα αποσυρθεί λίγο από το άθλημα και έχω χάσει αρκετά επεισόδια. 

Το pc μου είναι με μια

mobo :Asus z97 maximus 7 ranger

Ram: 16gb

CPU: 4790k

Και έχω και μια Asus 960 2gb. 

Όπως καταλαβαίνετε η καρτούλα πια δεν τραβάει. Δεν είμαι κάνεις απαιτητικός gamer κανένα ποδοσφαιρακι κανένα wulferstein που και που. Απλά πλέον το pc είναι συνδεμένο και σε μια 4k tv του σαλονιού.

Σκέφτομαι αυτή Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8GB Gaming OC. Η οποία έχει οκ νούμερα σε 4k παίζει δηλαδή 60fps και μετά αν ρίξω την ποιότητα σε 1080 δείχνει τα δόντια της. Τι λέτε ? Έχω διαβάσει πως έχουν  θέματα με τους drivers οπότε κάνουμε σπάνια updates σωστά ? Αλλά διαβάζω ότι ανεβάζουν και θερμοκρασίες. 

Τι λέτε ? Υπάρχει και κάποια παρόμοια καλύτερη επιλογή σε αυτό το  εύρος τιμής κοντά στα 400?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρουμε εάν αυτό το τροφοδοτικό μπορεί υποστηρίξει μια rx 580-590;

 https://www.e-shop.gr/psu-innovator-in07xd-650w-bulk-p-PER.644385

Το φοράει ήδη φίλος στο PC του και πάει για αναβάθμιση σε επίπεδα rx 580 590..

Θα ήταν ποιο ασφαλής η  επιλογή μιας gtx 1660;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν βρεις καμιά πολύ φθηνή 580/8GB τώρα που τις πουλάνε ή καμιά μεγάλη προσφορά σε 580/4GB  είναι καλή ιδέα.

Γενικά μην ρίξεις λεφτά στο μηχάνημα σου "πονάει" παντού. Μια λύση είναι να πάρεις μια σύγχρονη καλή κάρτα γραφικών , να έχεις μπουκάλι μεγάλο και κάποια στιγμή να πουλήσεις το παλιο μηχάνημα  και να κρατήσεις μόνο την κάρτα για το καινούριο.

Ευχαριστώ πολύ.Σωστη κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, G-pal είπε

Καλησπέρα παιδιά, είχα αποσυρθεί λίγο από το άθλημα και έχω χάσει αρκετά επεισόδια. 

Το pc μου είναι με μια

mobo :Asus z97 maximus 7 ranger

Ram: 16gb

CPU: 4790k

Και έχω και μια Asus 960 2gb. 

Όπως καταλαβαίνετε η καρτούλα πια δεν τραβάει. Δεν είμαι κάνεις απαιτητικός gamer κανένα ποδοσφαιρακι κανένα wulferstein που και που. Απλά πλέον το pc είναι συνδεμένο και σε μια 4k tv του σαλονιού.

Σκέφτομαι αυτή Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8GB Gaming OC. Η οποία έχει οκ νούμερα σε 4k παίζει δηλαδή 60fps και μετά αν ρίξω την ποιότητα σε 1080 δείχνει τα δόντια της. Τι λέτε ? Έχω διαβάσει πως έχουν  θέματα με τους drivers οπότε κάνουμε σπάνια updates σωστά ? Αλλά διαβάζω ότι ανεβάζουν και θερμοκρασίες. 

Τι λέτε ? Υπάρχει και κάποια παρόμοια καλύτερη επιλογή σε αυτό το  εύρος τιμής κοντά στα 400?

Ευχαριστώ πολύ 

Αν δεν θες να ψάχνεσαι για drivers/undervolt & θόρυβο δώσε 20-30ευρώ λιγότερο και πάρε μια 2060super ή αλλιώς πήγαινε σε 2070super που παίζει άνετε 4Κ τα esports

23 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Παιδιά ξέρουμε εάν αυτό το τροφοδοτικό μπορεί υποστηρίξει μια rx 580-590;

 https://www.e-shop.gr/psu-innovator-in07xd-650w-bulk-p-PER.644385

Το φοράει ήδη φίλος στο PC του και πάει για αναβάθμιση σε επίπεδα rx 580 590..

Θα ήταν ποιο ασφαλής η  επιλογή μιας gtx 1660;

1) ναι η 1660 καίει λιγότερο και έχει μικρότερες απαιτήσεις από τροφοδοτικό

2) Το τροφοδοτικό είναι της πλάκας αλλά κατα 99,9% θα σε καλύψει χωρίς πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

2) Το τροφοδοτικό είναι της πλάκας αλλά κατα 99,9% θα σε καλύψει χωρίς πρόβλημα

Επιβεβαίωση. Άρα Μπορει να καλύψει 590 το συγκεκριμένο psu ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Επιβεβαίωση. Άρα Μπορει να καλύψει 590 το συγκεκριμένο psu ;

πιέζεις την τύχη σου όσο ανεβαίνεις και πέφτουν οι πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Επιβεβαίωση. Άρα Μπορει να καλύψει 590 το συγκεκριμένο psu ;

Δειτε ποσα 6πινα/8πινα βγαζει και αν βγαζει ,εγω δεν θα το εβαζα... καλυτερα να παρει ενα μεταχειρισμενο απο αγγελια την προκοπης

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

πιέζεις την τύχη σου όσο ανεβαίνεις και πέφτουν οι πιθανότητες.

Και εγώ αυτό προσπαθώ.. Να αποφύγω το ρίσκο.. Για αυτό σκέφτομαι να του προτείνω μια 1660 αλλά πέφτουμε στα 6gb vram ..  Και είναι γνωστό ότι πλέον είναι λίγα 

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δειτε ποσα 6πινα/8πινα βγαζει και αν βγαζει ,εγω δεν θα το εβαζα... καλυτερα να παρει ενα μεταχειρισμενο απο αγγελια την προκοπης

Ξέρεις τι ρε συ, σκέφτηκα να του πω να πάρει ένα οk psu του 50ρικου μαζί με μια rx 590 αλλά πάμε στα 250 όπου μετά μπαίνει σε 1660 ti territory. 

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...