Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-After-Effects-CC-144/Hardware-Recommendations

είναι NVIDIA-friendly

Πράγματι σου βγαίνει μεγάλη η διαφορά , ψάξε για 580/8Gb που να έχει προσφορά σε Θεσσαλονίκη. Εσύ έχεις τα λεφτά εσύ αποφασίζεις.

Αυτό το διάβασα αλλά στο συγκεκριμένο review έχει και amd. Οι Nvidia που προτείνει ξεφεύγουν σε τιμή για αυτό και ρώτησα αν το δουλεύει κανείς να μας πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, vairass είπε

Palit GeForce GTX 1060 3GB StormX (Κωδικός: NE51060015F9-1061F)

Παιδιά αξίζει στα 100 ευρώ;

έχω i5 2500k

Όχι δεν αξίζει, είναι χειρότερη από την 570 4gb, οι αγγελίες έχουν άθλιες τιμές, αν είναι δώσεις 100€ και να "γλιτώσεις" 20€ δεν αξίζει για κάτι που το έχει χρησιμοποίηση άλλος και έχει μειωμένη εγγύηση.... καλύτερα 580 4gb 136€ 2 σκαλιά καλύτερη ή κάποια μεταχειρισμένη με 8gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Havik είπε

Όχι δεν αξίζει, είναι χειρότερη από την 570 4gb, οι αγγελίες έχουν άθλιες τιμές, αν είναι δώσεις 100€ και να "γλιτώσεις" 20€ δεν αξίζει για κάτι που το έχει χρησιμοποίηση άλλος και έχει μειωμένη εγγύηση.... καλύτερα 580 4gb 136€ 2 σκαλιά καλύτερη ή κάποια μεταχειρισμένη με 8gb.

136; ρε φίλε Θεσσαλονίκη είμαι 150 θα βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Αφού έχει αποφασίσει να πάρεις το μεταχειρισμένο, γιατί τους ρωτάς και τους ξαναρωτάς?

Είσαι καλά; αποφάσισα;  ρώτησα δεν αποφάσισα.

μάλλον θα πάρω μια μικρή μεχρι το BF και βλέπουμε

Επεξ/σία από vairass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vairass είπε

136; ρε φίλε Θεσσαλονίκη είμαι 150 θα βγει

out of space είσαι, δεν ξέρω τι μεταφορικά έχει εκεί :P

Έιτε περίμενε άλλη αγγελία είτε περίμενε black friday...

Για μένα 100€ μεταχειρισμένη 1060 3gb δεν αξίζει με τίποτα, στα 75€ ίσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Havik είπε

out of space είσαι, δεν ξέρω τι μεταφορικά έχει εκεί :P

Έιτε περίμενε άλλη αγγελία είτε περίμενε black friday...

Για μένα 100€ μεταχειρισμένη 1060 3gb δεν αξίζει με τίποτα, στα 75€ ίσως.

Θα περιμένω μαύρη Παρασκευή ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Ακριβώς έτσι το σκέφτομαι, όχι σε 1 βέβαια, σε 2-3 χρόνια να πάω για ολική αναβάθμιση.

Και θέλω και ν αποφύγω και το bottleneck, απλά να πάρω κάτι πολύ καλό για 24/1080, αλλά μέχρι εκεί.

1660 λες λοιπόν απλή κιόλας, ούτε καν Τi?

Τσιμπα τη Τι.

Παντως δες μη βρεις και τιποτα μεταχειρα στα κυβικα της μπας και γλιτωσεις τιποτα.Πχ καμια 1070/1070Τι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Τσιμπα τη Τι.

Παντως δες μη βρεις και τιποτα μεταχειρα στα κυβικα της μπας και γλιτωσεις τιποτα.Πχ καμια 1070/1070Τι.

Δε θέλω να λιώσω στο bottleneck. Δε θα τρώω τρελό μπουκάλι με 7700 και 1070?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SakafliaC είπε

Δε θέλω να λιώσω στο bottleneck. Δε θα τρώω τρελό μπουκάλι με 7700 και 1070?

Μπα,ειχα και 1070 και σπανια την εκοβε το cpu.

Και ο 7700 ειναι αρκετα αξιομαχος.

Αλλα κατ εμε αν ειναι να παρεις 7700 θα σου λεγα δωσε μητρικη και τον 6600 και παρε μια Β450 και εναν 3600.Παιζει να σου βγει και λιγοτερα λεφτα και θα εισαι πολυ ανετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Μπα,ειχα και 1070 και σπανια την εκοβε το cpu.

Και ο 7700 ειναι αρκετα αξιομαχος.

Αλλα κατ εμε αν ειναι να παρεις 7700 θα σου λεγα δωσε μητρικη και τον 6600 και παρε μια Β450 και εναν 3600.Παιζει να σου βγει και λιγοτερα λεφτα και θα εισαι πολυ ανετος.

Αν πάρει μόνο VGA , του προτείναμε ήδη.

Αναβάθμιση cpu δεν αξίζει , καλύτερα το πουλάει τώρα που πιάνει τιμή και πάει σε καινούριο από λευκή κόλα χαρτί. Δεν είναι μόνο η μητρική , έχει και αργές μνήμες που δεν πρέπει να μπουν σε καινούριο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν πάρει μόνο VGA , του προτείναμε ήδη.

Αναβάθμιση cpu δεν αξίζει , καλύτερα το πουλάει τώρα που πιάνει τιμή και πάει σε καινούριο από λευκή κόλα χαρτί. Δεν είναι μόνο η μητρική , έχει και αργές μνήμες που δεν πρέπει να μπουν σε καινούριο μηχάνημα.

Αυτο λεω και εγω.Η αφηνει τον 6600 η παει σε αλλο combo.Να δωσει κανα 150-200αρι για 7700 μεταχειρα δεν αξιζει για κανενα λογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμαζόμουν να γράψω ότι αν μπω στο τρυπάκι ν αλλάξω μητρική μετά θα θέλω και μια λίγο καλύτερη, θα θέλω και 3700 αντί για 3600, θα θέλω και πιο γρήγορες μνήμες και πάει λέγοντας. Ξέρετε πώς είναι αυτά 😛

Οπότε θα πάω σ έναν μεταχειρισμένο 7700 που θα μου βγει ένα 100αρικο γιατί θα πουλήσω τον 6600 και μια 1660Ti. Απλά δε θέλω καθόλου bottleneck ούτε να δώσω χρήματα για κάτι πάνω από 24/1080p/144hz, γι αυτό λέω να πάω για 1660Τi και όχι κάτι παραπάνω.

Συμφωνείτε?

@Dantε100ε μου βγαίνει ο 7700, πολλά είναι ρε συ για αναβάθμιση που θα με κρατήσει άνετα 2 χρόνια?

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ετοιμαζόμουν να γράψω ότι αν μπω στο τρυπάκι ν αλλάξω μητρική μετά θα θέλω και μια λίγο καλύτερη, θα θέλω και 3700 αντί για 3600, θα θέλω και πιο γρήγορες μνήμες και πάει λέγοντας. Ξέρετε πώς είναι αυτά 😛

Οπότε θα πάω σ έναν μεταχειρισμένο 7700 που θα μου βγει ένα 100αρικο γιατί θα πουλήσω τον 6600 και μια 1660Ti. Απλά δε θέλω καθόλου bottleneck ούτε να δώσω χρήματα για κάτι πάνω από 24/1080p/144hz, γι αυτό λέω να πάω για 1660Τi και όχι κάτι παραπάνω.

Συμφωνείτε?

@Dantε100ε μου βγαίνει ο 7700, πολλά είναι ρε συ για αναβάθμιση που θα με κρατήσει άνετα 2 χρόνια?

Απλα αν δωσεις μητρικη +6600 με ενα 150αρι θα πας σε Β450+3600.

Δηλαδη το βλεπω no brainer προσωπικα.

Και ασε που θα σου λυσει και τα χερια μετα.Γιατι δε θα χρειαστεις ολικη αναβαθμιση,αλλα κοτσαρεις εναν Ζεν 3 σε μια 3ετια και σε καλυπτει για αλλα ποσα χρονια.

Σε βαθος χρονου δηλαδη θα γλιτωσεις πολλα χρηματα.

Προφανως και με τον 7700 θα εισαι μια χαρα απλα προτεινω λυσεις που θα αξιζουν το 100% απο οτι θα δωσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ετοιμαζόμουν να γράψω ότι αν μπω στο τρυπάκι ν αλλάξω μητρική μετά θα θέλω και μια λίγο καλύτερη, θα θέλω και 3700 αντί για 3600, θα θέλω και πιο γρήγορες μνήμες και πάει λέγοντας. Ξέρετε πώς είναι αυτά 😛

Οπότε θα πάω σ έναν μεταχειρισμένο 7700 που θα μου βγει ένα 100αρικο γιατί θα πουλήσω τον 6600 και μια 1660Ti. Απλά δε θέλω καθόλου bottleneck ούτε να δώσω χρήματα για κάτι πάνω από 24/1080p/144hz, γι αυτό λέω να πάω για 1660Τi και όχι κάτι παραπάνω.

Συμφωνείτε?

@Dantε100ε μου βγαίνει ο 7700, πολλά είναι ρε συ για αναβάθμιση που θα με κρατήσει άνετα 2 χρόνια?

Αν βρεις μέχρι 100ευρώ και την "σκαπουλάρεις" μια διετία καλά είναι , αλλά οι Ι7 7700 κρατάνε τιμή και δεν θα βρεις. Ξέρεις πόσοι είναι στην κατάσταση σου ψάχνουν δυνατό-φθηνό 7ης γενιάς cpu? Αν βγάλεις αγγελία τέτοια ότι πουλάς θα σου στείλουν 20-30 μνμ και θα σε πρήζουν στα παζάρια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...