Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, johnmayson είπε

Νvidia θα βαλω λογω codec αλλα γιατι λετε οχι rtx 3050;;Υπαρχει περιπτωση να βγει rtx 4050?

Δεν κάνει για gaming είναι σκουπίδι. Bg3 σε high δεν παίζεις. Αν δεν είχες θέμα με amd θα σου έλεγα 6600, από nvidia κοιτάς σε 3060 minimum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες σε high το παιζει το παιχνιδι στις μετρησεις στο techpowerup σε ultra high εχει 58fps αρα σε high που θελω εγω παιζει μια χαρα.

Ναι όντως το bg3 είναι ελαφρύ παιχνίδι, το μπέρδεψα με άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, johnmayson είπε

Ωραια εχοντας τον ι3 10100 και βαζοντας την 3050 θα χανω ενα 10% της δυναμη της ( επειδη θα ειναι συνδεδεμενη pci ex 3.0 και οχι 4 που θελει) δε εχει νοημα να περιμενω μειωση τιμης για rtx 4060 σωστα;; Διοτι στη 4060 θα χανω 18% λογω express 3.0 Την αποψη σας πανω σ αυτο.ευχαριστω.4050 λογικα δε θα κυκλοφορησει ;;

δεν χάνεις 18% , χάνεις 5..10% ανάλογα με το παιχνίδι σε όλες τις κάρτες χ8

αν σε προβληματίζει πάρε την φθηνότερη RTX3060 που έχει χ16 lanes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα μια xfx 5700χτ από ένα κατάστημα και λέει είναι refurbished στα 130 ευρώ με 6 μήνες εγγύηση αξίζει λέτε να συνδυαστεί με με έναν ρυζεν 3600 τι λέτε να κάνω μια προσπάθεια μήπως υπάρχει ακόμη?ανάλυση οθόνης 1080p προς το παρόν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vasillis17 είπε

Παιδιά είδα μια xfx 5700χτ από ένα κατάστημα και λέει είναι refurbished στα 130 ευρώ με 6 μήνες εγγύηση αξίζει λέτε να συνδυαστεί με με έναν ρυζεν 3600 τι λέτε να κάνω μια προσπάθεια μήπως υπάρχει ακόμη?ανάλυση οθόνης 1080p προς το παρόν .

γενικά σαν κάρτα είναι μέτρια ακόμη και για 1080p gaming , τώρα αν το ταβάνι σου είναι 130ευρώ αγόρασε την αλλά να ξέρεις ότι ΔΕΝ είναι "ευκαιρία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τη πληροφόρηση δεν το γνώριζα θα περιμένω αν βρεθεί κάτι άλλο αλλιώς καμία καινούργια να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2023 στις 10:40 ΠΜ, johnmayson είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες σε high το παιζει το παιχνιδι στις μετρησεις στο techpowerup σε ultra high εχει 58fps αρα σε high που θελω εγω παιζει μια χαρα.

Δεν αξιζει να βαλεις 3050 οταν η 3060 12gb και η 4060 εχει 40€ διαφορα.
Σε επιδοσεις ειναι σχεδον διπλασια FPS.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Έστησαν ένα καινούριο υπολογιστή με I5 13400, 32 Gb ram ddr4, και για κάρτα γραφικών κράτησα την παλιά μου MSI 2060 Rtx Gaming Z 6Gb vram. Τώρα ψάχνω για καινούρια κάρτα γραφικών. Ποια θα ταίριαζε καλύτερα στο σύστημα μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, aplos73 είπε

Καλημέρα και από εμένα. Έστησαν ένα καινούριο υπολογιστή με I5 13400, 32 Gb ram ddr4, και για κάρτα γραφικών κράτησα την παλιά μου MSI 2060 Rtx Gaming Z 6Gb vram. Τώρα ψάχνω για καινούρια κάρτα γραφικών. Ποια θα ταίριαζε καλύτερα στο σύστημα μου; 

monitor specs? τι παιχνίδια θα παίζεις?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η καρτα ειναι express 4 και θα συνδεθει σε express 3 θα χανω σε αποδοση.Οσο αφορα τη τιμη η 3050 255ευρια και η 4060 369 ευρια αρα δε ειναι μικρη η διαφορα τιμης.Η 3060 εχει μεγαλυτερη καταναλωση δε τη κοιταω.Στη ουσια θελω μια καρτα για ενα παιχνιδι μονο το bg3 το οποιο δε νομιζω οτι αξιζει να αλλαξω καρτα.Δ εχει νοημα να δαπανησω 369 για 4060 και θα χανω και μεγαλυτερο ποσοστο σε αποδοση για ενα παιχνιδι.Δ εχω αποφασισει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη. Αχ. Πονεμένη ιστορία. Για την ώρα χρησιμοποιώ ένα monitor / tv 1080p 60 Hz. Από παιχνίδια κάνα call of duty, forza 5 assassin's creed. Τέτοια πράγματα. Τώρα παίζω με την 2060 rtx . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, aplos73 είπε

Οθόνη. Αχ. Πονεμένη ιστορία. Για την ώρα χρησιμοποιώ ένα monitor / tv 1080p 60 Hz. Από παιχνίδια κάνα call of duty, forza 5 assassin's creed. Τέτοια πράγματα. Τώρα παίζω με την 2060 rtx . 

1080/60ΗΖ δεν σε καλύπτει η 2060?

θα αλλάξεις οθόνη τους επόμενους μήνες? Αν ναι τι σκέφτεσαι να πάρεις?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...