Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να αναβαθμισω τη καρτα γραγικων μου. Εχω το παρακάτω συστημα.

i5 10600k cpu 4.1(12cpu)

Gigabyte B460M mobo

16 GB ram 

GTX1060 gpu

Τη καρτα γραφικων την εχω χρονια και παιζει μια χαρα απλα νομιζω πως εχει ερθει η ωρα της καθως οταν προσπαθω να παιξω σε 1440 αρχιζει και ζοριζει.

Θελω λοιπον να αναβαθμισω τη καρτα σε κατι που να με κρατησει για τα επομενα 5-6 χρονια. Να μπορω να τρεχω games σε 1440 και να δω επιτελους και απο κοντα αυτο το περιβοητο ray traycing. Να προσθεσω πως δεν με ενφιαφερει τα frames να ειναι 60 plus, με νοιαζει να μπορω να απολαμβανω χωρις να κολλαει το συμπαν.

Αναφορικα με το budget  θεωρω φουσκομενες τις τιμες αλλα οκ αυτες ειναι. 

Απο reviews σχεδον ολοι λενε μακρια απο 4060 ti, αλλοι λενε μακρια απο 4070. Επισης ακουγεται οτι οσοι εχουν intel  να μην παρουν Amd gpu. 

Κυριολεκτικα εχω μπλεξει να μπουτια μου. Και επεσα και πανω και σε αυτη τη καρτα Inno 3D GeForce RTX 3080 10GB GDDR6X ICHILL X4 LHR Κάρτα Γραφικώντι λεει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, TitanX είπε

Θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να αναβαθμισω τη καρτα γραγικων μου. Εχω το παρακάτω συστημα.

i5 10600k cpu 4.1(12cpu)

Gigabyte B460M mobo

16 GB ram 

GTX1060 gpu

Τη καρτα γραφικων την εχω χρονια και παιζει μια χαρα απλα νομιζω πως εχει ερθει η ωρα της καθως οταν προσπαθω να παιξω σε 1440 αρχιζει και ζοριζει.

Θελω λοιπον να αναβαθμισω τη καρτα σε κατι που να με κρατησει για τα επομενα 5-6 χρονια. Να μπορω να τρεχω games σε 1440 και να δω επιτελους και απο κοντα αυτο το περιβοητο ray traycing. Να προσθεσω πως δεν με ενφιαφερει τα frames να ειναι 60 plus, με νοιαζει να μπορω να απολαμβανω χωρις να κολλαει το συμπαν.

Αναφορικα με το budget  θεωρω φουσκομενες τις τιμες αλλα οκ αυτες ειναι. 

Απο reviews σχεδον ολοι λενε μακρια απο 4060 ti, αλλοι λενε μακρια απο 4070. Επισης ακουγεται οτι οσοι εχουν intel  να μην παρουν Amd gpu. 

Κυριολεκτικα εχω μπλεξει να μπουτια μου. Και επεσα και πανω και σε αυτη τη καρτα Inno 3D GeForce RTX 3080 10GB GDDR6X ICHILL X4 LHR Κάρτα Γραφικώντι λεει? 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν απόλυτα καλές προτάσεις και από τις 2 εταιρίες εκτός άμα ανέβεις σε πολύ υψηλά επίπεδα χρηματικά (4080,4090). Γενικά η nvidia έχει καλύτερες επιδόσεις σε ray tracing και καλύτερο upscaling  (dlss2)  (μαζί με κάποια άλλα features όπως dldsr, καλύτερο power efficiency, κτλ.) αλλά η ποσότητα vram που δίνει είναι οριακή για τα σημερινά δεδομένα (12gb για 1440p). Από την άλλη η amd προσφέρει περισσότερη vram, καλύτερο raster performance  άλλα εχει χειρότερες επιδόσεις σε ray tracing (συζητήσιμο, σε παιχνίδια που υλοποιούν βαριά rt effects είναι αρκετά πίσω ενώ σε πιο ελαφριές υλοποιήσεις είναι πιο μικρές οι διαφορές) και ο upscaler της (fsr) είναι υποδιέστερος. Αναλόγως σε τί θες να δώσεις περισσότερο βάση (για έως ~800€ budget) κοιτάς σε nvidia (4070,4070ti) ή σε amd 6800xt, 7800xt (αναμένεται να κυκλοφορήσει σε μερικές μέρες αλλά μάλλον θα χρειαστούν μερικές βδομάδες για να σταθεροποιηθεί η τιμή της σε λογικά επίπεδα) ή 7900xt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TitanX είπε

Θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να αναβαθμισω τη καρτα γραγικων μου. Εχω το παρακάτω συστημα.

i5 10600k cpu 4.1(12cpu)

Gigabyte B460M mobo

16 GB ram 

GTX1060 gpu

Τη καρτα γραφικων την εχω χρονια και παιζει μια χαρα απλα νομιζω πως εχει ερθει η ωρα της καθως οταν προσπαθω να παιξω σε 1440 αρχιζει και ζοριζει.

Θελω λοιπον να αναβαθμισω τη καρτα σε κατι που να με κρατησει για τα επομενα 5-6 χρονια. Να μπορω να τρεχω games σε 1440 και να δω επιτελους και απο κοντα αυτο το περιβοητο ray traycing. Να προσθεσω πως δεν με ενφιαφερει τα frames να ειναι 60 plus, με νοιαζει να μπορω να απολαμβανω χωρις να κολλαει το συμπαν.

Αναφορικα με το budget  θεωρω φουσκομενες τις τιμες αλλα οκ αυτες ειναι. 

Απο reviews σχεδον ολοι λενε μακρια απο 4060 ti, αλλοι λενε μακρια απο 4070. Επισης ακουγεται οτι οσοι εχουν intel  να μην παρουν Amd gpu. 

Κυριολεκτικα εχω μπλεξει να μπουτια μου. Και επεσα και πανω και σε αυτη τη καρτα Inno 3D GeForce RTX 3080 10GB GDDR6X ICHILL X4 LHR Κάρτα Γραφικώντι λεει? 

εγώ σστην θέση σου θα αγόραζα τημ φθηνότερρη RTX4070

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5-6 χρόνια να κρατήσει δύσκολο και αφού θες να την κρατήσεις τόσο δεν θα έπαιρνα κάρτα με λιγότερο από 16GB VRAM, οπότε κοίτα κάμια 6800/7800XT. Με το FSR 3 θα μπορείς να τρέξεις μια χαρά ray-tracing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TitanX είπε

Θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να αναβαθμισω τη καρτα γραγικων μου. Εχω το παρακάτω συστημα.

i5 10600k cpu 4.1(12cpu)

Gigabyte B460M mobo

16 GB ram 

GTX1060 gpu

Τη καρτα γραφικων την εχω χρονια και παιζει μια χαρα απλα νομιζω πως εχει ερθει η ωρα της καθως οταν προσπαθω να παιξω σε 1440 αρχιζει και ζοριζει.

Θελω λοιπον να αναβαθμισω τη καρτα σε κατι που να με κρατησει για τα επομενα 5-6 χρονια. Να μπορω να τρεχω games σε 1440 και να δω επιτελους και απο κοντα αυτο το περιβοητο ray traycing. Να προσθεσω πως δεν με ενφιαφερει τα frames να ειναι 60 plus, με νοιαζει να μπορω να απολαμβανω χωρις να κολλαει το συμπαν.

Αναφορικα με το budget  θεωρω φουσκομενες τις τιμες αλλα οκ αυτες ειναι. 

Απο reviews σχεδον ολοι λενε μακρια απο 4060 ti, αλλοι λενε μακρια απο 4070. Επισης ακουγεται οτι οσοι εχουν intel  να μην παρουν Amd gpu. 

Κυριολεκτικα εχω μπλεξει να μπουτια μου. Και επεσα και πανω και σε αυτη τη καρτα Inno 3D GeForce RTX 3080 10GB GDDR6X ICHILL X4 LHR Κάρτα Γραφικώντι λεει? 

Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 3080 (εκτός και αν πας για μτχ)
Ό,τι και να πάρεις από τελευταία γενιά θα σου φανεί φοβερό σε σχέση μ'αυτό που έχεις τώρα.

Αν δεν θες να ξοδευτείς πολύ παίρνεις μία 4060, μετά άλλες επιλογές είναι η 4070 και τέλος η 7900 XT.

Αν θες να σου κρατήσει πολύ εννοείται πως δεν κοιτάς σε 4060 αλλά θα βάλεις το χέρι στην τσέπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όσους προτείνετε Nvidia, επιτέλους θα βγει και το fsr 3 να γελάσει το χειλάκι και αυτών που πήραν 3xxx series που η "εταιριάρα" φροντίσε να τους ξενερώσει σε μια γενιά με το frame generation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, thecoolstefanos είπε

Πάντως για όσους προτείνετε Nvidia, επιτέλους θα βγει και το fsr 3 να γελάσει το χειλάκι και αυτών που πήραν 3xxx series που η "εταιριάρα" φροντίσε να τους ξενερώσει σε μια γενιά με το frame generation.

Στα χαρτιά όπως τα λες εϊναι, το θέμα είναι ότι οι περισσότερες 3χχχ έχουν ήδη οριακή vram  για τα καινούρια παιχνίδια και το frame gen ζητάει παραπάνω άρα πολύ πιθανό να χρειαστεί να ρίξεις ακόμα περισσότερο τα textures/settings για να μπορείς να το ενεργοποιήσεις. Για όσους δεν τους νοιάζει αυτό, ναι, είναι μια καλή κίνηση, μένει να δούμε πως θα κινείτε όμως και από άποψη latency και boost στα fps.

Επεξ/σία από sjtak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει υπομονή λίγο για να δούμε το FSR3 από κοντά. Το Digital Foundry παρόλο που είπε ότι γενικά είναι καλό από θέμα εικόνας, υπάρχουν υποψίες ότι δεν λειτουργεί το vrr μαζί με το FSR3. Ελπίζω να μην ισχύει αυτό γιατί πραγματικά θα είναι καταστροφή.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στήνει φίλος pc με 7600Χ, με υπόλοιπο διαθέσιμο budget 650 ευρώ ποια είναι η σοφότερη επιλογή κάρτας αυτή τη στιγμή? Μια 6800ΧΤ και ρέστα,  μια 4060 Τi 16GB και ρέστα, ή μία 4070?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Argonaute είπε

4070

https://www.skroutz.gr/s/41644586/Gigabyte-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-Windforce-OC-Karta-Grafikon-GV-N4070WF3OC-12GD.html

από AMD friendly site

https://www.techspot.com/review/2663-nvidia-geforce-rtx-4070/

"The GeForce RTX 4070 is good for 126 fps in our 13 game average at 1440p, which is the same result we received from the Radeon 6800 XT."

Για να μην αναφέρω ότι έχει ΠΟΛΛΑ features που δεν έχει η παρωχημένη πλέον 6800ΧΤ που δεν ξέρουμε αν θα υποστηρίζει τo μελλοντικo frame generator της AMD η οποία ήδη δήλωσε ότι δεν μπορεί να καταφέρει το αποδοτικό hardware encoding/decoding που λειτουργεί μόνο σε  RDNA3. Επίσης καίει διπλάσιο ρεύμα. Για εμένα η παλιά σειρά RX6XXX έπρεπε να είχε 25-30% χαμηλότερη τιμή με τόσα ελαττώματα. Οσον αφορά την 4060TI/16GB έχει υπερβολικά αδύναμο gpu για την τιμή της και την υπερβάλουσα RAM. (στην RTX4060TI ιδανικά θα ταίριαζε 10-12GB RAM , παραπάνω δεν έχει νόημα)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Argonaute είπε

Επειδή στήνει φίλος pc με 7600Χ, με υπόλοιπο διαθέσιμο budget 650 ευρώ ποια είναι η σοφότερη επιλογή κάρτας αυτή τη στιγμή? Μια 6800ΧΤ και ρέστα,  μια 4060 Τi 16GB και ρέστα, ή μία 4070?

Ας περιμένει μια βδομάδα να δει και τιμή/απόδοση της 7800ΧΤ αν αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση στην καρτα μου (1060 6GB). Υπολογιζω κανα 300αρι και να παρω τα 100 πισω πουλωντας την 1060.

Η χρηση θα ειναι αυστηρα για gaming*** σε 1080p (απο 60 ως 144hz), η cpu μου ειναι η 9700Κ και το τροφοδοτικο μου Corsair 550VS.

Θα παω δεδομενα σε nvidia.

Η obvious λυση φαινεται να ειναι η 3060. Βλεπω ομως αντικρουομενες αποψεις, αλλοι τη λενε μετρια, αλλοι λενε οτι δεν ειναι gaming centered αλλα ΑΙ centered. 

Ειναι τελικα καλη αυτη η αγορα σημερα στα ~300 ευρω?
Υπαρχει κατι που να αξιζει πραγματικα να δωσω 100 ευρω παραπανω να παω στα 400? Χωρις ομως να χρειαστει να πληρωσω και για τροφοδοτικο...

***Starfield, Cyberpunk κλπ.

Επεξ/σία από GIOVINCO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GIOVINCO είπε

Καλησπερα. Σκεφτομαι να κανω μια αναβαθμιση στην καρτα μου (1060 6GB). Υπολογιζω κανα 300αρι και να παρω τα 100 πισω πουλωντας την 1060.

Η χρηση θα ειναι αυστηρα για gaming*** σε 1080p (απο 60 ως 144hz), η cpu μου ειναι η 9700Κ και το τροφοδοτικο μου Corsair 550VS.

Θα παω δεδομενα σε nvidia.

Η obvious λυση φαινεται να ειναι η 3060. Βλεπω ομως αντικρουομενες αποψεις, αλλοι τη λενε μετρια, αλλοι λενε οτι δεν ειναι gaming centered αλλα ΑΙ centered. 

Ειναι τελικα καλη αυτη η αγορα σημερα στα ~300 ευρω?
Υπαρχει κατι που να αξιζει πραγματικα να δωσω 100 ευρω παραπανω να παω στα 400? Χωρις ομως να χρειαστει να πληρωσω και για τροφοδοτικο...

***Starfield, Cyberpunk κλπ.

Ναι αξίζει η 4060ΤΙ/8GB

https://www.skroutz.gr/s/42590886/MSI-GeForce-RTX-4060-Ti-8GB-GDDR6-Ventus-2X-Black-OC-Karta-Grafikon-802-V515-025.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...