Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, codingmetalhead said:

Καλησπέρα, για αναβάθμιση gpu στα 350 ευρώ τι προτείνετε ;

Ryzen 5 2600 @4.1ghz (Master liquid 120m)

gigabyte aorus pro b450

Be quiet b9 600w

gskill 16gb 3000mhz

27inch monitor 2560x1440p

 

Μπορείς να τσεκάρεις την Rx 6700 xt από πλαίσιο στα 339 με δωροεπιταγή 10€.

Λογικά με αυτόν τον επεξεργαστή θα είναι το "μέγιστο" που θα έχει νόημα να πάρεις.

Απλά τσέκαρε αν το τροφοδοτικό σου δίνει 8πινο και 6πινο για κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Χαίρεται.Θεωρείτε ότι ένας ryzen 5 5600 με μια rx 6800 non xt θα είναι  ισορροπημένο combo για 1440p gaming;

Μια χαρά θα είναι, την 7800ΧΤ την είχα με 5600 σε κάποια(2-3 παιχνίδια) είχα μπουκάλι όχι όμως κάτι τρελό οπότε με 6800 άψογα θα είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, fotaras76 said:

Χαίρεται.Θεωρείτε ότι ένας ryzen 5 5600 με μια rx 6800 non xt θα είναι  ισορροπημένο combo για 1440p gaming;

Οριακά θα είναι εντάξει.

Για λέγε όμως, βρήκες κάτι καλό; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, just getting started είπε

Οριακά θα είναι εντάξει.

Για λέγε όμως, βρήκες κάτι καλό; :P

Καινούρια η 6800 παίζει στα 400 ευρώ αλλά στα μεταχειρισμένα την πουλάνε σχεδόν στα ίδια λεφτά. Δεν ξέρω αν θα προχωρήσω, το σκέφτομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Καινούρια η 6800 παίζει στα 400 ευρώ αλλά στα μεταχειρισμένα την πουλάνε σχεδόν στα ίδια λεφτά. Δεν ξέρω αν θα προχωρήσω, το σκέφτομαι.

28 λεπτά πριν, giout21 είπε

καλησπέρα σε όλους , έχω Ryzen 5 3600 , κάρτα γραφικών την rx 570 8 gb και ram 16 gb έλεγα να αλλάξω κάρτα γραφικών και να βάλω την 6600 θα έχω θέμα?

Εξαρταται τι games θελετε να παιξετε ,σε τι αναλυση και ποσες παραχωρησεις θελετε να κανετε στα graphics options.
Oπως εχω γραψει και σε προηγουμενα ποστς σε αυτη τη κατηγορια ειναι πιο σημαντικο το Upscale και η ποιοτητα εικονας του Upscale παρα το αν μια καρτα βγαζει 5 FPS παραπανω σε Raster που συνηθως κοιτατε.
Ετσι οπως ειναι τα πραγματα με τοσα Unoptimized games που βγαινουν , σε αυτη τη κατηγορια GPU το Upscale ειναι αναποφεκτο(αν οχι αμεσα στα βαρια games, στο αμεσο μελλον).
Οποτε θα επρεπε να σας ενδιαφερει περισσοτερο πως φαινεται το DLSS vs FSR παρα το να εχετε 5-10 FPS παραπανω με χειροτερη "εικονα".
Εγω προσωπικα αν επρεπε να διαθεσω κοντα στα 300€ για GPU θα κοιταζα σε 3060 12gb και κοντα στα 400€ για 4060Ti γιατι εχουν DLSS που ειναι καλυτερο του FSR αλλα και γιατι εχουν DLSS+FSR οποτε θα ειχα upscale σε ολα τα games και οχι μονο σε καποια.
Η 4060Ti εχει και καλυτερο Frame Generation απο τις AMD.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Χαίρεται.Θεωρείτε ότι ένας ryzen 5 5600 με μια rx 6800 non xt θα είναι  ισορροπημένο combo για 1440p gaming;

Ειχα 11400 με 6800 και ηταν μια χαρα ,ο 5600 ειναι και λιγο πανω απο  11400 οποτε θα εισαι κομπλε.

Mια τιμη οκ ειναι στα 300 - 350 ευρω περιπου  πλεον για αυτην την καρτα μεταχειρισμενη οχι παραπανω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ειχα 11400 με 6800 και ηταν μια χαρα ,ο 5600 ειναι και λιγο πανω απο  11400 οποτε θα εισαι κομπλε.

Mια τιμη οκ ειναι στα 300 - 350 ευρω περιπου  πλεον για αυτην την καρτα μεταχειρισμενη οχι παραπανω

Της έκανες undervolt ; Γενικά από κατανάλωση πως πήγαινε ; Από επιδόσεις πρέπει να είναι τούμπανο σε 1440p με βάση τα χαρακτηριστικά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotaras76 είπε

Της έκανες undervolt ; Γενικά από κατανάλωση πως πήγαινε ; Από επιδόσεις πρέπει να είναι τούμπανο σε 1440p με βάση τα χαρακτηριστικά της.

Στα είπα και από κοντά κάτσε ήσυχα μέχρι Γενάρη Φλεβάρη. Θα πιεστούν οι τιμές από τις super και στις δυο μεριές της όχθης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Στα είπα και από κοντά κάτσε ήσυχα μέχρι Γενάρη Φλεβάρη. Θα πιεστούν οι τιμές από τις super και στις δυο μεριές της όχθης.

Κάρτα με 16 gb vram και 256 bit bus καινούρια στα 400 ευρώ αμφιβάλλω ότι θα υπάρχει τότε.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Κάρτα με 16 gb vram και 256 bus καινούρια στα 400 ευρώ αμφιβάλλω ότι θα υπάρχει τότε.

Βρε αυτά που παίζεις και με 8 vram είναι άνετα τι βάζεις πρώτο κριτήριο την vram; Βάλε κάτω τι παίζεις και δες διάφορες στα 1440p σε μια με 12 και σε μια με 16 go vram ίδιου tier. Μηδενική. 😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Βρε αυτά που παίζεις και με 8 vram είναι άνετα τι βάζεις πρώτο κριτήριο την vram; 😂

Πριν λίγο έπαιζα ac odyssey και η χρήση vram έφτασε μέχρι τα 7,5 σε high / very high ...και μιλάμε για παιχνίδι του 2018.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Πριν λίγο έπαιζα ac odyssey και η χρήση vram έφτασε μέχρι τα 7,5 σε high / very high ...και μιλάμε για παιχνίδι του 2018.

Αυτό λέω. Ότι ακόμη αυτά που παίζεις εσύ παίζουν και με 8gb. Είτε τα 12 είτε τα 16 εσένα διαφορά όταν θα φτάσουν να σου κάνουν θα έχεις χαιρετήσει από πυρήνα το παιχνίδι οποτε θα παίζεις σε χαμηλότερα details. Ε κλαιν από ultra textures αν πέσεις σε high τι διαφορά νομίζεις ότι θα δεις; Εγώ στα 400 δεν θα πήγαινα σε 6800 με τίποτα. Στο odyssey για ρίξε τα textures ένα επίπεδο κάτω και πες μου αν βλέπεις διάφορες. Δεν το έχω το παιχνίδι, από περίεργεια ρωτάω. Ξαναλέω τα textures όχι το graphics detail του παιχνιδιού. Στα textures τρώμε την ram.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...