Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, aesop είπε

Προσπαθω να αποφύγω RADEON για τα γνωστά προβλήματα με drivers κλπ. 4070 σε αυτα τα χρήματα ομως από ότι βλεπω δεν πρόκειται να βρω.

Αν δεν τη βιάζεσαι, υπάρχει στο budget σου.

https://www.bestprice.gr/cat/2613/kartes-grafikwn/f/91_75227/geforce-rtx-4070.html?o=2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aesop είπε

Καλημερα και χρονια πολλα,

Γνωμη για καρτα γραφικών έως 580€; Επεξεργαστή εχω 12600Κ 

Αν βιάζεσαι, 7800 ΧΤ. Αλλιώς περίμενε να δούμε τι θα ανακοινωθεί αρχές Ιανουαρίου από την πράσινη και αν θα υπάρξει κάποιο price cut

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, aesop said:

Προσπαθω να αποφύγω RADEON για τα γνωστά προβλήματα με drivers κλπ. 4070 σε αυτα τα χρήματα ομως από ότι βλεπω δεν πρόκειται να βρω.

Εφόσον έχεις συγκεκριμένο μπάτζετ και κοιτάς και σε μια εταιρεία που θα βγάλει κάρτες στον επόμενο μήνα, δεν υπάρχει λόγος να μην περιμένεις.

Λογικά η απλή 4070 θα πέσει στο μπάτζετ σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά καλή χρονιά με υγεία! Θέλω με την σειρά μου να ακούσω τις γνώμες σας για αναβάθμιση σε gpu. Τα specs μου είναι 5600x, b550 gaming plus, 16ram, 240hz gsync alienware (1080), 750w τροφοδοτικό. Αυτή τη στιγμή έχω 2060 απλή όποτε χρειάζομαι αλλαγή. Σκεφτόμουν κάτι σε 3060ti. Βέβαια, έχω στο μυαλό μου ότι μέχρι του τέλος του χρόνου, να αλλάξω και cpu σε 5900x μιας και δεν έχω σκοπό ακόμα να παω σε αμ5. Δεν ξέρω πως να κινηθώ. Budget γύρω στα 400 (και μεταχειρισμένη δεν έχω θέμα)

Επεξ/σία από Georgetour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgetour είπε

Καλησπέρα παιδιά καλή χρονιά με υγεία! Θέλω με την σειρά μου να ακούσω τις γνώμες σας για αναβάθμιση σε gpu. Τα specs μου είναι 5600x, b550 gaming plus, 16ram, 240hz gsync alienware (1080), 750w τροφοδοτικό. Αυτή τη στιγμή έχω 2060 απλή όποτε χρειάζομαι αλλαγή. Σκεφτόμουν κάτι σε 3060ti. Βέβαια, έχω στο μυαλό μου ότι μέχρι του τέλος του χρόνου, να αλλάξω και cpu σε 5900x μιας και δεν έχω σκοπό ακόμα να παω σε αμ5. Δεν ξέρω πως να κινηθώ. Budget γύρω στα 400 (και μεταχειρισμένη δεν έχω θέμα)

Kαλησπερα χρονια πολλα καλη χρονια!
Η 3060Τi εχει κρατησει τιμη και δεν αναλογει στα FPS που προσφερει γιατι κοστιζει 420€+.
Με 380€ σημερα μπορεις να παρεις μια 4060Ti 8gb και σε κανενα μηνα αν περιμενεις, ισως και στα 340-350€ (λογο κυκλοφοριας των Ti Super) και καπου στα 400€ θα παει η 4060Ti 16gb.
https://www.bestprice.gr/item/2158674962/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-8gb-gddr6-eagle-oc-karta-grafikwn.html?qo=4060ti&from=cat
Αν ασχολεισαι μονο με games καλυτερα να πας σε 5800x3d και οχι σε 5900x μιας και κοστιζουν το ιδιο και ειναι πολυ καλυτερος στα games.
Aν κανεις συχνα video edits, rendering, video exports κτλ και παιζεις και κανενα game που και που o 5900x ειναι 40% πιο γρηγορος σε multicore performance και ακομα καλυτερα ο 5950x.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαλησπερα χρονια πολλα καλη χρονια!
Η 3060Τi εχει κρατησει τιμη και δεν αναλογει στα FPS που προσφερει γιατι κοστιζει 420€+.
Με 380€ σημερα μπορεις να παρεις μια 4060Ti 8gb και σε κανενα μηνα αν περιμενεις, ισως και στα 340-350€ (λογο κυκλοφοριας των Ti Super) και καπου στα 400€ θα παει η 4060Ti 16gb.
https://www.bestprice.gr/item/2158674962/gigabyte-geforce-rtx-4060-ti-8gb-gddr6-eagle-oc-karta-grafikwn.html?qo=4060ti&from=cat
Αν ασχολεισαι μονο με games καλυτερα να πας σε 5800x3d και οχι σε 5900x μιας και κοστιζουν το ιδιο και ειναι πολυ καλυτερος στα games.
Aν κανεις συχνα video edits, rendering, video exports κτλ και παιζεις και κανενα game που και που o 5900x ειναι 40% πιο γρηγορος σε multicore performance και ακομα καλυτερα ο 5950x.

Ναι τα διάβασα αυτά για τις κάρτες, όποτε έλεγα έτσι κι αλλιώς να περιμένω, δεν με βιάζει κάτι. 
Οσο για τον επεξ, για 5800χ3d ήμουν, απλά έχω δει κάτι τρελα με θερμοκρασίες ακόμα και με υδροψυξη. Ξέρω διορθώνεται με undervolt αλλά δεν έχω πειραματιστεί με αυτά δεν έχω ιδέα. Άρα προτείνεις 4060τι 16αρα. Βέβαια μέχρι να αλλάξω τον επεξ, θα έχω μποτλνεκ σίγουρα πάνω από 10% με 5600x, αλλά ίσως λίγο το ζορίσω παραπάνω να παρθεί πιο γρήγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Georgetour είπε

Ναι τα διάβασα αυτά για τις κάρτες, όποτε έλεγα έτσι κι αλλιώς να περιμένω, δεν με βιάζει κάτι. 
Οσο για τον επεξ, για 5800χ3d ήμουν, απλά έχω δει κάτι τρελα με θερμοκρασίες ακόμα και με υδροψυξη. Ξέρω διορθώνεται με undervolt αλλά δεν έχω πειραματιστεί με αυτά δεν έχω ιδέα. Άρα προτείνεις 4060τι 16αρα. Βέβαια μέχρι να αλλάξω τον επεξ, θα έχω μποτλνεκ σίγουρα πάνω από 10% με 5600x, αλλά ίσως λίγο το ζορίσω παραπάνω να παρθεί πιο γρήγορα 

Eξαρταται και τα games που παιζεις.
Αν πας να παιξεις Counter strike,Doom eternal στα 250-300FPS μπορει να ζεσταθει αλλα συνηθως τα περισσοτερα games στα 80-100FPS ειναι gpu bound οποτε ο 5800x3d δεν θα ζοριστει τοσο πολυ.
Με 5600x δεν σε ενδιαφερει το Bottleneck εφοσον συντομα θα αλλαξεις cpu.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eξαρταται και τα games που παιζεις.
Αν πας να παιξεις Counter strike,Doom eternal στα 250-300FPS μπορει να ζεσταθει αλλα συνηθως τα περισσοτερα games στα 80-100FPS ειναι gpu bound οποτε ο 5800x3d δεν θα ζοριστει τοσο πολυ.
Με 5600x δεν σε ενδιαφερει το Bottleneck εφοσον συντομα θα αλλαξεις cpu.

Από online cs, fifa και Warzone. Τα υπόλοιπα είναι στορις. Καλά το Warzone άλλο από εκεί. 80-90 φπς στα low με τον 5600x, που στο αρχικο (το 1.0) με τον 2600x έπιανα 130. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Λογικά θα κινηθώ σε κανα μήνα-δίμηνο για 4060ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Georgetour είπε

Από online cs, fifa και Warzone. Τα υπόλοιπα είναι στορις. Καλά το Warzone άλλο από εκεί. 80-90 φπς στα low με τον 5600x, που στο αρχικο (το 1.0) με τον 2600x έπιανα 130. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Λογικά θα κινηθώ σε κανα μήνα-δίμηνο για 4060ti. 

Μπορεις να βαλεις ενα FPS cap στα FPS που εισαι ικανοποιημενος να παιζεις χωρις να φτανεις στα Max FPS οποτε θα ειναι λιγο πιο κρυος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

 

Μάλλον, είδε ότι ο μπλου προτείνει μόνο 4060 σε όλους και λέει ας κάνω ένα βίντεο

Oποιος θελει να παιζει στην αηδια το FSR μπορει ελευθερα να επιλεξει AMD αλλωστε μεχρι και οι AMD-Unboxed μιλανε ξεκαθαρα για την υπεροχη του DLSS.
O Daniel και αυτος σε προσφατο review συγκρινε FSR 2/3 και DLSS 2/3 και σε καθε game ελεγε τη φραση " DLSS is significant better than FSR"
O καθε ενας κανει τη προταση του με βαση τα δικα του κριτηρια.
Εγω λοιπον οταν προτεινω κατι λαμβανω υποψην τη καταναλωση, τα features και το οπτικο αποτελεσμα και σε ολα αυτα ειναι κατωτερη η AMD.
Mακαρι να γινει καποτε αναλογη για να υπαρχει ανταγωνισμος.
Αν καποιος τα παραβλεπει και κοιταει μονο τα FPS του Raster θα παρει και αυτο που του αναλογει.


Ειδα το βιντεο και εχει ακριβως τα ιδια σχολια :P
Kοιτα τι μπορει να παθεις για 5FPS διαφορα 🤣😂

6/6 ειναι καλυτερο το DLSS
5/6 εχει DLSS 3
1/6 εχει FSR 3
3/6 εχουν σοβαρα θεματα με το FSR 2, εξαφανιζονται αντικειμενα, Shimmering, Unstable, Stutters.
To βιντεο οντως θα βοηθησει οποιον εχει ακομα διλημματα για το τι να επιλεξει.

Screenshot_33.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I speak england very best........

Είδες το βίντεο και έβαλες ότι ήθελες. Εγώ δε λέω κάτι ως προς τι θα πάρει κάποιος, μάτια έχουν και βλέπουν ας δει ο καθένας και ας βγάλει συμπέρασμα. 

Μ αρέσει όταν έλεγες για RT που ξέρω γω είναι 10FPS κάτω η AMD έλεγες να είναι 20-30% τώρα βάζεις απλά τα FPS για να πεις πάλι το δικό σου. Κάτι 10-20& διαφορές τις προσπέρασες με την οπισθεν.

Εσύ έβαλες μια εικόνα από 1080, θα δώσει κάποιος 400+ Ευρώ για 1080????????????????? Τα 1% lows που βλέπεις μέχρι και 40% διαφορά μάλλον δεν τα πρόσεξες. 

Προτείνεις σε κόσμο την 4060ται λες και θα την πάρουν τσαμπα. 400+ Ευρώ θα δώσει κάποιος και σίγουρα όχι για 1080. 

Θες δε θες η 7700ΧΤ είναι καλύτερη κάρτα.- 

Αφού έχεις βάλει κασέτα να παίζει και λες συνέχεια να πάρουν 4060ται πες τουλάχιστον να μην πάρουν την 8αρα για 30-40μαξ ευρώ διαφορά(στο μπεστ) δεν αξίζει για κανέναν λόγο. 

Και ξανά μανά η 4060ται μια χαρά κάρτα είναι και όποιος την πάρει θα την ευχαριστηθεί αλλά όχι σε λάθος τιμή.

Επίσης, στο μπεστπραις βλέπω τη 7800 ξεκινάει από 450 (λάθος είναι δεν ξέρω) αλλά δε σε βλέπω την προτείνεις???

Ξέχασα αν βάλεις DLSS 3 κάνει μαγικά και ξεπερνάει και 7900ΧΤΧ image.png.01b705c8250da2a16e0822a55559b5a6.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Aris-leme είπε

I speak england very best........

Είδες το βίντεο και έβαλες ότι ήθελες. Εγώ δε λέω κάτι ως προς τι θα πάρει κάποιος, μάτια έχουν και βλέπουν ας δει ο καθένας και ας βγάλει συμπέρασμα. 

Μ αρέσει όταν έλεγες για RT που ξέρω γω είναι 10FPS κάτω η AMD έλεγες να είναι 20-30% τώρα βάζεις απλά τα FPS για να πεις πάλι το δικό σου. Κάτι 10-20& διαφορές τις προσπέρασες με την οπισθεν.

Εσύ έβαλες μια εικόνα από 1080, θα δώσει κάποιος 400+ Ευρώ για 1080????????????????? Τα 1% lows που βλέπεις μέχρι και 40% διαφορά μάλλον δεν τα πρόσεξες. 

Προτείνεις σε κόσμο την 4060ται λες και θα την πάρουν τσαμπα. 400+ Ευρώ θα δώσει κάποιος και σίγουρα όχι για 1080. 

Θες δε θες η 7700ΧΤ είναι καλύτερη κάρτα.- 

Αφού έχεις βάλει κασέτα να παίζει και λες συνέχεια να πάρουν 4060ται πες τουλάχιστον να μην πάρουν την 8αρα για 30-40μαξ ευρώ διαφορά(στο μπεστ) δεν αξίζει για κανέναν λόγο. 

Και ξανά μανά η 4060ται μια χαρά κάρτα είναι και όποιος την πάρει θα την ευχαριστηθεί αλλά όχι σε λάθος τιμή.

Επίσης, στο μπεστπραις βλέπω τη 7800 ξεκινάει από 450 (λάθος είναι δεν ξέρω) αλλά δε σε βλέπω την προτείνεις???

Ξέχασα αν βάλεις DLSS 3 κάνει μαγικά και ξεπερνάει και 7900ΧΤΧ 

O φιλος εχει 1080p monitor και του προτεινεις 7700xt δειχνοντας ενα βιντεο, προφανως θα βαλω 1080p.
Για 1440p θες το λιγοτερο 4070/7800xt και ιδανικα 4070Ti/7900xt.

Στο Ray Tracing ειναι διαφορετικα τα πραγματα και οι διαφορες δεν ειναι 5-10 FPS σε Raster που μετα θα βαλεις DLSS/FSR DLSS 3/FSR 3 και θα γινουν playable.
Στο Ray Tracing με ολα ανοιχτα με AMD εισαι συνηθως κατω απο 60FPS .
Nα σου θυμισω τα δικα σου 50FPS στο Alan Wake 2 με 7800xt με FS2+FSR 3 και αυτα με Mod, χωρις Mod με FSR2 ειχες 35FPS,αλλο λιγο και θα επαιζες σε Slides.

Προτεινω σε κοσμο 4060Τi γιατι αυτα τα χρηματα διαθετει.
Αν διεθεται περισσοτερα θα προτεινα και καλυτερες καρτες.
Oταν σου λεει "σκεφτομαι να παρω 3060Ti", "εχω μεχρι 400€" τι να του προτεινω 4080;

Αυτη με τα 450€ ειναι 70€ ακριβοτερη θα του τα βαλεις εσυ;
Eπισης ειναι Reference δηλαδη σκουπιδι.
Τα ξεχασες με τις 7900xt/xtx που τις γυρναγανε πισω γιατι βαραγαν 90+ βαθμους.
Τα καλα μοντελα εχουν 500€+ με 70-75+ βαθμους και αυτα με Undervoltage , ε δεν κανουν ολοι Undervoltage για να σουλουπωσουν τα ασυμμαζευτα.

Το θεμα δεν ειναι τι θελω εγω και εσυ, το θεμα ειναι τι ισχυει.
1)Σε καταναλωση ειναι καλυτερη η 4060Ti απο τη 7700xt (160w vs 245w).
2)To DLSS 3.5 ειναι καλυτερο απο το FSR 2
3)Το DLSS 3 ειναι καλυτερο απο το FSR 3
4)H 4060Ti εχει DLSS+FSR ενω η 7700xt εχει μονο FSR με αποτελεσμα να εχεις βοηθεια σε πολυ λιγοτερα games.
Αν κλεισεις τα ματια σε αυτα τα 4 facts μονο τοτε θα κοιταξεις AMD, μονο τοτε η 7700xt ειναι ελαχιστα καλυτερη της 4060Ti σε Raster, που Raster δεν μπορουν να παιξουν ουτε oι μεγαλυτερες καρτες.
Η 7800xt εχει βγει εδω και 3 μηνες και ηδη για να παιξεις βαζεις Optimized settings, mods και FSR2+FSR3 , τι νοημα εχει να κοιτας μονο το Raster;  
Επισης αν εσυ απο επιλογη σου προτιμας να παιζεις με Stutters,Shimmering και invisible οbjects ο αλλος δεν ξερεις αν εχει την διαθεση να παιξει ετσι, κανοντας τις ιδιες θυσιες διαλεγοντας AMD.
Το να πετας μονο τιμες ειναι σαν να εχεις αγνοια ή να τα αγνοεις σκοπιμα και να τα κρυβεις κατω απο το χαλι, εγω δεν μπορω να το κανω.
Οποιος ειδε ολο το video και ακουσε προσεκτικα τα σχολια, ξερει πολυ καλα τι θα κανει και ποια θα παρει.
Οποιος βαριεται ανεβασα screenshots και προσθεσα τα σχολια του ενω περιεγραφε τι συναντησε.


 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...