Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα πληρωνεις παραπανω στην Nvidia και εχουν αμεση σχεση με το οπτικο αποτελεσμα(εκτος των W).
Με τη διαφορα στη καταναλωση αργα η γρηγορα τη διαφορα στη τιμης αγορας θα τη πληρωσεις στη ΔΕΗ αναλογα με το ποσες ωρες παιζεις.
                    4060Ti                       6700xt                     6800
                     160w               >         230w                       250w
                 Raster DLAA      >      Raster TAA           Raster TAA  
                    DLSS                >           FSR                         FSR
                 DLSS+FSR         >           FSR                         FSR
                 DLSS 3   FG       >          FSR 3                      FSR 3
                    Reflex              >        Antilag                     Antilag
               Ray Tracing         >      Ray Tracing            Ray Tracing
       Ray Reconstruction   >             -                                -


 

Screenshot_10.jpg

Screenshot_13.jpg

Screenshot_17.jpg

Screenshot_24.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα την γνώμη σάς για να κάνω μια μικρή αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών. 

Aorus pro b450

Ryzen 5 3600

Ram 16g

Τωρινή κάρτα rx560

Από παιχνίδια wow, phasmophobia και γενικά τέτοιου στυλ. 

 

Οθόνη που έχουμε AOC 27' με ανάλυση 1920χ1080

 

Επίσης με μια άλλη κάρτα ήχου θα έχω καλύτερα αποτελέσματα σε ομιλία κυρίως από αυτή που έχει η μητρική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikoskon είπε

Αναβάθμιση R9 290Χ με i7 4790K CPU, ποιά προτείνετε για 2Κ ανάλυση;

6700ΧΤ είναι too much?

1) Γιατί θες να αλλάξεις την 290Χ που αντιστοιχεί στην πλατφόρμα σου μια χαρα?

2) ποια παιχνίδια θες να παίξεις σε 2Κ ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikoskon είπε

DayΖ & MOBAs παίζω γενικά. Ποιά είναι η ιδανική GPU για να "κλείσει" αυτό το σύστημα;

 

Σε περιορίζει υπερβολικά η πλατφόρμα , όσα και λεφτά να δώσεις θα έχεις περιορισμένα αποτελέσματα και θα ταλαιπωρήσαι από χαμηλά 1% ΜΙΝ FPS. Αν πρόκειται να αλλάξεις πλατφόρμα VFM αυτήν την εποχή για 1440p gaming είναι η 7700ΧΤ όταν πάρουμε υλοποιήση που δεν ξεφεύγει από 500ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikoskon είπε

Δεν θέλω να αλλάξω PC. Ρωτάω απλά ποιά GPU είναι αναβάθμιση χωρίς να έχω τρελό CPU bottleneck για 2Κ gaming @60-100fps.

Δε θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο από rtx 2060 super / rx 6600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikoskon είπε

Δεν θέλω να αλλάξω PC. Ρωτάω απλά ποιά GPU είναι αναβάθμιση χωρίς να έχω τρελό CPU bottleneck για 2Κ gaming @60-100fps.

To πιο βασικο δεν μας εχεις πει μεχρι ποσα χρηματα διαθετεις.
Απο εκει και περα ειναι προτιμοτερο να παρεις μια οσο το δυνατον καλυτερη και να εχεις Bottleneck απο το να παρεις μια λιγο καλυτερη απο αυτη που εχεις για να "ταιριαξει" με το συστημα και να χαλασεις χρηματα που θα πρεπει να το ξανακανεις ξανα πολυ συντομα.
Ουσιαστικα στο Bottleneck δεν θα εχεις λιγοτερα FPS απο μια κατωτερη, τα ιδια και καλυτερα θα εχεις, απλα δεν θα εχεις οσα θα μπορουσε να φτασει με ενα καλυτερο CPU, κατι που μπορεις να το κανεις αργοτερα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, nikoskon said:

Δεν θέλω να αλλάξω PC. Ρωτάω απλά ποιά GPU είναι αναβάθμιση χωρίς να έχω τρελό CPU bottleneck για 2Κ gaming @60-100fps.

Για κάρτα θα πήγαινα ανάλογα την τιμή σε 6700xt καθώς έχει 12gb - ιδανική τιμή 240€ - 260€  και 2080ti  κάνα 300αρι, 6700 non xt μόνο αν την βρεις σε πάρα πολύ καλή τιμή κάτω από 190€ * και θες να δώσεις όσο λιγότερα χρήματα γίνεται, ανάμεσα σε 2080ti και 6700xt/6750xt θα προτιμούσα τις AMD για την εγγύηση και καθώς είναι και 2 (?) χρόνια νεώτερες άρα περισσότερα χρόνια ακόμα υποστήριξή σε drivers + εγγύηση.*

Ναι θα έχεις bottleneck αλλά κλαιν, οι άλλες επιλογές με 8gb δεν αξίζουν λόγο 8gb επίσης στα μεταχειρισμένα σχεδόν όλα έχουν χάλια τιμή, έχω δει 430€ rtx3080 που είναι καλή (* για τις τιμές που έχουν καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια *) επιλογή αλλά overkill για σένα, απλά την αναφέρω για να δεις τι χάλια τιμές παίζουν στο low και mid tier σε σύγκριση με την τιμή απόδοση της μεταχειρισμένης 3080.

Κάνε λίγο OC στο cpu αν δεν έχεις ήδη είτε ακόμα καλύτερα κοίτα για κάνα ι7 με κάτω από 40€ εννοείται ! και 16gb ram.

 

Edits *

 

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Σε περιορίζει υπερβολικά η πλατφόρμα , όσα και λεφτά να δώσεις θα έχεις περιορισμένα αποτελέσματα και θα ταλαιπωρήσαι από χαμηλά 1% ΜΙΝ FPS.

λόγω παλιάς πλατφόρμα και παλιού pci-x πήγαινε στην φθηνότερη 6700Χτ ή 6750ΧΤ που θα βρεις. Παιχνίδια όμως δεν θα ευχαριστηθείς γιατί θα έχεις συχνές  βυθίσεις στα FPS

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

λόγω παλιάς πλατφόρμα και παλιού pci-x πήγαινε στην φθηνότερη 6700Χτ ή 6750ΧΤ που θα βρεις. Παιχνίδια όμως δεν θα ευχαριστηθείς γιατί θα έχεις συχνές  βυθίσεις στα FPS

Tα games που παιζει δεν εχουν απαιτησεις(DayZ,Dota, LoL κτλ).
Εγω με αυτα τα 350-400€ θα επαιρνα ενα i5 14400F, μια B760Μ και 32gb DDR5 6000 και θα συνεχιζα να παιζω με την R9 290X.
Aν στη πορεια εβρισκα καποιο αξιολογο game με μεγαλυτερες απαιτησεις θα επαιρνα μια 5070.
Δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα για 6700xt που ειναι ηδη 3 χρονων καρτα για να παιξεις Dota και ΟΤΑΝ την χρειαστεις σε κατι βαρυ να ειναι μονο για 1080p.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
14 λεπτά πριν, aesop είπε

Καλημερα και χρονια πολλα,

Γνωμη για καρτα γραφικών έως 580€; Επεξεργαστή εχω 12600Κ 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1697504/Radeon-RX-7800-XT.html?o=rx7800xt&order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1630143/GeForce-RTX-4070.html?o=rtx+4070&order_by=pricevat&order_dir=asc

Η RX7800XT είναι λίγο ποιο γρήγορη , η NVIDIA έχει άλλα features που λείπουν από AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...