Προς το περιεχόμενο

PS4.5; Δηλαδή όντως τώρα ρε Sony;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις νέες κονσόλες βιάστηκαν να τις κυκλοφορήσουν, τώρα είναι πιο σωστό timing και το 4,5 φαίνεται έχει τα σωστά χαρακτηριστικά μιας κονσόλας. Ακόμα έχω μείνει στο x360 όμως περιμένω μια νέα αναβαθμισμένη XO 1.5 για να πάρω γιατί το XO είναι ακόμα σα κουμούτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι αυτό που το νέο Playstation δεν θα έχει "exclusive" games, η δέσμευση (όταν γίνει και επίσημα) της Sony πως οι τίτλοι για το PS4 θα δουλεύουν και στο PS4 και στο PS4.5. Και θυμάστε πόσες φορές η gaming industry έχει πει και λίγο αργότερα έχει... "ξεπεί"...;

 

Κατά τα άλλα εξαιρετικό κειμενάκι ως συνήθως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που δεν εχω αγορασει ακομα ps4 - xbox one, με ολες αυτες τις φημες λογικα θα τις αγορασω στα τελευταια τους που θα ειναι ποιο φθηνες, δυνατες αλλα και οταν τα παιχνιδια θα εχουν τιμες χωμα, (μια χαρα την περναω ακομα με το ps3 - wii u και τα φορητα 3ds = εγγυηση)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που δεν εχω αγορασει ακομα ps4 - xbox one, με ολες αυτες τις φημες λογικα θα τις αγορασω στα τελευταια τους που θα ειναι ποιο φθηνες, δυνατες αλλα και οταν τα παιχνιδια θα εχουν τιμες χωμα, (μια χαρα την περναω ακομα με το ps3 - wii u και τα φορητα 3ds = εγγυηση)!

 

Δεν θα υπαρξουν "τελευταια τους". Τα παιχνιδια οσο πανε και εξελισσονται και οι κονσολες (που πλεον τεχνολογικα ειναι PCs) ακολουθουν, η καθε νεα κονσολα βγαζει ολο και λιγοτερα χρονια γιατι απλα η τεχνολογια προχωραει ολο και πιο γρηγορα.

 

Η καλυτερη επιλογη πλεον κατα τη γνωμη μου ειναι PC. φθηνες αναβαθμισεις χωρις να χρειαζεται να αγορασεις νεο συστημα και πολυ φθηνα και περισσοτερα παιχνιδια.

Εχω και PS4 απο οταν βγηκε αλλα το θεωρω αχρηστο και ασυμφερο πλεον, ουτε απο exclusives δεν υπαρχει τιποτα σπουδεο μεχρι στιγμης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σοβαρά τώρα μόνο 1.6Ghz είναι η CPU του PS4 ?

2. Δεν είναι και ΤΟΣΟ δύσκολο αυτό που λες, να δημιουργήσουν δύο εκδόσεις, αν η αρχιτεκτονική του PS4.5 είναι ίδια. Κάθε game developer που σέβεται τον εαυτό του θα έχει φροντίσει να έχει ένα εύκολο τρόπο να αλλάζει τα graphics options στη μηχανή. Όσο για τα art assets τα ίδια, συνήθως φτιάχνουν λεπτομερέστατα 3d μοντέλα και έχουν textures σε πολύ υψηλές αναλύσεις, και  ύστερα τους μειώνουν τις λεπτομέρειες όσο χρειάζεται για τη κάθε πλατφόρμα. Ο λόγος ? 

 

Γιατί αναφορικά με τα μοντέλα: Τα normal maps φτιάχνονται με βάση το 3d model, και χρειάζεται η παραπάνω λεπτομέρεια για να βγουν καλά. Διότι άμα φτιάξουν normal maps με βάση το μοντέλο που θα μπει στο παιχνίδι, τα normal maps θα ναι άσχημα. Άρα αναγκαστικά ούτως ή άλλως φτιάχνουν μοντέλα με περισσότερα πολύγωνα...

 

Αναφορικά με τα (color)textures: Εκτός αν το παιχνίδι είναι καρτουνίστικο και άρα όλα ζωγραφιστά στο χέρι, η δημοφιλής διαδικασία είναι να τραβιούνται ψηφιακές φωτογραφίες πολύ υψηλής ανάλυσης αληθινών επιφανειών, οι οποίες στη συνέχεια επεξεργάζονται για να προστεθούν / αλλάξουν λεπτομέρειες, και να γίνουν seamless, ώστε να χρησιμοποιηθούν σαν textures. Η υψηλή ανάλυση απαιτείται γιατί κατά η επεξεργασία των αρχείων προκαλείται παραμόρφωση, με το επίπεδο της παραμόρφωσης να είναι αναλογικά αντίστροφο της ανάλυσης.

 

 

λένε ότι οι επιδόσεις της Polaris 10 gpu που θα έχει , θα είναι κοντα στις επιδόσεις της R9 390. Για να δουμε τι θα δούμε....

 

Ναι θα βάλει η SONY μια gpu των 600 ευρώ σε μηχάνημα των 500 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ.......

 

8 GB GDDR5 στα 218 GB/s (17 GB/s τώρα)

ΟΧΙ 17 GB/s τώρα, αλλά 176 GB/s

 

Φιλικά πάντα.

 

Φήμες μιλάνε για Οκτώβριο. Αν υπολογίζουν σωστά, άρα Χριστούγεννα περίπου εδώ.

Μπορεί απλά να λένε διάφορα, αλλά είπα ας το αναφέρω μπας και βγει αληθές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ωραια κινηση συμφωνώ απολυτα οταν παρω τηλεοραση 4κ μπορεί να αλλαξω το ps4 .

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω την γκόρινια τα πραγματα αλλαζουν πολλα monitor tv με διαφορετικες αναλυσεις κτλ και επιτελους οι κονσολες αποκτουν το μοναδικο θετικο των pc για μενα επρεπε απο την αρχη να κυκλοφορουν 2 εκδοσεις τι εχω εγω τηλεοραση full HD θα παρω την απλη 100 € πιο φτηνα εχω τηλεοραση 4κ ενταξει η με ενδιαφερει το vr ενταξει παιρνω την αλλη εκδοση.

Αυτο που θα με πειραζε πολυ ειναι εαν θα εβγαινε εστω ενα παιχνιδι μονο για το neo οπως μεγινε με το New 3ds......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγα την αναβάθμιση.... 

περισσότερο χαλάς όνομα ετσι, πάρα αποκτάς επιδώσεις !! 

η AMD εχει είδη έτοιμα τα καινούρια τσιπάκια cpus & gps της καινούριας γενιάς, θα μπορούσε καλλιστα να περιμένει λιγο για να βάλει zen cores επεξεργαστή και gpu σειράς Χ400.

 

τωρα τι θα αποκτήσει με μερικά mhz  και μερικα cu παραπάνω δε μπορω να καταλάβω....  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγα την αναβάθμιση.... 

περισσότερο χαλάς όνομα ετσι, πάρα αποκτάς επιδώσεις !! 

η AMD εχει είδη έτοιμα τα καινούρια τσιπάκια cpus & gps της καινούριας γενιάς, θα μπορούσε καλλιστα να περιμένει λιγο για να βάλει zen cores επεξεργαστή και gpu σειράς Χ400.

 

τωρα τι θα αποκτήσει με μερικά mhz  και μερικα cu παραπάνω δε μπορω να καταλάβω....  

 

Δεν μπορουν να κανουν και πολλα για να κρατησουν το κοστος χαμηλα.

Πλεον τεχνικα το Playstation ειναι PC, οταν το PS4.5 δεν τραβαει αλλο τα βαρια games σε 3-4 χρονια θα βγαλουν το PS4.6 ή οπως αλλιως θελουν να το ονομασουν με νεοητερη CPU και GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγα την αναβάθμιση.... 

περισσότερο χαλάς όνομα ετσι, πάρα αποκτάς επιδώσεις !! 

η AMD εχει είδη έτοιμα τα καινούρια τσιπάκια cpus & gps της καινούριας γενιάς, θα μπορούσε καλλιστα να περιμένει λιγο για να βάλει zen cores επεξεργαστή και gpu σειράς Χ400.

 

τωρα τι θα αποκτήσει με μερικά mhz  και μερικα cu παραπάνω δε μπορω να καταλάβω....  

 

 

 

Ω λαέ..

Ναι,έτσι ακριβώς λειτουργεί η αγορά.

Με διάφορα είδη επεξεργαστών,που αιχμαλωτίζουν σε σαφάρι.

 

Δηλαδή ,έκατσες υπολόγισες την διαφορά,και δεν μπορείς να καταλάβεις.

25% παραπάνω δύναμη στην cpu και διπλάσια cu με 20% παραπάνω ταχύτητα.

Ίδιο πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπαρξουν "τελευταια τους". Τα παιχνιδια οσο πανε και εξελισσονται και οι κονσολες (που πλεον τεχνολογικα ειναι PCs) ακολουθουν, η καθε νεα κονσολα βγαζει ολο και λιγοτερα χρονια γιατι απλα η τεχνολογια προχωραει ολο και πιο γρηγορα.

 

Η καλυτερη επιλογη πλεον κατα τη γνωμη μου ειναι PC. φθηνες αναβαθμισεις χωρις να χρειαζεται να αγορασεις νεο συστημα και πολυ φθηνα και περισσοτερα παιχνιδια.

Εχω και PS4 απο οταν βγηκε αλλα το θεωρω αχρηστο και ασυμφερο πλεον, ουτε απο exclusives δεν υπαρχει τιποτα σπουδεο μεχρι στιγμης.

Εξαρταται τι εννοεις φτηνο οταν για μια καρτα γραφικων μαζι με μνημη πρεπει να σκασεις κανα 300!!!!?!!δεν το λες και φτηνο και παιζει να εχει παλι καλητερα αποτελεσματα στο ps4.

Οσες φορες πηγα να αγορασω παιχνιδι στο steam sto ps store ηταν παντα πιο φτηνο ενα τελευταιο παραδειγμα trine 3 και το δε path.......αυτο με την αλεπου 15 στο steam 10 στο ps store .

Εεεε οχι και δεν υπαρχει τιποτα σπουδαίο ρε φιλε στο ps4......εισαι συγουρος οτι εχεις ps4?

1.ratchet and clank

2.bloodborne

3.salt and senctuary

4.the order

5.no man's sky

6.uncharted

7.altered beast

8.kill zone

9.drive club

10.infamous

11.until down

12.little big planet 3

13.αυτα μου έρχονται τωρα......

Και ποσα έρχονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...