Προς το περιεχόμενο

Διακοπή υποστήριξης των Windows XP από το Dropbox


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως να τα βάλουμε και με τις δισκογραφικές που δεν κυκλοφορούν άλλο κασέτες, επειδή ΚΑΠΟΤΕ αγόρασα ένα πανάκριβο στερεοφωνικό και σήμερα μου είναι άχρηστο το κασετόφωνο του?
Με τρομάζουν κάποιες απόψεις...  :mellow:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εταιριες συνηθως χρησιμοποιουν ακόμα ΧΡ, γι αυτο και το ποσοστο, αλλά αυτες σκάνε εκατομμυρια  και λαμβάνουν security updates. Ακόμα και ελληνικές.

 

Και γι' αυτό το λόγο όσοι έχουμε XP στα παλιά laptops εξακολουθούμε να παίρνουμε security updates με το γνωστό κόλπο.

 

Edit

Και για άρση κάθε παρανόησης, έχω το laptop στο εξοχικό, για τις ελάχιστες φορές που πηγαίνω τα ΣΚ, οπότε χρειάζομαι επικοινωνία με το δίκτυο και, φυσικά, με το Dropbox, για να έχω διαθέσιμα τα αρχεία που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ο κόσμος έχει βαρεθεί να αλλάζει λειτουργικά και υπολογιστές και γενικότερα τρόπο "λειτουργίας" του υπολογιστή κάθε τόσο, χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο. Ποιο παλιά η αλλαγή software είχε κάποια ουσία γιατί το hardware έκανε άλματα. Από την εποχή των Core 2 duo (ίσως και λίγο ποιο παλιά με τους Athlon X2)  οι βασικές καθημερινές λειτουργίες καλύπτονται άνετα. Κάτι πρέπει να κάνει η Microsoft για αυτό, έστω από εδώ και πέρα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μέσα σε 15 χρόνια δεν έχει καταφέρει να μαζέψει 100 ευρώ για ένα νέο λειτουργικό, ας πάει σε linux. Λύσεις υπάρχουν.

Φυσικά και υπάρχουν λύσεις. Όμως η απορία του φίλου παραπάνω δεν είναι καθόλου εύλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γι' αυτό το λόγο όσοι έχουμε XP στα παλιά laptops εξακολουθούμε να παίρνουμε security updates με το γνωστό κόλπο.

 

Edit

Και για άρση κάθε παρανόησης, έχω το laptop στο εξοχικό, για τις ελάχιστες φορές που πηγαίνω τα ΣΚ, οπότε χρειάζομαι επικοινωνία με το δίκτυο και, φυσικά, με το Dropbox, για να έχω διαθέσιμα τα αρχεία που χρησιμοποιώ.

Δεν ξέρω κάποιο κολπο για να πάρει κάποιος security updates χωρις να πληρώσει, αν όντως υπάρχει κομπλε(γίνεται να το μοιραστεις σε pm? :P), ξέρω πάντως για κάποιες ΔΕΚΟ (ονομαστικα) που δίνουν 5-10 εκατομμύρια στην microsoft για ενημερώσεις και άδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, ένας ένας να φεύγουν από αυτό το απολίθωμα που λέγεται Windows XP. Ήταν πολύ καλά αλλά η εποχή τους πέρασε. Την σημερινή εποχή που μιλάμε για πολυπύρηνους επεξεργαστές, 64bit, 4+ GB Ram, SSDs κλπ, νομίζω ότι είναι κάπως άτοπο να μιλάμε ακόμη για τα XP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε όλοι αγανακτήσει με τα XP, και για εμάς με τα 98 δεν ανοίγει ρουθούνι... Που έχει σταματήσει προ πολλού η υποστήριξή τους και ΚΑΝΕΙΣ δεν το αναφέρει. Θυμάμαι τότε μας έλεγαν αναβαθμίστε σε ME ΠΟΥ ΤΡΩΓΑΝ BSOD ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Και μου λέτε μετά να αναβαθμίσω; Όχι κύριοι... Εγώ δεν ξαναναβαθμίζω... Και απαιτώ υποστήριξη για το προϊόν που ΠΛΗΡΩΣΑ. Δεν με ενδιαφέρει που έχουνε περάσει 18 χρόνια από τότε. Στο κάτω κάτω τα ΧΡ βγήκανε πριν 15 χρόνια.. 3 χρόνια διαφορά δηλαδή. 3 χρόνια διαφορά έχουν και τα Windows 8 με τα Windows 10 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΜΙΛΛΑ οπότε μην κοροϊδευόμαστε.

 

Η ίδια εταιρεία μου πλασάρει το ίδιο προϊόν στην πιο αναβαθμισμένη και βελτιστοποιημένη έκδοσή του. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΣΟΦΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ. Να πάθω εγώ ό,τι έπαθα με τα ΜΕ; Να μου λείπει... Τα Windows 98 είναι η ζωή μου, είναι το παρελθόν μου και οι καλύτερες μου αναμνήσεις, είναι εγώ... Και σε αυτό δε σηκώνω αμφισβήτηση, δε πα να βγούνε και τα Windows 10 το καλύτερο λογισμικό που χει συμβεί ποτέ.

γαματο υπολογιστή έχεις,ούτε ιούς δεν θα έχουν φτιάξει για τα 98 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό έχω βάλει στο laptop πάνω από 1,5 χρόνο και δέχεται κατά καιρούς ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε όλοι αγανακτήσει με τα XP, και για εμάς με τα 98 δεν ανοίγει ρουθούνι... Που έχει σταματήσει προ πολλού η υποστήριξή τους και ΚΑΝΕΙΣ δεν το αναφέρει. Θυμάμαι τότε μας έλεγαν αναβαθμίστε σε ME ΠΟΥ ΤΡΩΓΑΝ BSOD ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Και μου λέτε μετά να αναβαθμίσω; Όχι κύριοι... Εγώ δεν ξαναναβαθμίζω... Και απαιτώ υποστήριξη για το προϊόν που ΠΛΗΡΩΣΑ. Δεν με ενδιαφέρει που έχουνε περάσει 18 χρόνια από τότε. Στο κάτω κάτω τα ΧΡ βγήκανε πριν 15 χρόνια.. 3 χρόνια διαφορά δηλαδή. 3 χρόνια διαφορά έχουν και τα Windows 8 με τα Windows 10 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΜΙΛΛΑ οπότε μην κοροϊδευόμαστε.

 

Η ίδια εταιρεία μου πλασάρει το ίδιο προϊόν στην πιο αναβαθμισμένη και βελτιστοποιημένη έκδοσή του. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΣΟΦΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ. Να πάθω εγώ ό,τι έπαθα με τα ΜΕ; Να μου λείπει... Τα Windows 98 είναι η ζωή μου, είναι το παρελθόν μου και οι καλύτερες μου αναμνήσεις, είναι εγώ... Και σε αυτό δε σηκώνω αμφισβήτηση, δε πα να βγούνε και τα Windows 10 το καλύτερο λογισμικό που χει συμβεί ποτέ.

χρησιμοποιείς και το ίδιο pc από τότε? ...........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΣΟΦΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ. 

 

 

χρησιμοποιείς και το ίδιο pc από τότε? ...........

 

Ενώ ας πούμε αν είχε τη δυνατότητα να εγκαταστήσει τα Windows '98 σε ένα νέο PC, πόσες πιθανότητες θα υπήρχαν να δουλεύουν σωστά... σήμερα? Δεν το λέω εγώ... οι σοφοί το λένε!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ας πούμε αν είχε τη δυνατότητα να εγκαταστήσει τα Windows '98 σε ένα νέο PC, πόσες πιθανότητες θα υπήρχαν να δουλεύουν σωστά... σήμερα? Δεν το λέω εγώ... οι σοφοί το λένε!  B)

Θα μπορούσες να τα εγκαταστήσεις σε εικονικό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν κάποιος έχει τα windows xp να μην μπορεί να πάει στα 7άρια και να γκρινιάζει σαν γεροξεκούτης.

 

Κανείς δεν γκρινιάζει.

Γεροξεκούτης δηλαδή παθητικός και γερασμένος, είναι αυτός που δεν αντιστέκεται. ΟΚ;

 

Πάμε παρακάτω. Η απάντηση στην ερώτηση:

 

" Γιατί δεν πάει στα 7 ή στα 8 ή στα 4 ;  "

 

είναι πολλαπλή:

 

 

1) Γιατί δεν γουστάρει.

..

2) Γιατί κάνει τα πάντα μια χαρά στα XP. Απο Excel μέχρι Photoshop και απο Browsing μέχρι Video Encoding.

..

3) Γιατί δεν χάνει τον πολύτιμο και περιορισμένο του χρόνο πάνω στη γη, παίζοντας υπερσύγχρονα, απαιτητικά παιχνιδάκια, βγάζοντας τα υπερ-πολύτιμα ματάκια του.

..

4) Γιατί δεν θέλει να δώσει την πολύτιμη ενέργεια και το περιορισμένο χρόνο του, δηλαδή τα ΛΕΦΤΑ του σε κανένα νταβατζή των πολυεθνικών.

..

5)  Γιατι απλά δεν ΘΕΛΕΙ. Αυτό είναι η υπέρτατη δύναμη στον κόσμο του.

..

6) Γιατί είναι άντρας και όχι προγραμματισμένος ραγιάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Belisarius είπε:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν κάποιος έχει τα windows xp να μην μπορεί να πάει στα 7άρια και να γκρινιάζει σαν γεροξεκούτης.
 
Κανείς δεν γκρινιάζει.
Γεροξεκούτης δηλαδή παθητικός και γερασμένος, είναι αυτός που δεν αντιστέκεται. ΟΚ;
 
Πάμε παρακάτω. Η απάντηση στην ερώτηση:
 
" Γιατί δεν πάει στα 7 ή στα 8 ή στα 4 ;  "
 
είναι πολλαπλή:
 
 
1) Γιατί δεν γουστάρει.
..
2) Γιατί κάνει τα πάντα μια χαρά στα XP. Απο Excel μέχρι Photoshop και απο Browsing μέχρι Video Encoding.
..
3) Γιατί δεν χάνει τον πολύτιμο και περιορισμένο του χρόνο πάνω στη γη, παίζοντας υπερσύγχρονα, απαιτητικά παιχνιδάκια, βγάζοντας τα υπερ-πολύτιμα ματάκια του.
..
4) Γιατί δεν θέλει να δώσει την πολύτιμη ενέργεια και το περιορισμένο χρόνο του, δηλαδή τα ΛΕΦΤΑ του σε κανένα νταβατζή των πολυεθνικών.
..
5)  Γιατι απλά δεν ΘΕΛΕΙ. Αυτό είναι η υπέρτατη δύναμη στον κόσμο του.
..
6) Γιατί είναι άντρας και όχι προγραμματισμένος ραγιάς.

Όλα αυτά επειδή κρατάει ενα αρχαίο λειτουργικό;; Οκ....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιο κολπο για να πάρει κάποιος security updates χωρις να πληρώσει, αν όντως υπάρχει κομπλε(γίνεται να το μοιραστεις σε pm? :P), ξέρω πάντως για κάποιες ΔΕΚΟ (ονομαστικα) που δίνουν 5-10 εκατομμύρια στην microsoft για ενημερώσεις και άδειες.

 

xp updates μεχρι το 2019 ! 

 

http://lifehacker.com/get-windows-xp-updates-with-this-unsupported-tweak-1583895603

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...