Προς το περιεχόμενο

Απάτη - Τράκαρε το παιδί


tsourakis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχερός είσαι που είχαν τέτοια αντίδραση!

 

Γιατί το λες; Από τα συμπαθητικά φρούτα τα ακτινίδια! :)

 

Για το άλλο που λες μου έχει τύχει κι εμένα να λένε στο δρόμο πεινάω πεινάω, να τους πας κάτι να φάνε (μια τυρόπιτα πχ) και να στραβώνουν που δεν τους έδωσες λεφτά...

αν δεν ειχανε τετοια αντιδραση θα κατεληγαμε με εμενα γεματο αιματα αλλα δεν θα ηταν δικα μου  :devil:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια μερα με ειχε πλησιασει ενας γερος σε ενα φανάρι με το βιβλιαριο του και μου ελεγε οτι δεν εχει να αγορασει φαρμακα. Δεν πηγε στο 1ο ή 2 ο αυτοκινητο. Ηρθε απευθείας σε εμενα σαν να ημουν απλα στο δρομο του.

 

Η αλήθεια ειναι οτι περνουσα καθε μερα απο εκει και δεν τον ειχα ξαναδεί οποτε εβγαλα καποια χρήματα -χωρις να κοιταξω καν ιδιαίτερα τι του δινω- και του αφησα.

 

Ε ο γερος συνεχισε με ολα τα επόμενα αυτοκίνητα. Και τις επόμενες μερες τον ξαναεβρισκα συνεχεια. Με το κλασικο βιβλιαριο, με το πλαστικο περιτυλιγμα.

 

Εννοείται τις επομενες φορες πηρε τα #@^=&¿¤ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχανε τετοια αντιδραση θα κατεληγαμε με εμενα γεματο αιματα αλλα δεν θα ηταν δικα μου  :devil:

Και πάλι ισχύει το ότι ήσουν τυχερός γιατί γλίτωσες το μπλέξιμο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά αυτά τα καταριλίκια όταν δίνεις φαΐ αντί για λεφτά, πραγματικά, πολύ κακό μοντέλο επιχειρηματικά, ειδικά κάτι εποχές που ξημεροβραδιαζόμουν στα ίδια μέρη και ξέραμε και τι rotation είχαν τα πρεζάκια, ε δε σε παίρνει να είσαι και ζητιάνος και μαλάκας, θα κυνηγάς περιστέρια για να ζήσεις μετά από λίγο.

 

Όχι εγω το καταλαβαίνω. Είναι οπως οταν στα γενεθλια σου στην εφηβεια σου φερνουν δωρα αντι για λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τότε δεν λέει κανείς "δώσε μου κάνα ευρώ να πάρω ένα φούτερ". Αυτοί γιατί λένε "δώσε 50 λεπτά να πάρω κάτι να φάω";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγω το καταλαβαίνω. Είναι οπως οταν στα γενεθλια σου στην εφηβεια σου φερνουν δωρα αντι για λεφτα.

Όχι καμία σχέση! Όταν λες πεινάω και κάποιος άγνωστος σου δίνει φαγητό λες χίλια ευχαριστώ, δεν στραβώνεις κι από πάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι περισσότεροι "ζητιανοι" που τους πετυχαίνουμε συχνά στα ίδια σημεια είναι οι κλασσικοί απατεώνες που βαριούνται να δουλέψουν και ζουν από τη ζητιανιά. Δεν μιλάω φυσικά για άστεγους και τύπους οι οποίοι φαίνεται ότι όντως το έχουν ανάγκη.

Για παράδειγμα κυκλοφορεί μια τσιγγάνα συχνά στο μετρό και ζητιανευει με την προφαση ότι έχει πρόβλημα στα πόδια και δεν μπορεί να δουλέψει. Και όλη μέρα πηγαίνει πάνω κάτω στο μετρό χαχαχα! Μα καλά δεν μπορούσε να βρει πιο πειστική ατάκα;

Επίσης τις προάλλες έξω από το μετρό στο Αιγάλεω έρχεται ένας γυφτοκαγκουρας που ήταν ότι πιο αστείο/τραγικό έχω συναντήσει:

Αρχικά μου λέει έρχεται από Αγία Βαρβάρα και προσπάθησε να μου πουλήσει μούφα γυαλιά(τα οποία έβγαλε από την κωλοτσεπη χωρίς σακουλάκι) ένα 20αρικο τα οποία έλεγε κάνουν 200. Μετά έπεσε στο δεκαρικο αλλά αρνήθηκα. Ύστερα το γύρισε, μου λέει "τρελε μου πάρε μου κατι να φάω τουλάχιστον μπεσα δεν έχεις, που είναι η αλληλεγγύη"; χαχαχαχ! του λέω έχω ένα 20αρικο μαζί μου αλλά τα χρειάζομαι και δεν μπορώ να τα χαλάσω. Έλα ρε χάλασε το στο περίπτερο και δώσε μου 5-10 ευρώ μου λέει, ή τουλάχιστον πάρε μου ένα σουβλάκι να φάω.

Δεν μπορώ του λέω και κάπου εκεί κατάλαβε ότι δεν θα έπαιρνε χρήμα οπότε την έκανε και πλησίασε λίγο πιο πέρα ένα πιτσιρικά βγάζοντας πάλι το γυαλί από την κωλοτσεπη...

Ότι πιο αστείο!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι περισσότεροι "ζητιανοι" που τους πετυχαίνουμε συχνά στα ίδια σημεια είναι οι κλασσικοί απατεώνες που βαριούνται να δουλέψουν και ζουν από τη ζητιανιά. Δεν μιλάω φυσικά για άστεγους και τύπους οι οποίοι φαίνεται ότι όντως το έχουν ανάγκη.

Για παράδειγμα κυκλοφορεί μια τσιγγάνα συχνά στο μετρό και ζητιανευει με την προφαση ότι έχει πρόβλημα στα πόδια και δεν μπορεί να δουλέψει. Και όλη μέρα πηγαίνει πάνω κάτω στο μετρό χαχαχα! Μα καλά δεν μπορούσε να βρει πιο πειστική ατάκα;

 

Πχ τις προάλλες έξω από το μετρό στο Αιγάλεω έρχεται ένας γυφτοκαγκουρας που ήταν ότι πιο αστείο/τραγικό έχω συναντήσει:

Αρχικά μου λέει έρχεται από Αγία Βαρβάρα και προσπάθησε να μου πουλήσει μούφα γυαλιά(τα οποία έβγαλε από την κωλοτσεπη χωρίς σακουλάκι) ένα 20αρικο τα οποία έλεγε κάνουν 200. Μετά έπεσε στο δεκαρικο αλλά αρνήθηκα. Ύστερα το γύρισε, μου λέει "τρελε μου πάρε μου κατι να φάω τουλάχιστον μπεσα δεν έχεις, που είναι η αλληλεγγύη"; χαχαχαχ! του λέω έχω ένα 20αρικο μαζί μου αλλά τα χρειάζομαι και δεν μπορώ να τα χαλάσω. Έλα ρε χάλασε το στο περίπτερο και δώσε μου 5-10 ευρώ μου λέει, ή τουλάχιστον πάρε μου ένα σουβλάκι να φάω.

Δεν μπορώ του λέω και κάπου εκεί κατάλαβε ότι δεν θα έπαιρνε χρήμα οπότε την έκανε και πλησίασε λίγο πιο πέρα ένα πιτσιρικά βγάζοντας πάλι το γυαλί από την κωλοτσεπη...

Ότι πιο αστείο!

Σε τέτοιους δεν πρέπει να δίνουμε γιατί συντηρούμε το φαινόμενο!

 

Γενικά σε νέους ανθρώπους που φαίνονται υγιείς νομίζω ότι καλύτερα να μη δίνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αντιγράφω παλιότερο ποστ από φμπ:

 

 

 

ΜΑΚΡΟ. Μόλις έχω παρκάρει. Σκάει μελαμψό τυπάκι στο παράθυρο, αρχίζει μιλάει, κατεβάζω παράθυρο. Κάτι μου λέει, δεν ακούω "ε χαμήλωσε το λίγο" μου κάνει.

Χαμηλώνω τους Neubauten.

"Φίλε" μου λέει, "μας ξέρεις εμάς, είμαστε του *ένα_επίθετο* από Λιόσια και τα ρέστα."

-Δε σας ξέρω, αλλά συνέχισε.

-Ναι, ξέρεις τώρα πως είναι εκεί τα πράματα, γι' αυτό κι εγώ ας πούμε, να, πέντε άτομα περιμένουμε τώρα εδώ μπας και.

-Μπας και τι;

-Να έχω εδώ αυτό εδώ (βγάζει ένα netbook σε bubble wrap) ένα χιλιάρικο κάνει, τόσες ίντσες, παίρνει και σιμ για τηλέφωνο, τρία πενηντάρικα αν έχεις πάνω σου, δικό σου.

-Α δεν παίζουν φράγκα φίλε, αλλά μην αγχώνεσαι, καλά το σκοτώνεις, θα βρεις σίγουρα κάποιον.

-Δεν έχεις τίποτα να μου δώσεις; Κι εμείς χάλια είμαστε δηλαδή, εγώ έχω πόσα χρόνια που έπινα κόκα.

-Α αλλά κόκα, όχι ότι κι ότι.

-Ε ναι, τι να κάνω. (αλήθεια αυτό απάντησε)

-Φίλε άμα θες να σου ξηγηθώ κάνα ψιλό αλλά ως εκεί, για το μηχάνημα δεν έχω. (Του δίνω ένα ευρώ).

-Ευχαριστώ πολύ πρώτον για την ξήγα σου (χειραψία) Πόσα έχεις πάνω σου; Μπέσα.

-Τριάντα ευρώ, θα τα φάω σε κρέας.

-Δώστα μου και δικό σου (αρχίζει και το βάζει στο αμάξι).

-Δε θέλω αρχηγέ, ευχαριστώ, προτιμώ το κρέας.

-Έλα πάρτο κι έφυγες όπως είσαι, τριάντα ευρώ, χίλια κάνει. Να δες και την ταυτότητά μου.

-Λοιπόν το αφήνω εδώ εγώ (το αφήνω στην οροφή του αμαξιού) και φεύγω. Κάνε τα κουμάντα σου.

Το παίρνει, φεύγει.

Πάω να πάρω καρότσι, του 'χω δώσει το ευρώ, δεν παίρνουν άλλα κέρματα.

Παναγίες, Χριστοί, μάνες.

Μπαίνω μέσα, σκέφτομαι τώρα, λες να ήταν ασφαλίτης και να μου κάνει καμιά πουστιά άμα δε βρει κανέναν να μαζέψει; Αναγκάστηκα και το πιασα έτσι όπως το έβαλε στο αμάξι, έχει τα αποτυπώματά μου. Μήπως να πάρω τους μπάτσους να τους δείξω ότι είμαι καλό παιδί;

Προφανώς όχι, βενζίνη και μπουκάλι. Ψωνίζω, πληρώνω, βγαίνω έξω, βλέπω μπατσαρία και τον τυπάκο. Σχετικά χαλαρούς, δεν μπορώ να βγάλω άκρη αν μαζεύουν αυτόν ή κάναν άλλον που πήγε να το αγοράσει. Και αρχίζω και δαιμονίζομαι, έδωσα το ευρώ για το καρότσι σε ασφαλίτη και κάθομαι και κουβαλάω τώρα σα μαλάκας;

Πάω καρφί στους μπάτσους με τις σακούλες.

-Παιδιά να ρωτήσω, ασφάλεια ήταν ή όντως το σπρωχνε;

-Ποιος; (με υφάκι this is classified stuff)

-Ένας μαυριδερός απ' τα Λιόσια.

-Χεχ, ασφάλεια δεν ήταν. Όχι.

-Σίγουρα; Του 'δωσα ένα ευρώ, αν είναι δικός σας το θέλω πίσω. (Σκρουτζ ΜακΝτακ 2015)

-Όχι, δεν ήταν. Εσείς πήρατε τηλέφωνο;

-Ναι, στο ΑΤ ΤάδεΠεριοχής (ναι, πως, αμέ), δεν ξέρω αν σας έστειλαν από εκεί ή πήρε και άλλος.

-Όχι εμείς είμαστε, καλά κάνατε και ορίστε, κρατήστε και ένα ευρώ.

 

Μέσα δε μπήκα, αλλά τριάντα ευρώ μου το 'δινε.

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι περισσότεροι "ζητιανοι" που τους πετυχαίνουμε συχνά στα ίδια σημεια είναι οι κλασσικοί απατεώνες που βαριούνται να δουλέψουν και ζουν από τη ζητιανιά. Δεν μιλάω φυσικά για άστεγους και τύπους οι οποίοι φαίνεται ότι όντως το έχουν ανάγκη.

Για παράδειγμα κυκλοφορεί μια τσιγγάνα συχνά στο μετρό και ζητιανευει με την προφαση ότι έχει πρόβλημα στα πόδια και δεν μπορεί να δουλέψει. Και όλη μέρα πηγαίνει πάνω κάτω στο μετρό χαχαχα! Μα καλά δεν μπορούσε να βρει πιο πειστική ατάκα;

Επίσης τις προάλλες έξω από το μετρό στο Αιγάλεω έρχεται ένας γυφτοκαγκουρας που ήταν ότι πιο αστείο/τραγικό έχω συναντήσει:

Αρχικά μου λέει έρχεται από Αγία Βαρβάρα και προσπάθησε να μου πουλήσει μούφα γυαλιά(τα οποία έβγαλε από την κωλοτσεπη χωρίς σακουλάκι) ένα 20αρικο τα οποία έλεγε κάνουν 200. Μετά έπεσε στο δεκαρικο αλλά αρνήθηκα. Ύστερα το γύρισε, μου λέει "τρελε μου πάρε μου κατι να φάω τουλάχιστον μπεσα δεν έχεις, που είναι η αλληλεγγύη"; χαχαχαχ! του λέω έχω ένα 20αρικο μαζί μου αλλά τα χρειάζομαι και δεν μπορώ να τα χαλάσω. Έλα ρε χάλασε το στο περίπτερο και δώσε μου 5-10 ευρώ μου λέει, ή τουλάχιστον πάρε μου ένα σουβλάκι να φάω.

Δεν μπορώ του λέω και κάπου εκεί κατάλαβε ότι δεν θα έπαιρνε χρήμα οπότε την έκανε και πλησίασε λίγο πιο πέρα ένα πιτσιρικά βγάζοντας πάλι το γυαλί από την κωλοτσεπη...

Ότι πιο αστείο!

 

Μην ανοίγεις καν διάλογο με ζητιάνους, είτε μην απαντάς είτε προχώρησε παραπέρα είτε πες ευγενικά κάτι π.χ αφήστε με κύριε.

 

Εγώ γενικά ήμουν τσιγκούνης και δεν έδινα τίποτα, αλλά τελευταία χρόνια με την κρίση και τα δικά μου θέματα έγινα λίγο πιο ευαίσθητος και άρχισα να δίνω που και που κανένα ψιλό, επειδή όμως 2-3 φορές έπεσα θύμα ορισμένων που κορόιδευαν με αποκορύφωμα έναν που έπεισε την μάνα μου και του δώσαμε 20 ευρώ ενώ μετά αντι να μας πει και ευχαριστώ ζητούσε κι άλλα με θράσος και δικαιολογίες του πέοντος, πλέον έπαψα να έχω οποιοδήποτε αίσθημα λύπης για τέτοια άτομα, είτε πεινασμένος εξαθλιωμένος είτε τεμπέλης γύφτος κλέφτης κτλ που παρακαλάνε για λεφτά, όλοι ένα πράγμα προσπαθούν να κάνουν, να τους λυπηθείς και να τους πετάξεις κανένα φράγκο και μετά αφού τους λυπήθηκες να εκμεταλλευτούν την αδυναμία σου και το συναίσθημά σου για να τους δώσεις όσο περισσότερα μπορείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στα χωριά είναι μην τους καλό μάθεις. Αρκετοί έρχονται λένε δώστε μου κάτι δεν έχω να φαω τους δίνεις φαΐ και λένε όχι θέλω λεφτά. Τέτοιο θράσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα όταν έρχονται και μου ζητάνε λεφτά, τους το γυρνάω. Του λέω, ρε παιδιά, μακροχρόνια άνεργος είμαι, χρωστάω παντού, και δεν έχω ούτε εγώ να φάω, έχεις τίποτα να μου δώσεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα όταν έρχονται και μου ζητάνε λεφτά, τους το γυρνάω. Του λέω, ρε παιδιά, μακροχρόνια άνεργος είμαι, χρωστάω παντού, και δεν έχω ούτε εγώ να φάω, έχεις τίποτα να μου δώσεις;

 

Μια φορά το είχε κάνει ο φίλος ενός ξαδέλφου μου αυτό σε έναν ναρκομανή που ζήτησε λεφτά, το αποτέλεσμα; Ο ναρκομανής του έδωσε χρήματα, μάλιστα αν θυμάμαι ή 2ευρώ ή μεγαλύτερο ποσόν μου είπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο ηλίθια περίπτωση απάτης που μου 'χε τύχει (κι η μοναδική στην οποία έδωσα λεφτά) ήταν η εξής:

 

Ήμουν στην πλατεία Δάφνης μ' έναν φίλο μου κι ακούγαμε ένα τραγούδι από το iPod μου. Σε μια φάση μας πλησιάζει ένας ψηλός νεαρός (20-25 χρονών) που ζητιάνευε λεφτά. Αντί να του πω το κλασσικό ψέμα "Δεν έχω ψιλά, λυπάμαι." όπως κάνω συνήθως, έκανα το λάθος ν' ανοίξω το πορτοφόλι μπροστά του και να του δώσω 50 λεπτά. Αφού του γυάλισαν τα χαρτονομίσματα που είδε στο πορτοφόλι μου (πάλι καλά που δεν τα σούφρωσε) τι ατάκα μου πετάει; "Δεν μου δίνεις το 20ευρο να στο χαλάσω και να μου δώσεις κανά ευρώ;". Κουφάθηκα! "Για πόσο @#$%^&* με περνάς;" ήταν η απάντηση που έπρεπε να του δώσω αλλά αντί αυτού του απάντησα με θυμωμένο ύφος: "Τι είναι αυτά που λες; Σου έδωσα ήδη λεφτά.". Kαι μετά άρχισε τσαμπούκα μπροστά σε όλο τον κόσμο και με 2-3 αστυνομικούς να ήταν εκεί κοντά. Και θρασύς και ηλίθιος μαζί!

 

Έχει κι άλλο όμως! Αντί να βάλει μυαλό και να φύγει από την στιγμή που τον άκουσε όλος ο κόσμος, πήγε αμέσως να κάνει την ίδια κομπίνα σε μια κοπελιά. Εκεί κανονικά έπρεπε να τον καρφώσω στους αστυνομικούς που ήταν στην πλατεία.

 

 

Μια περίπτωση απάτης που είχε τύχει κάποτε στον πατέρα μου ήταν η εξής:

 

Ένας συνάδελφος από την δουλειά του είχε περάσει από το σπίτι του πατέρα μου και του ζήτησε 10-20 λεφτά με την πρόφαση ότι του τελείωσε η βενζίνη στο μηχανάκι και δεν είχε λεφτά πάνω του. Επειδή ο πατέρας μου ντρεπόταν να του πει όχι και του τα 'δωσε. Μετά από λίγο καιρό μαθαίνει ότι το ίδιο ψέμα είχε πει σε πολύ άλλο κόσμο και με τα λεφτά αυτά αγόρασε ολοκαίνουρια μοτοσυκλέτα.

 

Μετά από χρόνια ξανάρθε στο σπίτι μας αλλά έτυχε εκείνη την φορά να του ανοίξω εγώ. Δεν τον ήξερα τότε (την παραπάνω ιστορία την έμαθα αργότερα από τον πατέρα μου) και μου πουλάει το ίδιο παραμύθι, ότι ήταν συνάδελφος του πατέρα μου (αυτό ήταν η μόνη αλήθεια) κλπ κλπ. Φυσικά δεν το 'χαψα το παραμύθι και του έριξα άκυρο λέγοντας ψέματα ότι δεν έχω λεφτά.

 

 

Λέγοντας για γύφτους, θυμάμαι κάποτε που είχα ακούσει από υπαλλήλους στον ΑΒ Βασιλόπουλο που είχαν δώσει λεφτά σε μια γύφτισα ζητιάνα για ν' αγοράσει γάλα και ψωμί για το παιδάκι της. Κι αντί αυτού αγοράζει μπύρα για την ίδια. Και μετά μας λένε να μην είμαστε ρατσιστές. Και ρούχα να τους δώσεις, θα τα πουλήσουν για να πάρουν iPod.

 

πηγαν και στη γιαγια μου, με παρομοιο παραμυθι - εξω απο την πορτα της τα ελεγαν 2 γυναικες, μαυροφορεμενες.

 

ευτυχως ομως εχουμε πει το παραμυθι πολλες φορες, ειμαστε προετοιμασμενοι & και δεν ανοιγουμε ποτε την πορτα, ουτε την ξεκλειδωνουμε όταν είμαστε μόνοι. φτου φτου, παρα τα 85 μας χρονια :)

 

Tέτοια λαμογιά πήγαν να κάνει και στην γιαγιά μου ένας τυπάς, δήθεν ότι ήρθε να παραδώσει έναν νέο Η/Υ στον θείο μου (θα είδε το όνομά του στην ταμπέλα που έχει απ' έξω επειδή δουλεύει ως ψυχολόγος). Η γιαγιά μου επειδή ώρες-ώρες είναι αφελής παραλίγο να το χάψει αλλά ευτυχώς θυμήθηκε ότι ο θείος μου μόλις πρόσφατα είχε πάρει νέο H/Y κι έτσι τον έστελε στον αγύριστο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...