Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο ρεκόρ απόστασης για το Flyboard Air, το εντυπωσιακό hoverboard


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχωρέστε με άλλα είμαι πάρα πολύ δύσπιστος με το εν λόγω βίντεο. Έχοντας δοκιμάσει αρκετές φορές το καλοκαίρι ένα θαλάσσιο flyboard ξέρω ότι είναι απίστευτα δύσκολο να ελέγξεις την κατευθυντικοτητα μιας πλατφόρμας με προωθητική κίνηση από κάτω. Είναι σαν να προσπαθείς να ισορροπήσεις ένα ξύλο όρθιο πάνω στο δάκτυλο σου. Με λίγα λόγια είναι αδύνατον να κρατήθεις όρθιος για πολύ ώρα εκτός και αν η συγκεκριμένη πλατφόρμα έχει ηλεκτρονικά συστήματα που κανουν συνεχώς διόρθωση της παραλληλοτητας της με το εκάστοτε έδαφος. Ας βάλουμε στην άκρη τους εξωγενείς παράγοντες όπως τα ρεύματα αέρα που μπορούν ανά πάσα στιγμή και εντελώς αναπάντεχα να τροποποιησουν την θέση του σώματος του χρήστη. Για τα 10000 πόδια δεν το συζητώ καν καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να το κρατήσει όρθιο σε καμία περίπτωση. Αρκεί να δει κανείς ένα βίντεο από ελεύθερη πτώση. Μια απλή κίνηση του χεριού είναι ικανή να ανατρέψει την πορεία της καθόδου και ένας λάθος χειρισμός να κάνει τον αλεξιπτωτιστη να περιστρέφεται ανεξέλεγκτα! Αν την συσκευή την είχε στην πλάτη θα με έπειθε περισσότερο καθώς το σώμα του χρήστη θα "κρεμόταν" από την συσκευή και θα είχε καλύτερο χειρισμό της.

gyroscopic stabilizers :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν να γίνει το πρώτο βήμα. Σε οτιδήποτε γίνεται το πρώτο βήμα ακολουθεί η εξέλιξη. Δεν ξέρω μόνο πόσο χρήσιμο θα είναι κάτι τέτοιο και που θα μπορούσε να είχε εφαρμογή εκτός της διασκέδασης.

 

Για τα σχόλια των 10 λεπτών αυτονομίας και άλλες τέτοιες κοτσανες δεν σχολιάζω. Θυμηθητε τα πρώτα ηλεκτρικά αυτοκίνητα και δείτε την τεσλα σήμερα.

 

Έτσι είναι παιδιά. Κάθε τι καινούργιο πάντα θα υπάρχει η δυσπιστια και η σιγουριά ότι δεν θα γίνει ποτέ.

 

Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Αυτό που έχεις δοκιμάσει δεν διαθέτει καμία από τις τεχνολογίες που έχει με τους μηχανισμούς ισορροπίας που έχει αυτό.

 

Ακόμη και ψεύτικο να είναι παιδιά είναι μαθηματικά βέβαιο ότι όλα αυτά θα τα δούμε μια μέρα. Ίσως όχι η δική μας γενιά σίγουρα οι επόμενες.

Το πρώτο "βήμα" έγινε στα 50s από τον US Army....

Από τότε,στις δεκαετίες που ακολούθησαν, είχαμε καμία δεκαριά τέτοιες συσκευές,διαφορετικών τεχνολογιών με ανάμικτα αποτελέσματα.

Κλασσικό παράδειγμα το jet-pack από την ταινία του James Bond και το VZ-1.

Ο τύπος δεν βρήκε τίποτα καινούργιο, απλά βελτίωσε οριακά κάτι που υπήρχε μισό αιώνα.

 

Η αυτονομία δεν θα αλλάξει δραματικά,εκτός και υπάρξει κάποια επανάσταση στην αποθήκευση ενέργειας ή αυξήσει κατακόρυφα το μέγεθος της συσκευής....

 

Να μην λέμε τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια μάτια στο πεντάγωνο στις ΗΠΑ σίγουρα έχουν ανοίξει διάπλατα σκεπτόμενα τον στρατιώτη του μέλλοντος.

Στο πρώτο βίντεο είχα πει μόνο ότι αμφιβάλλω ότι θα το αφήσουν να κυκλοφορήσει με δυνατότητα να πετάει στα 10.000 πόδια. Πάντως μια νέα εποχή αρχίζει (ίσως όχι αμέσως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβαλλω εαν αυτο το πραγμα μπορει να περπατησει σαν κυριο μεσο μεταφορας καποια στιγμη, δεν εχουμε ακομη την καταλληλη τεχνολογια για αυτο, ειναι εξαιρετικα ενεργοβορο, γιατι να πετας οταν μπορεις με λιγοτερη ενεργεια να κυλας;
Οταν η επιστημη βρει καποια νεα τεχνολογια, κατι πολυ διαφορετικο απο αυτα που εχουμε σημερα, δεν μιλαω για καλυτερες μπαταριες, καλυτερα και ελαφρυτερα υλικα, μιλαω για κατι εντελως καινουργιο. οπως για παραδειγμα ο διακτινισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβαλλω εαν αυτο το πραγμα μπορει να περπατησει σαν κυριο μεσο μεταφορας καποια στιγμη, δεν εχουμε ακομη την καταλληλη τεχνολογια για αυτο, ειναι εξαιρετικα ενεργοβορο, γιατι να πετας οταν μπορεις με λιγοτερη ενεργεια να κυλας;

 

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που η οικονομία θυσιάζεται για το σκοπό.Παράδειγμα, γρήγορη διακομιδή ασθενούς σε νοσοκομείο κλπ.

Πάντως έχουμε μέλλον ακόμα στο πρότζεκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει τεχνολογία εδω και πολλά χρόνια αλλά δεν θέλουν να την αναπτύξουν εμπορικά για τους γνωστούς λόγους υπερκέρδους ώστε να μην χάσουν τα Δις που βγάζουν οι εταιρίες συμβατικών οχημάτων και τα ΤΡΙΣ που βγάζουν οι πετρελαικές.Παρακάτω Ενα ΑΛΗΘΙΝΟ παράδειγμα είναι αυτό το όχημα που είχε βγεί 40 χρόνια πρίν που έφτανε στα 10.000 πόδια ύψος και αυτονομία τότε Γύρω στα 40 λεπτά ! και που χωρίς Προφανή λόγο και αιτία σταματήσανε να ασχολούνται με αυτό,Απλά φανταστείτε με την σημερινή τεχνολογία 40 χρόνια μετά πόσο θα είχε (η έχει ήδη  χωρίς να το γνωρίζουμε)τελειοποιηθεί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σχόλια των 10 λεπτών αυτονομίας και άλλες τέτοιες κοτσανες δεν σχολιάζω. Θυμηθητε τα πρώτα ηλεκτρικά αυτοκίνητα και δείτε την τεσλα σήμερα.

Το Flyboard λειτουργεί με καύσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καύσιμα δηλαδή δεν εξελίσσονται? Σίγουρα δεν είναι όπως είπα κάτι εφικτό στα επόμενα χρόνια (αν και πότε δεν ξέρεις) αλλά στις επόμενες γενιές όμως κάποια στιγμή θα το δούμε σε κάποια εφαρμογή και θα αν αναπολουμε την τότε είδηση που τη σχολιάζαμε μέσα στα φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε εντύπωση το ύψος που μπορεί να φτάσει, τρομακτικό!

 

Παιδιά υπάρχει τεχνολογία εδω και πολλά χρόνια αλλά δεν θέλουν να την αναπτύξουν εμπορικά για τους γνωστούς λόγους υπερκέρδους ώστε να μην χάσουν τα Δις που βγάζουν οι εταιρίες συμβατικών οχημάτων και τα ΤΡΙΣ που βγάζουν οι πετρελαικές.Παρακάτω Ενα ΑΛΗΘΙΝΟ παράδειγμα είναι αυτό το όχημα που είχε βγεί 40 χρόνια πρίν που έφτανε στα 10.000 πόδια ύψος και αυτονομία τότε Γύρω στα 40 λεπτά ! και που χωρίς Προφανή λόγο και αιτία σταματήσανε να ασχολούνται με αυτό,Απλά φανταστείτε με την σημερινή τεχνολογία 40 χρόνια μετά πόσο θα είχε (η έχει ήδη  χωρίς να το γνωρίζουμε)τελειοποιηθεί !

 

Εντυπωσιακό βίντεο αλλά δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα με τα βίντεο στο youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό αν μη τι άλλο! By the way...μερικοί από εδώ μέσα σταματήστε τον Λιακόπουλο. Είστε που είστε λαλημένοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πρωτος ειχα πει οτι μαλλον ειναι μουφα το βιντεο και πρωτος εχω παθει σοκ που δεν ειναι ...ασυλληπτο και υπερβολικα φανταστικο ελπιζω να το εξελιξει γρηγορα να ανεβουμε και μεις σε κανα τετοιο 

 

αυτα που λενε καποιοι δυσπιστοι θωμαδες απλα γραφικα .. εδω ενα drone των 50 ευρω να παρεις και εχει απιστευτη ευσταθεια ... τωρα πιστευω οτι εχει ακομα αρκετη εξελιξη για υψηλες και μακρινες πτησεις αλλα πραγματικα εχω εντυπωσιαστει αφανταστα.. 

 

εχουμε γινει κυνικοι και ισως και μ2λκς κυριοι ,, καιρος να αρχισουμε να εχουμε φαντασια και να κοψουμε τη πολυ κατινια και το μηδενισμο-στειρα αμφισβητηση των παντων .. εγω παντως εφαγα τα λογακια μου .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αληθινό 100% γενικά κοιτάω όσο γίνεται,όταν βάζω κάτι (εκτός αν είναι για χαβαλέ)να μην είναι μούφα,οκ καλή η προσοχή,αλλά όπως λέει ο φίλος πιο πάνω,έχουμε γίνει εντελώς στα πάντα δύσπιστοι,είναι και αυτό βέβαια προκαλούμενο απο την παραπληροφόρηση που επίτηδες έχει κατακλύσει τον κόσμο,όμως μην τα μηδενίζουμε όλα,προσωπικά το γνωρίζα το συγκεκριμένο οτι είναι αλήθεια πολύ πρίν το δω,γιατί τύχαινε να το είχα δει μικρός είτε σε ειδήσεις είτε σε κάποιο ντοκυμαντέρ στήν Τηλεόραση ! και αυτά αρκετά πρίν βγεί το Internet με τα ψευτικα CGI που βγάζει ο καθένας,μπορεί και 20-25 χρόνια πρίν ! μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση,καθώς και οτι μετά το έθαψαν...

Αν θέλει κανείς να πάθει πλάκα και ασχολείτε με το θέμα,ας ψάξει για τον Viktor Grebennikov (τον εξαφάνισαν και αυτόν και το απίστευτο Video που είχε κάνει)και για την αντιβαρύτητα και κάποια μετα-υλικά και τις ιδιότητες τους  που ανακάλυψε στήν φύση πρίν δεκαετίες !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...