Προς το περιεχόμενο

Γιατί το Red Ring of Death δεν σκότωσε το Xbox 360;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα πραγματα , XBOX 360 + PS3 FAT Ειχαν το ιδιο προβλημα στην μητρικη εκει που παταγαν τα chipset της GPU Λογο θεμοκρασιας οι κολησεις μας χαιρέταγαν το πλατανο.... 

 

Και δεν φταιει η NVIDIA Με τις GPU .... το PCB εφτεγε γιατι οι ιδίες GPU 9χχχ series ΔΕΝ ειχαν πρόβλημα στα PC ? 

 

SONY+ Microsoft ηταν απαράδεκτες στον ποιοτηκο ελενχο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά η ίδια η κόλληση στα BGA εξαρτήματα έφταιγε γιατί έπρεπε να είναι "οικολογική" και να μην περιέχει μόλυβδο (soft solder), πρόσμιξη που της πρόσδιδε αυξημένη ελαστικότητα....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η ίδια η κόλληση στα BGA εξαρτήματα έφταιγε γιατί έπρεπε να είναι "οικολογική" και να μην περιέχει μόλυβδο (soft solder), πρόσμιξη που της πρόσδιδε αυξημένη ελαστικότητα....

 

+1000...

 

Βάλε και τα 90nm που ανέβαζαν μέχρι και 98°C στην GPU, βάλε και το warping που έτρωγε η Mobo, δεν ήθελαν και πολύ να σπάσουν οι "οικολογικές" κολλήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έκαναν πράξη αυτά που έλεγαν και όντος εφάρμοσαν το Ότι και να συμβεί, φροντίστε τους πελάτες σας”

Εμένα δεν μου παρουσίασε πρόβλημα,αλλά μετά 1μιση με 2 χρόνια περίπου,την άλλαξα με μια Jasper Εκδοση καλού κακού,θυμάμαι στίς αρχές ιδιαίτερα κάποιες φορές σου έδιναν μέχρι και παιχνίδι(α)η και χειριστήριο όταν σου την επέστρεφαν και συμπλήρωνες και μια φόρμα αν ήθελες και Online και είχε επέκταση εγγύησης για 2 ακόμα χρόνια πέραν της κανονικής !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός εμένα απο τότε που παρουσίασε αυτο το πρόβλημα το 360 τέλος η Microsoft.

και το ps ενα σκασμο προβληματα ειχε.Κονσολα ιδιως η πρωτη εκδοση της εκαστοτε κονσολας χωρις προβλημα δεν υπαρχει.

ps1 2-3αλλαγες το "ματακι",ps2 μια απο τα ιδια απλα τα δυο πρωτα ειχαν φθηνη επιδιορθωση το ps3 με την ληξη εγγυησης χαλασε (οπως και σε πολυ λαο) και η επισκευη στοιχιζε 250 ευρω(στην ουσια εστελνες το χαλασμενο και σου στελνανε αλλο).

Η δεχεσαι οτι θα αντιμετωπισεις προβληματα και παιρνεις οποια κονσολα σου γιαλυσει η ξεχνας τις κονσολες γενικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κονσολα ιδιως η πρωτη εκδοση της εκαστοτε κονσολας χωρις προβλημα δεν υπαρχει.

 

Ότι έχω πάρει από Nintendo δεν μου έχει χαλάσει μέχρι τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει 1 Xbox 360 Elite 320Gb και 1 PS3 Fat 80Gb με διαφορά λίγων ημερών.Το Xbox φλασαρισμένο για κανά χρόνο,το PS3 απείραχτο.Δεν γνώριζα οτι υπήρχε Ban,το διαβάζω στο internet και βγάζω το ethernet απο το Xbox για κανά μήνα Νοεμβριο με Δεκέμβριο,την εποχή που η MS έριχνε τα Ban στις κονσόλες και οχι στο account για να αναγκάσει τον κόσμο να αγοράσει καινούρια κονσόλα.Περνάει η κρίσιμη περίοδος που η MS είχε ηδη ρίξει Ban σε μερικά εκατομμύρια κόσμο και αποφασίζω να βάλω πάλι το ethernet.Μου βγάζει μήνυμα:Your console has been banned. :( Ξενέρωσα απίστευτα,αν το γνώριζα απο την αρχή δεν θα την φλάσαρα.Ρώτησα τότε σε μαγαζί και μου ζητούσε 100€+ για να το ξεμπανάρει.

 

300€ η κονσόλα συν 50€ το φλασάρισμα.Το πούλησα 120€ με 2ο ασύρματο χειριστήριο σε άριστη κατάσταση εις γνώση του αγοραστή.«Μπήκα μέσα».Μόνο και μόνο που δεν έμπαινε internet για online gaming ήταν για εμένα άχρηστη.Επίσης δεν έκανε install τα games.Αυτός που το αγόρασε νοιαζόταν μόνο για το offline,πήρε δώρο και πολλά games.

 

Το PS3 συνέχισε να λειτουργεί μετά απο 8 χρόνια απροβλημάτιστα με χιλιάδες ώρες λειτουργίας και το πούλησα 70€ με καμιά 10ριά παιχνίδια.Φοβερό μηχάνημα!Υποτίθεται οτι τα PS3 Fat 80 Gb έβγαζαν πρόβλημα,το δικό μου δεν ήταν απο τις πρώτες παρτίδες.Δεν νομίζω πως το PS4 μπορεί να αντέξει τόσα χρόνια με τόσες ώρες λειτουργίας.

 

Ξεκίνησα με PS1 και PS2.Μηχανήματα χωρίς προβλήματα.Φοβερές εποχές.

 

Ενας γνωστός μου είχε πρόβλημα η με 1 η με 2 Xbox 360 που χάλασαν,δεν θυμάμαι.Τώρα αυτό που έχει λειτουργεί.Του λεω:Πάρε PS4 να για αλλαγή να παίζουμε μαζί κανα online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλοκαίρι 2007 και τρελό ΚΑΨΙΜΟ στο Dead or Alive 4 με φίλο (εγώ μικρός τότε 14 αυτός 11). Εκεί που είχαμε σπάσει τα πάντα στο παιχνίδι, και αποθηκεύσει καμιά 100αρια replay να σου το φωτάκι το κόκκινο. Τι είναι τι είναι; Τι πετσέτες είδαμε στο YouTube (το παλιό ναι του 2006-07) βρεγμένος τι το ένα τι άλλο. ΤΕΛΟΣ η κονσόλα. Ευτυχώς έγινε άμεση αλλαγή και το επόμενο δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα. Δόθηκε το 2011 γιατί παρέμεινα στο PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τοπικ. Έχω ένα xbox360 το οποίο είχε βγάλει rrod με 3 λαμπάκια. Άλλαξα πάστα, έβγαλα τα φτηνο Χ κάτω απο τις ψύχτρες και τα αντικατέστησα με σωστές βίδες των 5mm. Τώρα ανάβουν 2 λαμπάκια (οι ανεμιστήρες είναι επάνω συνδεδεμένοι κανονικά). Έχει ιδέα κανείς πώς να προχωρήσω ή κάποιο link απο σωστό topic αν είναι εύκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...