Προς το περιεχόμενο

Winbank Wallet app από την τράπεζα Πειραιώς για ανέπαφες συναλλαγές με το smartphone σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αυτό που καμαρώνετε για το root και ταυτόχρονα διαμαρτυρεστε που δεν μπορείτε να έχετε κάποιες λειτουργίες Web banking, με ξεπερνάει λίγο αλλα δε νομίζω να θέλω να ανοίξω μια τέτοια κουβεντα... :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που καμαρώνετε για το root και ταυτόχρονα διαμαρτυρεστε που δεν μπορείτε να έχετε κάποιες λειτουργίες Web banking, με ξεπερνάει λίγο αλλα δε νομίζω να θέλω να ανοίξω μια τέτοια κουβεντα... :)

μα ολα τα ρίσκα εμείς παίρνουμε ουσιαστικά όχι η τράπεζα αν κλέψουν εμάς κλέβουν....

για την ωρα για τα περισσότερα webbanking apps υπάρχει λύση από προσωρινό root (το κάνεις enable με ενα δεύτερο binary (σίγουρη λύση που λειτουργεί πάντα) μεχρι και root cloakers (που απο συσκευη σε συσκευη διαφέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μα ολα τα ρίσκα εμείς παίρνουμε ουσιαστικά όχι η τράπεζα αν κλέψουν εμάς κλέβουν....

για την ωρα για τα περισσότερα webbanking apps υπάρχει λύση από προσωρινό root (το κάνεις enable με ενα δεύτερο binary (σίγουρη λύση που λειτουργεί πάντα) μεχρι και root cloakers (που απο συσκευη σε συσκευη διαφέρει)

 

Αν εγώ όμως ήμουν η τράπεζα, δεν θα επιθυμούσα να δω ΚΑΜΙΑ αναφορά παραβίασης της υπηρεσίας, έστω κι αν η ευθύνη ήταν 100% του χρήστη. Άρα, σαφώς και θα το κλείδωνα όσο περισσότερο μπορούσα...

 

Αν όλοι οι χρήστες γνώριζαν ακριβώς τι κάνει το root στις συσκευές τους, θα ήταν όλα ψιλο ΟΚ. Απο τη στιγμή όμως που οι περισσότεροι γνωρίζουν μόνο πως: με το root κόβω διαφημίσεις και εγκαθιστώ διάφορα προγράμματα (σπασμένα, απο μη πιστοποιημένους devs κλπ), ε... έχουμε πρόβλημα! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα ειδηση σημερα και κατευθειαν το κατεβασα και το ενεργοποιησα.

Δεν νομιζω οτι εχει καμμια εξτρα χρεωση. Αρνητικο οτι μπορεις να βαλεις στο wallet μονο χρεωστικη καρτα και οχι πιστωτικες. Εχω ηδη στειλει ερωτημα στην τραπεζα, αλλα μηπως θα μπορουσε να μας διαφωτισει και ο φιλος που δουλευει στην τραπεζα, αν εχουν σκοπο να προσθεσουν και πιστωτικες;

Το αλλο αρνητικο, οπως ηδη αναφερθηκε, ειναι οτι ειναι ξεχωριστο app και οχι κομματι του λειτουργικου. Δεν με χαλαει ιδιαιτερα, αλλα σιγουρα ειναι μειον. Ειδικα αν καποιος εχει κινητο με fingerprint reader.

 

Σιγουρα ομως ειναι ενα βημα στην σωστη κατευθυνση και ως τετοιο θα πρεπει να το επικροτησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πήγα σε 2 καταστήματα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, την μία μου είπαν πως δεν γίνεται να πληρώσω με κινητό γιατι δεν είναι κάρτα (άντε να τους εξηγήσεις σε μία τεράστια ουρά, τι πάει να πει ανέπαφη συναλλαγή), και την άλλη ενώ πλησίαζα το κινητό μου στο μηχάνημα μου το αρπάζει η ταμίας και το κοπανούσε στο μηχάνημα. Μάλλον στην χώρα μας οι ανέπαφες συναλλαγές είναι κάτι άγνωστο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ όμως ήμουν η τράπεζα, δεν θα επιθυμούσα να δω ΚΑΜΙΑ αναφορά παραβίασης της υπηρεσίας, έστω κι αν η ευθύνη ήταν 100% του χρήστη. Άρα, σαφώς και θα το κλείδωνα όσο περισσότερο μπορούσα...

 

Αν όλοι οι χρήστες γνώριζαν ακριβώς τι κάνει το root στις συσκευές τους, θα ήταν όλα ψιλο ΟΚ. Απο τη στιγμή όμως που οι περισσότεροι γνωρίζουν μόνο πως: με το root κόβω διαφημίσεις και εγκαθιστώ διάφορα προγράμματα (σπασμένα, απο μη πιστοποιημένους devs κλπ), ε... έχουμε πρόβλημα! :)

 

Δεν χρειάζεται root για να εγκαταστήσεις προγράμματα σπασμένα και από πιστοποιημένους devs. Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό.

 

Επίσης, το να μην είναι «πιστοποιημένος» ένας dev δεν είναι έγκλημα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για κάτι τέτοιο.

 

Κατά τα άλλα, η τράπεζα κάνει ό,τι θεωρεί ότι την συμφέρει καλύτερα, κι ο πελάτης (ο σωστός) κάνει ακριβώς το ίδιο για τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...