Προς το περιεχόμενο

Winbank Wallet app από την τράπεζα Πειραιώς για ανέπαφες συναλλαγές με το smartphone σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δοκίμασα 2 φορές, και τις 2 μου άνοιξε κατευθείαν το android pay και δε πλήρωσε με την εφαρμογή της Πειραιώς. Αυτά σε LG G3 με marshmallow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πήγα σε 2 καταστήματα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, την μία μου είπαν πως δεν γίνεται να πληρώσω με κινητό γιατι δεν είναι κάρτα (άντε να τους εξηγήσεις σε μία τεράστια ουρά, τι πάει να πει ανέπαφη συναλλαγή), και την άλλη ενώ πλησίαζα το κινητό μου στο μηχάνημα μου το αρπάζει η ταμίας και το κοπανούσε στο μηχάνημα. Μάλλον στην χώρα μας οι ανέπαφες συναλλαγές είναι κάτι άγνωστο...

 

Απλά καραγκιόζηδες αν ισχύει... Εγώ θα απαιτούσα να μιλήσω με υπεύθυνο και ή θα τους μένανε τα ψώνια ή θα πλήρωνα όπως ήθελα... Λεφτά τους δίνουμε, ούτε τους κλέβουμε, ούτε δίνουμε επιταγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον φίλο με το windows mobile, όσους έχουν iphone ή rooted android και γενικά για κάθε είδους συσκευής, ακόμη και για παντόφλα η λύση είναι απλή (την είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα πριν από δύο τρία χρόνια):

 

Λόγκο στιγμής ή απλό σελοτέιπ. Κολλάς την καρτούλα στο πίσω μέρος της συσκευής και τέλειωσες. Για εγγυημένες ανέπαφες!

 

maxresdefault.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πήγα σε 2 καταστήματα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, την μία μου είπαν πως δεν γίνεται να πληρώσω με κινητό γιατι δεν είναι κάρτα (άντε να τους εξηγήσεις σε μία τεράστια ουρά, τι πάει να πει ανέπαφη συναλλαγή), και την άλλη ενώ πλησίαζα το κινητό μου στο μηχάνημα μου το αρπάζει η ταμίας και το κοπανούσε στο μηχάνημα. Μάλλον στην χώρα μας οι ανέπαφες συναλλαγές είναι κάτι άγνωστο...

 

ειναι πολλα τα γιδια στα ταμεια. Εδω εαν προκειται για ανεπαφη συναλλαγη με κάρτα σου αρπαζουν τη καρτα απο το χερι και δεν σε αφηνουν να κανεις εσυ την συναλλαγη (οποτε καπου χανεται το νοημα της ανεπαφης συναλλαγης οπου το ζητημα ειναι να ΜΗΝ δωσεις πουθενα τη καρτα σου κ να πραγματοποιησεις εσυ την συναλλαγη).

Στο Σκλαβενιτη κουραστικα να τους εξηγω πως να τη χρησιμοποιουν. Καποιοι ζητανε κ υπογραφη κιολας στην αποδειξη της συναλλαγης. 

Δεν μπορω να διανοηθω τι θα γινει εαν σκασω μουρη με τηλεφωνο κ παω να πληρωσω. Παιζει να καλεσουν την αστυνομια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιο και πρακτικό να μην χρειάζεται να κουβαλάς την κάρτα.

Όσο για για root και e-banking,αν ήμουν κακοπροαίρετος χακερ,οι rooted συσκευες με e-banking θα ήταν το πρωτο που θα στόχευα.
Ειναι αρκετά μεγάλο το ποσοστό που απλα κανει root ακολουθώντας τυφλά ενα tutorial και δεν αντιλαμβανεται τι ακριβώς μπορει να παιζει στο παρασκήνιο.

Ας φτιαξει πρωτα το συστημα της να κανουμε συναλλαγες με το εξωτερικο και μετα να ασχοληθει με το winbank wallet.

Θελει και μοντερνιες...εδω ουτε λεφτα στο paypal δεν μπορω να στειλω με τη χρεωστικη, 10 ψωροευρο παλευω να ανεβασω και με μπλοκαρει.

Οσο λογική έχει να ζητας να "φτιαξει το συστημα" η πειραιως για να στελνεις λεφτα εξω,αλλο τόσο έχει να ζητάς απ τον μανάβη πορτοκάλια με γεύση πίτσα ή να παζαρεύεις την τιμή μιας μπλούζας με εναν random υπαλληλο σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας.
Eιναι απλά αναρμόδιοι και δεν περνάει απ το χέρι τους.
 

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πήγα σε 2 καταστήματα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, την μία μου είπαν πως δεν γίνεται να πληρώσω με κινητό γιατι δεν είναι κάρτα (άντε να τους εξηγήσεις σε μία τεράστια ουρά, τι πάει να πει ανέπαφη συναλλαγή), και την άλλη ενώ πλησίαζα το κινητό μου στο μηχάνημα μου το αρπάζει η ταμίας και το κοπανούσε στο μηχάνημα. Μάλλον στην χώρα μας οι ανέπαφες συναλλαγές είναι κάτι άγνωστο...

Εγω δεν προειδοποίησα. Τους είπα θέλω να πλήρωσω με κάρτα, είχα ετοιμάσει το κινητό, και το κολλησα πάνω στο POS . Άναψαν τα λαμπάκια και έγινε ή δουλειά πριν προλάβουν να μου πουν τίποτα.

 

Αν αρχίσει και το συζητάς φοβάμαι ότι δεν βγαίνει άκρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μια φορα που δοκίμασα,απετυχε πάντως.
Ενω η εφαρμογη εδειχνε οτι η πληρωμη εγινε,στο μεταξυ το μηχανημα ΜΠΛΟΚΑΡΕ (και αναγκαστηκε να το βγαλει απ το ρευμα για να ξεκολλησει),και οταν πηρε τηλεφωνο στην τραπεζα για να μαθει αν τελικα η πληρωμη πέρασε,της ειπαν πως όχι.
Μιλαμε για καταστημα που εχω πληρωσει πολλες φορες ανεπαφα στο συγκεκριμενο μηχανακι,αλλα μεσω κινητου ήταν ναυαγιο η δουλεια.
Ετυχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα που δοκίμασα,απετυχε πάντως.

Ενω η εφαρμογη εδειχνε οτι η πληρωμη εγινε,στο μεταξυ το μηχανημα ΜΠΛΟΚΑΡΕ (και αναγκαστηκε να το βγαλει απ το ρευμα για να ξεκολλησει),και οταν πηρε τηλεφωνο στην τραπεζα για να μαθει αν τελικα η πληρωμη πέρασε,της ειπαν πως όχι.

Μιλαμε για καταστημα που εχω πληρωσει πολλες φορες ανεπαφα στο συγκεκριμενο μηχανακι,αλλα μεσω κινητου ήταν ναυαγιο η δουλεια.

Ετυχε?

 

Προσωπικα πιστευω οτι ηταν ατυχια. Το εχω χρησιμοποιησει καποιες φορες και σε διαφορετικα καταστηματα και δεν ειχα προβλημα (περα απο τα παραξενα βλεμματα των εργαζομενων). Δεν το χρησιμοποιω συχνα, γιατι μπορεις να περασεις μονο χρεωστικη και οχι πιστωτικες (τουλαχιστον οχι ακομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...