Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος η δωρεάν αναβάθμιση των Windows 10 στις 29 Ιουλίου. Στα 300 εκατομμύρια οι συνολικές εγκατάστασεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

LoL.

 

Επίσης σε μερικά PC που έχω Windows δουλεύω με LibreOffice και ούτε εδώ έχω θέμα..

Εχεις κανει σε bold αυτο που αναφερω για το skype. Μεχρι εδω ωραια. Απο κατω γιατι γελας? Δεν μας λες να γελασουμε ολοι παρεα? Εχω αδικο για το skype; 

 

Και στη συνεχεια μας λες οτι σε windows περιβαλλον τρεχεις το libre office. Ωραια για ποιο λογο? Οταν σου δινει με ενα πενηνταρικο το 365 Personal για ενα χρονο; Τι σε κανει να πιστευεις οτι το libreoffice ειναι καλυτερο απο το microsoft office? 

 

Ασε λοιπον τα γελακια και πες μας την αποψη του τεκμηριωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Πείτε ένα λόγο να φύγει κάποιος από τα 7. Μιλάμε για λειτουργικό σύστημα δοκιμασμένο αξιόπιστο, γρήγορο και ασφαλές, με άπειρη υποστήριξη σε drivers, software κτλ.

 

Ακόμα και drivers των βιστα δουλεύουν στα 7.

 

Επίσης σέβεται απόλυτα την ιδιωτικότητα σου, δεν τρέχουν μα***ες στο παρασκήνιο που εκτός από φακέλωμα τρώνε και πόρους και bandwidth, μπορείς να ελέγξεις απόλυτα τι εγκαθίσταται και πότε, και αν θες προσαρμοζεις το λειτουργικό και τρέχει αξιοπρεπώς ακόμα και σε παμπάλαια μονιπυρηνα συστήματα. Θέλω ένας να προβλέψει τι θα γίνει με τα υποχρεωτικά ενεργοποιημένα updates των 10 σε παλιά μηχανήματα με λίγη ραμ ενώ θα θες να τρέξεις βίντεο στο YouTube και να έχεις ανοιχτό κανένα βαιμπερ ή Σκάιπ.

 

Βρείτε έναν λόγο να βάλεις τα 10 σε λάπτοπ και να ψάχνεις να βρεις γιατί έχουν πρόβλημα όταν κλείνεις το καπάκι.

Τι ειναι αυτα που γραφεις ρε φιλε... που ζεις στο μεσαιωνα; Ποιος σου ειπε καταρχην οτι δεν εχει εγκαταστησει στο μηχανημα σου η ms μεσω kb spyware στα 7? Ψαξε το καλυτερα και θα εντυπωσιαστεις. 

 

Ποιος ασχολειται με μονοπυρηνα μηχανηματα; Ποσα χρονια πισω μας πας? Δηλαδη ποιος εχεις αυτη τι στιγμη μηχανημα πιο πισω απο core duo? 10 ετων δηλαδη ?

 

 

Αν θελεις να πεισεις τον ευατο σου οτι τα 7 ειναι καλυτερο λειτουργικο οκ παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτα που γραφεις ρε φιλε... που ζεις στο μεσαιωνα; Ποιος σου ειπε καταρχην οτι δεν εχει εγκαταστησει στο μηχανημα σου η ms μεσω kb spyware στα 7? Ψαξε το καλυτερα και θα εντυπωσιαστεις.

 

Ποιος ασχολειται με μονοπυρηνα μηχανηματα; Ποσα χρονια πισω μας πας? Δηλαδη ποιος εχεις αυτη τι στιγμη μηχανημα πιο πισω απο core duo? 10 ετων δηλαδη ?

 

 

Αν θελεις να πεισεις τον ευατο σου οτι τα 7 ειναι καλυτερο λειτουργικο οκ παω πασο.

δες λίγο πίσω το ποστ μου με τη λίστα για τα KB.

 

Υπάρχουν άπειρα μηχανήματα μονοπυρηνα σε δήμους, υπηρεσίες, στρατόπεδα, νετμπουκ, γραφεία, κομμωτήρια, ιατρεία, γυμναστήρια, πνευματικά κέντρα, βιβλιοθήκες πανεπιστημίων κτλ. Μην κρίνεις από το μικρόκοσμο του ινσομνια και άλλων τεχνολογικών φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δες λίγο πίσω το ποστ μου με τη λίστα για τα KB.

 

Υπάρχουν άπειρα μηχανήματα μονοπυρηνα σε δήμους, υπηρεσίες, στρατόπεδα, νετμπουκ, γραφεία, κομμωτήρια, ιατρεία, γυμναστήρια, πνευματικά κέντρα, βιβλιοθήκες πανεπιστημίων κτλ. Μην κρίνεις από το μικρόκοσμο του ινσομνια και άλλων τεχνολογικών φόρουμ...

 

Μια λεξη σε ολο αυτο που ειπες... Αναβαθμιση. 

Ειχα παει σε μια δημοσια υπηρεσια μεσα στη μεγαλη εβδομαδα και ειχαν κατι καφεκουτια οπως αυτα που αναφερεις με windows xp. Ειναι κατασταση τωρα αυτη? Ενα λειτουργικο που οχι μονο πλεον δεν υποστηριζεται απο τον κατασκευαστη εχει και τεραστιο πλεον ρισκο ασφαλειας. Εξελιξη σημαινει παω μπροστα φιλτατε, ολοι αυτοι που αναφερεις καλο θα ηταν μιας και χρηματα βγαζουν να κανουν αναβαθμιση. Και καλυτερα θα κανουν τη δουλεια τους και πιο αποδοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το " καλυτερα θα κάνουν τη δουλειά τους" δεν προκύπτει από πουθενά. Αντίθετα η αναβάθμιση αυτή κοστίζει σε χρήματα και σε χρόνο χαμένο για εγκατάσταση/εκμαθηση του νέου υπολογιστή/λειτουργικού* και σε καιρούς χαλεπούς τέτοια έξοδα πρέπει να δικαιολούνται και να αντιμετωπίζονται ως επένδυση που θα πρέπει να βγάλει τα λεφτά της σε συγκεκριμένο ορίζοντα χρόνου. Αλλιώς είναι ασύμφορο και άσκοπο.

 

 

 

Περιμένω ακόμα απάντηση με επιχειρήματα όμως παρακαλώ σε αυτά από το προηγούμενο ποστ μου:

 

 

"Πείτε μου ένα λόγο να φύγει κάποιος από τα 7"

 

 

και

 

 

"Βρείτε έναν λόγο να βάλεις τα 10 σε λάπτοπ και να ψάχνεις να βρεις γιατί έχουν πρόβλημα όταν κλείνεις το καπάκι."

 

 

 

*και χρόνος επιπλέον αντιμετώπισης των προβλημάτων που θα προκύψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το " καλυτερα θα κάνουν τη δουλειά τους" δεν προκύπτει από πουθενά. Αντίθετα η αναβάθμιση αυτή κοστίζει σε χρήματα και σε χρόνο χαμένο για εγκατάσταση/εκμαθηση του νέου υπολογιστή/λειτουργικού* και σε καιρούς χαλεπούς τέτοια έξοδα πρέπει να δικαιολούνται και να αντιμετωπίζονται ως επένδυση που θα πρέπει να βγάλει τα λεφτά της σε συγκεκριμένο ορίζοντα χρόνου. Αλλιώς είναι ασύμφορο και άσκοπο.

 

 

 

Περιμένω ακόμα απάντηση με επιχειρήματα όμως παρακαλώ σε αυτά από το προηγούμενο ποστ μου:

 

 

"Πείτε μου ένα λόγο να φύγει κάποιος από τα 7"

 

 

και

 

 

"Βρείτε έναν λόγο να βάλεις τα 10 σε λάπτοπ και να ψάχνεις να βρεις γιατί έχουν πρόβλημα όταν κλείνεις το καπάκι."

 

 

 

*και χρόνος επιπλέον αντιμετώπισης των προβλημάτων που θα προκύψουν..

 

Μαλιστα καταλαβα τι εννοεις

 

"σε περιοδους (χ)αλεπούς (βγαλε το χ)... μου αρεσει να καθομαι ο ελληναρας και να παρακολουθω το stoiximan.gr με την ωραια μου τη φραπεδουμπα και ας καθονται ολα τα ζωα γυρω μου να δουλευουν με xp και exchange 5.5... ολα ρολοι"

 

Ειναι δυνατον να γραφεις οτι παει ο χρονος χαμενος στις εγκαταστασεις που πρεπει να γινουν και στην εκμαθηση του χρηστη; Οπου ο χρηστης να σου το πω και ευγενικα εχει ηδη w10 στο σπιτι του και καθεται και γελαει μπροστα απο το μονιτορ του στη δουλεια που εσυ θελεις να του σερβιρεις τα xp η vista ή 7 ως το απολυτο λειτουργικο.

 

Νομιζω οτι σκεφτεσαι ετσι γιατι βλεπεις τι γινεται στην ελληνικη αγορα. Στο εξωτερικο ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Δεν θελω να μιλησω παραπανω γιατι απλα δεν θελω να σας ανοιξω τα ματια. Μην φορατε παρωπιδες ομως δεν θα σας βγει σε καλο.

 

Και κατι τελευταιο... μας λες να σου απαντησουμε με επιχειρηματα στα ερωτηματα σου... στο δευτερο για παραδειγμα δεν μας αναφερεις τι ακριβως κανει το μηχανημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πείτε μου ένα λόγο να φύγει κάποιος από τα 7"

DX12  :D

 

Εντάξει, επί της ουσίας δεν υπάρχει κάποιος. Ιδίως όταν η msft παρέχει αναβαθμίσεις ασφάλειας μέχρι το 2020, λόγω παρατεταμένης υποστήριξης.

 

"Βρείτε έναν λόγο να βάλεις τα 10 σε λάπτοπ και να ψάχνεις να βρεις γιατί έχουν πρόβλημα όταν κλείνεις το καπάκι."

Γι' αυτό θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον που αγόρασε το Surface Book (της msft), με προ-εγκατεστημένο ΛΣ Win10  :P

 

Οποτε εφόσον μας δίνει σχεδόν σε όλους μας δωρεάν τα 10 ας πούμε και ενα ευχαριστώ. Δεν βλάπτει ουτε κοστίζει τιποτα

Αστειεύεσαι; Αντιλαμβάνεσαι ότι η νοοτροπία των απανταχού τρακαδόρων δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο;

 

Αυτά τα παράσιτα θα σου πουλήσουν υψηλή θεωρία για evil empire (msft), εξαναγκαστικές αναβαθμίσεις, tablet UI σε desktop, ότι είναι δήθεν αναγκασμένοι να χρησιμοποιούν τα Windows γιατί κάνουν σοβαρή δουλειά*, τα μηχανήματα της aapl είναι πανάκριβα (με δωρεάν αναβαθμίσεις ΛΣ), ενώ το linux είναι για nerds και δεν τους κάνει, αλλά είναι υπέρ του όλου concept.

 

Οι τσαμπατζήδες, κάνουν τη δουλίτσα τους άνευ κόστους, με ύφος μη μου τους κύκλους τάραττε, ενώ ταυτόχρονα δεν έχουν το σθένος να επιλέξουν ένα δωρεάν / ελεύθερο ΛΣ. Περιμένεις να πουν ευχαριστώ ή έστω, να το βουλώσουν να μη πουλήσουν άποψη τέτοιες οντότητες;

 

(*δηλ, παίζουν σπασμένα παιχνίδια, κατεβάζουν βίντεο / μουσική, και παίζουνε τον περδίκο στο Facebook)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανει σε bold αυτο που αναφερω για το skype. Μεχρι εδω ωραια. Απο κατω γιατι γελας?(1) Δεν μας λες να γελασουμε ολοι παρεα? Εχω αδικο για το skype; (2)

 

Και στη συνεχεια μας λες οτι σε windows περιβαλλον τρεχεις το libre office. Ωραια για ποιο λογο? Οταν σου δινει με ενα πενηνταρικο το 365 Personal για ενα χρονο; Τι σε κανει να πιστευεις οτι το libreoffice ειναι καλυτερο απο το microsoft office? (3)

 

Ασε λοιπον τα γελακια και πες μας την αποψη του τεκμηριωμενη.

1. Δεν μπορείς να ακολουθήσεις ότι το bold = LoL;

 

2. Ναι μετρημένα είναι τα άτομα που το χρησιμοποιούν εκτός Αμερικής.

 

3. Για ποιο λόγο να δώσω πενηντάρικο για κάτι άχρηστο και μη ασφαλές όπως την cloud υπηρεσία της MS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες λίγο πίσω το ποστ μου με τη λίστα για τα KB.

 

Υπάρχουν άπειρα μηχανήματα μονοπυρηνα σε δήμους, υπηρεσίες, στρατόπεδα, νετμπουκ, γραφεία, κομμωτήρια, ιατρεία, γυμναστήρια, πνευματικά κέντρα, βιβλιοθήκες πανεπιστημίων κτλ. Μην κρίνεις από το μικρόκοσμο του ινσομνια και άλλων τεχνολογικών φόρουμ...

 

αυτά έχουν xp και αν... Τι 7αρια και 10αρια συζητάμε. Έχουν ακόμα τέτοια μηχανήματα και θα ασχολούνταν να τους κάνουν update τα windows;

Γιατι να πουμε ευχαριστω την microsoft που θελουν να μας δουν ολα τα δεδομενα και να μας παρακολουθουν στο οτι κανουμε ??σε

 

σε περιπτωση που χρησιμοποιείς το google και επιτρέπεις τα cookies ξέρουν ήδη τι θα δεις στο internet μεθαύριο πριν καν το σκεφτείς εσύ ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ακομα μια φορα απορω (για να μην πω κατι αλλο) με οσους υπερασπιζονται τις πρακτικες μιας εταιρειας σε βαρος των χρηστων

 

η τα παιρνουν η δεν θελω να πω τι αλλο υποθετω για αυτους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

για ακομα μια φορα απορω (για να μην πω κατι αλλο) με οσους υπερασπιζονται τις πρακτικες μιας εταιρειας σε βαρος των χρηστων

 

η τα παιρνουν η δεν θελω να πω τι αλλο υποθετω για αυτους

Κυριοι τα πραγματα ειναι απλα 0 ή 1 ενα απο τα βασικα μαθηματα πληροφορικης. Θελεις να εχεις την τεχνολογια στα χερια σου προχωρας. Δεν θελεις? Εχεις πολλες επιλογες macOS X ,  Linux. Κανενας δεν σας πιεσε να κανετε κατι που δεν θελετε. 

Οσο για αυτο που γραφεις οτι τα περνουμε ναι ετσι ακριβως ειναι. Εχεις και αλλες εξυπναδες να μας πεις η τελειωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περιμένω ακόμα απάντηση με επιχειρήματα όμως παρακαλώ σε αυτά από το προηγούμενο ποστ μου:

 

 

"Πείτε μου ένα λόγο να φύγει κάποιος από τα 7"

 

Γιατι μπορει να παει στην επομενη (για την ακριβεια μεθεπομενη) εκδοση του ΛΣ χωρις εξτρα κοστος και να εχει υποστηριξη μεχρι το 2025 αντι για μεχρι το 2020

 

DX12 που αναφερθηκε για τους gamers

 

Ταχυτητα. Τα 10 ειναι πιο γρηγορα. Ισχυει.

 

Βολικοτητα στην εγκατασταση/επανεγκατασταση. Το βαζεις στο internet και οτι driver δεν εχει βρει απο την αρχη το βρισκει μετα απο λιγο. Και στα 8.1 γινοταν αυτο ενω στα 7 ποτε δεν το ειδα να λειτουργει τοσο καλα.

 

και

 

 

"Βρείτε έναν λόγο να βάλεις τα 10 σε λάπτοπ και να ψάχνεις να βρεις γιατί έχουν πρόβλημα όταν κλείνεις το καπάκι."

 

 

 

*και χρόνος επιπλέον αντιμετώπισης των προβλημάτων που θα προκύψουν...

 

Γιατι μπορει να μην εχεις τα προβληματα που θεωρεις δεδομενα ενω δεν ειναι. Σε λαπτοπ 8ετιας που αγοραστηκε με vista τα εβαλα και λειτουργησαν τελεια και παει και πιο γρηγορα απο τα 7 που ειχε προηγουμενως

 

Φυσικα μπορει να μην κατσει καλα και να εχεις προβληματα. Σε τετοα περιπτωση απλως λες οτι το πειραμα απετυχε και πας παρακατω.

 

Οντως καποια laptop εχουν θεμα με τα 10 και η ιδια η κατασκευαστρια εταιρια λεει να μην κανεις (ακομα τουλαχιστον) την αναβαθμιση. Εκει δεν χωραει συζητηση.

 

Το ιδιο και για αυτους που εχουν περιφερειακα η και εφαρμογες που για οποιοδηποτε λογο δεν συνεργαζονται με τα 10.

 

Ολοι οι υπολοιποι τι λογο εχουν να μη δοκιμασουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα για την ταχύτητα καταρρίφθηκε αναλυτικά σε προηγούμενο μου ποστ.

 

Δεκτό για direct X προφανώς. Όλα τα άλλα έχουν απαντηθεί ήδη. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να μπεις σε μπελάδες. Αν προσέφεραν έστω μία τρομερά σημαντική αλλαγή θα ήταν αλλιώς.

 

Τα XP όταν βγήκαν ήταν ο ορισμός της επανάστασης στα Windows.

 

Τα 7 τα περιμέναμε πώς και πώς για να αποκτήσουμε κάτι μοντέρνο, όμορφο σύγχρονο χωρίς τα προβλήματα των βίστα και με την ταχύτητα των xp. Επίσης η συμβατότητα ήταν αδιανόητα καλή. Παίζαν εφαρμογές ακόμα και από μακρινά XP που στα βίστα πετούσαν έρρορς.

 

Στα 10 υπάρχει μόνο το Direct X και τίποτα άλλο δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...