Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος η δωρεάν αναβάθμιση των Windows 10 στις 29 Ιουλίου. Στα 300 εκατομμύρια οι συνολικές εγκατάστασεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από eBay de αγόρασα με 5 ευρώ για κάθε άδεια win7 pro 64bit για να αναβαθμίσω τους υπολογιστές.

με'γεια αλλά πως αυτο βοηθά τη συζήτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο laptop έκανα αναβάθμιση από 7 σε 10, ώστε να μπορούν να δουν τα παιδιά τί ζούσαμε στις παλιές εποχές με τα συνεχή προβλήματα στο λειτουργικό.

Ευτυχώς, κάνει κάνα μισάωρο να ξεκινήσουν, οπότε τα χωνεύουν σιγά-σιγά, και έχουμε και χρόνο να συζητήσουμε πώς τα 7άρια είναι το πιο καλό λειτουργικό που έχουν δει τα φτωχά μας μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο laptop έκανα αναβάθμιση από 7 σε 10, ώστε να μπορούν να δουν τα παιδιά τί ζούσαμε στις παλιές εποχές με τα συνεχή προβλήματα στο λειτουργικό.

Ευτυχώς, κάνει κάνα μισάωρο να ξεκινήσουν, οπότε τα χωνεύουν σιγά-σιγά, και έχουμε και χρόνο να συζητήσουμε πώς τα 7άρια είναι το πιο καλό λειτουργικό που έχουν δει τα φτωχά μας μάτια.

 

Πώς γίνεται να κάνει ένα μισάωρο να ξεκινήσουν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που με πετάει κάθε μέρα μήνυμα να προγραμματισω την μέρα για την αναβάθμιση σε 10 υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω?? Δεν θέλω να αναβάθμισω. Θέλω να μείνω με τα 7.!! Τι μπορώ να κάνω.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που με πετάει κάθε μέρα μήνυμα να προγραμματισω την μέρα για την αναβάθμιση σε 10 υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω?? Δεν θέλω να αναβάθμισω. Θέλω να μείνω με τα 7.!! Τι μπορώ να κάνω.?

Πας εναρξη πινακας ελεγχου προγραμματα προβολη εγκατεστημενων ενημερωσεων

 καταργηση μιας ενημερωσης

και πανω δεξια στο search βαζεις ενα ενα τα ακολουθα και τα απεγκαθιστας ενα ενα:

 

KB2952664 Compatibility update for upgrading Windows 7

KB2990214 Update that enables you to upgrade from Windows 7 to a later version of Windows

KB3021917 Update to Windows 7 SP1 for performance improvements (Telemetry)

KB3035583 Update installs Get Windows 10 app in Windows 8.1 and Windows 7 SP1 (GWX.exe)

KB3068708 Update for customer experience and diagnostic telemetry (Replaces: KB3022345)

KB3075249 Update that adds telemetry points to consent.exe in Windows 8.1 and Windows 7

KB3080149 Update for customer experience and diagnostic telemetry

KB3090045 Update for reserved devices in Windows 8.1 or Windows 7 SP1

KB3123862 Updated capabilities to upgrade Windows 8.1 and Windows 7

KB3139929 -MARKED AS IMPORTANT-Security Update for Internet Explorer

 

Για να μην επιστρεψουν στον υπολογιστη σου:

 

Untick the checkbox

"Give me recommended updates the same way I receive important updates"

in Windows Update Settings

 

πρεπει οπωσδηποτε να αποεπιλεξεις το να ερχονται αυτοματα οι προτεινομενες ενημερωσεις

 

οι σημαντικες ενημερωσεις θα συνεχισουν να κατεβαινουν αυτοματα.

 

Το KB3139929 δυστυχως ανηκει στις σημαντικες ενημερωσεις και θα ξανακατεβει πιθανοτατα εκτος αν κλεισεις και τις σημαντικες ενημερωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς με τα XP είμαστε μια χαρά! Ούτε με το ζόρι αναβάθμιση, ουτε τίποτα! Και δεν μας λείπει και τίποτα! XP μέχρι να σταματήσουν να είναι σύγχρονα και μετα λινουξάκι που είναι και στη μόδα!

και μετά επιστροφή σε dos και στις σπηλιές....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσουν. Φαίνονται να είναι τα καλύτερα μέχρι στιγμής

Το αυτό, τα καλύτερα win μέχρι τώρα και μετά από τόσους μήνες κανένα κρασάρισμα και κανένα άλλο πρόβλημα...

Όσοι δεν γουστάρουν απλά δεν τα βάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγαλετε το pop up αναβαθμισης υπαρχουν πολλοι τροποι

 

https://techjourney.net/disable-remove-get-windows-10-upgrade-reservation-notification-system-tray-icon/

 

Αν δεν πιασουν τα παραπανω, θα βρειτε ενα φακελο στο \system32\GWX. Αν το σβησεις καθαρισες.

 

Ειναι λιγο δυσκολο να το σβησεις γιατι δεν σε αφηνει αν δεν παρεις πρωτα το ownership των αρχειων αλλα και αυτο λυνεται.

 

Μετα, αν φοβαστε οτι θα ξαναδημιουργηθει. μια λυση ειναι να ξαναφτιαξεις το φακελο, κενο στο ιδιο μερος και να σβησεις ολα τα δικαιωματα απο ολους τους χρηστες. Deny παντου.

 

Ακομα και αν μελλοντικες ενημερωσεις πανε να γραψουν μεσα δεν θα μπορουν. Το πολυ πολυ να σου βγαλει κανενα σφαλμα αλλα δεν ειναι σιγουρο κιολας. Δεν το εχω δοκιμασει ομως για να ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους, μηπως γλυτωσουμε απο τη λυσσα αυτη να τα βαλουμε με το ζορι!

αν δεν μου αλλαζαν το user experience απο τα 7 θα τα ειχα βαλει ηδη. ακομα δεν εχω βρει καποιο ικανοποιητικο win7 shell για να μοιαζουν με τα 7 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 10 είναι πάρα πολύ καλά, πολύ καλύτερα από το έκτρωμα που ονομαζόταν Windows 8.

 

Από κει και πέρα, τα προβλήματα ασυμβατότητας ποικίλλουν από μηχάνημα σε μηχάνημα και είναι λογικό. Σε μένα, φερ' ειπείν, σε όσα μηχανήματα τα εγκατέστησα, δεν έτυχε να εμφανίσουν το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 laptop φίλων η εγκατάσταση κρέμασε στο τελικό reboot με τον δίσκο να γυρίσει σε RAW με αποτέλεσμα να κάνουμε φορμάτ αφού τρομάξαμε να σώσουμε τα αρχεία.  Και δεν μιλάω για noname αλλά για Sony και Toshiba με εργοστασιακή εγκατάσταση όπου χάσαμε και τα recovery / diagnostic partitions.

 

Στο δε DELL laptop της μάνας μου μας έχει σπάσει τα νεύρα - κατεβάζει την εγκατάσταση και μετά βγάζει μήνυμα ότι έχει μόνο 1Gb RAM και την ακυρώνει για να κάνει σε 2 μέρες πάλι τα ίδια.

 

Και στο γραφείο χάσαμε μια μέρα να φορτώσουμε ένα DELL desktop που είχε encryted σκληρό που τα 10 το έκαναν μαντάρα χωρίς να ρωτήσουν κανένα ...

 

Θα πάω στα 10 με την ησυχία μου και στα PC που θέλω εγώ - και από ότι κατάλαβα μόνο με καθαρή εγκατάσταση είμαι σίγουρος ότι όλα θα γίνουν καλά.

 

Προς το παρόν έχω βάλει το Gwx Control Panel και έχω γλιτώσει (?)

 

Νομίζω όμως ότι και το dropbox όπως και chrome θα πάψουν να λειτουργούν σε XP, οπότε κάτι γιατροί με Pentium 4 (στην καλύτερη περίπτωση) θα πάρουν -επιτέλους-νέο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...