Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος η δωρεάν αναβάθμιση των Windows 10 στις 29 Ιουλίου. Στα 300 εκατομμύρια οι συνολικές εγκατάστασεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φουλ  κραξιμο  ολοι. Εμενα μου αρεσαν, πολυ καλυτερα απο 8αρια εννοειται. Οποιοδηποτε σκοπο και να εχει, εταιρια ειναι, λεφτα προσπαθει να βγαλει , και να μεγαλωσει την πιτα της φυσικα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ πέρα και δεν το καταλαβαίνω.

Ποιοι είναι οι "χρήστες που δεν ήξεραν"? Οι χρήστες που πατάνε το κουμπί "OK" στο πρώτο τυχαίο pop-up που εμφανίζεται στην οθόνη τους χωρίς καν να διαβάσουν τι λέει? Αυτοί οι χρήστες κινδυνεύουν το ίδιο οποιοδήποτε λειτουργικό και να έχουν.

 

Από την άλλη, οι χρήστες που διαθέτουν τουλάχιστον τις βασικές γνώσεις την σήμερον ημέρα, κάνουν ένα google search και ανακαλύπτουν ότι μπορούν να κάνουν restore στην προηγούμενη Windows version που είχαν πριν την εγκατάσταση μέσα σε ένα μήνα. Μέσα σε ένα μήνα ξαναλέω. Τόσο πολύ θα τους πάρει να το καταλάβουν?

luffy μην κρίνεις από εσένα και τους φίλους σου. Είναι πάρα πολύς κόσμος που εχει επιδερμική επαφή με τους υπολογιστές ή πιο σοβαρά θέματα από το να καίγεται με το google. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις το upgrade εγινε σχεδόν με μηδενική συμμετοχή του χρήστη και κάπου απο το Φεβρουάριο με τσαμπουκαλίδικο τρόπο. Οταν μου σκάσανε κάποια τηλέφωνα οτι μπηκαν τα 10, αρχικά τους εκραζα οτι δεν ξέρουν τι πατάνε, αλλά μετά είδα την πραγματικότητα. Επισης αν σου ειναι εργαλείο δουλειάς, ΔΕΝ θέλεις να σου αλλάζουν τα εργαλεία και να θες μισό μεροκάματο για να το επαναφέρεις ή να το κάνεις όπως πριν. 

 

Τέλος η πλειοψηφία των χρηστών φοβούνται να κάνουν αλλαγές για να μη το χαλάσουν και μετα τους κοστίζει το φτιάξιμο. Επισης οι αλλαγές ειναι τόσο γρήγορες που ακομα και αυτοί που προσπαθούν να μάθουν, μολις μάθουν κάτι ΤΣΟΥΠ αλλαγή. 

 

Η ms αυτή τη φορά επέλεξε μια πολύ επιθετική πολιτική, αλλά με τέτοιο τρόπο που σε βάζει στο τρυπακι και να ζορίζεσαι να βγεις. Εγω έκανα το update για να καβατζώσω το digital entitlement και την ίδια στιγμή επανέφερα το backup (clone βεβαια) των 7 που εχω στήσει με κοπο/χρόνο και προσοχή. Προσωπικά δεν εχω κανενα λόγο να πάω στα 10, τουλάχιστον με τις παρουσες συνθήκες. 

 

ontopic για την ανακοινωσή: Η ανακοινωση μου φαίνεται πανικός για να τρέξουν όλοι να κάνουν update. Κάτι μου λεει οτι δεν εχουν τα νουμερα που θα ήθελαν. Αν τα είχαν, ουτε θα σου τα έχωναν με το ετσι θέλω, ουτε θα σε επρηζαν κάθε 10 λεπτα και ουτε αναοινώσεις τετοιου τύπου θα είχαμε. 

 

Edit : Κάποιος που έκανε το λάθος να εχει 8 εννοείται πρέπει να πάει σε 10. Αυτός που εχει καλό 7αρι πρεπει να βρει σοβαρους λόγους για να παει στα 10. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να σταματήσει η ενημέρωση της ΚΒ3035583, γιατί έχω βαρεθεί να την ξηλωνω...

Δεξι κλικ στην ενημερωση της KB3035583 και κανεις αποκρυψη  ενεμερωσης απλο ειναι....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φουλ  κραξιμο  ολοι. Εμενα μου αρεσαν, πολυ καλυτερα απο 8αρια εννοειται. Οποιοδηποτε σκοπο και να εχει, εταιρια ειναι, λεφτα προσπαθει να βγαλει , και να μεγαλωσει την πιτα της φυσικα. 

Βασικά θέλουν να τα δώσουν τζάμπα μόνιμα, αυτό είναι το σκεπτικό κάποιων. Σαν αυτό που κα΄νει η Google για το Android, αλλά με full bloatware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ πέρα και δεν το καταλαβαίνω.

Ποιοι είναι οι "χρήστες που δεν ήξεραν"? Οι χρήστες που πατάνε το κουμπί "OK" στο πρώτο τυχαίο pop-up που εμφανίζεται στην οθόνη τους χωρίς καν να διαβάσουν τι λέει? Αυτοί οι χρήστες κινδυνεύουν το ίδιο οποιοδήποτε λειτουργικό και να έχουν.

 

Από την άλλη, οι χρήστες που διαθέτουν τουλάχιστον τις βασικές γνώσεις την σήμερον ημέρα, κάνουν ένα google search και ανακαλύπτουν ότι μπορούν να κάνουν restore στην προηγούμενη Windows version που είχαν πριν την εγκατάσταση μέσα σε ένα μήνα. Μέσα σε ένα μήνα ξαναλέω. Τόσο πολύ θα τους πάρει να το καταλάβουν?

ναι,για αυτους ακριβως μιλαω.

δε μιλαμε για θεμα ασφαλειας τωρα,οποτε ειναι λιγο ακυρο να λες οτι κινδυνευουν.

ξερεις οτι το 70% των χρηστων οποιουδηποτε λειτουργικου και συσκευης σπευδει να κατεβασει την τελευταια ενημερωση/αναβαθμιση,ασχετως που δεν ξερει τι και πως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία εσύ που ξέρεις πλήρωνε και αυτοί που δεν ξέρουν ας μην πληρώνουν 100 ευρώ την άδεια.

εαν δεν τα άφηνε ελεύθερα όλοι αυτοί που δουλεύουν πάνω σε προγραμματισμό και άλλα παρακλάδια σε σχεδιαστικά κλπ θα ήταν με linux τώρα....... 

Αληθεια τα πιστευεις αυτα που λες,αυτοι που πραγματικα ειναι προγραμματιστες νομιζεις τους νοιαζουν τα 100 ευρω η αν ειναι δωρεαν,αυτο που ενδιαφερει εναν προγραμματιστη ειναι το περιβαλον εργασιας και τα εγραλεια που του δινει ενα λειτουργικο και τα windows υπερτερουν σε ολα σχεδον απο τα linux ποσο μαλλον τωρα με την νεα εκδοση των windows 10 τα οποια ενσωματωνουν και το bash των λινουξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλουν να τα δώσουν τζάμπα μόνιμα, αυτό είναι το σκεπτικό κάποιων. Σαν αυτό που κα΄νει η Google για το Android, αλλά με full bloatware.

Μιλάς γενικά, αλλά να επικεντρώσω λίγο στο δωρεαν upgrade σε 10. Είναι ακομα πολύ ασαφές τι γίνεται αν μετά τον Ιουλιο αλλαχτεί το hardware (κάτι σοβαρό, πχ μητρική). Αυτό που φαίνεται ειναι οτι θες καινουργια άδεια των 10. Με την αναβάθμιση από retail key δεν παίρνεις νεο retail key για τα 10. Άρα αν πχ τον Αυγουστο σου καει η μητρική, μπορείς να βάλεις πάλι τα 7/8, αλλά για να βάλεις τα 10, θες νεα αδεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στα 10 και γύρισα στα 7 /8.1 ή XP κατά περίπτωση.

Εκτός από τα συστήματα που πρέπει να έχω XP γιατί δεν παίζουν τα προγράμματα (ιατρικά, embeded controllers, direct I/O κλπ) στα 10 δεν έμεινα γιατί:

α. Στο lenovo G500 δεν δουλεύει το sleep και χάνω την κάρτα wlan κάθε φορά που κλείνω το καπάκι.  Στο Dell latitude δεν τρέχουν γιατί έχουν πρόβλημα με την κάρτα γραφικών και στο mini9 πολύ απλά δεν χωράνε στον SSD.

β. Δεν μου αρέσει το περιβάλλον με τίποτα - το σώζει λίγο το "classic start menu".  Θέλω aero και θέλω και app sounds και rounded corners!

γ. Δεν μου αρέσει που κάνει αναβαθμίσεις με το έτσι θέλω.

δ. Δεν με έχει πείσει για την ασφάλεια ούτε για το "phone home" traffic.

ε. Δεν βρίσκω το λόγο.  Μια χαρά παίζουν τα 7/8.1.

 

Όμως πριν κάνω την υποβάθμιση από τα 10, κράτησα τα κλειδιά για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα έχω βολευτεί πολύ τα δεκάρια και τρέχουν καλά και χωρίς προβλήματα και στο καινούργιο desktop και σε παλιό desktop του 2008. Μου αρέσει ο συγχρονισμός των εφαρμογών και αρχείων σε όλες τις συσκευές και οι επιπρόσθετες εφαρμογές (χάρτες, edge κτλ). Επίσης το ότι μπορώ να βρίσκω σε UWP πλέον πολλές από τις εφαρμογές όπως το teamviewer, οι οποίες θα κάνουν αυτόματα τις αναβαθμίσεις τους και αν κάτσει στραβή δεν μπορούν να βλάψουν το υπόλοιπο σύστημα και απλά απεγκαθιστόνται με ένα δεξί κλικ χωρίς να αφήνουν σκουπίδια. Είναι βολικό εκτός των άλλων ότι ο ίδιος κώδικας c# τρέχει απευθείας σε όλες τις συσκευές (κινητό και pc) χωρίς αλλαγές. Βασικά για την δικιά μου χρήση δεν βλέπω κάποιο μειονέκτημα στα δεκάρια. Μόνο πλεονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στα 10 και γύρισα στα 7 /8.1 ή XP κατά περίπτωση.

Εκτός από τα συστήματα που πρέπει να έχω XP γιατί δεν παίζουν τα προγράμματα (ιατρικά, embeded controllers, direct I/O κλπ) στα 10 δεν έμεινα γιατί:

α. Στο lenovo G500 δεν δουλεύει το sleep και χάνω την κάρτα wlan κάθε φορά που κλείνω το καπάκι.  Στο Dell latitude δεν τρέχουν γιατί έχουν πρόβλημα με την κάρτα γραφικών και στο mini9 πολύ απλά δεν χωράνε στον SSD.

β. Δεν μου αρέσει το περιβάλλον με τίποτα - το σώζει λίγο το "classic start menu".  Θέλω aero και θέλω και app sounds και rounded corners!

γ. Δεν μου αρέσει που κάνει αναβαθμίσεις με το έτσι θέλω.

δ. Δεν με έχει πείσει για την ασφάλεια ούτε για το "phone home" traffic.

ε. Δεν βρίσκω το λόγο.  Μια χαρά παίζουν τα 7/8.1.

 

Όμως πριν κάνω την υποβάθμιση από τα 10, κράτησα τα κλειδιά για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα.

Νομιζω οτι τρολαρεις τα windows 10 (Όμως πριν κάνω την υποβάθμιση από τα 10, κράτησα τα κλειδιά για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα.) μα καλα πως θα πας αργοτερα στα Windows 10 οταν τωρα μας λες οτι εχεις ενα σωρο προβληματα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με ανησυχεί είναι που μου είπαν στο support της ms τα 4gb ram είναι το λιγότερο για την καλή λειτουργία των 10, οπότε καλό είναι να αναναβαθμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις μήπως κάνεις που θα βρούμε να αγοράσουμε τα 7ρια;

Γιατί ένα "δοκιμαστικό" 8αρη που έχω τώρα μου δίνει την αναβάθμιση αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην πορεία....

Κάποιος να βοηθησει; Έστω και με pm thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξι κλικ στην ενημερωση της KB3035583 και κανεις αποκρυψη  ενεμερωσης απλο ειναι....

Τόσο απλά την βγάζει και η m$. Κι όποιος δεν προσέξει, τσουπ, να την πάλι. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...