Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος η δωρεάν αναβάθμιση των Windows 10 στις 29 Ιουλίου. Στα 300 εκατομμύρια οι συνολικές εγκατάστασεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά θέλουν να τα δώσουν τζάμπα μόνιμα, αυτό είναι το σκεπτικό κάποιων. Σαν αυτό που κα΄νει η Google για το Android, αλλά με full bloatware.

Ξέχασες την Apple που δίνει το OS X δωρεάν.

 

ΥΓ.

Προσωπικά τα 10άρια τα αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Θα πάω στα 10 με την ησυχία μου και στα PC που θέλω εγώ - και από ότι κατάλαβα μόνο με καθαρή εγκατάσταση είμαι σίγουρος ότι όλα θα γίνουν καλά.

 

 

αυτο ειδικα δεν το σκεφτεται κανεις..

επισης,μου λενε κατι φιλοι οτι βαλανε τα 10 σε παλια μηχανηματα και  πανε καλυτερα απο οτι με τα 7ρια,αλλα δε σκεφτεται κανεις ποσο καλα θα πηγαιναν αν απλα κανανε φορματ και περνουσαν τα 7ρια παλι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες την Apple που δίνει το OS X δωρεάν.

 

ΥΓ.

Προσωπικά τα 10άρια τα αγόρασα.

Δηλαδή έχουν επιλογή να τα αγοράσεις ή να τα κατεβάσεις δωρεάν και εσύ τα αγόρασες;

Δεν το γράφω ειρωνικά, απλά δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή έχουν επιλογή να τα αγοράσεις ή να τα κατεβάσεις δωρεάν και εσύ τα αγόρασες;

Δεν το γράφω ειρωνικά, απλά δεν το ξέρω.

Τα 10ρια δεν είναι δωρεάν, μπορείς απλά δωρεάν να αναβαθμίσεις μια άδεια για windows 7-8 σε άδεια για windows 10. Αν δεν είχε άδεια για 7 ή 8 τότε αναγκαστικά τα αγοράζει όπως ο παραπάνω. Αν ήταν δωρεάν θα τα είχα περάσει και στο λαπτοπ που ήρθε με Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έχουν επιλογή να τα αγοράσεις ή να τα κατεβάσεις δωρεάν και εσύ τα αγόρασες;

Δεν το γράφω ειρωνικά, απλά δεν το ξέρω.

Σε ένα netbook έκανα την δωρεάν αναβάθμιση. Στο νέο pc που έφτιαξα τα αγόρασα.

 

Με κάλυψε και ο Tui112.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα 10ρια δεν είναι δωρεάν, μπορείς απλά δωρεάν να αναβαθμίσεις μια άδεια για windows 7-8 σε άδεια για windows 10. Αν δεν είχε άδεια για 7 ή 8 τότε αναγκαστικά τα αγοράζει όπως ο παραπάνω. Αν ήταν δωρεάν θα τα είχα περάσει και στο λαπτοπ που ήρθε με Ubuntu.

Βέβαια ουκ ολίγοι έκαναν αναβάθμιση από σπασμένα Windows και απέκτησαν νόμιμα 10αρια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρόνο τσούρέκια, δωρεάν εγκατάσταση για ένα χρόνο, συνεχείς ενημερώσεις για ανάβθμιση, κολπάκια για αναγκαστική αναβάθμιση (πάταγες να κατεβάσει updates σε 7άρια και αυτό σου πέρναγε τα 10άρια), συνεχές πρίξιμο και προώθηση και όλα αυτά για ένα 10-11% από το μερίδιο της πίττας των OS....

 

Σαξέξ στόρυ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βέβαια ουκ ολίγοι έκαναν αναβάθμιση από σπασμένα Windows και απέκτησαν νόμιμα 10αρια :P

Είναι ενεργοποιημένα, όχι νόμιμα. Ενεργοποίηση μπορείς να κάνεις εύκολα και κατευθείαν χρησιμοποιώντας το KMS client με "εργαλεία" που βρίσκεις εύκολα στο ιντερνετ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις νόμιμη άδεια των 10. Βέβαια για home users που δεν έχουν κίνδυνο να τους γίνει έλεγχος είναι οκ. Αυτό μπορούσες να το κάνεις όμως και σε παλιές εκδόσεις των windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς βρωμάει εταιρικό περιβάλλον η όλη κατάσταση.

Βάλτε τα τσάμπα,να σας τα πάρουμε μετά από το word στο cloud.

Την έχουνε πάρει χαμπάρι τη γραμμή στην ms.Χαρίστε λειτουργικά,πουλήστε υπηρεσίες.

Έτσι και αλλιώς αυτή ήταν η φάση της πάντα.

Με τα "σερβις" στους σέρβερ των εταιρειών ζούσε,τώρα που την κάνουν και αυτοί από τη σαπίλα της σιγά σιγά,έχουμε νέο τροπάρι.

Κακά σαράντα.

 

Εταιρικο περιβαλλον = Windows Enterprise Edition

Αυτα δεν αναβαθμιζονται δωρεαν.

 

Services πουλανε ολοι. To Μοντελο SaaS εδω και μια 5ετια εχει χαρακτηριστει ως το μελλον. Το ιδιο κανει και η google και η apple. Απλα η τελευταία δεν εχει τοσο δυνατο software οσο οι αλλοι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι ενεργοποιημένα, όχι νόμιμα. Ενεργοποίηση μπορείς να κάνεις εύκολα και κατευθείαν χρησιμοποιώντας το KMS client με "εργαλεία" που βρίσκεις εύκολα στο ιντερνετ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις νόμιμη άδεια των 10. Βέβαια για home users που δεν έχουν κίνδυνο να τους γίνει έλεγχος είναι οκ. Αυτό μπορούσες να το κάνεις όμως και σε παλιές εκδόσεις των windows. 

 

Έχεις δίκιο, ξέχασα να βάλω  εισαγωγικά. Έχει διαφορά όμως ότι στο επόμενο installation δεν θα χρειάζονται "εργαλεία" αλλά θα γίνεται κανονικά μόνη της η ενεργοποίηση σαν να τα είχε αγοράσει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τα πιστευεις αυτα που λες,αυτοι που πραγματικα ειναι προγραμματιστες νομιζεις τους νοιαζουν τα 100 ευρω η αν ειναι δωρεαν,αυτο που ενδιαφερει εναν προγραμματιστη ειναι το περιβαλον εργασιας και τα εγραλεια που του δινει ενα λειτουργικο και τα windows υπερτερουν σε ολα σχεδον απο τα linux ποσο μαλλον τωρα με την νεα εκδοση των windows 10 τα οποια ενσωματωνουν και το bash των λινουξ...

Wtf? Για τι προγραμματιστές μιλάς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τα πιστευεις αυτα που λες,αυτοι που πραγματικα ειναι προγραμματιστες νομιζεις τους νοιαζουν τα 100 ευρω η αν ειναι δωρεαν,αυτο που ενδιαφερει εναν προγραμματιστη ειναι το περιβαλον εργασιας και τα εγραλεια που του δινει ενα λειτουργικο και τα windows υπερτερουν σε ολα σχεδον απο τα linux ποσο μαλλον τωρα με την νεα εκδοση των windows 10 τα οποια ενσωματωνουν και το bash των λινουξ...

δεν πρεπει να εχεις ανοιξει ποτε linux ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά που βγαίνει ένα θέμα για windows 10 εντυπωσιάζομαι. Τα συμπεράσματα τελικά είναι ότι 

- δεν μπορούν να εγκατασταθούν σωστά (εγώ που το έκανα με την πρώτη μάλλον έπρεπε να παίξω και τζόκερ την ίδια μέρα).

- έχουν τρελά θέματα (πάλι τυχερός?).

- είναι πολύ ποιο άσχημα από τα 7/8 (μα καλά οι ίδιοι δεν γκρίνιαζαν για το περιβάλλον των 8?)

- στέλνουν προσωπικά δεδομένα (δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι σε αυτό. όποιος χρησιμοποιεί υπολογιστή, κινητό, tablet νομίζω ξέρει την απάντηση. καλώς ή κακώς όλοι ξέρουν τι πληκτρολογούμε κάθε μέρα)

Τελικά για άλλη μια φορά το συμπέρασμα είναι ένα. Πάω να ξαναβάλω XP ή windows 95 ή dos.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...