Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος η δωρεάν αναβάθμιση των Windows 10 στις 29 Ιουλίου. Στα 300 εκατομμύρια οι συνολικές εγκατάστασεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι τρολαρεις τα windows 10 (Όμως πριν κάνω την υποβάθμιση από τα 10, κράτησα τα κλειδιά για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα.) μα καλα πως θα πας αργοτερα στα Windows 10 οταν τωρα μας λες οτι εχεις ενα σωρο προβληματα...!

Για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα

 

 Μαλλον επρεπε να βαλει ΣΤ για να διαβασεις παρακατω  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω οτι τρολαρεις τα windows 10 (Όμως πριν κάνω την υποβάθμιση από τα 10, κράτησα τα κλειδιά για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα.) μα καλα πως θα πας αργοτερα στα Windows 10 οταν τωρα μας λες οτι εχεις ενα σωρο προβληματα...!

Δεν τρολάρει, εκφράζεται με λογική. Μπορεί αργότερα να προκύψει τετοια αναγκη, πχ κάποιο αναγκαιο πρόγραμμα ή υπηρεσία που τη χρειάζεται. Αν ΤΟΤΕ λοιπον προσπαθήσει να αποκτήσει τα 10, θα πρεπει να τα σκάσει για την άδεια, οποτε καβατζώνει απο τωρα την άδεια "και αχρειαστη να ειναι"

 

Edit: με προλαβε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,για αυτους ακριβως μιλαω.

δε μιλαμε για θεμα ασφαλειας τωρα,οποτε ειναι λιγο ακυρο να λες οτι κινδυνευουν.

ξερεις οτι το 70% των χρηστων οποιουδηποτε λειτουργικου και συσκευης σπευδει να κατεβασει την τελευταια ενημερωση/αναβαθμιση,ασχετως που δεν ξερει τι και πως.

 

 

ΟΚ, αφήνοντας το θέμα ασφαλείας κατά μέρους, πες μου που είναι το πρόβλημα αυτοί οι χρήστες να έχουν την τελευταία ενημέρωση λειτουργικού? Εφόσον μιλάμε για χρήστες χωρίς γνώσεις, ποια η διαφορά να έχουν Win10 ή Winκάτι? Το ίδιο πράγμα θα συνεχίσουν να κάνουν.

 

 

Νομίζω ότι το όλο κόλλημα και η αρνητικότητα οφείλεται στα περί παρακολούθησης παρά του "τσαμπουκά" της ms. Το θέμα παρακολούθηση βέβαια σηκώνει μεγάλη κουβέντα γενικά και δεν περιορίζεται σε ένα μόνο λειτουργικό και μίας έκδοσής του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις το upgrade εγινε σχεδόν με μηδενική συμμετοχή του χρήστη και κάπου απο το Φεβρουάριο με τσαμπουκαλίδικο τρόπο. Οταν μου σκάσανε κάποια τηλέφωνα οτι μπηκαν τα 10, αρχικά τους εκραζα οτι δεν ξέρουν τι πατάνε, αλλά μετά είδα την πραγματικότητα. Επισης αν σου ειναι εργαλείο δουλειάς, ΔΕΝ θέλεις να σου αλλάζουν τα εργαλεία και να θες μισό μεροκάματο για να το επαναφέρεις ή να το κάνεις όπως πριν. 

 

Δεν αμφιβάλλω σε αυτό που περιγράφεις ότι σου συνέβη αλλά κι εγώ από τη δική μου μεριά θα σου πω πως στο γραφείο που τρέχουμε όλοι Win7 ουδέποτε έγινε αναβάθμιση χωρίς την παρέμβαση του χρήστη. Δεν ξημέρωσε η επόμενη μέρα και ξαφνικά όλοι βρέθηκαν μπροστά σε Win10... 

 

Τώρα στην περίπτωση σου δεν ξέρω, τρέχατε Win8 ή 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό...

Πιστεύω ότι αυτό το κάνει για να τρέξουν όλοι να βάλουν τα 10.

Προσωπικά δεν τα βάζω αν δεν σταματήσουν να ζητάνε δεδομένα από το χρήστη κι αν δεν αρχίσουν να δίνουν επιλογές στις αναβαθμίσεις κι όχι να κατεβάζει το λειτουργικό ότι θέλει.

Προτιμάω να πληρώσω 100€ και να γίνουν όπως τα 7 στον έλεγχο των αναβαθμίσεων και στα προσωπικά δεδομένα, παρά να είναι "τσάμπα" με φιλοσοφία android.

Το video του άρθρου είναι απλά εμετικό. Μοιάζει με διαφήμιση κακής ποιότητας, που σε παρακαλάει να τα βάλεις για το καλό σου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί η MS έχει ξοδέψει τόσο χρόνο και χρήμα αφού είναι δωρεάν η αναβάθμιση και γιατί έχει λυσσάξει να τα βάλουμε όλοι στους υπολογιστές μας. Από που βγάζει χρήματα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

luffy μην κρίνεις από εσένα και τους φίλους σου. Είναι πάρα πολύς κόσμος που εχει επιδερμική επαφή με τους υπολογιστές ή πιο σοβαρά θέματα από το να καίγεται με το google. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις το upgrade εγινε σχεδόν με μηδενική συμμετοχή του χρήστη και κάπου απο το Φεβρουάριο με τσαμπουκαλίδικο τρόπο. Οταν μου σκάσανε κάποια τηλέφωνα οτι μπηκαν τα 10, αρχικά τους εκραζα οτι δεν ξέρουν τι πατάνε, αλλά μετά είδα την πραγματικότητα. Επισης αν σου ειναι εργαλείο δουλειάς, ΔΕΝ θέλεις να σου αλλάζουν τα εργαλεία και να θες μισό μεροκάματο για να το επαναφέρεις ή να το κάνεις όπως πριν. 

 

Τέλος η πλειοψηφία των χρηστών φοβούνται να κάνουν αλλαγές για να μη το χαλάσουν και μετα τους κοστίζει το φτιάξιμο. Επισης οι αλλαγές ειναι τόσο γρήγορες που ακομα και αυτοί που προσπαθούν να μάθουν, μολις μάθουν κάτι ΤΣΟΥΠ αλλαγή. 

 

Η ms αυτή τη φορά επέλεξε μια πολύ επιθετική πολιτική, αλλά με τέτοιο τρόπο που σε βάζει στο τρυπακι και να ζορίζεσαι να βγεις. Εγω έκανα το update για να καβατζώσω το digital entitlement και την ίδια στιγμή επανέφερα το backup (clone βεβαια) των 7 που εχω στήσει με κοπο/χρόνο και προσοχή. Προσωπικά δεν εχω κανενα λόγο να πάω στα 10, τουλάχιστον με τις παρουσες συνθήκες. 

 

ontopic για την ανακοινωσή: Η ανακοινωση μου φαίνεται πανικός για να τρέξουν όλοι να κάνουν update. Κάτι μου λεει οτι δεν εχουν τα νουμερα που θα ήθελαν. Αν τα είχαν, ουτε θα σου τα έχωναν με το ετσι θέλω, ουτε θα σε επρηζαν κάθε 10 λεπτα και ουτε αναοινώσεις τετοιου τύπου θα είχαμε. 

 

Edit : Κάποιος που έκανε το λάθος να εχει 8 εννοείται πρέπει να πάει σε 10. Αυτός που εχει καλό 7αρι πρεπει να βρει σοβαρους λόγους για να παει στα 10. 

 

Ακριβώς! πάρα πολλές αναφορές για κόσμο που πήγε για ύπνο με 7/8 και ξύπνησε και το λάπτοπ είχε περάσει τα 10!

 

Επίσης, άπειρα (άπειρα όμως) περιστατικά που πάτησαν ναι στην αναβάθμιση γιατί δεν άντεξαν άλλο να τους πρήζει συνέχεια με το pop up να αναβθμίσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε windows 10 και μετά επιστρέψεις στα 7, έχεις κρατήσει την άδεια ώστε να μπορείς να αναβαθμίσεις δωρεάν, ακόμα και όταν λήξει η προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε windows 10 και μετά επιστρέψεις στα 7, έχεις κρατήσει την άδεια ώστε να μπορείς να αναβαθμίσεις δωρεάν, ακόμα και όταν λήξει η προσφορά?

Ουσιαστικά με την αναβάθμιση στα 10, το os φτιάνει ένα αριθμό και τον στέλνει στην ms. Ο αριθμός αυτός προκύπτει απο διάφορες παραμέτρους-hardware του υπολογιστή σου. Πες κάτι σαν φωτογραφία του hardware. Αν μετά απο Χ καιρό (ακομα και μετά τον Ιουλιο του 2016) θες τα 10, κάνεις upgrade η clean install (με τη σωστή έκδοση βέβαια) και γινεται το activation αυτόματα. Αν στο ενδιάμεσο εχεις κανει σοβαρες αλλαγές στο hardware ... λυπάμαι χρειαζεται νεα άδεια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξι κλικ στην ενημερωση της KB3035583 και κανεις αποκρυψη  ενεμερωσης απλο ειναι....

Λαθος!

 

Συνεχως βγαζουν νεα revisions των ιδιων KB με αποτελεσμα ακομα κι αν εκανες αποκρυψη ενημερωσης αυτη να επανερχεται στα recommended updates!

 

Επισης να πουμε οτι απο αρχες Μαρτιου εσπασε η M$ το ταμπου των recommended updates και πλεον βαζει διαφημισεις και pop ups για τα Windows 10 ακομα και σε critical/important updates ανακατεμενα μαλιστα με patches ασφαλειας ωστε να μη μπορεις να πεις "δε θα βαλω αυτο το update", τουλαχιστον οχι χωρις να παιρνεις την ευθυνη να αφηνεις το pc χωρις patch ασφαλειας:

 

http://www.infoworld.com/article/3042155/microsoft-windows/windows-patch-kb-3139929-when-a-security-update-is-not-a-security-update.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τρολαρεις τα windows 10 (Όμως πριν κάνω την υποβάθμιση από τα 10, κράτησα τα κλειδιά για το μέλλον που αναγκαστικά θα πάω - αργά ή γρήγορα.) μα καλα πως θα πας αργοτερα στα Windows 10 οταν τωρα μας λες οτι εχεις ενα σωρο προβληματα...!

Δεν τρολαρει καθολου, εχουν απειρα προβληματα, ειδικα με λαπτοπς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά με την αναβάθμιση στα 10, το os φτιάνει ένα αριθμό και τον στέλνει στην ms. Ο αριθμός αυτός προκύπτει απο διάφορες παραμέτρους-hardware του υπολογιστή σου. Πες κάτι σαν φωτογραφία του hardware. Αν μετά απο Χ καιρό (ακομα και μετά τον Ιουλιο του 2016) θες τα 10, κάνεις upgrade η clean install (με τη σωστή έκδοση βέβαια) και γινεται το activation αυτόματα. Αν στο ενδιάμεσο εχεις κανει σοβαρες αλλαγές στο hardware ... λυπάμαι χρειαζεται νεα άδεια. 

Νομίζω πάντως πως μπορείς να τραβήξεις το κλειδί από τα bios ώστε και hardware να αλλάξεις να είσαι οκ..Αυτό στην περίπτωση που δεν είναι το ίδιο με των w7/8 που μπορεί να έχεις ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως πως μπορείς να τραβήξεις το κλειδί από τα bios ώστε και hardware να αλλάξεις να είσαι οκ..Αυτό στην περίπτωση που δεν είναι το ίδιο με των w7/8 που μπορεί να έχεις ήδη.

Τα εχεις λιγο μπερδεψει. Με update σε 10 ΔΕΝ λαμβάνεις νεο κλειδί και το παλιό (απο 7/8) ισχύει μονο για το ιδιο hardware. Η άδεια απο retail (σε 7/8) γινεται oem (στα 10). To θεμα ειναι ακομα πολύ ασαφες και μπορεί στο μελλον (μετά τον ιουλιο) να αλλάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις λιγο μπερδεψει. Με update σε 10 ΔΕΝ λαμβάνεις νεο κλειδί και το παλιό (απο 7/8) ισχύει μονο για το ιδιο hardware. Η άδεια απο retail (σε 7/8) γινεται oem (στα 10). To θεμα ειναι ακομα πολύ ασαφες και μπορεί στο μελλον (μετά τον ιουλιο) να αλλάξει. 

Νόμιζα ότι αν πχ έχεις w10 και θες να αλλάξεις mobo ας πούμε, τραβάς το κλειδί από τα bios, και οταν τα περάσεις πάλι και ζητήσει κλειδί, βάζεις αυτό που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω σε αυτό που περιγράφεις ότι σου συνέβη αλλά κι εγώ από τη δική μου μεριά θα σου πω πως στο γραφείο που τρέχουμε όλοι Win7 ουδέποτε έγινε αναβάθμιση χωρίς την παρέμβαση του χρήστη. Δεν ξημέρωσε η επόμενη μέρα και ξαφνικά όλοι βρέθηκαν μπροστά σε Win10... 

 

Τώρα στην περίπτωση σου δεν ξέρω, τρέχατε Win8 ή 7?

http://www.infoworld.com/article/3043526/microsoft-windows/microsoft-upgraded-users-to-windows-10-without-their-ok.html

https://www.reddit.com/r/technology/comments/4a0asv/warning_windows_7_computers_are_being_reported_as/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...