Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ.21/01 είχα κάνει την παραγγελία και μου ήρθε μόλις σήμερα 

 

 

Τον είχαν στείλει 20/1 και παρέλαβα 28/2. Περιμένω άλλον έναν. Το μόνο κακό είναι ότι δεν ήρθε με το καινούριο firmware. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες... Καποιον αξιοπιστο οικονομικο για ποδηλατο πολης?

 

Εγώ χρησιμοποιώ το convoy s2 μαζί με μια θήκη-mount από ebay. Ψάξε παραπάνω έχει πολλές πληροφορίες για τον συγκεκριμένο.

Τον είχα πάρει 10 σε προσφορά τώρα παίζει στα 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες... Καποιον αξιοπιστο οικονομικο για ποδηλατο πολης?

Αν και δεν έχω ασχοληθεί μα φακούς ποδηλάτου, να προσπαθήσω να σου δώσω κάποιες εναλλακτικές ιδέες μήπως κάποια απο αυτές σε βοηθήσει.

 

Αν μιλάμε για κάτι φτηνό, και έχεις κάποιο powerbank (που σίγουρα θα έχεις), μπορείς να δοκιμάσεις πχ:

http://www.gearbest.com/bike-lights/pp_602417.html

http://www.banggood.com/LED-Bicycle-Front-Light-Cycling-Warning-Light-Smart-Thermostat-Lamp-IPX6-Waterproof-p-1079954.html?rmmds=detail-left-hotproducts

 

Ή αυτόν που είναι φτηνός, με σχετικά χαμηλή βέβαια φωτεινότητα, αλλά με 2 led(που είναι καλύτερα σαν δέσμη για ποδήλατο), και επαναφορτιζόμενος(με USB):http://www.banggood.com/USB-Rechargeable-LED-Bike-Head-Front-White-Light-Lamp-Bicycle-Cycling-Light-3-Modes-p-1077051.html?rmmds=search

 

Μιά άλλη ιδέα, που ίσως αξίζει να την σκεφτείς σοβαρά είναι ένα φακός κεφαλής σαν αυτόν:

https://www.fasttech.com/products/6555002

https://www.skroutz.gr/s/10521177/NiteCore-NU10.html

Αξιόπιστος, επαναφορτιζόμενος, καλή τιμή για Nitecore, πλατιά δέσμη, φωτίζει όπου κοιτάς, και σου παρέχει ασφάλεια και όταν κατέβεις απο το ποδήλατο. Και σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμος και εκτός ποδηλάτου.

 

Όλα αυτά βέβαια επειδή μιλάμε για οικονομική λύση. Γιατί κάποιος που ασχολείται σοβαρά με το ποδήλατο, θα πάρει προφανώς κάποιον σαν αυτόν, θα του κρατήσει για πολλά χρόνια και τελικά θα κάνει απόσβεση:

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_188823.html (βγαίνει 123$ με το κουπόνι "GB17LED")

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον είχαν στείλει 20/1 και παρέλαβα 28/2. Περιμένω άλλον έναν. Το μόνο κακό είναι ότι δεν ήρθε με το καινούριο firmware. :mad:

Εμένα μου ήρθε σήμερα και ο τελευταίος(ο μπλέ με τα 2,27$). Άρα μου έχουν έρθει και τα τρία χρώματα και είναι όλα με το καινούργιο firmware (με το κλείδωμα).

 

Σου θυμίζω ότι για να τον κλειδώσεις, πρέπει να τον ανάψεις στο low, να περιμένεις κανα 2sec, και μετά να κρατήσεις πατημένο το κουμπί.

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα περιμένω. Που σας χρησιμεύει αλήθεια το κλείδωμα; Στο να μην πατηθεί καταλάθος; Ο δικός μου πάντως με το παλιό UI (χωρίς κλείδωμα) δεν έχει τύχει να πατηθεί και να ανάψει μόνος του.

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα και εγω τον μπλε , ο 2ος που πηρα απο yoshop . Και αυτος με το καινουργιο UI .

 

@Questioner Ειχα εναν διαφανο tube για ενα χρονο στα κλειδια μου (τωρα τον αντικατεστησα με εναν μαυρο απο yoshop καθως εσπασε στο σημειο που μπαινει ο κρικος) , και υπηρχαν φορες (3-4) βγαζοντας τα κλειδια μου απο τσεπη τον εβρισκα αναμεννο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ακόμα περιμένω. Που σας χρησιμεύει αλήθεια το κλείδωμα; Στο να μην πατηθεί καταλάθος; Ο δικός μου πάντως με το παλιό UI (χωρίς κλείδωμα) δεν έχει τύχει να πατηθεί και να ανάψει μόνος του.

 

+1. Και να τύχει μιά φορά να ανάψει μόνος του δεν έγινε και κάτι. Εντάξει θα μείνει απο μπαταρία. Το προτιμώ απ΄το να πρέπει κάθε φορά να τον κλειδώνω-ξεκλειδώνω. Αντί για το κλείδωμα, θα ήταν καλύτερα η Nitecore να έβαζε μιά μηχανική προστασία απο τυχαίο άναμα. Δηλαδή να σχημάτιζε με το πλαστικό, ένα χείλος γύρω απο τον διακόπτη, για να μην μπορεί να πατηθεί τυχαία.

 

Τέλος πάντων, μιά χαρά βολεύει ο tube, αλλά αν μπορούσα να διαλέξω, θα ήθελα την παλιά version (χωρίς κλείδωμα), αλλά με το led της νέας:

 

 

Ναι, βέβαια, έχει και το κλείδωμα. Αν και για εμένα που δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, μόνο πρόβλημα είναι.

Τώρα η κλιμακωτή αύξηση της έντασης, κρατώντας πατημένο το κουμπί, λειτουργεί μόνο για 1sec μετά το άναμα.

Στην πράξη κάποιες φορές πάς να δυναμώσεις τον φακό, κι επειδή έχει περάσει το 1sec απο την ώρα που άναψε, απλώς σβήνει.

Άσε που απο την στιγμή που προορίζονται για δώρα σε συγγενείς και φίλους, τελικά έχεις ακόμα ένα παραπάνω να τους εξηγείς.

Άνετα μπορεί κανείς να κλειδώσει κατα λάθος τον φακό που θα του χαρίσεις, και να τον πετάξει σαν χαλασμένο, χωρίς να πεί τίποτα.

 

Το καλό όμως με τους νέους tube, είναι ότι έχουν καλύτερη απόχρωση στο led. Είναι λιγότερο ψυχρό(μπλέ) απ'ότι οι παλαιότεροι.

 

 

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω και εγω nitecore με κλειδωμα οταν ΔΕΝ το εχει στο κλειδωμα ειναι σε ενα ειδος αναμονης και τραβαει ελαχιστο ρευμα.Οταν το κλειδωνεις μεσα στο φυλλαδιο λεει οτι μπορει να κρατησει μεχρι και 12 μηνες ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα Καλησπέρα !

 

Θελω την αποψη σας ως πιο ειδικοι στο θεμα "φακων"

 

Θελω να αγορασω εναν φακο , οσο το δυνατον πιο δυνατος σε οσο το δυνατο πιο χαμηλη τιμη (λογικο) 

 

Πάνω Κάτω υπολογιστε ενα budget 20 ευρώ

 

Μπορω να παραγγειλω απο ebay (μιας και τα Ελληνικα μαγαζια τα χρεωνουν παντα 8 φορές πανω..) και βλεπω διαφορα πραγματα εκει αλλα δε βγαζω ακρη..

 

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη..

 

Με ενδιαφερει σαφως η φορητοτητα , (μην κουβαλαω κανενα προβολεα) αλλα οσο το δυνατον πιο ισχυρος (να πιανει τεραστιο ευρος και εκατονταδες μετρα)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες τα παραπάνω.

 

Επίσης τον μπλέ convoy S2+, αν κάποιος τον προτιμά στην απόχρωση 4C,

τον έχει το Gearbest στα 13,99$ με το κουπόνι "CZTA" : http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_232308.html?wid=21

 

 

Τον παρήγγειλα και εγώ σήμερα με το κουπόνι. Σε ευχαριστώ!

 

Μπαταρίες 18650 βλέπω δεν στέλνει το gearbest.

Αυτές που υπάρχουν στο skroutz με 3-5 ευρώ είναι χάλια και αγοράζετε από κίνα?

Και αν ναι, από που μπορούμε?

Πήρα και τον φορτιστή LiitoKala Lii - 202 USB με 5,5 ευρώ όπως ανέφερε και ένας φίλος εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παρήγγειλα και εγώ σήμερα με το κουπόνι. Σε ευχαριστώ!

 

Μπαταρίες 18650 βλέπω δεν στέλνει το gearbest.

Αυτές που υπάρχουν στο skroutz με 3-5 ευρώ είναι χάλια και αγοράζετε από κίνα?

Και αν ναι, από που μπορούμε?

Πήρα και τον φορτιστή LiitoKala Lii - 202 USB με 5,5 ευρώ όπως ανέφερε και ένας φίλος εδώ...

 

Διαβάσε από αυτό το post και κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...